Справа № 314/2002/21
Провадження № 2-о/314/18/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повне)
18.03.2025 м.Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Капітонова Є.М., присяжні: Береснєва О.А., Бумажного В.А., секретар судового засідання Дерко В.Р., розглянувши цивільне провадження за № 314/2002/21 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Вільнянського виконавчого комітету про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна,-
за участю
заявника ОСОБА_1 ,
представник заявника Железняк В.К.,
представник заінтересованої особи Кошарний Є.Є.,
адвоката Валочкіна В.В.,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся в суд зі заявою, в якій просить визнати його дядька ОСОБА_2 недієздатним. встановити над ним опіку та призначити його опікуном останнього.
В судовому засіданні заявник заяву підтримав, просив визнати дядька недієздатним та призначити його опікуном.
Заінтересована особа у судовому засіданні пояснив, що заяву підтримує.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників процесу, суд приходить до висновку, що заява підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Згідно п. 1 ч. 2, ч. 4ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи. Розгляд вказаної категорії справ проводиться судом у складі одного судді і двох присяжних.
З даних рішення виконавчого комітету Вільнянської міської ради Запорізької області № 894 від 14.11.2024 вбачається, що виконавчий комітет погодив кандидатуру ОСОБА_1 на призначення його опікуном над дядьком ОСОБА_2 .
З даних висновку судово-психіатричного експерта № 26 від 16.01.2025 вбачається, що ОСОБА_2 виявляє ознаки пстхічного розладу, не розуміє значення своїх дій та не може керувати ними.
У відповідності зіст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Таким чином, судом об`єктивно встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно хворіє психічним захворюванням. Крім того, згідно висновку судово-психіатричної експертизи, останній не може розуміти значення своїх дій та керувати ними.
Отже, вимоги заявника про визнання ОСОБА_2 недієздатним повністю доведені, ґрунтуються на вимогах закону, а тому підлягають задоволенню.
Згідно дост. 58 ЦК України, опіка встановлюється над, зокрема, фізичними особами, які визнані недієздатними.
Статтею 60ЦК України передбачено, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною.
Аналогічний порядок щодо встановлення опіку над недієздатною особою визначений ч. 1ст. 300 ЦПК України.
Відповідно до приписів ч. ч. 2, 3 та 5ст. 63 ЦК України, опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Відповідно до ч. 1ст. 67 ЦК України, опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
Як вбачається із рішення виконавчого комітету Вільнянської міської ради Запорізької області № 894 від 14.11.2024 вбачається, що виконавчий комітет погодив кандидатуру ОСОБА_1 на призначення його опікуном над дядьком ОСОБА_2 . Однак, доцільність призначення опікуном саме племінника ОСОБА_1 над дядьком не обґрунтовується взагалі нічим. Також виконавчий комітет Вільнянської міської ради Запорізької області не встановив, чи є інші особи, що можуть бути опікуном недієздатного.
Так, Верховним Судом у постанові від 07.04.2022 у справі №712/10043/20 зазначено, що при призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
Призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка (постанова Верховного Суду від 07 квітня 2022 року у справі № 712/10043/20).
Так, суд зазначає, що таке рішення виконавчого комітету Вільнянської міської ради Запорізької області не є рішенням за процесуальним статусом та має для суду лише рекомендаційний характер, і при постановленні судом рішення по справі не має пріоритетного значення та може бути враховане на розсуд суду.
Крім того, суд зауважує, що станом на сьогоднішній день саме орган опіки та піклування на підставі звернення особи чоловічої статі призовного віку із заявою про призначення його опікуном недієздатної особи, враховуючи введений у державі воєнний стан та закріпленийст. 65 Конституції Україниобов`язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, повинен з`ясувати необхідність такого, уникаючи можливих зловживань в цьому напрямку, та належним чином мотивувати свій висновок про можливість призначення особи опікуном.
Натомість, подане рішення виконавчого комітету Вільнянської міської ради Запорізької області про призначення ОСОБА_1 опікуном над недієздатним дядьком не містить належної мотивації: чому саме ОСОБА_1 необхідно призначити опікуном, а не іншу особу; чи склалися між заявником та ОСОБА_2 особисті приязні взаємини, що забезпечить належний догляд підопічному; чи є у ОСОБА_2 інші близькі родичі, які могли би виконувати обов`язки опікуна. Також жодних інших об`єктивних підстав призначення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 у зазначеному рішенні виконавчого комітету Вільнянської міської ради Запорізької області не міститься.
При цьому, особа, яка бажає бути опікуном, не надав суду жодних характеризуючих даних, підтверджуючих відомостей про проходження психіатричного і наркологічного оглядів та не перебування на таких обліках, не надано інформації про відсутність судимостей.
Окрім того, суд наголошує, що умови існування в Державі можуть визначати домінування суспільного інтересу над приватним, що характерно для сучасної України, яка перебуває зараз в стані війни з Російською Федерацією.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається опікунам осіб, визнаних судом недієздатними (ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
А тому, на переконання суду, конституційний обов`язок оборони незалежності та територіальної цілісності України, має перевагу над бажанням заявника бути опікуном батька.
Разом з тим, згідно з ч. 6ст. 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
За таких обставин, проаналізувавши матеріали справи, вимоги законодавства, суд не знаходить підстав для задоволення заяви в частині призначення заявника опікуном над недієздатним дядьком ОСОБА_2 , а рішення виконавчого комітету Вільнянської міської ради Запорізької області щодо можливості призначення його опікуном оцінює як таке, що винесено передчасно, без повного дослідження всіх обставин щодо цього, та ґрунтується виключно на даних, отриманих від заявника.
Оскільки саме на орган опіки та піклування покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обов`язки опікуна, та згідно з п.п. 3.3 п.3 Правила опіки та піклування, затверджених Наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26.05.99 N 34/166/131/88 Зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 17 червня 1999 р. за N 387/3680 до документів, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна, належить також, рішення суду про визнання даної особи недієздатною, тому, суд зазначає, що відповідно до змісту вказаних Правил опіки та піклування, опіку над недієздатною особою та обов`язки опікуна над недієздатним ОСОБА_2 тимчасово здійснює орган опіки і піклування за місцем проживання (перебування) недієздатного, до вирішення питання про призначення опікуна в порядку визначеному законом.
Роз`яснити, що відповідно до вимог ч. 6, ч. 7ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Згідно ч. 2ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною, відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст. ст.12,13,81,141,223,259,263-265,295-300 ЦПК України, на підставі ст.ст. 39-41 ЦК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Вільнянським РВ УМВС України в Запорізькій області, адреса: АДРЕСА_1 недієздатним строком на два роки від дня набрання рішенням суду законної сили.
У задоволенні решти вимог заяви відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Євген Миколайович Капітонов
Присяжні О.А.Береснєв
В.А.Бумажний
18.03.2025
Суд | Вільнянський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2025 |
Оприлюднено | 20.03.2025 |
Номер документу | 125917405 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Вільнянський районний суд Запорізької області
Капітонов Є. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні