КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ
Справа № 947/40447/24
Провадження № 2-з/947/124/25
УХВАЛА
19.03.2025 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді Калініченко Л.В.
при секретарі - Матвієвої А.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Одесі у залі суду в порядку загального провадження заяву представника позивача ОСОБА_1 адвоката Стороженко Ольги Петрівни про забезпечення доказів шляхом витребування доказів по цивільній справі за заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа Одеська товарна біржа, про визнання договору купівлі-продажу дійсним,
В С Т А Н О В И В:
13.12.2024 року до Київського районного суду міста Одеси надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа Одеська товарна біржа, про визнання договору купівлі-продажу дійсним, в якій позивач просить суд визнати договір купівлі-продажу нерухомого майна, а саме квартири АДРЕСА_1 , зареєстрований на Одеській товарній біржі 01 вересня 1995 року в «Журналі реєстрації біржових угод з нерухомістю», реєстраційний номер №9455 від 01.09.1995 року.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, цивільну справу на підставі вказаного позову розподілено судді Калініченко Л.В.
Ухвалою судді Київського районного суду міста Одеси від 17.12.2024 року вказану позовну заяву залишено без руху.
24.12.2024 року від представника позивача на виконання вказаної ухвали суду, через засоби поштового зв`язку, надійшла до суду заява про усунення недоліків разом з квитанцією про сплату судового збору.
Оглянувши матеріали справи, суддею встановлено, що позивачем усунуті недоліки поданої заяви у відповідності до ухвали судді від 17.12.2024 року, позовна заява відповідає вимогам ст. 175, 177 ЦПК України. Підстави для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження, визначених у ст. 185, 186 ЦПК України, відсутні. Справа підсудна Київському районному суду міста Одеси ч. 1 ст. 30 ЦПК та підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвалою судді Київського районного суду міста Одеси від 13.01.2025 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження та призначено дату, час і місце проведення підготовчого судового засідання з повідомленням сторін по справі.
В подальшому, 27.01.2025 року до суду надійшла відповідь з Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради від 22.01.2025 року з якої встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 01.03.2012 року знята з реєстраційного обліку у зв`язку зі смертю.
З посиланням на необхідність встановлення інформації про наявність спадкоємців до майна померлої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка 01.03.2012 року знята з реєстраційного обліку у зв`язку зі смертю, та встановленням кола спадкоємців, представник позивача 19.03.2025 року звернувся до суду з заявою про забезпечення доказів шляхом витребування з Одеського державного нотаріального архіву інформацію про заведення спадкової справи до майна померлої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка 01.03.2012 року знята з реєстраційного обліку у зв`язку зі смертю.
У підготовче судове засідання призначене на 19.03.2025 року сторони не з`явились, про дату, час і місце проведення якого повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Судом було ухвалено здійснити розгляд заяви представника позивача про витребування доказів у судовому засіданні 19.03.2025 року за відсутності сторін по справі.
Дослідивши подану до суду заяву, матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.
У відповідності з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Згідно з ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частинами 1-3 статті 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Зазначене положення кореспондується ч.1 ст. 81 ЦПК України, якою передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 6постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 №14 «Про судове рішення у цивільній справі», враховуючи принцип безпосередності судового розгляду, рішення може бути обґрунтоване лише доказами, одержаними у визначеному законом порядку та дослідженими в судовому засіданні.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч.1 ст.76 ЦПК України).
Відповідно до положень ст. 83 ЦПК України, сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом (ч.1 ст. 84 ЦПК України).
Витребування доказів у відповідності до положень ЦПК України може здійснюватись у відповідності до положень ст. 84 ЦПК України, а також як різновид забезпечення доказів, що передбачено положеннями ст. 116 ЦПК України.
Так, у відповідності до ч.2 ст. 116 ЦПК України, способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов`язання вчинити певні дії щодо доказів. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом.
Забезпечення доказів, здійснюється судом за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання або подання відповідних доказів стане згодом неможливим чи утрудненим , що передбачено ч.1 ст.116 ЦПК України.
Процесуальний механізм забезпечення доказів, зокрема шляхом їх витребування, призначений для того, щоб отримати/зберегти ті докази, щодо яких існують достатні підстави вважати, що з часом їх може бути безповоротно втрачено.
Забезпечення доказів - це не тільки спосіб здобути докази, які стосуються предмету доказування і мають значення/потрібні для вирішення справи, але насамперед спосіб одночасно запобігти їх ймовірній втраті у майбутньому. Щодо останнього, то ризик такої втрати повинен ґрунтуватися на об`єктивних фактах і тільки в сукупності усіх наведених умов суд може вжити заходів для забезпечення доказів.
У відповідності до п.4 ч.5 ст.12 ЦПК України, суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість зокрема сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
З урахуванням вищевикладеного, з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи, підтвердження та встановлення усіх обставин по справі, з метою економії процесуального часу, оскільки докази, які просить витребувати представника позивача стосуються предмету доказування, є необхідними для розгляду справи, ухвалення законного та обґрунтованого рішення по даній справі, суд вважає заяву обґрунтованою та підлягаючою до задоволення, за наслідком чого необхідно витребувати з Одеського державного нотаріального архіву інформацію про заведення спадкової справи до майна померлої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка ІНФОРМАЦІЯ_2 знята з реєстраційного обліку у зв`язку зі смертю, та наявність спадкових договорів чи заповітів від імені померлої особи. Якщо відповідна інформація наявна, то повідомити інформацію про місце відкриття та зберігання спадкової справи, інформацію про місце укладення заповіту чи спадкового договору, з його реквізитами, інформацією про осіб на ім`я яких його складено, а також інформацію про коло спадкоємців до майна померлої особи, якими прийнято спадщину до майна останньої. За наявності надати належним чином завірені копії відповідних документів.
Витрати, пов`язані з витребуванням доказів по цьому судовому рішенні, у разі їх наявності, покласти на заявника ОСОБА_1 .
Керуючись ст. 116, 84 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву представника позивача ОСОБА_1 адвоката Стороженко Ольги Петрівни про забезпечення доказів шляхом їх витребування задовольнити.
Витребувати з Одеського державного нотаріального архіву інформацію про заведення спадкової справи до майна померлої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка 01.03.2012 року знята з реєстраційного обліку у зв`язку зі смертю, та наявність спадкових договорів чи заповітів від імені померлої особи. Якщо відповідна інформація наявна, то повідомити інформацію про місце відкриття та зберігання спадкової справи, інформацію про місце укладення заповіту чи спадкового договору, з зазначенням його реквізитів, інформацією про осіб на ім`я яких його складено, а також інформацію про коло спадкоємців до майна померлої особи, якими прийнято спадщину до майна останньої. За наявності надати належним чином завірені копії відповідних документів.
Витрати пов`язані з виконанням ухвали суду покласти на ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Копію ухвали для виконання направити до Одеського державного нотаріального архіву.
Ухвала про забезпечення доказів є виконавчим документом та виконується негайно в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
У разі неможливості подати витребувані докази до суду, негайно повідомити суд про неможливість подати докази із зазначенням причин.
У разі неповідомлення суд про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, винні особи несуть відповідальність, передбачену законом, у тому числі суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції на ухвалу суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Оскарження ухвали про забезпечення доказів не зупиняє її виконання.
Оскарження ухвали про забезпечення доказів не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Головуючий Калініченко Л. В.
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2025 |
Оприлюднено | 21.03.2025 |
Номер документу | 125956063 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Цивільне
Київський районний суд м. Одеси
Калініченко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні