Єдиний унікальний номер 175/573/25
провадження 2-о/175/15/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2025 року Дніпропетровський районний суд
Дніпропетровської області
у складі: головуючого судді Васюченка О.Г.,
присяжних: Паленко Т.В. та Бородаєвої Г.І.,
за участю секретаря Кульпіної Л.Г..
розглянувши у відкритому судовому засіданні у селищі Слобожанське цивільну справу за заявою УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВОКОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА КРАМАТОРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, заінтересована особа: Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради, про визнання спадщини відумерлою,-
ВСТАНОВИВ:
03 грудня 2024 року до суду через систему «Електронний суд» надійшла заява УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВОКОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА КРАМАТОРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, заінтересована особа: Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради, про визнання спадщини відумерлою.
15 січня 2025 року вищевказана цивільна справа була зареєстрована канцелярією суду та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана до провадження судді Васюченка О.Г..
В своїй заяві УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВОКОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА КРАМАТОРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ просить визнати спадщину у вигляді квартири АДРЕСА_1 , що відкрилася після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмерлою та просить передати відумерлу спадщину Краматорській міській територіальній громаді в особі Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 24812116, за адресою: пл. Миру, буд.2, м. Краматорськ, Донецька обл., 84313) відповідно до закону.
Ухвалою суду від 24 січня 2025 року відкрито провадження в цивільній справі за правилами окремого провадження.
Представник заявника надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник заінтересованої особи надіслала до суду заяву в якій просила розглядати справу без участі представника управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Суд, ознайомившись з наданими письмовими доказами, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п.8 ч.2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Згідно ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням. Спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою відповідно до ст.1283 цього Кодексу.
Заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини (ст. 334 ЦПК України).
У заяві про визнання спадщини відумерлою, відповідно до вимог ст. 335 ЦПК України, повинно бути наведено відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Судом було встановлено, що ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та була похована 23 травня 2022 року, як одинока особа за кошти місцевого бюджету, що підтверджується листом директора Спеціалізованого комунального підприємства «Ритуальна служба» Краматорської міської ради №288 від 19 березня 2024 року та листом відділу реєстрації актів цивільного стану у Донецькій області Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в якому зазначено, що 24 листопада 2023 року відділом реєстрації актів цивільного стану у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції було складено актовий запис про смерть №111 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_1 залишилася спадщина у вигляді квартири АДРЕСА_1 , що відкрилася після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується відомостями з реєстру прав власності на нерухоме майно.
Відповідно долиста директоратериторіального центрусоціального обслуговування(наданнясоціальних послуг) Краматорської міської ради, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка мешкала за адресою: АДРЕСА_2 , перебувала на обслуговування в територіальному центрі соціального обслуговування та отримувала соціальну послугу догляду вдома у відділенні соціальної допомоги вдома з 26 травня 2015 року та була знята з обслуговування догляду 21 травня 2022 року у зв`язку зі смертю.
Згідно статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (стаття 1270 ЦК).
У постанові Верховного Суду від 01 березня 2023 року у справі № 320/10856/18 (провадження № 61-1142св21) зазначено, що інтерес територіальної громади в отриманні спадкового майна у власність громади в разі відсутності спадкоємців є наслідком неотримання спадщини будь-ким зі спадкоємців або наслідком їх відсутності взагалі. За таких обставин слід дійти висновку, що такі правовідносини є подібними до спадкових, хоч до них у цілому не відносяться. На користь цього висновку свідчить також розміщення норм права про можливість визнання спадщини відумерлою саме у книзі шостій ЦК України «Спадкове право».
Як зазначено у постанові Верховного суду України від 24.05.2021 у справі №671/22/19 у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини (частина перша та друга статті 1277 ЦК України).
Аналізуючи норми ст.1277ЦК України та висновок щодо застосування відповідних норм права, викладений у вказаній постанові Верховного Суду, Заявник має законні підстави порушувати питання про передачу майна, як відумерлої спадщини Любимівській сільській раді Дніпровського району Дніпропетровської області.
Відповідно до статті 338ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Згідно ст. ст. 81, 89 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Так, з достовірністю встановлено, що з часу відкриття спадщини сплинуло більше двох років, спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_1 до теперішнього часу не заводилась, спадщина по даній справі не відкрилась, заповітів ОСОБА_1 не залишала та існування майна підтверджено документально.
А тому, вимоги УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВОКОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА КРАМАТОРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ про визнання спадщини відумерлою, підлягають задоволенню.
Враховуючи зазначене, керуючись ст.ст. 19, 187, 293, 294, 318, 353 ЦПК України, ст.ст. 1231, 1277, 1282 ЦК України суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву УПРАВЛІННЯ ЖИТЛОВОКОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА КРАМАТОРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, заінтересована особа: Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради, про визнання спадщини відумерлою задовольнити.
Визнати квартиру АДРЕСА_1 , яка належала ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі договору купівлі-продажу, ВАК N 983353, 25.06.2003, ПЕРША КРАМАТОРСЬКА ДНК Р. 2-2135. - відумерлою спадщиною.
Передати відумерлу спадщину - квартиру АДРЕСА_1 , у власність Краматорській міській територіальній громаді в особі Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 24812116, за адресою: пл. Миру, буд.2, м. Краматорськ, Донецька обл., 84313).
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.Г. Васюченко
Суд | Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2025 |
Оприлюднено | 21.03.2025 |
Номер документу | 125974127 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Васюченко О. Г.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Васюченко О. Г.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Васюченко О. Г.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Васюченко О. Г.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Васюченко О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні