Справа № 145/171/25 Провадження № 2/145/391/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.03.2025 с-ще Тиврів Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Ратушняка І.О.
при секретарі Крикливій М.С.
за участі представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Тиврівського відділу ДРАЦС у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) та Відділу ДРАЦС по Довгинцівському та Саксаганському районах у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про анулювання запису цивільного стану,
третя особа - Гніванський сектор Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовною заявою, у якій вказує, що вона є громадянкою України, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Гнівань Тиврівського району, Вінницької області. Дівоче її прізвище - ОСОБА_3 .
29 серпня 1974 року вона вийшла заміж за ОСОБА_4 , у зв`язку з чим змінила прізвище на прізвище чоловіка " ОСОБА_5 ". 21.12.1978 отримала паспорт на це прізвище. 09 вересня 1982 року подружжя розлучилось і вона змінила прізвище " ОСОБА_5 " на дівоче " ОСОБА_6 ". 05.08.1985 отримала паспорт серії НОМЕР_1 , у зв`язку із зміною прізвища з ОСОБА_5 на ОСОБА_6 .
18 липня 1995 року вона вийшла заміж за ОСОБА_7 , змінила прізвище на прізвище чоловіка, а 02 серпня 1995 року отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Гніванським МВМ УМВС України у Вінницькій області у зв`язку із зміною прізвища з ОСОБА_6 на ОСОБА_8 .
18 лютого 2002 року подружжя Молодковець розлучилось, 05 березня 2002 року вона отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Гніванським МВМ УМВС України у Вінницькій області, у зв`язку із зміною прізвища на ОСОБА_6 .
Восени 2006 році вказаний паспорт вона втратила, у зв`язку з чим звернулась до паспортного столу у м. Гнівань, з метою отримання нового документу, замість втраченого. 28.10.2006 отримала новий паспорт.
05 грудня 2006 року ОСОБА_3 змінила своє прізвище, за заявою, у зв`язку з чим отримала свідоцтво про зміну імені, згідно з яким ОСОБА_3 змінила ім`я на ОСОБА_2 .
14 грудня 2006 року ОСОБА_2 отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого Гніванським МВМ УМВС України у Вінницькій області від 14.12.2006, у зв`язку зі зміною прізвища з ОСОБА_6 на ОСОБА_8 .
У державних реєстрах міститься інформація, що по її реєстраційному номеру облікової картки платників податків, а також паспортних даних, які були втрачені у 2006 році на ім`я ОСОБА_3 наявна інформація про смерть особи.
Вона звернулась до органів Державної податкової служби, з метою отримання відповідної інформації та отримала відповідь, що РНОКПП НОМЕР_5 закритий у зв`язку із наявним повідомленням від ДРАЦС про громадян, які померли, дата 13.11.2012.
13.11.2024 заявник звернулась до Тиврівського відділу ДРАЦС у Вінницькому районні Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), з метою отримання інформації про державну реєстрацію смерті.
19.11.2024 розпорядником інформації повідомлено, що згідно з відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян, станом на 19 листопада 2024 року факт державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не підтверджено та з відповідною заявою до відділу будь-хто з громадян не звертався.
17.01.2025 в результаті перевірки Державного реєстру актів цивільного стану громадян виявлено актовий запис про смерть на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Актовий запис про смерть зареєстрований відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Довгицінському та Саксаганському районах у м. Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального міністерства юстиції (м. Одеса) 14 листопада 2012 року.
За таких обставин, реєстраційний номер облікової картки живої ОСОБА_2 вважається недійсним, що не дає змогу користуватись своїми законними правами, що стало підставою для звернення до суду з метою захисту своїх інтересів.
Просить анулювати актовий запис про смерть, складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Довгицінському та Саксаганському районах у м. Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального міністерства юстиції (м. Одеса) відносно ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Гнівань Тиврівського району Вінницької області.
У випадку задоволення позову, не стягувати з відповідачів судовий збір.
Ухвалою Тиврівського районного суду Вінницької області від 07.02.2025 відкрито спрощене позовне провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_9 позовні вимоги підтримала та просить їх задоволити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача відділу ДРАЦС по Довгинцівському та Саксаганському районах у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) в судове засідання не з`явився, причин не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи, слухання у його відсутності до суду не надходило.
Представник відповідача Тиврівського відділу ДРАЦС у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Мамчур М.О. на розгляд справи до суду не з`явилася, подала заяву, відповідно до якої просить справу розглянути у її відсутності, а також відзив, в якому заперечує проти позовних вимог, посилаючись на те, що припинення дії (визнання недійсним, скасування) актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання.
Зі змісту позовної заяви ОСОБА_2 (до реєстрації зміни імені - ОСОБА_6 ) та копій документів, доданих до заяви, вбачається, що відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Довгицінському та Саксаганському районах у м. Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 14 листопада 2012 року складено актовий запис про смерть відносно ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Гнівань Тиврівського району Вінницької області.
Відповідно, Тиврівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) жодних реєстраційних дій відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не вчинялося.
Отож, Тиврівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому
районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не є суб`єктом відповідного спору. Вважає залучення Тиврівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) у якості відповідача безпідставним.
Представник позивача Лепетуха Я.В. подала відповідь на відзив, відповідно до якого зазначає, що виключно позивач наділений правом, обирати належного відповідача, до якого він звертається із позовом для захисту своїх прав та інтересів. У разі звернення до суду із позовом до неналежного відповідача, саме на позивача покладається ризик пов`язаний із вчиненням чи невчиненням ним певних процесуальних дій.
Відповідно до частин першої та третьої статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадком.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Статтею 175ЦПК Українивстановлено,що викладаючизміст позовноїзаяви,саме позивач визначаєколо відповідачів,до якихвін заявляєпозовні вимоги.
В даному спорі позивач керується ст. 24 «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якою визначено, що актовий запис цивільного стану анулюється на підставі:
1) рішення суду;
2) висновку відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану у випадках, передбачених законом.
Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання.
Заява про анулювання актового запису цивільного стану подається заінтересованою особою до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника або за місцем зберігання актового запису цивільного стану, який підлягає анулюванню.
Відповідно до п.4.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, заява про анулювання актового запису цивільного стану за встановленою формою подається заінтересованою особою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання або за місцем зберігання актового запису, який підлягає анулюванню.
Позивач ОСОБА_2 проживає у м. Гнівань, відтак має право подати заяву про виконання рішення суду, у випадку задоволення позову до Тиврівського відділу ДРАЦС у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), тобто за місцем свого проживання.
Для правильного вирішення питання щодо визнання відповідача неналежним недостатньо встановити відсутність у нього обов`язку відповідати за даним позовом.
Згідно із ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Статтями 10-13 ЦПК України визначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.
Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Суд застосовує норми права інших держав у разі, коли це передбачено законом України чи міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання цивільного судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: 1) керує ходом судового процесу; 2) сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; 3) роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій; 4) сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; 5) запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах - не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Представник третьої особи Гніванського сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в судове засідання не з`явився, подав письмові пояснення, відповідно до ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була документована:
- паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим Гніванський МВМ УМВС України у Вінницькій області від 02.08.1996, в зв`язку зі зміною прізвища (одруження) з ОСОБА_6 на ОСОБА_8 ;
- ОСОБА_3 паспортом громадянина України серії НОМЕР_6 , виданим Гніванським МВМ УМВС України у Вінницькій області 05.03.2002 в зв`язку зі зміною прізвища (розлучення) з ОСОБА_8 на ОСОБА_6 ;
- ОСОБА_3 паспортом громадянина України серії НОМЕР_7 , виданим Гніванським МВМ УМВС України у Вінницькій області 28.10.2006, в зв`язку із втратою;
- ОСОБА_2 паспортом громадянина України серії НОМЕР_4 , виданим Гніванським МВМ УМВС України у Вінницькій області 14.12.2006, в зв`язку зі зміною прізвища (внесення змін за заявою заявника) з ОСОБА_6 на ОСОБА_8 .
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Відповідно до ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором .
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов 'язків, зокрема, є, зокрема, договори та інші правочини.
Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 1 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод" високі Договірні сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією права і свободи, визначені в розділі І «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод».
В силу положень ст.13 розділу І «Конвенції про захист прав людини основоположних свобод», кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-У1.
Судом встановлено, що позивачка є громадянкою України, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 ум. Гнівань Тиврівського району Вінницької області; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , дівоче прізвище - ОСОБА_3 , що стверджується повторним свідоцтвом про народження серії НОМЕР_8 , виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Тиврівського районного управління юстиції Вінницької області 05.12.2006 року, актовий запис про народження №91, а також запитом на цифрові копії документів від 28.11.2024.
29 серпня 1974 року ОСОБА_3 вийшла заміж за ОСОБА_4 , змінила прізвище на прізвище чоловіка " ОСОБА_5 ", про що виконавчим комітетом Селищенської сільської ради Тиврівського району Вінницької області складено актовий запис про шлюб №21.
21.12.1978 отримала паспорт серії НОМЕР_9 , виданого Тиврівським райвиконкомом, у зв`язку із паспортизацією на прізвище ОСОБА_5 .
09 вересня 1982 року подружжя розлучилось, що підтверджується повторним свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_10 виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Тиврівського районного управління юстиції Вінницької області 16.10.2009, актовий запис про розірвання шлюбу №96. Після розлучення, заявник змінила прізвище " ОСОБА_5 " на дівоче " ОСОБА_6 ".
05.08.1985 заявник отримала паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Гніванським РВВС у Вінницькій області, у зв`язку із зміною прізвища з ОСОБА_5 на ОСОБА_6 .
18 липня 1995 року ОСОБА_3 вийшла заміж за ОСОБА_7 , про що виконавчим комітетом Гніванської міської ради Тиврівського району
Вінницької області складено актовий запис про шлюб №59. У зв`язку з чим ОСОБА_3 змінила прізвище на прізвище чоловіка " ОСОБА_8 ".
02 серпня 1995 року заявник отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Гніванським МВМ УМВС України у Вінницькій області у зв`язку із зміною прізвища з ОСОБА_6 на ОСОБА_8 .
18 лютого 2002 року подружжя Молодковець розлучилось, що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення до актового запису змін (доповнень), актовий запис про розірвання шлюбу №30, вчинений відділом реєстрації актів цивільного стану Тиврівського районного управління юстиції Вінницької області. Після розірвання шлюбу з ОСОБА_7 дружина змінила прізвище на дівоче " ОСОБА_6 ".
05 березня 2002 року заявник отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Гніванським МВМ УМВС України у Вінницькій області, у зв`язку із зміною прізвища з ОСОБА_8 на ОСОБА_6 .
Восени 2006 році вказаний паспорт ОСОБА_3 втратила, у зв`язку з чим звернулась до паспортного столу у м. Гнівань, з метою отримання нового документа, замість втраченого.
28.10.2006 ОСОБА_3 отримала новий паспорт громадянина України, замість втраченого, а саме: паспорт серії НОМЕР_7 , виданий Гніванським МВМ УМВС України у Вінницькій області, у зв`язку із втратою.
05 грудня 2006 року ОСОБА_3 змінила своє прізвище, за заявою, у зв`язку з чим отримала свідоцтво про зміну імені серії НОМЕР_11 , виданого 05.12.2006 відділом реєстрації актів цивільного стану Тиврівського районного управління юстиції Вінницької області, згідно з яким ОСОБА_3 змінила ім`я на ОСОБА_2 .
14 грудня 2006 року ОСОБА_2 отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого Гніванським МВМ УМВС України у Вінницькій області від 14.12.2006, у зв`язку зі зміною прізвища з ОСОБА_6 на ОСОБА_8 .
РНОКПП позивачки - НОМЕР_5 закритий, у зв`язку із наявним повідомленням від ДРАЦС про громадян, які померли, дата ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Актовий запис про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Довгицінському та Саксаганському районах у м. Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південого міжрегіонального міністерства юстиції (м. Одеса) 14 листопада 2012 року.
Тобто у відомостях державного реєстру міститься запис про смерть особи жіночої статті, яка використовувала втрачений паспорт та довідку про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків (яка зберігалась в обложці паспорта на момент втрати) позивачки, втрачені документи були використані сторонньою особою, яка померла у 2012 році на підставі яких і здійснено державну реєстрацію смерті.
За таких обставин, реєстраційний номер облікової картки живої ОСОБА_2 вважається недійсним, що не дає змогу користуватись своїми законними правами.
Відповідно до ст.1 Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.49 ЦК України, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Положеннями ст.9 Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складання актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів.
Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі:
1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті;
2) встановлення у судовому порядку факту смерті;
3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.
У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров 'я, де настала смерть, та інших осіб.
У відповідності до ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» актовий запис цивільного стану анулюється на підставі:
1) рішення суду;
2) висновку відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану у випадках, передбачених законом.
Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання.
Заява про анулювання актового запису цивільного стану подається заінтересованою особою до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника або за місцем зберігання актового запису цивільного стану, який підлягає анулюванню.
Одночасно із прийняттям рішення щодо анулювання актового запису цивільного стану відповідний орган, на підставі рішення або висновку якого проводиться анулювання актового запису цивільного стану, приймає рішення щодо вилучення і повернення анульованого свідоцтва відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану.
У разі неповернення анульованого свідоцтва інформація про його анулювання оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.
Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793.
Згідно п.1.4 Правил анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його складання на підставі рішення суду, а у випадках, передбачених статтею 39 Сімейного кодексу України, - висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва або консульської установи України.
Анулювання актового запису про розірвання шлюбу, про смерть у випадках, передбачених статтею 118 Сімейного кодексу України, проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану, яким було проведено державну реєстрацію цих актів.
Розгляд питання про анулювання поновленого або повторно складеного актового запису цивільного стану проводиться за заявою заінтересованої особи або з ініціативи відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем виявлення поновленого або повторно складеного актового запису.
Згідно п.1.9 Правил анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання, крім випадку зберігання запису на тимчасово окупованій території України.
У відповідності до п.п.4.1, 4.2 Правил заява про анулювання актового запису цивільного стану за встановленою формою подається заінтересованою особою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання або за місцем зберігання актового запису, який підлягає анулюванню при пред`явленні паспорта або паспортного документа (додаток 13).
Поновлений або повторно складений актовий запис цивільного стану може бути також анульований з ініціативи відділу державної реєстрації актів цивільного стану, яким виявлено первинний актовий запис за заявою заінтересованої особи.
Реєстрація заяв про анулювання актового запису цивільного стану, поданих до відділу державної реєстрації актів цивільного стану заявником особисто та отриманих від інших відділів державної реєстрації актів цивільного стану, проводиться у журналі обліку заяв встановленої форми.
Разом із заявою про анулювання актового запису цивільного стану подаються свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану, яке підлягає анулюванню; інші документи.
У разі анулювання поновленого або повторно складеного актового запису цивільного стану заявник додає письмове пояснення стосовно проведення подвійної державної реєстрації актового запису цивільного стану.
Пунктом 4-4 Правил передбачено, що актовий запис цивільного стану може бути анульований на підставі:
- рішення суду;
- висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, складеного у випадках, передбачених статтею 39 Сімейного кодексу України, за заявою заінтересованої особи;
- висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України про анулювання поновленого або повторно складеного актового запису цивільного стану;
- висновку дипломатичного представництва або консульської установи України про анулювання первинного актового запису цивільного стану.
Відповідно до п.4.5 Правил анулювання актових записів цивільного стану на підставі рішення суду проводиться без складання висновку. В інших випадках складання висновку про анулювання або відмову в анулюванні актового запису цивільного стану обов'язкове.
У відповідності до п.4-6 Правил відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України анулює первинні актові записи цивільного стану на підставі рішення суду про: анулювання актового запису цивільного стану; визнання шлюбу недійсним; визнання шлюбу неукладеним; визнання розірвання шлюбу фіктивним.
Позивачка ОСОБА_2 жива, 29.08.2017 вона змінювала реєстрацію свого місця проживання, що стверджується відміткою у паспорті, 01 вересня 2023 року їй видано паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_12 , запис 19541111-05246, орган, що видав 0536.
Суд вважає, що державна реєстрація смерті ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Гнівань Тиврівського району Вінницької області, вчинена органом РАЦС, є помилковою, здійсненою на підставі втрачених документів позивачки, а тому підлягає анулюванню.
Керуючись ст. 263-268 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов задоволити.
Анулювати актовий запис про смерть, складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Довгицінському та Саксаганському районах у м. Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального міністерства юстиції (м. Одеса) відносно ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Гнівань Тиврівського району Вінницької області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання рішення в повному обсязі, тобто з 18 березня 2025 року.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено в день його складання або проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу на рішення буде подано протягом 30 днів з дня отримання повної копії судового рішення.
Суддя Ратушняк І. О.
Суд | Тиврівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2025 |
Оприлюднено | 24.03.2025 |
Номер документу | 125986202 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Тиврівський районний суд Вінницької області
Ратушняк І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні