Рішення
від 19.03.2025 по справі 908/180/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 6/10/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.03.2025 Справа № 908/180/25

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Федько Олександри Анатоліївни, розглянув у спрощеному позовному провадженні без виклику представників сторін справу № 908/180/25

за позовом: Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької обласної ради (69005, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 129-А)

до відповідача: Запорізької районної державної лікарні ветеринарної медицини (69089, м. Запоріжжя, вул. Героїв 37-го батальйон, буд. 88)

про стягнення грошової суми.

Процесуальні дії по справі.

20.01.2025 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява вх.№201/08-07/25 (засобами поштового зв`язку) Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької обласної ради до відповідача: Запорізької районної державної лікарні ветеринарної медицини про стягнення грошової суми в розмірі 39 060,50 грн, яка складається з: 36 684,15 грн заборгованості за послуги з водовідведення додаткових обсягів стічних вод, 403,99 грн пені, 331,49 грн 3% річних та 1640,87 грн інфляційних втрат.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 20.01.2025, здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/180/25 та визначено до розгляду судді Федько О.А.

Ухвалою суду від 22.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/180/25 в порядку спрощеного позовного провадження. Присвоєно справі номер провадження 6/10/25. Постановлено здійснювати розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи. Розгляд справи по суті розпочати через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі № 908/180/25.

Запропоновано відповідачу протягом 15 днів з дня отримання даної ухвали надати суду відзив на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача або визнання позовних вимог, якщо такі докази не надані позивачем.

Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою. (ч. 7 ст. 6 ГПК України).

Згідно з положеннями п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Ухвала суду про відкриття провадження у справі №908/180/25 від 22.01.2025 була направлена учасникам справи до їх електронних кабінеті в системі Електронний суд та отримана ними 22.01.2025 о 13 год. 16 хв., про що свідчать довідки про доставку електронних листів.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Отже, 21.02.2025 сплив тридцятиденний строк наданий сторонам на вчинення процесуальних дій, строк вчинення яких обмежений першим судовим засіданням, а тому суд вважає за можливе розглянути вказану справу по суті.

Згідно ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд визнав надані документи достатніми для всебічного та об`єктивного розгляду спору.

Ураховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує повне рішення без його проголошення 19.03.2025.

Оскільки розгляд справи здійснювався без виклику представників сторін, фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України не проводилось.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

В якості підстави для звернення з позовом позивач зазначив про наявність між сторонами господарських правовідносин, які регулюються умовами договору від 25.01.2024 Договору №343/8 з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Позивач доводить, що свої зобов`язання за договором виконав та надав послуги з центрального водовідведення, у тому числі додаткових обсягів стічних вод в поновному обсязі за період 01.03.20224 по 30.11.2024, про що сторонами підписано Акти-рахунки. У той же час, відповідач у порушення умов договору зобов`язання в частині оплати за надані послуги з центрального водовідведення за вказаний період, у тому числі додаткових обсягів стічних вод не виконав, внаслідок чого існує заборгованість в розмірі 36 684,15 грн. У зв`язку з порушенням відповідачем зобов`язань за вказаним договором, позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача пеню за загальний період прострочення з 01.05.2024 по 31.12.2024, 3% річних за загальний період прострочення з 01.05.2024 по 31.12.2024 та інфляційні втрати за загальний період прострочення з травня 2024 по листопад 2024 (включно).

Відповідач не скористався наданим йому законом правом на подання відзиву на позов.

Інші заяви по суті справи до суду не надходили.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) від сторін суду не надходило.

Згідно ч. 9 ст. 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ураховуючи ненадання відповідачем відзиву на позов, суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи по суті.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

25.01.2024 між Комунальним підприємством «Облводоканал» Запорізької обласної ради (виконавець, позивач у справі) та Запорізькою районною державною лікарнею ветеринарної медицини (споживач, відповідач у справі) укладено Договір №343/8 з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (надалі Договір).

Пунктом 1 Договору встановлено, що виконавець зобов`язується надавати споживачу послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі послуги) відповідної якості, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим договором.

Також у зазначеному пункті сторонами узгоджено, що Майданчик №1 Вільнянська державна дільнична лікарня ветеринарної медицини. Адреса надання послуги (майданчик) : вулиця Козацька, номер будинку 10, населений пункт м. Вільнянськ, Запорізький район, Запорізька область, індекс 70002. Відповідальна особа споживача з вирішення питань з водопостачання та водовідведення ОСОБА_1 .

Вартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначається за обсягом спожитих послуг та встановленими відповідно до законодавства тарифами. Станом на дату укладення цього договору тариф на послугу з централізованого водопостачання становить 25,044 гривень за куб. метр, тариф на послугу з централізованого водовідведення становить 40,512 гривень за куб. (п. 20 Договору).

Відповідно до п. 21 Договору розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць.

При розрахунках між виконавцем та споживачем за послуги з водопостачання та водовідведення; за абонентське обслуговування, основним документом є Акт-рахунок, який складається у 3-х примірниках та підписується відповідальними представниками виконавця та споживача. Виконавець формує та надає споживачу Акт-рахунок на оплату спожитих послуг не пізніше, ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу (п. 22 Договору).

Пунктом 23 Договору встановлено, що споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього числа, що є розрахунковим періодом.

Згідно пункту 32 договору, у разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожний день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу.

Відповідно до п. 40, п. 41 Договору цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2024. Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, цей договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Невід`ємною частиною цього договору є наступні додатки (п. 47 Договору):

-додаток №1 «Уточнення істотних умов закупівлі»;

-додаток №2 «Уточнення істотних умов договору»;

- додаток №3 «Розрахунок додаткового об`єму стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, по майданчику за адресою: м. Вільнянськ, вул. Козацька, буд. 10»;

-Акт розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін по майданчику за адресом м. Вільнянськ, вул. Козацька, буд. 10»;

-Акт розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін по майданчику за адресом смт. Новомиколаївка, вул. Соборності, буд. 13».

У Додатку №2 «Уточнення істотних умов договору» до договору №343/8 від 25.01.2024, сторонами узгоджено, що середньомісячний об`єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних і сніготанення та неорганізовано потрапляє до систем централізованого водовідведення виконавця комунальної послуги, визначається з урахуванням площі стоку атмосферних опадів і сніготанення з території, що займає споживач 0,5860 га, або її частини, з якої фактично має місце неорганізоване потрапляння таких стічних вод, узгоджуються сторонами та оформлюються додатком до договору. Загальний коефіцієнт стоку стічних вод в холодний період року з урахуванням прибирання снігу і втрат води за рахунок часткового поглинання водопроникними поверхнями в період відлиги дорівнює 0,6 (відповідно пункту 7.4 ДСТУ 3013-95 «ГІДРОСФЕРА. Правила контролю за відведенням дощових і снігових стічних вод з територій міст і промислових підприємств»). Коефіцієнт стоку зливових вод у теплий період року для площ стоку з різним видом поверхні визначається на підставі даних, наведених у пункті 7.3 ДСТУ 3013-95 «ГІДРОСФЕРА. Правила контролю за відведенням дощових і снігових стічних вод з територій міст і промислових підприємств». За відсутності даних площ стоку з різних видів поверхонь, що займає споживач, загальний коефіцієнт стоку у теплий період року приймається у межах 0,35. Розмір плати за обсяг відведення додаткового об`єму стічних вод зазначається в Актах-рахунках на підставі інформації про фактичну кількість опадів за місяць, отриманої від органу який здійснює гідрометеорологічну діяльність (пункт 2.2 додатку).

У Додатку №3 до договору №343/8 від 25.01.2024 «Розрахунок на 2024 рік» сторонами узгоджений порядок визначення додаткового об`єму стічних вод, що утворюється внаслідок випадання 1 мм атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) та неорганізовано потрапляє до системи централізованого водовідведення КП «Облводоканал» ЗОР з території споживача Запорізька районна державна лікарня ветеринарної медицини по майданчику за адресою: м. Вільнянськ, вул.. Козацька, 10.

У п. 2 «Розрахунок на 2024 рік» встановлено, що розмір плати за обсяг відведення додаткового об`єму стічних вод визначається на підставі інформації про фактичну кількість опадів за місяць, отриманої від органу, який здійснює гідрометеорологічну діяльність. Щомісяця на підставі розрахунку та інформації про фактичну кількість опадів виконавець складає Акт-рахунок у 3-х примірниках, який належить до оплати споживачем у строки, передбачені договором №343/8 від 25.01.2024.

Відповідно до інформації, яка міститься у довідках Запорізького обласного центру гідрометеорології (Запорізький ЦГМ) кількість опадів за період з березня 2024 по листопад 2024 (включно) склала наступні показники: в березні 2024 20,1 мм; в квітні 2024 24 мм; в травні 2024 22,5 мм, в червні - 53 мм; в липні 2024 27,6 мм; в серпні 2024 0,3 мм; в вересні 2024 31 мм; в жовтні 2024 22,3 мм; в листопаді 2024 42,6 мм (арк.с. 36-44).

Як свідчать матеріали справи Позивач у період березень-листопад 2024 року зобов`язання щодо надання послуг з централізованого водовідведення, у тому числі додаткових стічних вод, виконав у повному обсязі, про що сторонами підписані наступні Акти-рахунки: №5032/86978 від 23.04.2024 (рівень опадів з 01.03.2024 по 31.03.2024) на суму 2555,90 грн; №5032/88071 від 22.05.2024 (рівень опадів з 01.04.2024 по 30.04.2024) на суму 3051,80 грн; №5032/89147 від 20.06.2024 (рівень опадів з 01.05.2024 по 31.05.2024) на суму 2861,08 грн; №5032/90266 від 23.07.2024 (рівень опадів з 01.06.2024 по 30.06.2024) на суму 8458,20 грн; №5032/91321 від 20.08.2024 (рівень опадів з 01.07.2024 по 31.07.2024) на суму 4404,67 грн; №5032/92477 від 23.09.2024 (рівень опадів з 01.08.2024 по 31.08.2024) на суму 47,89 грн; №5032/93421 від 21.10.2024 (рівень опадів з 01.09.2024 по 30.09.2024) на суму 4947,28 грн; №5032/94476 від 21.11.2024 (рівень опадів з 01.10.2024 по 31.10.2024) на суму 3558,83 грн; №5032/95446 від 18.12.2024 (рівень опадів з 01.11.2024 по 30.11.2024) на суму 6798,50 грн.

Вказані Акти-рахунки підписані уповноваженою особою позивача та одержані відповідальною особою Споживача, що підтверджується підписом представника Левченко С.М.

Відповідач зобов`язання за договором в встановлені договором строки не виконав, оплати наданих послуг з централізованого водовідведення, у тому числі додаткових стічних вод у період березень листопад 2024 року, не здійснив.

Відповідно до наданого позивачем до позовної заяви Акту розрахунку заборгованості за період з 01.04.2024 по 31.12.2024 року за договором від 25.01.2024 №343/8 борг відповідача станом на 31.12.2024 склав 36 684,15 грн.

Неналежне виконання відповідачем зобов`язань за договором №343/8 від 25.01.2024 в частині своєчасної оплати наданих йому послуг стало підставою для звернення позивача до суду, за яким відкрито провадження у даній справі.

Доказів погашення суми заборгованості відповідач на час розгляду справи суду не надав.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

За змістом статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа мас право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі, п. 5 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України.

Договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ст. 626 ЦК України).

Відповідно до ст. 6 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України).

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Між сторонами склалися господарські правовідносини на підставі укладеного між ними договору про надання послуг.

Статтею 901 ЦК України визначено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

За змістом ч. 1 ст. 903 цього Кодексу, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Статтею 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Положеннями статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його в строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008р. затверджені Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 19.04.2021р. № 97 (далі - Правила № 190), зареєстровані в Міністерстві юстиції України 07.10.2008р. за № 936/15627, якими визначено порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України.

Правила № 190 обов`язкові для всіх споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - споживач), та суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб`єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - виконавець послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення), замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (п. 2 Правил).

Відповідно до пункту 3 розділу І Правил № 190 договірні відносини між виконавцем послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення та споживачем здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Згідно пункту 5 розділу II Правил № 190 приймання стічних вод від споживачів до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за № 56/31508 (далі - Правила приймання стічних вод), та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за № 56/31509, а також місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту, які затверджуються органом місцевого самоврядування в установленому порядку.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017р. № 316, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.01.2018р. № 56/31508 «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення» затвердженні відповідні Правила приймання стічних вод (далі за текстом - Правила № 316).

Пункт 3 Правил № 316 визначає, що роздільна система водовідведення - система водовідведення в населеному пункті або на промисловому підприємстві, що складається з декількох самостійних мереж водовідведення: господарсько-побутової (в яку, крім господарсько-побутових, може скидатися частина виробничих стічних вод), виробничої (для відведення забруднених виробничих стоків, які не допускають спільного відведення та очищення разом із побутовими стоками), зливової; стічна вода - вода, що утворилася в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар`єрної і дренажної води), а також відведена із забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок атмосферних опадів.

Загальносплавна система водовідведення - це система, при якій всі категорії стічних вод надходять на очисні споруди по одній підземній мережі трубопроводів.

Цим же наказом затверджений Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі за текстом-Порядок).

Згідно пункту 1 Порядку він встановлює єдиний на території України порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення. Пункт 2 встановлює, що Порядок поширюється на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).

Пункт 3 Порядку визначає, що стічна вода - вода, що утворилася в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар`єрної і дренажної води), а також відведена із забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок атмосферних опадів.

Пункт 14 Порядку визначає, що середньомісячний об`єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляє до систем централізованого водовідведення виконавця комунальної послуги, визначається з урахуванням площі стоку атмосферних опадів і сніготанення з території, що займає споживач, або її частини, з якої фактично має місце неорганізоване потрапляння таких стічних вод.

Додаткова кількість стічних вод, що надходить до систем централізованого водовідведення виробника у період дощів та сніготаненням через люки колодязів централізованого водовідведення та приймачі зливової системи централізованого водовідведення на території споживача розраховується за відповідними формулами.

Як було зазначено вище, Додатком №3 до Договору №343/8 від 25.01.2024 є «Розрахунок на 2024 рік додаткового об`єму стічних вод, що утворюється внаслідок випадання 1 мм атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) та неорганізованого потрапляє до систем централізованого водовідведення КП «Облводоканал» ЗОР з території споживача «Запорізька районна державна лікарня ветеринарної медицини» по майданчику за адресою: м. Вільнянськ, вул. Козацька, 10», яким сторонами узгоджений порядок визначення розміру плати за обсяг відведення додаткового об`єму стічних вод.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.12.2021 №2846 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Комунальному підприємству «Облводоканал» Запорізької обласної ради» встановлено тарифи, зокрема на централізоване водовідведення у розмірі 33,76 грн за 1 куб м (без податку на додану вартість).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.05.2024 №1035 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Комунальному підприємству «Облводоканал» Запорізької обласної ради» встановлено тарифи, зокрема на централізоване водовідведення у розмірі 42,37 грн за 1 куб м (без податку на додану вартість).

Укладаючи договір, кожна із сторін прийняла на себе певні зобов`язання щодо його виконання, однак відповідач покладений на нього обов`язок щодо своєчасного виконання зобовязань зі сплати отриманих послуг з водовідведення у встановлений договором строк не виконав. Факт порушення відповідачем умов, визначених договором, доведений та підтверджується матеріалами справи.

Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із ст. ст. 78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Матеріалами справи підтверджується надання Позивачем Відповідачу послуг з приймання додаткових стічних вод по майданчику за адресою: АДРЕСА_1 за період з березня 2024 по листопад 2024 (включно) на загальну суму 36 684,15 грн.

Відповідач заявлені позовні вимоги належними та допустимими доказами не спростував, доказів своєчасної оплати вартості наданих послуг у період з березня 2024 по листопад 2024 у розмірі 36684,15 не надав.

Ураховуючи вище встановлені обставини, приписи ст.ст. 74, 76, 77-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 36 684,15 грн заборгованості за договором № 343/8 від 25.01.2024 є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.

За порушення відповідачем строків оплати наданих послуг позивачем, ураховуючи положення п. 32 Договору, заявлено до стягнення з відповідача пеню у розмірі 403,99 грн за період прострочення з 01.05.2024 по 31.12.2024. Також за неналежне виконання відповідачем грошового зобов`язання позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 331,49 грн за період прострочення з 01.05.2024 по 31.12.2024 та інфляційні втрати у розмірі 1640,87 грн за загальний період прострочення з травня 2024 по листопад 2024 (включно).

Приписами ст. 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Статтею 549 ЦК України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

За змістом частини другої статті 217 ГК України вбачається, що одним із видів господарських санкцій у сфері господарювання є штрафні санкції, які згідно з частиною першою статті 230 ГК України визначаються у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

При цьому, частиною 6 ст. 232 ГК України визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

У пункті 32 Договору сторонами правочину узгоджено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 відсотка від суми боргу за кожний день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

Згідно з наданими позивачем розрахунками, пеня нарахована на суму простроченого грошового зобов`язання за період прострочення з 01.05.2024 по 31.12.2024.

Господарський суд має з`ясовувати обставини, пов`язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі, якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи самостійно визначає суми нарахувань у зв`язку з порушенням грошового зобов`язання, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов`язання, та зазначеного позивачем максимального розміру відповідних пені та інших нарахувань.

Суд зазначає, що позивачем здійснено розрахунок пені за межами строку, передбаченого частиною 6 ст. 232 ГК України. З урахуванням наведених правових норм, пеня за несвоєчасну сплату суми боргу за березень 2024 року в сумі 2555,90 грн розраховується за період з 01.05.2024 по 31.10.2024, за несвоєчасну сплату суми боргу за квітень 2024 року в сумі 3051,80 грн за період з 03.06.2024 по 30.11.2024.

Відтак, за розрахунком, здійсненим судом за допомогою юридичної інформаційно-пошукової системи «Законодавство», сума пені, яка підлягає стягненню з відповідача складає 378,92 грн.

Відповідно до частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом статті 625 ЦК України нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3% річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника та незалежно від ухвалення рішення суду про присудження суми боргу, відкриття виконавчого провадження чи його зупинення.

Отже, зважаючи на юридичну природу правовідносин між сторонами, на них поширюється дія положень ч. 2 ст. 625 ЦК України, за якою боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний, в т.ч., сплатити три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до наданих позивачем доказів, факт порушення відповідачем зобов`язання щодо своєчасної оплати наданих послуг доведений.

Таким чином, суд погоджується з доводами позивача щодо наявності порушення відповідачем грошового зобов`язання та наявності правових підстав для застосування положень ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Згідно з наданими позивачем розрахунками, 3% річних нараховані на суму простроченого грошового зобов`язання за період прострочення з 01.05.2024 по 31.12.2024, а інфляційні втрати з травня 2024 по листопад 2024 включно.

Перевіривши за допомогою юридичної інформаційно-пошукової системи «Законодавство» надані позивачем розрахунки 3% річних та інфляційних втрат, суд визнав їх неправильними внаслідок допущення математичних помилок щодо округлення сум, неправильного визначення сукупного індексу інфляції.

Згідно з перерахунком, зробленим судом, сума 3% річних за період прострочення з 01.05.2024 по 31.12.2024 складає 331,12 грн, сума інфляційних втрат 1478,49 грн.

В решті вимог щодо стягнення пені, 3% річних та інфляційних втрат суд відмовляє, оскільки такі вимоги заявлені безпідставно.

Таким чином позов задовольняється судом частково.

Щодо розподілу судових витрат.

Згідно з п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України до основних засад (принципів) господарського судочинства, віднесено, зокрема, відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись положеннями Господарського Кодексу України, Цивільного кодексу України, ст.ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Запорізької районної державної лікарні ветеринарної медицини (69089, м. Запоріжжя, вул. Героїв 37-го батальйон, буд. 88; ідентифікаційний код юридичної особи 00699164) на користь Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької обласної ради (69005, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 129-А; ідентифікаційний код юридичної особи 03327115) заборгованість в розмірі 36 684,15 грн (тридцять шість тисяч шістсот вісімдесят чотири гривні 15 коп.), пеню в розмірі 378,92 грн (триста сімдесят вісім гривень 92 коп.), 3% річних у розмірі 331,12 грн (триста тридцять одну гривню 12 коп.), інфляційні втрати у розмірі 1478,49 грн (одну тисячу чотириста сімдесят вісім гривень 49 коп.).

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Запорізької районної державної лікарні ветеринарної медицини (69089, м. Запоріжжя, вул. Героїв 37-го батальйон, буд. 88; ідентифікаційний код юридичної особи 00699164) на користь Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької обласної ради (69005, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 129-А; ідентифікаційний код юридичної особи 03327115) судовий збір в розмірі 3013,44 грн (три тисячі тринадцять гривень 44 коп.).

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано 19.03.2025.

Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя О.А. Федько

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення19.03.2025
Оприлюднено20.03.2025
Номер документу125945108
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі надання послуг

Судовий реєстр по справі —908/180/25

Судовий наказ від 14.04.2025

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Федько О.А.

Судовий наказ від 14.04.2025

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Федько О.А.

Рішення від 19.03.2025

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Федько О.А.

Ухвала від 22.01.2025

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Федько О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні