Рішення
від 11.03.2025 по справі 902/1221/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" березня 2025 р.Cправа № 902/1221/24

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Оратівм"ясо" (вул. І. Франка, буд. 5А, с. Оратів, Оратівський р-н., Вінницька обл., 22633)

до: Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Авангард" приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (вул. Шевченка, 16, м. Немирів, Вінницька обл.,22800)

про стягнення 98350,31 грн

Суддя Яремчук Ю.О.

Секретар судового засідання Надтока ТО..

за участю представників сторін:

позивача: Браславець Я.Ю.

відповідача Андрієнко С.В.

В С Т А Н О В И В :

20.11.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Оратівм"ясо" звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Авангард" приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" про стягнення 98 350,31 грн.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 20.11.2024 справу передано для розгляду судді Яремчуку Ю.О.

Ухвалою суду від 25.11.2024 відкрито провадження у справі 902/1221/24. Визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 10.12.2024.

Однак, 10.12.2024 судове засідання у справі № 902/1221/24 не відбулося, у зв`язку з терміновою евакуацією людей з приміщення Господарського суду Вінницької області.

Ухвалою суду від 10.12.2025 повідомлено учасників справи про підготовче судове засідання, що відбудеться 30.01.2025.

30.01.2025 від представника відповідача ТОВ «Оратівм`ясо» надійшли письмові пояснення (вх. 01-34/998/25 від 30.01.2025), які долучені до матеріалів справи.

За результатами проведеного судового засідання 30.01.2025 суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду справи по суті на 11.03.2025, про що винесено ухвалу яку занесено до протоколу судового засідання.

На визначену дату судом в судове засідання з`явились представник позивача та представник відповідача.

Представник позивача позов підтримав в повному обсязі. Представник відповідача позов визнав в повному обсязі.

Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для підготовки до судового засідання та подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

11.03.2025 в судовому засіданні, в порядку ст. 240 ГК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

08.07.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Оратівм`ясо» та Дочірнім підприємством «Клінічний санаторій «Авангард» приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» укладено договір поставки № 08-07-20.

Між сторонами договору було погоджено предмет договору, розділ 1 , а саме - на умовах даного договору Постачальник зобов`язується передати у власність Покупцеві Товар (м`ясо), а Покупець зобов`язується прийняти Товар і оплатити його на умовах, передбаченим договором. Асортимент (найменування), кількість, ціна одиниці товару визначаються Сторонами в накладних на передачу товару на підставі замовлень Покупця. Замовлення на Товар подаються у погоджений Сторонами спосіб (засобами телефонного чи факсимільного зв`язку, електронною поштою, тощо) не пізніше ніж за 2 (два) робочі дні до запланованої дати поставки. Замовлення вважається прийнятим Постачальником до виконання у випадку якщо до Покупця протягом 2-х (двох) календарних днів з моменту отримання Постачальником замовлення від Покупця не надійшло письмове заперечення від Постачальника стосовно відмови/неможливості Постачальником поставки відповідної замовленої Покупцем партії Товару, але у будь-якому випадку, - у разі поставки вказаного у замовленні Товару. На вимогу однієї із Сторін, умови щодо найменування, асортименту, ціни і кількості Товару, що поставляється за цим Договором, фіксується в специфікаціях, належно оформлених у вигляді додатків до Договору, які є невід`ємною його частиною. Бюджетні зобов`язання за Договором виникають у разі наявності та в межах відповідних бюджетних призначень (асигнувань) (для бюджетних установ).

Відповідно до п.п. 2.1, 2.2., 2.3 договору сторони визначили, що - ціна Товару є договірною та включає податок на додану вартість (далі - ПДВ), вказуються в гривнях в накладних на кожну партію Товару, які є невід`ємною частиною даного Договору. Підпис Покупця або його уповноваженого представника в накладних свідчить про погодження Сторонами ціни та вартості поставленої партії Товару. Вартість тари, упаковки, маркування, транспортування за цим Договором включається в ціну Товару. Ціна на Товар, що постачається за цим Договором, може бути змінена Постачальником в односторонньому порядку в бік її зменшення або збільшення у випадку зміни виробничих і експлуатаційних витрат Постачальника на виробництво Товару, зміни вартості паливно-мастильних матеріалів чи вартості автоперевезень, зміни рівня ринкових цін на Товар, інших показників, що зумовлюють ціну Товару. При цьому Постачальник зобов`язаний завчасно повідомити Покупця (в усній чи, на письмову вимогу Покупця, в письмовій формі) про зміну ціни. Нова ціна на Товар вступає в силу з моменту повідомлення Покупця (одержання Покупцем письмового повідомлення у випадку його повідомлення у письмовій формі) про таку зміну. Загальна сума цього Договору визначається як сумарна вартість поставленого за цим Договором Товару та згідно видаткових накладних (1 600 000,00 грн).

Розрахунки за Товар між Покупцем і Постачальником здійснюються протягом 7 (семи) календарних днів з дати отримання Товару (оформлення приймання-передачі товару) шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Постачальника (р/р НОМЕР_1 в АТ Райффайзен банк Аваль м. Київ) або готівкою в касу підприємства. Розрахунки за товар проводяться в національній валюті України (п.п. 5.1., 5.2. договору).

08.07.2020 року між сторонами договору було підписано Специфікацію, якою було погоджено асортимент та ціну товару, який має поставлятись згідно умов договору.

Строк дії такого договору поставки № 08-07-20 від 08.07.2020 був визначений сторонами до 31.12.2020 року.

Як слідує з матеріалів справи, з урахуванням строку дії договору поставки № 08-07-20 від 08.07.2020 під кінець його дії, сторонами було вирішено, що продовження взаємних відносин у сфері поставки м`яса та м`ясної продукції буде оформлюватись у вигляді додаткових договорів, які укладаються на початку наступного календарного року.

01.01.2021 між позивачем та відповідачем було укладено договір поставки № 1.

Між сторонами договору було погоджено предмет договору, розділ , а саме - на умовах даного договору Постачальник зобов`язується передати у власність Покупцеві Товар (м`ясо), а Покупець зобов`язується прийняти Товар і оплатити його на умовах, передбаченим договором. Асортимент (найменування), кількість, ціна одиниці товару визначаються Сторонами в накладних на передачу товару на підставі замовлень Покупця. Замовлення на Товар подаються у погоджений Сторонами спосіб (засобами телефонного чи факсимільного зв`язку, електронною поштою, тощо) не пізніше ніж за 2 (два) робочі дні до запланованої дати поставки. Замовлення вважається прийнятим Постачальником до виконання у випадку якщо до Покупця протягом 2-х (двох) календарних днів з моменту отримання Постачальником замовлення від Покупця не надійшло письмове заперечення від Постачальника стосовно відмови/неможливості Постачальником поставки відповідної замовленої Покупцем партії Товару, але у будь-якому випадку, - у разі поставки вказаного у замовленні Товару. На вимогу однієї із Сторін, умови щодо найменування, асортименту, ціни і кількості Товару, що поставляється за цим Договором, фіксується в специфікаціях, належно оформлених у вигляді додатків до Договору, які є невід`ємною його частиною. Бюджетні зобов`язання за Договором виникають у разі наявності та в межах відповідних бюджетних призначень (асигнувань) (для бюджетних установ).

Відповідно до п.п. 2.1, 2.2., 2.3 договору сторони визначили, що - ціна Товару є договірною та включає податок на додану вартість (далі - ПДВ), вказуються в гривнях в накладних на кожну партію Товару, які є невід`ємною частиною даного Договору. Підпис Покупця або його уповноваженого представника в накладних свідчить про погодження Сторонами ціни та вартості поставленої партії Товару. Вартість тари, упаковки, маркування, транспортування за цим Договором включається в ціну Товару. Ціна на Товар, що постачається за цим Договором, може бути змінена Постачальником в односторонньому порядку в бік її зменшення або збільшення у випадку зміни виробничих і експлуатаційних витрат Постачальника на виробництво Товару, зміни вартості паливно-мастильних матеріалів чи вартості автоперевезень, зміни рівня ринкових цін на Товар, інших показників, що зумовлюють ціну Товару. При цьому Постачальник зобов`язаний завчасно повідомити Покупця (в усній чи, на письмову вимогу Покупця, в письмовій формі) про зміну ціни. Нова ціна на Товар вступає в силу з моменту повідомлення Покупця (одержання Покупцем письмового повідомлення у випадку його повідомлення у письмовій формі) про таку зміну. Загальна сума цього Договору визначається як сумарна вартість поставленого за цим Договором Товару та згідно видаткових накладних (1 800 000,00 грн).

Розрахунки за Товар між Покупцем і Постачальником здійснюються протягом 7 (семи) календарних днів з дати отримання Товару (оформлення приймання-передачі товару) шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Постачальника (р/р НОМЕР_2 в ПАТ «ПУМБ» у м. Вінниця) або готівкою в касу підприємства. Розрахунки за товар проводяться в національній валюті України (п.п. 5.1., 5.2. договору).

01.01.2021 року між сторонами договору було підписано Специфікацію, якою було погоджено асортимент та ціну товару, який має поставлятись згідно умов договору.

Строк дії такого договору № 1 від 01.01.2021 був визначений сторонами до 31.12.2021 року.

На виконання умов договору поставки № 1 від 01.01.2021, позивачем було поставлено відповідачу товар на загальну суму 120 537,50 грн, що підтверджується наступними видатковими накладними: № 1779 від 03.12.2021 року на загальну сум 56 085,93 грн; № 1810 від 09.12.2021 року на загальну суму 36 984,30 грн; № 1866 від 17.12.2021 року на загальну суму 27 467, 27 грн.

Так, зі змісту акту звірки взаємних розрахунків станом на грудень 2021 року за ДП «Клінічний санаторій «Авангард» ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» станом на 31.12.2021 рахується заборгованість за договором поставки № 1 від 01.01.2021 на користь ТОВ «Оратівм`ясо» у розмірі 48 993,97 грн.

Також, 03.01.2022 між позивачем та відповідачем, задля продовження договірних відносин, було укладено договір купівлі-продажу № 2.

Відповідно до п. 1.1. договору Продавець зобов`язується передати у власність Покупця товар у відповідному асортименті, кількості та по цінах у порядку і на умовах визначених у цьому Договорі, а Покупець зобов`язується у порідку і на умовах визначених цим Договором, прийняти Товар та оплатити його.

Товар, що є предметом даного договору, являє собою м`ясопродукти (п.1.1. договору

Покупець проводить розрахунки на умовах передоплати. Кінцевий розрахунок здійснюється на протязі 10-ти календарних днів з моменту отримання товару. Моментом поставки є дата, зазначена у накладній.

Строк дії такого договору був визначений сторонами до 31.12.2022 року.

Під час дії договору купівлі-продажу № 2 від 03.01.2022 року, позивачем здійснювались поставки бажаних боржником товарів та м`яса на загальну суму 179 356,34 грн, що підтверджується наступними видатковими накладними: № 41 від 11.01.2022 на суму 23 097,19 грн; № 104 від 27.01.2022 на суму 27 565,78 грн; № 62 від 17.01.2022 на суму 40 020,09 грн; № 215 від 17.02.2022 на суму 30 861,37 грн; № 167 від 09.02.2022 на суму 31 047, 63 грн; № 137 від 03.02.2022 на суму 26 764,28 грн.

Поряд з цим, як вбачається акту звірки взаємних розрахунків за період 2022 року за відповідачем станом на 31.12.2022 рахується заборгованість на користь позивача у розмірі 98 350,31 грн.

Як вбачається із умов та зобов`язань, предметом спірних договорів є зобов`язання продавця передати у власність покупця товар, а покупець зобов`язується прийняти товар і оплатити його у порядку і на умовах, визначених такими договорами (пункт 1.1. договорів).

Оскільки, остаточний розрахунок за поставлений товар відповідачем здійснено не було, позивач просить стягнути суму боргу в розмірі 98 350,31 грн в примусовому порядку

З огляду на встановлені обставини справи, суд враховує таке.

Відповідно до статей 11, 509 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України) договір є підставою виникнення цивільних прав та обов`язків (зобов`язань), які повинні виконуватися належним чином і у встановлений строк відповідно до вказівок закону, договору (ст. 526 ЦК України), а одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається (ст. 525 ЦК України).

Судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання глави 54 ЦК України (поставка, купівля-продаж).

Згідно із ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ним, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За своєю правовою природою правовідносини між позивачем та відповідачем в межах даного спору врегульовано положеннями глави 54 Цивільного кодексу України, враховуючи укладені між сторонами договорів.

Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов`язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов`язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 ст. 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з ч. 1, ч. 2 п.п. 5, 8 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Статтею 204 ЦК України встановлено презумпцію правомірності правочину, за змістом якої правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Згідно із ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 Цивільного кодексу України).

Як передбачено п. 2 ч. 1 ст. 664 Цивільного кодексу України обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін (ст. 632 ЦК України).

Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару (ч. 1 ст. 692 ЦК України).

Згідно із ч. 1 ст. 693 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу. У разі невиконання покупцем обов`язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу

Відповідно до ч. 3 ст. 538 Цивільного кодексу України у разі невиконання однією із сторін у зобов`язанні свого обов`язку або за наявності очевидних підстав вважати, що вона не виконає свого обов`язку у встановлений строк (термін) або виконає його не в повному обсязі, друга сторона має право зупинити виконання свого обов`язку, відмовитися від його виконання частково або в повному обсязі.

В силу положень ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно із ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 527 Цивільного кодексу України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Кожна із сторін у зобов`язанні має право вимагати доказів того, що обов`язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред`явлення такої вимоги.

Як підтверджується матеріалами справи та не спростовано відповідачем, ним в порушення прийнятих на себе зобов`язань за Договором не було здійснено остаточної оплати вартості поставленого позивачем товару на суму 98 350,31 грн. Відповідачем в судовому засіданні визнаються позовні вимоги повністю.

В силу приписів ч. 1 ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

У зв`язку з викладеним, враховуючи вищенаведені положення норм чинного законодавства України, приймаючи до уваги встановлені фактичні обставини справи та визнання позову, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення 98 350,31 грн основного боргу є обґрунтованими, доведеними належними, допустимими, достовірними доказами не спростовані відповідачем, тому підлягають задоволенню.

Статтею 14 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Судом взято до уваги, що відповідачем позовні вимоги визнаються в повному обсязі.

Отже, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є доказово обґрунтованими та нормативно підставними, а тому підлягають задоволенню, з наведених вище мотивів.

Вирішуючи питання судових витрат суд враховує таке.

Відповідно до пункту 12 частини третьої статті 2 ГПК України основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

Згідно вимог статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до частини 2 статті 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір в розмірі 1 211,20 грн покладається на відповідача.

У клопотанні про відшкодування витрат на правову допомогу Позивач просить стягнути з відповідача 10 000,00 грн витрат на правничу допомогу.

На підтвердження надання правничої допомоги позивач до позову додав: копію Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серія КВ № 00013; ордер серія АА № 1513785; копію Договору про надання правової допомоги № 10/24-г/3; детальним розрахунком понесених судових витрат;

Так, пунктом 3.2. договору між сторонами було погоджено, що гонорар адвоката за надання правової допомоги, передбачених цим договором складає у суді першої інстанції 10 000,00 грн.

Відповідно до п. 3 ст. 123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення.

Згідно зі ст. 126 ГПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Представником відповідача 30.01.2025 подано письмові пояснення в яких просив суд зменшити з 10 000,00 грн витрат на правову допомогу до 7 000,00 грн, обгрунтовуючи тим, що дана сума буде співмірною зі складністю справи та ціною позову.

Суд урахуванням викладеного, беручи до уваги, що позов задоволено повністю, суд вважає, що стягненню з відповідача підлягають 10 000,00 грн витрат на правничу допомогу.

Керуючись ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Авангард" приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (вул. Шевченка, 16, м. Немирів, Вінницька обл., 22800, код ЄДРПОУ 04818298) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Оратівм"ясо" (вул. І. Франка, буд. 5А, с. Оратів, Оратівський р-н., Вінницька обл., 22633, код ЄДРПОУ 33002696) 98 350,31 грн заборгованості, 1 211,20 грн витрат зі сплати судового збору та 10 000,00 грн відшкодування витрат на правову допомогу.

3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

4. Згідно із приписами ч.1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Відповідно до положень ч.1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

6. Примірник повного судового рішення надіслати до Електронних кабінетів ЄСІТС.

Повне рішення складено 20 березня 2025 р.

Суддя Яремчук Ю.О.

віддрук. прим.:

1 - до справи

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення11.03.2025
Оприлюднено21.03.2025
Номер документу125980341
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них

Судовий реєстр по справі —902/1221/24

Судовий наказ від 14.04.2025

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Яремчук Ю.О.

Рішення від 11.03.2025

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Яремчук Ю.О.

Ухвала від 11.03.2025

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Яремчук Ю.О.

Ухвала від 10.12.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Яремчук Ю.О.

Ухвала від 25.11.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Яремчук Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні