Рішення
від 18.03.2025 по справі 380/21427/24
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 березня 2025 рокусправа № 380/21427/24м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого - судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «ПОІНТНЕТ» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення,-

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «ПОІНТНЕТ» (код ЄДРПОУ: 38424863, місцезнаходження: 79020, м. Львів, вул.Варшавська, 136, далі - позивач) до Головного управління ДПС у Львівській області (ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35, далі- відповідач), в якій позивач просить:

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області №30986/6/13-01-04-07 від 17.10.2024 р. про анулювання реєстрації платника єдиного податку ПП ПОІНТНЕТ;

-зобов`язати Головне управління ДПС у Львівській області (ЄДРПОУ 43968090) поновити в реєстрі платників єдиного податку запис про реєстрацію ПП ПОІНТНЕТ (ЄДРПОУ 38424863) платником єдиного податку з 30 вересня 2024 року.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що єдиним законним способом реалізації владних управлінських функцій в частині виключення позивача з реєстру платника єдиного податку є, на думку позивача, проведення документальної перевірки на підставі якої встановлюється, що платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), як наслідок - прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку. Крім цього, позивач зазначив, що підприємство, як постачальник електронних комунікаційних послуг включений до реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг та надає послуги щодо доступу до мережі Інтернет, а не технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж. Враховуючи те, що позивач не здійснює фактично діяльності за вказаними у статті 291 ПК України видами, тому, на думку позивача оскаржуване рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню в судовому порядку.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог позивача заперечив. Відзив обґрунтований тим, що у ПП «ПОІНТНЕТ» наявні види діяльності, які відповідають класу 61.90 Інша діяльність у сфері електрозв`язку та не дають право застосовувати спрощену систему оподаткування, а саме: в порушення підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 ПК України платником не подано заяву про перехід на сплату інших податків та зборів. Щодо проведення камеральної перевірки, а не документальної, зауважив, що камеральна перевірка дозволяє перевірити дані з податкових декларацій на правильність, своєчасність сплати податкових зобов`язань та дотримання вимог перебування на спрощеній системі. У такому випадку перевірка додаткових документів не є потрібна. Автоматизованість камеральної перевірки дає змогу швидко виявити порушення, такі як несвоєчасна подача звітності, неправильне нарахування податкових зобов`язань та порушення строків сплати єдиного податку. Натомість, документальна перевірка передбачає детальне вивчення первинних документів платника податків, тобто широкий аналіз обґрунтованості податкових показників на підставі первинних документів, чого не вимагається для визначення права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Оскільки основними підставами для виключення з реєстру платників податку є порушення строків сплати єдиного податку, перевищення доходу та порушення вимог ведення діяльності, то ці підстави можуть бути виявлені безпосередньо в деклараціях і податкових звітах платника. Відповідно, камеральна перевірка здатна надати усі необхідні докази для прийняття рішення про виключення з реєстру.

Ухвалою від 21.10.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 30.10.2024 суд задовольнив заяву ПП «ПОІНТНЕТ» про вжиття заходів забезпечення позову. Зупинив дію рішення ГУ ДПС у Львівській області №30986/6/13-01-04-07 від 17.10.2024 р. про анулювання реєстрації платника єдиного податку ПП «ПОІНТНЕТ» до набрання законної сили рішенням у справі № 380/21427/24.

Ухвалою від 12.11.2024 суд відмовив у задоволенні заяви представника відповідача про скасування заходів забезпечення позову.

Ухвалою від 18.11.2024 суд відмовив у задоволенні заяви представника відповідача про роз`яснення ухвали від 30.10.2024 про вжиття заходів забезпечення позову.

Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.

Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

10.07.2024 р. ГУ ДПС у Львівській області звернулось до ПП ПОІНТНЕТ з листом №20744/6/13-01-04-07 Про надання інформації, яким позивачеві запропоновано внести зміни щодо виключення зі статутних, реєстраційних даних КВЕД 61.10 (діяльність у сфері проводового зв`язку) та КВЕД 61.90 Інша діяльність у сфері електрозв`язку або подати заяву щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування (а.с.73).

16.09.2024 р. ПП ПОІНТНЕТ у відповідь скеровано лист №1009/24-01, в якому зазначено, що ПП «ПОІНТНЕТ» не здійснює діяльності за вказаними у ст. 291 ПК України видами, а тому відсутні правові підстави для вчинення дій, котрі запропоновані в листі ГУ ДПС у Львівській області від 10.07.2024 року за №20744/6/13-01-04-07. (а.с.74).

Відповідачем ГУ ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку ПП «ПОІНТНЕТ» щодо неможливості застосування юридичними особами спрощеної системи оподаткування, у яких основний вид діяльності відповідає класу 61.10 Діяльність у сфері проводового електрозв`язку та класу 61.90 Інша діяльність у сфері електрозв`язку.

За результатами камеральної перевірки складений Акт про результатами камеральної перевірки від 25.09.2024 №39856/13-01-04-07/38424863 (далі Акт перевірки). Згідно з висновками Акта перевірки, контролюючим органом встановлено, що дані камеральної перевірки свідчать про наявність в ПП «ПОІНТНЕТ» видів діяльності, які відповідають класу 61.90 Інша діяльність у сфері електрозв`язку. Враховуючи наведене ПП «ПОІНТНЕТ» порушено підпункт 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291, підпункт 5 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України, реєстрація платника єдиного податку буде анульована з 01 жовтня 2024 року згідно з підпунктом 3 пункту 299.10 статті 299 Податкового кодексу України.(а.с.77-79).

02.10.2024 р. за №0210/24-01 позивачем ПП «ПОІНТНЕТ» подано Заперечення до Акту про результати камеральної перевірки на адресу відповідача.(а.с.80-83).

16.10.2024 листом за №30707/6/13-01-04-07 ГУ ДПС у Львівській області повідомило, що постійно діюча Комісія з розгляду спірних питань ГУ ДПС у Львівській області вирішила: заперечення ПП «ПОІНТЕТ» на акт камеральної перевірки прийняти до уваги, однак, відхилити наведені в ньому аргументи.(а.с.85).

17.10.2024 ГУ ДПС у Львівській області, на підставі Акту перевірки ГУ ДПС у Львівській області від 25.09.2024 №39856/13-01-04-07/38424863, прийняло рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку ПП «ПОІНТНЕТ» №30986/6/13-01-04-07. Зазначено, що датою анулювання реєстрації є 30 вересня 2024 року.(а.с.72).

Не погоджуючись з рішенням про анулювання реєстрації платника єдиного податку, позивач звернувся з цим позовом до суду.

При прийнятті рішення у цій справі суд керується такими мотивами.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах передбачених законом. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством (частина перша статті 19 Конституції України).

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

Відповідно до пункту 291.2 статі 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Пунктом 291.3 статі 291 ПК України визначено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначено статтею 299 ПК України, відповідно до пункту 299.1 якої реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Згідно з пунктом 299.2 статті 299 ПК України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Абзацом 3 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 ПК України визначено, що платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки, у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи (крім платників єдиного податку третьої групи - електронних резидентів (е-резидентів), - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.

Відповідно до підпункту 3 пункту 299.10 статті 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:

1)подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;

2)припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;

3)у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;

4)якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;

5)якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;

6)набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті - в останній день календарного кварталу, в якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті;

7)втрати платником єдиного податку третьої групи статусу електронного резидента (е-резидента).

Приписами пункту 299.11 статті 299 ПК України визначено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб`єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Аналіз наведеного вище свідчить про те, що контролюючий орган приймає рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп у разі встановлення під час проведення перевірки факту перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи (крім платників єдиного податку третьої групи - електронних резидентів (е-резидентів), що повинно бути зафіксовано у відповідному акті перевірки. При цьому реєстрація платника єдиного податку анулюється з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.

Як видно з матеріалів справи, ГУ ДПС у Львівські області прийняло рішення від 17.10.2024 №30986/6/13-01-04-07 про анулювання реєстрації платника єдиного податку ПП «ПОІНТНЕТ» на підставі Акту камеральної перевірки від 25.09.2024 №39856/13-01-04-07/38424863 та висновку з засідання постійно діючої комісії з розгляду спірних питань, яке відбулось 15.10.2024.

Передумовою прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку є проведення перевірки, висновки якої повинні бути викладені у відповідному акті.

Згідно з підпунктом 62.1.3 пунктом 62.1 ст. 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Статтею 76 ПК України визначено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Системний аналіз наведеного вище дає підстави для висновку, що предметом камеральної перевірки можуть бути виключно помилки (порушення) у податковій звітності та/або її неподання (несвоєчасне подання).

Якщо ж під час проведення камеральної перевірки виявлено порушення податкового законодавства, контролюючий орган має право призначити та провести документальну (виїзну, невиїзну або планову чи позапланову) перевірку платника податків.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 19.03.2019 року у справі №803/1908/16, від 23.08.2019 року у справі №826/4242/15, від 06.02.2020 року у справі №813/87/16 та від 04.05.2023 року у справі №320/1040/19.

Верховний Суд при розгляді аналогічних адміністративних справ сформував такі висновки: реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. При цьому, прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (постанови від 26.02.2019 року у справі №805/1396/17-а, від 05.02.2019 року у справі № 805/206/17-а, від 24.01.2019 року у справі № 813/1346/18, від 05.06.2018 року у справі №813/4266/17).

Відповідно, єдиним законним способом реалізації владних управлінських функцій є проведення документальної перевірки на підставі якої встановлюється, що платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), як наслідок - прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку.

Матеріали справи не містять доказів проведення документальної перевірки позивача. Суд повторює, що відповідачем була проведена камеральна перевірка щодо порушення позивачем умов застосування спрощеної системи, за результатами якої складений Акт про результати камеральної перевірки.

Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення від 17.10.2024 №30986/6/13-01-04-07 про анулювання реєстрації платника єдиного податку ПП «ПОІНТНЕТ» прийняте ГУ ДПС у Львівській області з порушенням процедури його прийняття, що є самостійною підставою для його скасування.

Крім того, суд враховує, що відповідно до відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом економічної діяльності ПП «ПОІНТНЕТ» є: 61.90 Інша діяльність у сфері електрозв`язку.

З 01.01.2022 набув чинності Закон України "Про електронні комунікації", згідно з яким визнано такими, що втратили чинність Закон України "Про телекомунікації", Закон України "Про радіочастотний ресурс України".

Відповідно до статті 16 Закону України "Про електронні комунікації" суб`єкти господарювання, які мають намір здійснювати господарську діяльність як постачальники електронних комунікаційних мереж та/або послуг, повинні протягом місяця від початку такої діяльності надіслати до регуляторного органу повідомлення про початок здійснення діяльності у сфері електронних комунікацій.

У відповідності до частини першої статті 17 Закону України "Про електронні комунікації" реєстр постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг ведеться регуляторним органом (його уповноваженими особами) в електронному вигляді за встановленими ним порядком та формою.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв`язку (далі НКЕК) від 20.04.2022 № 30 Питання ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07.05.2022 за № 502/37838 (зі змінами), затверджено Порядок ведення реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг та його форму, а також Орієнтовний перелік видів електронних комунікаційних послуг.

У Орієнтовному переліку видів електронних комунікаційних послуг, надане таке визначення послуги доступу до мережі Інтернет (код послуги IA.S1) послуга, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з`єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується.

Відповідно до Орієнтовного переліку видів електронних комунікаційних послуг постачальник електронних комунікаційних послуг може надавати послугу технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж (код послуги OS.S1), що, за визначенням, означає послугу з підтримки у працездатному стані обладнання електронних комунікаційних мереж в процесі його експлуатації, при якому воно здатне виконувати задані функції, зберігаючи задані значення параметрів у межах, які встановлені в нормативно-технічній документації; експлуатації електронних комунікаційних мереж.

З рішення НКРЗІ №4-209/09 від 11.01.2013 р. вбачається, що позивач ПП «ПОІНТНЕТ» є постачальником електронних комунікаційних послуг та включений до реєстру за № 3003. Як видно з витягу з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг: ПП «ПОІНТНЕТ» включене до Реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг за № 2347 від 26.12.2022 р., як постачальник електронних комунікаційних послуг та не включений як постачальник електронних комунікаційних мереж, та надає послуги таких видів:

- код виду електронної комунікаційної послуги IA.S1 - послуга доступу до мережі Інтернет (Послуга, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з`єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується. З використанням мережі: фіксованого зв`язку); статус заявника в реєстрі - постачальник електронних комунікаційних послуг;

- код виду електронної комунікаційної послуги IA.S2 - послуга широкосмугового доступу до мережі Інтернет (Послуга з доступу до мережі Інтернет із швидкістю передачі даних, не меншою, ніж визначена законодавством, та без застосування систем з комутацією каналів. З використанням мережі: фіксованого зв`язку); статус заявника в реєстрі - постачальник електронних комунікаційних послуг.(а.с.86-87).

Відповідно до підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб`єкти господарювання (юридичні особи та ФОП), які здійснюють діяльність з:

- діяльність з надання послуг пошти (крім кур`єрської діяльності);

- діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв`язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв`язку (місцевого, міжміського, міжнародного);

- діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв`язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв`язку (місцевого, міжміського, міжнародного);

- діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв`язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв`язку;

- діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.

У матеріалах справи відсутні докази того, що ПП «ПОІНТНЕТ» здійснює діяльність за видами, перелік яких визначений підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 ПК України.

Сам факт зазначення суб`єктом господарювання здійснення діяльності у межах класу 61.90. не може беззаперечно свідчити про те, що позивачем здійснюється саме діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж.

Відтак, декларування позивачем діяльності за кодом КВЕД 61.90. не може бути критерієм визначення заборонених для застосування спрощеної системи оподаткування (єдиний податок) видів господарської діяльності, оскільки крім зазначених у пп.8 пп.291.5.1 п.291.5 ст. 291 ПК України видів господарської діяльності, кодом КВЕД 61.90. визначені інші види діяльності (як то наведено вище), які не заборонені для застосування спрощеної системи оподаткування.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв`язку в рішенні № 170 від 03.04.2024р. «Про надання офіційного узагальненого роз`яснення щодо деяких питань визначення видів електронних комунікаційних послуг» рекомендує враховувати, що в ЗУ № 1280-IV від 18.11.2003р. «Про телекомунікації» та в ЗУ від 16.12.2020р. № 1089-ІХ «Про електронні комунікації» відрізняти визначення терміну «оператор».

Відповідно до частини 1 статті 1 ЗУ «Про телекомунікації» визначено, що:

оператор телекомунікацій - суб`єкт господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій із правом на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж;

провайдер телекомунікацій - суб`єкт господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій без права на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв`язку.

Згідно Розділу 1 статті 2 ЗУ «Про електронні комунікації» передбачено, зокрема:

Пунктом 70 статті 2 Закону № 1089-IX визначено, що:

оператор електронних комунікацій (оператор) - суб`єкт господарювання, який володіє, здійснює експлуатацію та управління електронними комунікаційними мережами та/або пов`язаними засобами.

У разі постачання електронних комунікаційних мереж оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних мереж.

У разі постачання електронних комунікаційних послуг оператор вважається також постачальником електронних комунікаційних послуг;

Пунктом 87 статті 2 Закону № 1089-IX визначено, що: постачальник електронних комунікаційних послуг - суб`єкт господарювання, який фактично надає та/або має право надавати електронні комунікаційні послуги на власних мережах та/або на мережах інших постачальників електронних комунікаційних послуг,

Пунктом 85 статті 2 Закону № 1089-IX визначено, що: постачальник електронних комунікаційних мереж - суб`єкт господарювання, який надає послуги доступу до електронної комунікаційної мережі, що знаходиться в його володінні, та до пов`язаних з нею засобів, або з використанням віртуальних мереж.

Закон №1089-IX не визначає окремого суб`єкта господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері електронних комунікаційних послуг без права на технічне обслуговування та експлуатацію мереж.

В той же час, як зазначено вище, неможливість перебування суб`єкта господарювання на спрощеній системі оподаткування податкове законодавство пов`язує саме з тим, що суб`єкт господарювання здійснює діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж.

Отже, з метою встановлення можливості чи неможливості перебування позивача на спрощеній системі оподаткування, визначальним є встановлення тих видів діяльності, які здійснює позивач.

На підставі аналізу вищенаведених норм ЗУ «Про електронні комунікації» суд погоджується з доводами позивача та приходить до висновку, що будь-який оператор електронних комунікацій може бути постачальником електронних комунікаційних мереж та/або послуг, але не кожен постачальник електронних комунікаційних послуг є оператором електронних комунікацій.

Суд зауважує, що відповідач у справі не надав суду жодного доказу на підтвердження того, що ПП «ПОІНТНЕТ» використовував у своїй діяльності обладнання, станційні та лінійні споруди, призначені для утворення телекомунікаційних мереж, тощо. Крім того, судом встановлено, що ПП «ПОІНТНЕТ» на договірних засадах користується локальною мережею передачі даних та доступу до Інтернет, яка належить оператору електронних комунікацій (на підставі Договору №015-10/12 про надання послуги доступу до інфраструктури телекомунікаційних мереж від 15.10.2012 р., укладеного між ФОП ОСОБА_1 та ПП «ПОІНТНЕТ») та отримує послуги з технічного обслуговування та експлуатації вказаної мережі, які надає підприємству оператор електронних комунікацій (на підставі Договору №15-10/12 на технічне обслуговування телекомунікаційних мереж від 15.10.2012 р., укладеного між ФОП ОСОБА_1 та ПП «ПОІНТНЕТ»).

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ДПС у Львівській області від 17.10.2024 року №30986/6/13 -01-04-07 про анулювання реєстрації платника єдиного податку ПП «ПОІНТНЕТ» є протиправним та таким, що підлягає до скасування.

Відтак, з метою повного відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління ДПС у Львівській області поновити ПП «ПОІНТНЕТ»» (код ЄДРПОУ 38424863) в реєстрі платників єдиного податку з 30.09.2024, тобто з дати виключення з цього реєстру.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Згідно із абзацом 1 частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала її посадова чи службова особа.

Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Керуючись статтями 72-76, 90, 94, 139, 241-246, 250, 262, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області №30986/6/13-01-04-07 від 17.10.2024 про анулювання реєстрації платника єдиного податку ПП «ПОІНТНЕТ».

Зобов`язати Головне управління ДПС у Львівській області (ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35) поновити в реєстрі платників єдиного податку запис про реєстрацію ПП ПОІНТНЕТ (ЄДРПОУ 38424863, місцезнаходження: 79020, м.Львів, вул.Варшавська, 136) платником єдиного податку з 30 вересня 2024 року.

Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «ПОІНТНЕТ» (ЄДРПОУ 38424863, місцезнаходження: 79020, м.Львів, вул.Варшавська, 136) судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

СуддяКарп`як Оксана Орестівна

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.03.2025
Оприлюднено21.03.2025
Номер документу125961847
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них