Справа № 128/4791/24
РІШЕННЯ
Іменем України
20 березня 2025 року місто Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області
в складі:
головуючої судді Бондаренко О.І.
за участю секретаря Гавліцькій А.Р.
без участі сторін,-
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці в залі суду цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі Стрижавка Вінницького району Вінницької області померла його тітка ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на спадкове майно, до складу якого входить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 . Спадщину після її смерті прийняла її сестра, а мати позивача ОСОБА_3 шляхом подання у встановлений законом строк заяви нотаріусу про прийняття спадщини. Однак свої спадкові права при житті ОСОБА_3 не оформила.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла. Позивач вказує, що він є спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері, прийняв спадщину після її смерті шляхом подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини у визначений законом строк та отримав свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,1500 гектарів, кадастровий номер 0520655900:02:006:0177, розташовану: АДРЕСА_1 , цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); на земельну ділянку площею 0.1407 гектарів, кадастровий номер 0520655900:02:006:0178, розташовану: АДРЕСА_1 , цільове призначення земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства; на земельну ділянку площею 2,0471 гектарів, кадастровий номер 0520655900:07:007:0094, розташовану: Вінницька область, Вінницький район, Стрижавська селищна рада, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Отримавши вказані свідоцтва про право на спадщину за законом, позивач звернувся до нотаріуса та просив видати йому свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 . Однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_3 , нотаріус відмовив з тих підстав, що у позивача відсутні документи, які посвідчують право власності спадкодавця на спадкове майно, право власності не зареєстроване у Державному реєстрі речових прав відповідно до законодавства, а також відсутні докази родинних відносин між померлими.
Відтак, позивач зазначає, що йому необхідно в судовому порядку встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В судове засідання сторони не з`явилися, надали заяви, якими просять справу слухати в їх відсутність.
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Байдак В.Г. позовні вимоги підтримує та просить їх задоволити. Змін та доповнень до позову не має. Справу просить завершити розглядом у їх відсутність.
Представник відповідача по справі Стрижавської селищної ради в особі Форостяної О.М. надала суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, при вирішенні судового спору покладаються на розсуд суду.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За вказаних обставин суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Врахувавши думку позивача по справі, викладену у поданій до суду письмовій заяві, дослідивши письмові докази у справі та надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов такого висновку.
Згідно з ч. 1ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Суд, дослідивши матеріали справи, врахувавши думку сторін, викладену у письмових заявах, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі Стрижавка Вінницького району Вінницької області померла моя тітка ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.14,15).
Після її смерті відкрилась спадщина на спадкове майно, до складу якого входить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1
Спадщину після її смерті прийняла її сестра ОСОБА_3 шляхом подання у встановлений законом строк заяви нотаріусу про прийняття спадщини. Однак свої спадкові права при житті ОСОБА_3 не оформила.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 17).
ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері, прийняв спадщину після її смерті шляхом подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини у визначений законом строк та отримав свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,1500 гектарів, кадастровий номер 0520655900:02:006:0177, розташовану: АДРЕСА_1 , цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); на земельну ділянку площею 0.1407 гектарів, кадастровий номер 0520655900:02:006:0178, розташовану: АДРЕСА_1 , цільове призначення земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства; на земельну ділянку площею 2,0471 гектарів, кадастровий номер 0520655900:07:007:0094, розташовану: Вінницька область, Вінницький район, Стрижавська селищна рада, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 18- 20).
У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_3 , нотаріус Очеретному В.В. відмовив з тих підстав, що у останнього відсутні документи, які посвідчують право власності спадкодавця на спадкове майно, право власності не зареєстроване у Державному реєстрі речових прав відповідно до законодавства, а також відсутні докази родинних відносин між померлими (а.с. 21).
З довідки державного нотаріуса Вінницької районної державної нотаріальної контори Вінницької області від 08.05.2024 року за № 840/02-14, відповідно до якої спадкоємцем ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину, подавши відповідну заяву, та не оформила своїх спадкових прав (а.с.23).
Факт родинних відносин між померлими підтверджується ксерокопією свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 , відповідно до якого вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Коло-Михайлівка Вінницького району Вінницької області, в графі батьки зазначено: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.16).
Відповідно до довідки державного архіву Вінницької області від 07.03.2024 року за № 08-568/7, вбачається, що у частково збереженій книзі актових записів про народження громадян по с. Стрижавка (нині смт. Стрижавка) Вінницького району Вінницької області за 1940 р. (відсутні записи №№ 29,58) запису про народження ОСОБА_3 не виявлено (а.с.24).
Факт родинних зв`язків також підтверджується записами в домовій книзі, згідно з якими в одному будинку зареєстровані ОСОБА_3 , 1940 року народження, та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.26- 31).
Актами обстеження фактичного місця проживання від 12 червня 2024 року та 12 вересня 2024 року, відповідно до яких догляд та поховання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , здійснював племінник ОСОБА_1 (а.с.33-34).
Відповідно до технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 до складу будинковолодіння входять житловий будинок літ. «А» 1970 року забудови загальною площею 86.5 кв. метри, житловою 69.0 кв. метри, який складається з коридору 1-1 площею 10.3 кв. метри, кімнати 1-2 площею 31.2 кв. метри, кухні 1-3 площею 7.2 кв. метри, кімнати 1-4 площею 14.8 кв. метри, кімнати 1-5 площею 23.0 кв. метри; сарай літ. «Б» 1970 року забудови та погріб «В» 1970 року забудови (а.с.37-42).
Правовстановлюючі документи на житловий будинок відсутні, реєстрація права власності на житловий будинок не проводилась (а.с.43).
За змістом ч.2ст. 315 ЦПК Україниу судовомупорядку можутьбути встановленітакож іншіфакти,від якихзалежить виникнення,зміна абоприпинення особистихчи майновихправ фізичнихосіб,якщо закономне визначеноіншого порядкуїх встановлення.
Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи за заявою фізичних осіб про встановлення фактів, якщо встановлення фактів не пов`язується з наступним вирішенням спору про право, і чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Зі змісту заяви вбачається, що заявник просить встановити факти, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення у неї права на отримання спадщини після померлих батьків.
В пункті 7постановиПленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
В пункті 6Рішення Конституційного Суду України від 03червня 1999року №5-рп/99зазначено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство.
Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках.
Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну «сімейне життя», вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв`язків. Так, у справі «Ельсхольц проти Німеччини» суд визначив, що «поняття сім`ї (за статтею 8 ЄКПЛ) не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші «сімейні» de facto зв`язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом».
Конституція України у статті 41 гарантує право кожному володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, право приватної власності є непорушним.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст.16Цивільного кодексуУкраїни способами захисту цивільних прав та інтересів в суді можуть бутивизнання права, а тому у даному випадку існують підстави та необхідність для захисту права спадкоємців шляхом визнання в судовому порядку права власності у порядку спадкування за заповітом, оскільки іншим шляхом захистити цивільне право спадкоємиці неможливо.
За ст. ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
За ст. 328 ЦК України, відповідно до якої право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст.1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1218Цивільного кодексуУкраїни до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно статті 392 ЦК України в редакції 2003 року, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності
Відповідно до ч. 1ст. 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1ст. 1222 ЦК Україниспадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідност. 1261 ЦК України-перша черга спадкоємців за законом-у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ч. 1ст. 1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Частинами 1-3 статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець зазаповітом чиза закономмає правоприйняти спадщинуабо неприйняти її. Недопускається прийняттяспадщини зумовою чиіз застереженням. Спадкоємець,який постійнопроживав разоміз спадкодавцемна часвідкриття спадщини,вважається таким,що прийнявспадщину,якщо протягомстроку,встановленого статтею1270цього Кодексу,він незаявив провідмову віднеї.
Стаття 1270 ЦК України передбачає, що для прийняттяспадщини встановлюєтьсястрок ушість місяців,який починаєтьсяз часувідкриття спадщини.
Тобто, визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що на теперішній час дійсно існують перешкоди для оформлення позивачем спадкових прав у нотаріальному порядку і за таких обставин визнання права власності на майно в порядку спадкування є компетенцією суду.
Прийняття спадщини - це акт, який поширюється на всі об`єкти спадкування водночас і свідчить про бажання скористатися правом на спадщину. До спадкоємця в момент виникнення правонаступництва переходять і ті права, які в цей час ще не були відомі.
За даних обставин суд приходить до висновку, що права позивачки визначені у позові є доведеним, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 317, 328, 1223, 1225, 1233, 1247,1261, 1268 ЦК України, ст.ст.15, 30, 60, 61, 130, 214, 215, 223, 256 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задоволити.
Встановити факт, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 була рідною сестрою померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_3 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , до складу якого входять житловий будинок літ. «А» 1970 року забудови загальною площею 86.5 кв. метри, житловою 69.0 кв. метри, який складається з коридору 1-1 площею 10.3 кв. метри, кімнати 1-2 площею 31.2 кв. метри, кухні 1-3 площею 7.2 кв. метри, кімнати 1-4 площею 14.8 кв. метри, кімнати 1-5 площею 23.0 кв. метри; сарай літ. «Б» 1970 року забудови та погріб «В» 1970 року забудови.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відомості про учасників:
Позивач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 ;
Відповідач Стрижавська селищна рада Вінницького району Вінницької області, адреса: смт. Стрижавка, вул. 40-річчя Перемоги,7, Вінницького району Вінницької області.
Повний текст судового рішення виготовлено 20.03.2025.
Суддя Оксана БОНДАРЕНКО
Суд | Вінницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2025 |
Оприлюднено | 24.03.2025 |
Номер документу | 125985382 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Вінницький районний суд Вінницької області
Бондаренко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні