Справа № 595/317/25
Провадження № 2-о/595/64/2025
У Х В А Л А
19 березня 2025 року
Бучацький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Тхорик І.І.
присяжних: Тимошів С.Я.
Мельника В.М.
з участю секретаря судового засідання Боднара М.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бучач цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки і піклування Бучацької міської ради Тернопільської області про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 ,, в інтересах якого діє представник адвокат Рекуш О.Р., звернувся в суд із заявою про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна, в якій просить визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 . Окрім того, просить встановити опіку над ОСОБА_2 , призначивши опікуном останньої його, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є його бабою і з якою він спільно проживає, встановлено діагноз: «Дисциркуляторна енцефалопатія ІІІ ступеня зі стійким помірним цефалічним синдромом, з вираженою мозковою атаксією, з органічним емоційно-лабільним зниженням з порушенням функції самообслуговування». У зв`язку з тим, що через наслідки хвороби ОСОБА_2 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, вона потребує постійного нагляду та турботи, стан її здоров`я не покращується. Весь час за бабою здійснює догляд він і бажає бути її опікуном. Інших осіб, які могли б бути опікуном для його баби, окрім нього, немає. Рішенням виконкому Бучацької міської ради № 75 від 28.02.2025 затверджено висновок органу опіки та піклування щодо доцільності призначення опікуном його, ОСОБА_1 , над ОСОБА_2 . За наведених обставин просить заявлені вимоги задовольнити.
10 березня 2025 року ухвалою Бучацького районного суду відкрито провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки і піклування Бучацької міської ради Тернопільської області, про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна і призначено до судового розгляду в порядку окремого провадження у складі одного судді та двох присяжних.
Заявник ОСОБА_1 у поданій заяві просив призначити у справі судову психіатричну експертизу для встановлення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 .
Заявник ОСОБА_1 та його представник, адвокат Рекуш О.Р. в судове засідання не прибули. В матеріалах справи міститься заява, подана представником заявника, в якій він просить розгляд справи проводити у його та заявника відсутності, клопотання про призначення експертизи підтримав та просив таке задовольнити.
Особа, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_2 та її представник, адвокат Ковалівський Б.В. в судове засідання не прибули. Представник ОСОБА_2 адвокат Ковалівський Б.В. подав суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити у його та ОСОБА_2 відсутності, вважає, що заявлені вимоги слід задовольнити.
Представник заінтересованої особи Органу опіки та піклування Бучацької міської ради не був присутнім у судовому засіданні, хоч повідомлявся про час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку, на адресу суду направив заяву, в якій не заперечує щодо задоволення заявлених вимог, одночасно просить розгляд справи проводити у відповідності представника органу опіки та піклування Бучацької міської ради.
Відповідно до ст.39ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
За приписами ст.105 ЦПК України, призначення експертизи є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї зі сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Відповідно до ч.3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно ч.1 ст.298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
За даними довідки № 63 від 14.02.2025, виданої КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Бучацької міської ради, ОСОБА_2 , 1940 р.н., потребує довготривалого лікування та постійного стороннього догляду, їй встановлено діагноз: ДЕ ІІІ зі стійким помірним цефалічним синдромом, з вираженою мозковою атаксією, з органічним емоційно-лабільним зниженням з порушенням функції самообслуговування…».
Отже, є достатньо даних про психічний розлад здоров`я ОСОБА_2 , а тому по справі слід призначити судово-психіатричну експертизу.
Судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави (ч. 2ст. 299 ЦПК України).
Відповідно дост.7 Закону України «Про судову експертизу», виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз. Тому проведення відповідної судово-психіатричної експертизи може бути доручено експертам Тернопільської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».
Відповідно до п.5 ч.1 ст.252ЦПК України провадження у цивільній справі підлягає зупиненню на час проведення експертизи.
Керуючись ст.ст.103-105, 252, 294, 298, 299 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Призначити по справі судову психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_1 психічним захворюванням, якщо так, то яким саме?
2. Якщо є психічний розлад у ОСОБА_2 , то чи є він такий стійкий і хронічний, за якого вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
Проведення експертизи доручити психіатрам-експертам Тернопільської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», попередивши експертів про можливу кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
В розпорядження експерта надати матеріали цивільної справи № 595/317/25.
На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Головуючий І.І. Тхорик
Присяжні: Тимошів С.Я.
Мельник В.М.
Суд | Бучацький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2025 |
Оприлюднено | 21.03.2025 |
Номер документу | 125957456 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Бучацький районний суд Тернопільської області
Тхорик І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні