Справа № 159/182/25
Провадження № 2-о/159/69/25
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2025 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
під головуванням судді Лесика В.О.,
за участі секретаря судових засідань Посполітак Г.О.,
заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_2
представника заінтересованої особи Служби у справах дітей Колодяжненської сільської ради Ілюшик С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи Служба у справах дітей Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 провстановлення факту,що маєюридичне значення (перебування на утриманні неповнолітніх дітей, батьки яких позбавлені батьківських прав),
в с т а н о в и в:
Заявники звернулися до суду із вказаною заявою, мотивуючи її тим, що 18.04.2018 ОСОБА_1 перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . Від спільного подружнього життя мають спільну доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , також він є вітчимом, утримує і виховує, двох дітей дружини від першого шлюбу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьки яких позбавленні батьківськи прав. Встановлення факту утримання трьох дітей має для заявника ОСОБА_1 юридичне значення, оскільки він має намір скористатись правом на відстрочку від мобілізації, тому заявник вважає, що його заява повинна бути вирішена в порядку окремого провадження.
В судовому засіданні заявники, заяву підтримали з підстав викладених у ній.
Представник заінтересованої особи-Служба усправах дітейКолодяжненської сільськоїради Ковельськогорайону Волинськоїобласті не заперечував проти задовлення заяви.
Представник заінтересованої особиІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явився.
Заслухавши пояснення заявників, дослідивши письмові докази у справі суд приходить до висновку, що заява підлягає залишенню без розгляду з наступних підстав.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (частина перша статті 19 ЦПК України).
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України).
Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду (частина четверта статті 315 ЦПК України).
У постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 28 вересня 2022 року в справі №139/122/14-ц (провадження №61-3238св22) вказано, що:
«під спором про право розуміють перешкоди у здійсненні цивільного права, які згідно із законом можуть бути усунені за допомогою суду. Спір про право пов`язаний виключно з порушенням, оспоренням або невизнанням, а також недоведенням суб`єктивного права, при якому існують конкретні особи, які перешкоджають в реалізації права. При відсутності цих елементів відсутній спір про право».
У постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 04 січня 2023 року в справі №198/99/15-ц (провадження №61-7049св22) вказано, що:
«згідно з частиною шостою статті 294 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Спір про право - це формально визнана суперечність між суб`єктами цивільного права, що виникла за фактом порушення або оспорювання суб`єктивних прав однією стороною цивільних правовідносин іншою і яка потребує врегулювання самими сторонами або вирішення судом.
Отже, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають в реалізації такого права».
З матеріалів справи вбачається, що заявник ОСОБА_1 з 18.04.2018 перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . В шлюбі народилась донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Батько ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 позбавлений відносно неї батьківських прав (рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 24.10.2024 року) та батько
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 позбавлений відносно неї батьківських прав (рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 11.07.2024 року).
Заявник з дружиною та трьома дітьми проживає за адресою АДРЕСА_1 ,що підтверджено актом обстеження умов проживання від 07.01.2025.
ОСОБА_1 є батьком малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Звертаючись до суду з заявою ОСОБА_1 вказував, що з 18.04.2018 він перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . Від спільного подружнього життя мають спільну доньку ОСОБА_3 також він є вітчимом, утримує і виховує, двох дітей дружини від інших шлюбів - ОСОБА_9 та ОСОБА_10 . Встановлення факту утримання трьох дітей має для заявника юридичне значення, оскільки він має намір скористатись правом на відстрочку від мобілізації.
У цій справі, заявник просить суд установити факт утримання ним дітей, зокрема двох неповнолітніх дітей від інших шлюбів, ОСОБА_2 . Встановлення даного факту йому необхідно для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
У пункті 3 Додатку 5 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затв. постановою КМУ №560 від 16.05.2024, зазначено, що документами, які підтверджують право на відстрочку для жінки та чоловіка, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, є:
свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов`язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір`ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір`ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов`язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов`язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.
Отже, законодавець передбачає право на відстрочку від військової служби лише для військовослужбовців, які зазначені у свідоцтвах про народження дітей батьком.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 18.04.2018 перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . Спільна донька є ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_1 є батьком однієї неповнолітньої дитини та вітчимом ще двох дітей.
Сімейний Кодексу України по різному регулює правовідносини щодо виховання та утримання дітей особами, які мають статус батьків та особами, які є вітчимом чи мачухою.
Так, в силу статті 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них.
Загальні обов`язки батьків щодо виховання дитини перелічені у статті 150 СК України.
Відповідно до статті 180 СК батьки повинні утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно з вимогами статті 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Натомість якщо мачуха, вітчим проживають однією сім`єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні (стаття 260 СК України).
Мачуха, вітчим зобов`язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу (стаття 268 СК України).
Встановлення факту утримання вітчимом дітей впливає на права та законні інтереси інших суб`єктів сімейних відносин (матері, діда, баби), оскільки у такий спосіб буде засвідчено невиконання чи неналежне виконання ними своїх обов`язків, що є підставою для негативних наслідків, таких як стягнення аліментів, позбавлення батьківських прав та інше.
За таких умов питання утримання заявником пасинка і падчерки не може вирішуватися безвідносно від дій інших осіб, зобов`язаних їх утримувати, тому подібний факт підлягає встановленню під час розгляду спору в порядку позовного провадження.
Аналогічний висновок зроблено у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі №201/5972/22 від 11.09.2024.
Інститут окремого провадження не може використовуватися для створення преюдиційних фактів з метою подальшого вирішення будь-якого спору про право.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що факт, про встановлення якого просить ОСОБА_1 , не підлягає з`ясуванню в порядку окремого провадження, оскільки з поданої заяви вбачається спір про право, який не може розглядатися в судовому порядку безвідносно до дій заінтересованих осіб щодо конкретних прав, свобод та інтересів заявника.
У зв`язку з наведеним, суд вважає що вказану заяву слід залишити без розгляду, роз`яснивши, що заявник вправі подати позов на загальних підставах.
Керуючись статтями 4, 7, 13, 247, 258-259, 268, 293-294, 315, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи Служба у справах дітей Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 провстановлення факту,що маєюридичне значення (перебування на утриманні неповнолітніх дітей, батьки яких позбавлені батьківських прав), залишити без розгляду.
Роз`яснити заявникамправо наповторне звернення до суду з позовом на загальних підставах.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 18.03.2025.
Головуючий : В.О.Лесик
Суд | Ковельський міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2025 |
Оприлюднено | 20.03.2025 |
Номер документу | 125914417 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
Лесик В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні