Рішення
від 11.03.2025 по справі 342/176/25
ГОРОДЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 342/176/25

Провадження № 2-о/342/58/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2025 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючої судді Андріюк І.Г.

присяжних Бурдеги В.П., Стасюка Л.М

секретаря Малик Г.В.,

за участю:

заявника ОСОБА_1

представника заявника Левенець Л.В.,

заінтересованої особи ОСОБА_2 ,

представника

Органу опіки та піклування Боднарчук У.Д.

усиновлюваної особи ОСОБА_3

розглянувши у закритому судовому засіданні у залі міста Городенка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Левенець Леся Василівна, заінтересовані особи: Орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Городенківської міської ради, ОСОБА_2 , Городенківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про усиновлення,

в с т а н о в и в :

Адвокат Левенець Леся Василівна звернулася до суду із заявою в інтересах ОСОБА_1 та просить ухвалити рішення, яким оголосити заявника усиновлювачем дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жительки с. Глушків Коломийського району Івано-Франківської області; внести до актового запису № 11 від 29 червня 2010 року, який складений виконавчим комітетом Глушківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зміни: прізвище « ІНФОРМАЦІЯ_9 » змінити на « ІНФОРМАЦІЯ_9 », по-батькові змінити з « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на « ІНФОРМАЦІЯ_9 », вказати батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , українця, громадянина України, зареєстрованого по АДРЕСА_1 ; анулювати свідоцтво про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_2 , видане 29.06.2010 виконавчим комітетом Глушківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, та видати нове свідоцтво про народження дитини згідно рішення суду про усиновлення з урахуванням змін.

Вимоги заяви мотивовані тим, що 08.07.2020 заявник зареєстрував шлюб із ОСОБА_8 , під час якого народилося двоє спільних дітей, сини ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . У дружини є донька від першого шлюбу ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням суду від 20.04.2015 року ОСОБА_12 , батька ОСОБА_13 , позбавлено батьківських прав щодо доньки.

Заявник зазначив, що після одруження з ОСОБА_8 постійно проживають разом, ОСОБА_13 перебуває на їх спільному утриманні та вихованні. З ОСОБА_13 у заявника склалися товариські стосунки, багато часу проводять разом. Заявник ставиться до ОСОБА_13 як до рідної доньки, цікавиться її життям, дбає про матеріальне забезпечення та духовний розвиток, вона, натомість, сприймає його як батька.

Також у заяві зазначено, що заявник є фізично здоровим, на обліку у нарколога та психіатра не перебуває, судимостей не має. Проживає сім`я заявника у житловому будинку, що належить матері дружини, з усіма зручностями, діти мають окрему об лаштовану кімнату. Заявник працює водієм-експедитором філії «Птвхофабрика «Авіс» ПрАТ «Агрохолдинг Авангард», є матеріально забезпеченим.

Також заявник вказав, що усиновленням дитини не переслідує жодних корисливих чи інших інтересів.

Ухвалою від 21.02.2025 відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.

У судовому засіданні ОСОБА_1 та його адвокат - Левенець Л.В. вимоги заяви підтримали та просили задовольнити. Заявник пояснив, що з ОСОБА_2 у шлюбі проживають з 2020 року, ОСОБА_13 вважає дочкою, любить та піклується про неї. Біологічний батько ОСОБА_13 позбавлений батьківських прав згідно рішення суду. Питання усиновлення назріло у зв`язку з тим, що бажає, щоб дитина мала його прізвище.

Заінтересована особа - представник Органу опіки та піклування Городенківської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області у судовому засіданні не заперечила щодо усиновлення ОСОБА_1 неповнолітньої ОСОБА_11 , оскільки заявник може виконувати батьківські обов`язки, умови проживання добрі, батько сім`ю забезпечує. Висновок Органу опіки та піклування підтримують у повному обсязі.

Заінтересована особа - ОСОБА_2 у судовому засіданні ствердила про визнання вимог заявника, не заперечила щодо усиновлення її доньки ОСОБА_11 та внесення відповідних змін до актових записів. Також пояснила, що донька народилася у попередньому шлюбі та батько дитини позбавлений батьківських прав. ОСОБА_13 вважає батьком заявника. Підтвердила добрі стосунки її чоловіка із донькою.

Також суд у судовому засіданні з`ясував думку неповнолітньої ОСОБА_11 , яка підтвердила, що проживає разом із мамою, заявником, якого називає татом, та братиками. Заявник піклується про неї, разом проводять вільний час, допомагає з навчанням. Бажає мати однакове прізвище з татом.

Вислухавши пояснення заявника, ОСОБА_2 , представника заінтересованої особи - Органу опіки та піклування Городенківської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області, з`ясувавши думку неповнолітньої ОСОБА_11 , вивчивши матеріали справи та оцінивши в сукупності надані докази, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про усиновлення.

Згідно ст. 310 ЦПК України заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.

Положеннями ч. 1 ст. 311 ЦПК України передбачено, що заява про усиновлення дитини повинна містити: найменування суду, до якого подається заява, ім`я, місце проживання заявника, а також прізвище, ім`я, по батькові, вік усиновлюваної дитини, її місце проживання, відомості про стан здоров`я дитини. Заява про усиновлення дитини може також містити клопотання про зміну прізвища, імені, по батькові, дати, місця народження дитини, про запис заявника матір`ю або батьком дитини.

У відповідності до ч. 1 ст. 313 ЦПК України суд розглядає справу про усиновлення дитини за обов`язковою участю заявника, органу опіки та піклування або уповноваженого органу виконавчої влади, а також дитини, якщо вона за віком і станом здоров`я усвідомлює факт усиновлення, з викликом заінтересованих та інших осіб, яких суд визнає за потрібне допитати.

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 29 червня 2010 р. виконавчим комітетом Глушківськоїсільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_12 та ОСОБА_8 , актовий запис №11 від 29.06.2010.

Рішенням Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 28 вересня 2011 року по справі № 2-555/11, що набрало законної сили 10.10.2011, шлюб між ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований 15.04.2010 відділом реєстрації актів цивільного стану Городенківського районного управління юстиції Івано-Франківської області, актовий запис № 14, - розірвано, після розірвання шлюбу ОСОБА_8 залишено прізвище ОСОБА_8Рішенням Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 20 квітня 2015 року по справі № 342/102/15-ц (провадження № 2/342/137/2015), що набрало законної сили 18.05.2015, ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , позбавлено батьківських прав відносно малолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Частиною 4 статті 82 ЦПК України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 08.07.2020 зареєструвала шлюб із заявником ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис № 31 від 08 липня 2020 року, прізвище чоловіка та дружини після державної реєстрації шлюбу - « ОСОБА_1 що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , виданого 08 липня 2020 р. Городенківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).

У шлюбі у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 народилося двоє дітей: син ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 17 від 22 вересня 2020 р., що стверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , виданого 22 вересня 2020 р. Городенківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), та син ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , актовий запис № 135 від 20 серпня 2024 р., що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 , виданого 20 серпня 2024 р. Городенківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Підставою звернення заявника ОСОБА_1 до суду є бажання бути усиновлювачем малолітньої ОСОБА_3 .

Відповідно до ст. ст. 4, 5, 7 СК України кожна особа має право на проживання в сім`ї. Держава створює пріоритет сімейного виховання дитини. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України.

Відповідно до ст. 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого ст. 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

Відповідно до ч.1 ст.208 СК України, усиновленою може бути дитина.

Згідно ст. 6 СК України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.

Згідно ст. 211 СК України усиновлювачем може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років.

Відповідно до ст. 212 СК України, не можуть бути усиновлювачами особи, які: обмежені у дієздатності; визнані недієздатними; позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені; були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім`ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини; перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері; зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами; не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу); страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я; є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини; були засуджені за злочини проти життя і здоров`я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 КК України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень; за станом здоров`я потребують постійного стороннього догляду; є особами без громадянства; перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 цієї статті не може бути усиновлювачем. Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, не можуть бути усиновлювачами інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.

Згідно ст. 217 СК України усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків.

Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Угода про надання усиновлювачем плати за згоду на усиновлення дитини батькам, опікунам чи іншим особам, з якими вона проживає, є нікчемною. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Якщо мати чи батько дитини є неповнолітніми, крім їхньої згоди на усиновлення потрібна згода їхніх батьків. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Статтею 218 СК України передбачено, що для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.

Відповідно до ч. 1 ст. 220 СК України на усиновлення дитини одним із подружжя потрібна письмова згода другого з подружжя, засвідчена нотаріально.

Згідно ст. 223 СК України особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Подання такої заяви через представника не допускається. Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішенням суду про усиновлення. Відповідно до ст. 224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров`я; ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити. При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.

Суд не може відмовити особі в усиновленні на тій підставі, що вона вже має або може народити дитину. Суд, постановляючи рішення про усиновлення повнолітньої особи, враховує мотиви, на підставі яких особи бажають усиновлення, можливість їхнього спільного проживання, їхній сімейний стан та стан здоров`я, а також інші обставини, що мають істотне значення.

На виконання вимог ст.211 СК України судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , а неповнолітня ОСОБА_3 , яку він бажає усиновити, ІНФОРМАЦІЯ_1 . Таким чином, різниця у віці між заявником та дитиною, становить 19 років.

За даними висновку про стан здоров`я, фізичний і розумовий розвиток дитини від 21.10.2024, виданого КП «Городенківський некомерційний ЦПМД» Городенківської міської ради, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має групу здоров?я ІІ. Згідно висновку про стан здоров`я ОСОБА_1 , виданого 21.10.2024 КП «Городенківський некомерційний ЦПМД» Городенківської міської ради, останній є здоровим, не перебуває на диспансерному обліку у лікаря-нарколога та у лікаря-психіатра.

Відповідно до повного витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець м. Городенка, Україна, на території України станом на 15.10.2024 є особою, стосовно якої відомості про притягнення до кримінальної відповідальності відсутні, відомості про наявність незнятої чи непогашеної судимості відсутні, відомості про розшук відсутні.

ОСОБА_1 працює у філії «Птахофабрика «Авіс» ПрАТ «Агрохолдинг Авангард» на посаді водія автотранспортних засобів, загальна сума доходу за період з серпня 2024 р. по січень 2025 р. становить без урахування аліментів 3309 грн 41 коп, що стверджується копією довідки про доходи, виданої філією «Птахофабрика «Авіс» ПрАТ «Агрохолдинг Авангард». За даними характеристики, виданої Філією «Птахофабрика «Авіс» ПрАТ «Агрохолдинг Авангард» ОСОБА_1 працює у філії з квітня 2024 р. водієм-експедитором. Під час роботи виявив себе як грамотний, здібний та відповідальний спеціаліст, відповідально підходить до вирішення поставлених завдань, має вміння ефективно діяти у напружених критичних ситуаціях, які нерідко складаються на дорога. Володіє наступними особистими якостями: спостережливістю, рішучістю, спритністю, врівноваженістю, розсудливістю, емоційною зрілістю, соціальною пристосованістю, великим обсягом уваги, гарною зоровою пам`яттю, гарною моторною пам`яттю, гарною реакцією на можливі несподівані ситуації на дорозі. У роботі акуратний, уважний, завдання виконує чітко, дисциплінований, старанний, технічно грамотний, завжди тактовний, ввічливий, уважний, має авторитет серед співробітників, чуйний, морально стійкий, прислухається до думки керівника, на критику реагує позитивно, прагне до підвищення професійного рівня.

Згідно акту обстеження житлово-побутових умов кандидатів в усиновителі, затвердженого 03.02.2025 начальником служби у справах дітей Городенківської міської ради О. Бодначук, сім?я ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , має всі необхідні умови для виховання дитини, матеріально-побутові та санітарно-гігієнічні умови проживання сім`ї задовільні. Діти мають все необхідне для повноцінного розвитку та проживання. ОСОБА_3 біологічного батька не знає і не пам`ятає, він позбавлений батьківських прав щодо дитини. Татом дитина називає вітчима ОСОБА_1 .

Згідно копії витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданого 22.05.2009 ОКП «Коломийське МБТІ», власником житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , є ОСОБА_18 на підставі свідоцтва про право на спадщину № 1061, виданого 06.05.2009 державним нотаріусом Городенківської районної державної нотаріальної контори.

ОСОБА_18. є матір`ю заінтересованої особи ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджується копіями: свідоцтва про народження ОСОБА_20 , виданого 18 вересня 1993 р. Глушківською сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області, актовий запис № 14 від 18 вересня 1993 р.; витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00041254522, виданого 05 вересня 2023 р. Городенківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, з якого слідує, що ОСОБА_21 у зв`язку із реєстрацією шлюбу змінила дошлюбне прізвище « ОСОБА_21 » на « ОСОБА_21 », актовий запис № 14 від 15.04.2010, даний шлюб розірвано рішенням Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 28 вересня 2011 року по справі № 2-555/11, що набрало законної сили 10.10.2011, після розірвання шлюбу ОСОБА_8 залишено прізвище « ОСОБА_8 »; свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , виданого 08 липня 2020 р. Городенківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), з якого вбачається, що ОСОБА_21 у зв`язку із реєстрацією шлюбу змінила дошлюбне прізвище « ОСОБА_21 » на « ОСОБА_21 », актовий запис № 31 від 08.07.2020.

Згідно копій витягів з реєстру Городенківської територіальної громади заінтересована особа ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та її дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно Висновку органу опіки та піклування Городенківської міської ради від 12.02.2025 №16/02-13 усиновлення неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вітчимом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , буде відповідати інтересам дитини. У висновку зазначено, що заявник є соматично здоровий, любить ОСОБА_23 , як і рідних синів, матеріально забезпечує, дбає про її здоров`я та відпочинок, у них склалися дружні та люблячі стосунки, спільно проживають з 2016 року, ОСОБА_24 називає його татом, оскільки біологічного батька не знає і не пам`ятає.

Відповідно до копії заяви від 06.11.2024 року, посвідченої приватним нотаріусом Коломийського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Стефурак Н.Я., ОСОБА_2 , мати неповнолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дала свою згоду на її усиновлення її чоловіком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з яким перебуває у зареєстрованому шлюбі.

Із копії заяви неповнолітньої ОСОБА_3 від 01.01.2023, адресованої начальнику служби у справах дітей Городенківської міської ради, вбачається, що ОСОБА_3 не заперечує щодо її усиновлення вітчимом ОСОБА_1 та хоче змінити прізвище на « ІНФОРМАЦІЯ_9 », по батькові на « ІНФОРМАЦІЯ_9 ».

Відповідно до ст. 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Згідно з частиною 2 статті 231 СК України якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Відповідно до ст. 233 CK України на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження з врахуванням цих змін. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, скасовується. Відповідно до ст. 232 CK України з моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов`язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому - між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням. Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов`язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. Усиновлення надає особі, яку усиновлено, права і накладає на неї обов`язки щодо усиновлювача у такому ж обсязі, який має дитина щодо своїх батьків.

Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану. Згідно з п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Перешкод для усиновлення, передбачених статтею 212 СК України, та підстав неможливості заявника бути усиновлювачем в процесі розгляду справи судом не встановлено.

Враховуючи стан здоров`я, моральні якості та матеріальне становище ОСОБА_1 , що підтверджують можливість бути усиновлювачем, перебування його у зареєстрованому шлюбі з матір`ю дитини - ОСОБА_2 , той факт, що заявник займається духовним та фізичним розвитком дитини ОСОБА_3 як батько, що підтвердив останній та ОСОБА_11 у судовому засіданні, та зазначив про ставлення дитини до нього як до батька, його любов до неї, оскільки свого біологічного батька вона не знає, суд вважає, що усиновлення неповнолітньої ОСОБА_3 відповідатиме його інтересам, а тому заяву ОСОБА_1 слід задовольнити, надавши йому дозвіл на усиновлення дитини та внести відповідні зміни у актовий запис про народження дитини.

Статтею 225 СК України передбачено, що усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Згідно ст. 228 СК України, особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення, розгляд справи про усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов`язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним. Відомості про усиновлення видаються судом лише за згодою усиновлювача, крім випадків, коли такі відомості потрібні правоохоронним органам, суду у зв`язку з цивільною справою чи кримінальним провадженням. Таємниця усиновлення забезпечується також відповідно до статей 229-231 цього Кодексу. Особи, які розголосили таємницю усиновлення, несуть відповідальність, встановлену законом.

Згідно ст. 314 ЦПК України за результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. У разі задоволення заяви суд зазначає у резолютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої особи заявником (заявниками). За клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками. Судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника (заявників). Якщо після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили батьки дитини відкликали свою згоду на її усиновлення, суд скасовує своє рішення і поновлює розгляд справи. У разі відкликання заяви про усиновлення після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили, суд скасовує своє рішення і залишає заяву без розгляду. Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, а у справах про усиновлення дітей іноземцями - також до уповноваженого органу виконавчої влади.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України в справах окремого провадження при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

На підставі вищенаведеного, відповідно до вимог ст.ст. 51, 52 Конституції України, ст.ст. 3, 4, 5, 7, 207, 208, 211, 212, 217-220, 223, 224, 231, СК України, керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 81, 258-259, 263-265, 310-314, 352, ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Левенець Леся Василівна, заінтересовані особи: орган опіки та піклування в особі служби у справах дітей Городенківської міської ради, ОСОБА_2 , Городенківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про усиновлення задовольнити.

Оголосити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований по АДРЕСА_1 , усиновлювачем дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жительки с.Глушків Коломийського району Івано-Франківської області.

Зобов`язати Городенківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису №11 від 29.06.2010 року, складеного виконавчим комітетом Глушківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінивши її прізвище з « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на « ІНФОРМАЦІЯ_9 », по батькові з « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на « ІНФОРМАЦІЯ_9 », вказати батьком дитини - « ОСОБА_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Видати нове свідоцтво про народження згідно рішення суду про усиновлення з урахуванням змін.

Роз`яснити учасникам судового процесу, що усиновлення вважається здійсненим з дня набрання законної сили рішенням суду.

Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копію рішення суду надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення.

Особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення, зобов`язані не розголошувати її.

Якщо після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили батьки дитини відкликали свою згоду на її усиновлення, суд скасовує своє рішення і поновлює розгляд справи.

У разі відкликання заяви про усиновлення після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили, суд скасовує своє рішення і залишає заяву без розгляду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ;

- представник заявника - адвокат Левенець Леся Василівна, адреса робочого місця адвоката: вул. Героїв Євромайдану,6, м. Городенка, Коломийський район, Івано-Франківська область;

заінтересована особа - Орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Городенківської міської ради, місцезнаходження адреса: вул. Шевченка, 77, м.Городенка, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 44332095.

заінтересована особа - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ;

заінтересована особа - Городенківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження адреса: вул. Шевченка, 46, м.Городенка, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 20556923.

Повний текст судового рішення складено 20.03.2025.

Суддя Андріюк І.Г.

Присяжні Бурдега В.П.

Стасюк Л.М.

СудГороденківський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення11.03.2025
Оприлюднено21.03.2025
Номер документу125983566
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —342/176/25

Рішення від 11.03.2025

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Андріюк І. Г.

Рішення від 11.03.2025

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Андріюк І. Г.

Ухвала від 21.02.2025

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Андріюк І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні