Рішення
від 18.03.2025 по справі 320/40463/23
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 березня 2025 року № 320/40463/23

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу у місті Києві за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 бригади тактичної авіації (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до НОМЕР_1 бригади тактичної авіації (військова частина НОМЕР_2 ), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 №136 від 08.11.2022 про притягнення ОСОБА_1 до підвищеної матеріальної відповідальності та стягнення з нього матеріальної шкоди у загальному розмірі 56174178 (п`ятдесят шість мільйонів сто сімдесят чотири тисячі сто сімдесят вісім тисяч) гривень 60 копійок.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач повідомив, що за результатами проведеного службового розслідування його притягнуто до дисциплінарної та матеріальної відповідальності. При цьому він стверджує, що належним чином виконував свої службові обов`язки та діяв відповідно до законодавства та позаштатної ситуації, що виникла у зв`язку із початком збройної агресії російської федерації проти України 24.02.2022 .

На думку позивача, його притягнуто до дисциплінарної та матеріальної відповідальності без встановлення необхідних підстав, без дослідження наявності чи відсутності бойового імунітету, тобто без урахування того, що у склад влучила ворожа ракета.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13 березня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку загального позовного та призначене судове засідання.

Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що з початком збройної агресії російської федерації проти України 24.02.2022 по розташуванню ВЧ НОМЕР_3 агресором неодноразово здійснювалися ракетно-бомбові удари, що призвели до виведення з ладу та втрати військового майна, зокрема зброї і боєприпасів.

З метою перевірки наявності зброї та боєприпасів, закріпленої за підрозділами відповідача, було проведено інвентаризацію, результати якої оформлені актом №1074 від 29.08.2022. За результатами проведеної інвентаризації виявлено невідповідність фактичної наявності стрілецької зброї, боєприпасів та майна тій, що рахується за ВЧ НОМЕР_3 .

У зв`язку з виявленою нестачею стрілецької зброї, боєприпасів та майна відповідачем проведено службове розслідування, за результатами якого, зокрема, позивача було притягнуто до дисциплінарної та підвищеної матеріальної відповідальності у розмірі 56174178,60 грн, як відповідального за зберігання зброї та боєприпасів, за невжиття заходів щодо забезпечення зберігання стрілецької зброї та боєприпасів. Відповідач зауважує, що не вся зброя та боєприпаси, які були закріплені за 2 авіаційною ескадрилью 24.02.2022, була видана, тобто залишок зброї та боєприпасів був без належного та надійного зберігання та охорони.

Таким чином, на думку відповідача, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У відповіді на відзив, поданій позивачем до суду, зазначено, що відповідачем не визначено, а службовим розслідуванням не встановлено, за яку форму діяння позивача притягнули до дисциплінарної та матеріальної відповідальності, та яка мала місце бути, а саме, дія чи бездіяльність, що має істотне значення для притягнення до будь-якого виду відповідальності.

Також позивач стверджує, що виконував свої функціональні обов`язки на посаді належним чином, про що зазначав у своїх поясненнях.

Крім цього звернув увагу, що до 24.02.2024 року жодних зауважень до виконання ним своїх службових обов`язків не виникало.

Як наслідок, притягнення позивача до дисциплінарної та матеріальної відповідальності свідчить, на його думку, про необ`єктивність та надмірний формалізм при проведенні службового розслідування.

На переконання позивача, вина особи за втрату зброї може бути доведена виключно вироком суду, оскільки згоди на стягнення матеріальної шкоди не давав, вину не визнає.

У судовому засіданні сторони підтримали свої позиції.

У подальшому, протокольною ухвалою від 10.09.2024 року вирішено здійснювати розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Майстер-сержант ОСОБА_1 проходить службу у Військовій частині НОМЕР_2 на посаді начальника складу стрілецької зброї.

У період з 28.06.2022 по 26.08.2022 проведено позапланову інвентаризацію стрілецької зброї (ракет, боєприпасів) у ВЧ НОМЕР_2 , за результатами якої складено акт, в якому зафіксовано, що фактична наявність стрілецької зброї, боєприпасів та майна, яке рахується за службою ракетно-артилерійського озброєння ВЧ НОМЕР_2 , не відповідає обліковим даним служби ракетно-артилерійського озброєння: 12.03.2022 у результаті ракетного удару виникла пожежа на складі стрілецької зброї, внаслідок чого було знищено зброю та боєприпаси, які знаходились на зберіганні та обліковувались у службі ракетно-артилерійського озброєння ВЧ НОМЕР_2 . Номери та типи втраченої та знищеної зброї вказані в інвентаризаційних описах.

Згідно з вище вказаним актом було виявлено нестачу стрілецької зброї, боєприпасів в підрозділах військової частини, зокрема на складі стрілецької зброї, (де в період з 01.03.2005 року по теперішній час начальником складу стрілецької зброї в/ч НОМЕР_2 є Позивач, а також являється матеріально відповідальною особою, де зброю та боєприпаси були видані йому, як відповідальній особі під звіт ), а саме:

5,45 мм автомат АК-74 - НОМЕР_4 од;

5,45 мм автомат АКС-74У - 33 од;

5,45 мм РПК - 1 од;

7,62 мм карабін СКС - 3 од;

9 мм пістолет ПМ - 123 од;

Виріб 9П519 - 5 од;

РПГ-7 - 1 од;

РПГ-7В - 5 од;

РПГ-7 Д - 1 од;

5,45 мм набої з кулею ПС М32-539-88 - 288 365 шт.;

мм набої з кулею ПС МІ5-539-80 - 2 160 шт.;

мм набої з кулею Т Б76-3-85 - 8 640 шт.;

7,62 мм набої зр 43р з кулею ПС б/об Ф83-86-539 - 2 108 шт.;

9 мм набої до ПМ Б30-02-270 - 16 шт.;

23 мм набої ОФЗ149-78-254 - 5 460 шт.;

Ручна граната РГН (з УДЗ) 41-89-255 - 240 шт.;

ЗРК 9М313 ПЗРК ИГЛА-1 11-85-2 - 1шт.;

ЗРК 9М39 ПЗРК ИГЛА - 3 шт.;

40 мм постріли ПГ-7ВЛ 63-86-2330 - 130 шт.;

40 мм постріли ПГ-7ВЛ П62-2330-86 - 59 шт.;

40 мм постріли ПГ-7ВС 169-77-2330 - 9 шт.;

40 мм постріли ПГ-7ВС 269-79-2330 - 31 шт.

За підсумками позапланової інвентаризації, відповідно до вимог статті 85 Дисціплінарного статуту Збройних Сил України, Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21 листопада 2017 року №608 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2017 року №1503/31371, Закону України Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі від 03 жовтня 2019 року №160-ІХ та на підставі акту позапланової інвентаризації по службі ракетно-артилерійського озброєння логістики військової частини НОМЕР_2 від 29 серпня 2022 року (вхідний №1074 від 29 серпня 2022 року), на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з адміністративно-господарської Діяльності) від 30 серпня 2022 року № 443 ад Про призначення службового розслідування, наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 30 вересня 2022 року №113 Про продовження службового розслідування призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 30.08.2022 №443ад комісією військової частини НОМЕР_2 було проведено службове розслідування з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення та ступеня вини, відносно факту втрат та нестач стрілецької зброї та боєприпасів служби ракетно-артилерійського озброєння логістики військової частини НОМЕР_2 та безпосередньо на складі стрілецької зброї.

За результатами проведеного службового розслідування командиром військової частини НОМЕР_2 було видано наказ №136 від 08.11.2022 року «Про результати службового розслідування призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 30.08.2022 року №443ад та від 30.09.2022 року №113», відповідно до якого, за неналежне виконання вимог статей 11, 12 ,16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абзацу 1 та 5 статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України внаслідок чого було завдано шкоду державі Позивача було притягнуто до дисциплінарної відповідальності (пункт 5.20 наказу) та за заподіяну шкоду державі щодо втрати військового майна, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 6 Закону України Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі від 03 жовтня 2019 року №160-ІХ, Переліку озброєння, зброї та боєприпасів до неї, нестача або розкрадання яких відшкодовується винними особами у кратному співвідношенні до їх вартості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №604, пункту 8 статті 8 розділу III Закону України Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі від 03 жовтня 2019 року №160-ІХ, втрачено зброю та боєприпаси складу стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , відповідно завдано шкоду кількома особами військової частини НОМЕР_2 , та з урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання ними шкоди, пропонується притягнути до матеріальної відповідальності винних осіб у рівних частинах відповідно до довідки від 08 жовтня 2022 року №1312 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 5,45 мм автомат АКС-74У по службі ракетно-артилерійського озброєння втрачених на складі стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 952 099, 50 грн., довідки від 18 жовтня 2022 року №1540 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 7,62 мм карабінів СКС, що були втрачені під час ракетно-бомбового обстрілу, матеріально-відповідальна особа майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 17 733,40 грн., довідки від 20 жовтня 2022 року №1559 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 9 мм пістолетів за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики на складі стрілецької зброї Військової частини НОМЕР_2 під час ракетно-бомбового обстрілу, матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 1 980 718, 20 грн., а саме загальна сума втраченої зброї, боєприпасів та іншого військового майна під час пожежі 12 березня 2022 року на складі стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 складає 2 950 551, 10 грн. притягнули до підвищеної матеріальної відповідальності у розмірі 1 475 275,55 грн. (один мільйон чотириста сімдесят п`ять тисяч двісті сімдесят п`ять гривень 55 копійок), (пункт 6.7 наказу).

За заподіяну шкоду державі щодо втрати військового майна, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 6 Закону України Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі від 03 жовтня 2019 року №160-1Х, Переліку озброєння, зброї та боєприпасів до неї, нестача або розкрадання яких відшкодовується винними особами у кратному співвідношенні до їх вартості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №604, пропонується притягнути до матеріальної відповідальності винної особи відповідно до довідки від 08 жовтня 2022 року №1336 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу гранатомета РПГ-7 (втрачено з місця розосередження), матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 114332,90 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1334 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу гранатометів РПГ-7 (втрачено з місця розосередження), матеріально-відповідальна особа -майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 609775,50 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1330 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу виробу 9П519 (втрачено з місця розосередження), матеріально-відповідальна особа -майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 41 792 058,00 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1379 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 40 мм пострілів ПГ-7ВЛ (втрачено з місця розосередження), матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 182 797,20 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1278 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 40 мм постріли ПГ-7ВС за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики на складі стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 824 300,00 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1275 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу ЗКР 9М39 ПЗРК ИГЛА за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики на складі стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , матеріально-відповідальна особа -майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 755 632,60 грн., довідки від 21 жовтня 2022 року №1569 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу окремих елементів ЗІП, приладдя та інструменту з комплекту ручного гранатомету РПГ-7Н1 з НСПУ за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики на складі стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 809 260,40 грн., довідки від 21 жовтня 2022 року №1564 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу окремих елементів ЗІП, приладдя та інструменту з комплекту ручного гранатомету РПГ-7 за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики на складі стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , матеріально-відповідальна особа майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 37470,00 грн., довідки від 21 жовтня 2022 року №1566 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу окремих елементів ЗІП, Приладдя та інструменту з комплекту ручного гранатомету РПГ-7В за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики на складі стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , матеріально-відповідальна особа -майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 149 880,00 грн., довідки від 17 жовтня 2022 року №1510 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу окремих елементів ЗІП, приладдя та інструменту з комплекту 5,45 мм кулемета РПК-74 та ручного гранатомета РПГ-7 за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики, що були знайдені після втрати з місця розосередження, матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 44 321,90 грн., довідки від 28 жовтня 2022 року №1622 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу окремих елементів ЗІП, приладдя та інструменту з комплекту 5,45 мм автоматів АК-74, які рахуються за складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 (було втрачено з місця розосередження), матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 156 660,97 грн., загальна сума втрачення зброї, боєприпасів з місця розосередження автопарку військової частини НОМЕР_2 яка рахується за складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 та складає 45 476 489,47 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1322 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 5,45 мм автомат АК-74 по службі ракетно-артилерійського озброєння втрачених на складі стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 1 644 535,50 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1320 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу (втрачено з місця розосередження) 5,45 мм кулемету РПК-74 по службі ракетно-артилерійського озброєння та який обліковується по складу стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 60 387,70 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1285 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу гранат Ф-1 (з УЗРГМ) (втрачено з місця розосередження), матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 1445679,10 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1283 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу ручних гранат РГН з УЗД (втрачено з місця розосередження), матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 341 540,60 грн., довідки від 18 жовтня 2022 року №1515 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу окремих елементів ЗІП, приладдя та інструменту з комплекту 5,45 мм кулеметів РПК-74 (що були знайдені після втрати з місця розосередження), матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 36 212,80 грн., загальна сума втраченої зброї та боєприпасів з місця розосередження другої авіаційної ескадрильї військової частини НОМЕР_2 , яка рахується за складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 складає 3 528 355, 70 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1332 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу гранатомета РПГ-7, виданого особовому складу іншого структурного підрозділу матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 114 332,90 грн., Довідки від 08 жовтня 2022 року №1299 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 5,45 мм набоїв з кулею ПС, за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики, що рахуються нестачею, були видані особовому складу іншого структурного підрозділу та обліковуються за складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 матеріально-відповідальна особа -майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 249 937,20 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1273 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 5,45 мм набоїв з кулею Т, за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики, що рахуються нестачею, були видані особовому складу іншого структурного підрозділу та обліковуються за складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 50 213,50 гри., довідки від 08 жовтня 2022 року №1293 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 7,62 мм набоїв зр 43 р з кулею ПС б/об, за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики, що рахуються нестачею, були видані особовому складу іншого структурного підрозділу та обліковуються за складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 11 838,50 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1289 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 9 мм набої до ПМ, за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики, що рахуються нестачею, були видані особовому складу іншого структурного підрозділу та обліковуються за складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 28 112,80 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1271 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 23 мм набої з снарядом ОФЗ, за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики, що рахуються нестачею, були видані особовому складу іншого структурного підрозділу та обліковуються за складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 3 455 547,50 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1287 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 23 мм набої з снарядом БЗТ, за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики, що рахуються нестачею, були видані особовому складу іншого структурного підрозділу та обліковуються за складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 888 176,00 грн., довідки від 08 жовтня 2022 року №1281 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 30 мм однозіркові РСП ЗВ, за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики, що рахуються нестачею, були видані особовому складу іншого структурного підрозділу та обліковуються За складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 825,22 грн., довідки від 14 жовтня 2022 року №1480 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу 40 мм пострілів ПГ-7ВЛ, за номенклатурою служби Ракетно-артилерійського озброєння логістики, що рахуються нестачею, були видані особовому складу іншого структурного підрозділу та обліковуються за складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 406 216,00 грн., довідки від 13 жовтня 2022 року №1473 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу Гранат ф-1 (з УЗРГМ), за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики, що рахуються нестачею, були видані особовому складу іншого структурного підрозділу та обліковуються за складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 313 709,80 грн., довідки від 13 жовтня 2022 року №1471 Шкоди, що підлягає відшкодуванню за нестачу гранат РГН з УЗД, за номенклатурою служби ракетно-артилерійського озброєння логістики, що рахуються нестачею, були видані особовому складу іншого структурного підрозділу та обліковуються за складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 матеріально-відповідальна особа - майстер-сержант ОСОБА_1 , сума з кратністю 175 149,00 грн., загальна сума втраченої зброї та боєприпасів зі складу стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , які видані особовому складу іншого структурного підрозділу та рахується за складом стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 складає 5 694 058,42 грн., а саме: начальника складу стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 майстер-сержанта ОСОБА_1 , притягнули до підвищеної матеріальної відповідальності у розмірі 54698903, 59 грн. (п`ятдесят чотири мільйони шістсот дев`яносто вісім тисяч дев`ятсот три гривні 59 копійок), (пункт 6.8).

Згідно з аркушом доведення наказу командира військової частини НОМЕР_2 №136 від 08.11.2022 року Про результати службового розслідування призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 03.05.2022 року №210ад та від 02.06.2022 року №37, Позивач був ознайомлений з даним наказом, що підтверджується проставленим ним підписом.

За результатами проведеного службового розслідування було встановлено, що згідно з довідкою від 27 жовтня 2022 року № 542 Нестачі стрілецької зброї та боєприпасів, по службі ракетно-артилерійського озброєння на складі стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 з сховища авіаційних засобів ураження залізобетонного укриття №205, на території другої авіаційної ескадрильї військової частини НОМЕР_2 , в місці розосередження зброї та боєприпасів зі складу стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , втрачені зброя та боєприпаси а саме 5,45 мм автомат АК-74 заводський №1819819 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №4245032 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5817871 У комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5818065 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5868489 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5889668 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5906715 У комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5918090 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5937632 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський № 5941686 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5942253 У Комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5946163 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5946779 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5948696 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5949664 У комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5951061 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5951362 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5951820 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5953480 У Комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6152983 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6154260 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6176509 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6179462 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6181537 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6182497 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6182734 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6183142 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6183851 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6184854 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6226385 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6229690 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6236715 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6238685 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6241020 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6242417 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6245319 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6736023 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6736970 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6741141 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6730597 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6742089 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6751508 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6753116 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6756881 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6758824 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6759327 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6788262 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6798978 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6800939 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6805506 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6806937 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6810379 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6814028 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6835024 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6862990 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №6870009 у комплекті, 5,45 мм автомат АК-74 заводський №5948356 у комплекті, 5,45 мм кулемет РПК-74 заводський №ТХ0529 у комплекті, гранати Ф-1 УЗРГМ 360-3-К у кількості 458 шт., 12 березня 2022 року, після ракетно-бомбового обстрілу ворожими збройними силами російської федерації, на складі стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , втрачені зброя та боєприпаси а саме 5,45 мм автомат АКС-74У заводський №921596 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_5 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_6 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_7 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_8 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_9 У комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_10 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_11 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_12 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_13 У комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_14 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_15 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_16 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_17 У комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_18 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_19 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_20 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_21 У комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_22 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_23 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_24 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_25 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_26 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_27 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_28 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_29 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_30 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_31 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_32 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_33 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_34 у комплекті, 5,45 мм автомат АКС-74У заводський № НОМЕР_35 у комплекті, 7,62 мм карабін СКС заводський № НОМЕР_36 у комплекті, 7,62 мм карабін СКС заводський № НОМЕР_37 у комплекті, 7,62 мм карабін СКС заводський №СП636 у комплекті, 9 мм пістолет ПМ заводський №ВА0128 у комплекті, 9 мм пістолет ПМ заводський №МИ0229 у комплекті, 9 мм пістолет ПМ заводський №ВА0290 у комплекті, 9 мм пістолет ПМ заводський №ВА0347 у комплекті, 9 мм пістолет ПМ заводський №ВА0384 у комплекті, 9 мм пістолет ПМ заводський №ВА0396 у комплекті, 9 мм пістолет ПМ заводський №ИР0450 у комплекті, 9 мм пістолет ПМ заводський №МЕ0614 у комплекті, 9 мм пістолет ПМ заводський №ВА0620 у комплекті, 9 мм пістолет ПМ заводський №НІ

Тобто, згідно із зазначеним оскаржуваним наказом про результати службового розслідування, в період з 24 лютого 2022 року по 29 жовтня 2022 року, існує втрата зброї, боєприпасів та військового майна складу стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , вказаній в довідці №542 від 27 жовтня 2022 року Нестачі стрілецької зброї та боєприпасів, по службі ракетно-артилерійського озброєння логістики на складі стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 у зв`язку з безвідповідальністю військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , а саме майстер-сержанта ОСОБА_1 (Позивача).

При цьому, в Акті службового розслідування зазначено, що існує не втрата зброї, а існує імовірність втрати зброї, боєприпасів та військового майна складу стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , вказаній в довідці №542 від 27 жовтня 2022 року Нестачі стрілецької зброї та боєприпасів, по службі ракетно-артилерійського озброєння логістики на складі стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 у зв`язку з безвідповідальністю військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , а саме майстер-сержанта ОСОБА_1 (Позивача).

Також, згідно із зазначеним Актом в діях позивача вбачається порушення вимог:

пункту 4 Розділу І Загальні обов`язки Інструкції про організацію і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністерства оборони України від 26 серпня 2005 року №933/11213 (зі змінами), а саме відповідальні службові особи, які не вжили заходів щодо забезпечення зберігання стрілецької зброї та боєприпасів або допустили втрати стрілецької зброї і а боєприпасів, відповідають згідно із законодавством України;

пункту 15 Розділу І Загальні обов`язки Інструкції про організацію і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністерства оборони України від 26 серпня 2005 року №933/11213 (зі змінами), а саме забороняється видавати та отримувати стрілецьку зброю та боєприпаси з порушенням вимог статутів Збройних Сил України та цієї Інструкції;

пункту 17 Розділу 1 Загальні обов`язки Інструкції про організацію і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністерства оборони України від 26 серпня 2005 року №933/11213 (зі змінами), а саме видача (здача) особистої зброї та боєприпасів військовослужбовцям структурних підрозділів військової частини проводиться службою РАО зі складу (на склад) РАО за накладними відповідно до додатку 7 Інструкції згідно із заявками на забезпечення особистою зброєю військовослужбовців додаток 8 Інструкції керівників (начальників) структурних підрозділів, які завіряються гербовою печаткою, а у військових частинах за заявками додаток 9 Інструкції командирів підрозділів на видачу зброї;

статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а саме свято і непорушно додержуватися вимог Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; берегти державне майно;

статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, про все що сталося з військовослужбовцем він повинен доповідати своєму командиру (начальнику);

статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України відповідно до якої, кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки , що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями;

частини 3 статті 413 Кримінального кодексу України щодо втрати зброї та боєприпасів, які були видані відповідальній особі під звіт;

пункту 4 частини 1 статті 6 Закону України Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі Особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі виявлення нестачі військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, використання;

пункту 4 частини 1 статті 6 Закону України Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі Особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі вчинення діяння (дій чи бездіяльності), що мають ознаки кримінального правопорушення;

частини 3 статті 6 Закону України Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі Особа за шкоду, завдану втратою зброї та боєприпасів до неї, несе підвищену матеріальну відповідальність у кратному співвідношення до вартості такого майна, але не більше десятикратного розміру. Перелік озброєння, зброї та боєприпасів до неї, нестача або розкрадання яких відшкодовуються винними особами у кратному співвідношення до їх вартості, визначається Кабінетом Міністрів України; відповідно до Переліку озброєння, зброї та боєприпасів до неї, нестача або розкрадання яких відшкодовується винними особами у кратному співвідношення до їх вартості затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №604 Код згідно з ЄКПП (020:2016) 1005 у Десятикратному розмірі уся вогнепальна зброя калібром до 30 мм; приладдя для нищення кулеметів та пістолетів; Код згідно з ЄКПП (020:2016) 1305 у Десятикратному розмірі усі боєприпаси калібром до 30 мм; компоненти до них.

В подальшому, командиром військової частини НОМЕР_2 видано наказ від 08.11.2022 №136 «Про результати службового розслідування призначеного наказом від 30.08.2022 року №443ад та від 30.09.2022 року №113», яким виходячи із матеріалів службового розслідування, враховуючи роль та місце кожного військовослужбовця, ступінь провини та з метою недопущення подібних випадків в подальшому, згідно пункту 5.20 за неналежне виконання вимог статей 11, 12 ,16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, абзацу 1 та 5 статті 4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, внаслідок чого було завдано шкоду державі, на позивача накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

Відповідно до підпунктів 6.7., 6.7.1, 6.8. означеного наказу позивача притягнуто до підвищеної матеріальної відповідальності.

У вказаному наказі зазначено про те, що в ході службового розслідування була встановлена шкода, нанесена державі, яка підлягає відшкодуванню військовослужбовцями з урахуванням кратності.

Відповідно до аркуша доведення наказу від 08.11.2022 №136 позивач з даним наказом ознайомлений.

Не погоджуючись з правомірністю прийняття відповідачем цього наказу в оскаржуваній частині, позивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.

Загальні права та обов`язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов`язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначає Закон України від 24.03.1999 № 548-XIV, яким затверджено Статут внутрішньої служби Збройних Сил України (далі по тексту - Статут внутрішньої служби).

Відповідно до статті 1 Статуту внутрішньої служби Збройні Сили України - військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності.

За правилами статей 5, 6 Статуту внутрішньої служби внутрішня служба - це система заходів, що вживаються для організації повсякденного життя і діяльності військової частини, підрозділів та військовослужбовців згідно з цим Статутом та іншими нормативно-правовими актами.

Внутрішня служба здійснюється з метою підтримання у військовій частині порядку та військової дисципліни, належного морально-психологічного стану, які забезпечують постійну бойову готовність та якісне навчання особового складу, збереження здоров`я військовослужбовців, організоване виконання інших завдань.

Вимоги цього Статуту зобов`язаний знати й сумлінно виконувати кожен військовослужбовець.

Відповідно до статті 9 Статуту внутрішньої служби військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актам.

Відповідно до положень статті 11 Статуту внутрішньої служби необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов`язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; одержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.

Згідно з статтею 12 Статуту внутрішньої служби про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов`язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов`язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо).

Відповідно до статті 16 Статуту внутрішньої служби кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Положеннями статті 58 Статуту внутрішньої служби визначено, що командир (начальник) є єдиноначальником і особисто відповідає перед державою за бойову та мобілізаційну готовність довіреної йому військової частини, корабля (підрозділу) за забезпечення охорони державної таємниці; за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан, збереження життя і зміцнення здоров`я особового складу; за внутрішній порядок, стан і збереження озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального і матеріальних засобів; за всебічне забезпечення військової частини, корабля (підрозділу); за додержання принципів соціальної справедливості. Командир (начальник) відповідно до посади, яку він займає, повинен діяти самостійно і вимагати від підлеглих виконання вимог Конституції України, законів України, статутів Збройних Сил України та інших нормативно-правових актів.

Згідно з статтею 59 Статуту внутрішньої служби командир (начальник) зобов`язаний, зокрема знати, дотримуватися особисто та вимагати від особового складу неухильного дотримання норм міжнародного гуманітарного права; завжди мати точні відомості про особовий склад, озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби (кошти), що є у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) за штатом, списком і в наявності; встановлювати у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України; організовувати своєчасну видачу всіх видів забезпечення та перевіряти його повноту; організовувати та здійснювати заходи, спрямовані на захист особового складу, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки і майна від зброї масового ураження, звичайних засобів ураження; під час вирішення питань, пов`язаних з трудовою діяльністю працівників, суворо додержуватися законодавства про працю.

Порядок організації обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів до неї військовослужбовцям у структурних підрозділах Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України та Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту (далі - структурні підрозділи), командуваннях видів Збройних Сил України, інших органах військового управління (далі - органи військового управління), військових частинах (на кораблях), військових навчальних закладах, установах та організаціях Міністерства оборони України, Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту (далі - військові частини), а також національному персоналу з числа військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, який бере участь у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (далі - національний персонал) визначає Інструкція про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України, затверджена наказом Міністра оборони України 29.06.2005 № 359 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.08.2005 за №933/11213 (далі за текстом Інструкція №359).

Відповідно до пункту 4 Інструкції №359 забезпечення обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів є обов`язком командирів (керівників, начальників) структурних підрозділів, органів військового управління, військових частин (далі - командир військової частини).

Командири військових частин завжди повинні мати точні дані про наявність і стан стрілецької зброї та боєприпасів. Вони зобов`язані забезпечити належний порядок їх охорони, обліку, зберігання, який унеможливлював би втрати та крадіжки.

Командири батальйонів, рот, взводів та прирівняні до них особи (далі - командири підрозділів) повинні особисто перевіряти наявність і комплектність всієї стрілецької зброї та боєприпасів особового складу.

Заступники командирів військових частин з озброєння, начальники служб ракетно-артилерійського озброєння (далі - РАО), начальники складів (сховищ) РАО (далі - відповідальні службові особи) повинні забезпечувати проведення в установленому порядку номерної перевірки стрілецької зброї, а також щорічної інвентаризації стрілецької зброї та боєприпасів.

Командири військових частин та відповідальні службові особи, які не вжили заходів щодо забезпечення зберігання стрілецької зброї та боєприпасів, а також особи, що здійснили крадіжки або допустили втрати стрілецької зброї та боєприпасів, відповідають згідно із законодавством України.

Системний аналіз зазначених положень дає підстави для висновку, що на командирів, у тому числі і на командирів військових частин, покладено обов`язок забезпечення обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів військових частин, за невиконання якого настає відповідальність згідно із законодавством України.

Як передбачено статтях 26, 27 Статуту внутрішньої служби, військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України «Про оборону України» дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Військовослужбовці, на яких накладається дисциплінарне стягнення за вчинене правопорушення, не звільняються від матеріальної та цивільно-правової відповідальності за ці правопорушення. За вчинення кримінального правопорушення військовослужбовці притягаються до кримінальної відповідальності на загальних підставах.

Додатково правила збереження військового майна деталізовані у нормах Положення про військове (корабельне) господарство, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 16.07.1997 №300 (далі за текстом Положення №300), згідно з підпунктом 3.1.3 якого командир військової частини (з`єднання) несе особисту відповідальність, зокрема, за підтримання у справному стані та правильне використання озброєння, бойової та іншої техніки, боєприпасів, пального, спеціальних споруд та інших матеріальних засобів.

При виявленні втрат, нестач, навмисного пошкодження військового майна, його розкрадання, інших корисливих зловживань він має право вживати у встановленому законом порядку заходів щодо відшкодування завданих державі збитків, а у випадках скоєння злочинів - порушувати кримінальну справу та проводити дізнання.

Сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців, а також військовозобов`язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Закон України від 24.03.1999 № 551-XIV, яким затверджено Дисциплінарний статут Збройних Сил України (далі по тексту Дисциплінарний статут).

Відповідно до положень статей 1, 2 Дисциплінарного статуту військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов`язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.

Згідно із статтею 3 Дисциплінарного статуту військова дисципліна досягається шляхом: виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях Збройних Сил України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов`язку, вірності Військовій присязі; особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов`язків, вимог статутів Збройних Сил України; формування правової культури військовослужбовців; умілого поєднання повсякденної вимогливості командирів і начальників (далі - командири) до підлеглих без приниження їх особистої гідності, з дотриманням прав і свобод, постійної турботи про них та правильного застосування засобів переконання, примусу й громадського впливу колективу; зразкового виконання командирами військового обов`язку, їх справедливого ставлення до підлеглих; підтримання у військових з`єднаннях, частинах (підрозділах), закладах та установах необхідних матеріально-побутових умов, статутного порядку; своєчасного і повного постачання військовослужбовців встановленими видами забезпечення; чіткої організації і повного залучення особового складу до бойового навчання.

При цьому, в розрізі положень статті 4 Дисциплінарного статуту військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби.

Положеннями статті 48 Дисциплінарного статуту серед іншого визначено, що на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення, а саме: догана.

В силу вимог пунктів 83-86 Дисциплінарного статуту на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.

Заборонено проводити службове розслідування особам, які є підлеглими військовослужбовця, чиє правопорушення підлягає розслідуванню, а також особам - співучасникам правопорушення або зацікавленим у наслідках розслідування. Розслідування проводиться за участю безпосереднього начальника військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення.

Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.

Якщо під час службового розслідування буде з`ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки кримінального правопорушення, командир військової частини письмово повідомляє про це орган досудового розслідування.

Якщо під час службового розслідування буде з`ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, чи одержано інформацію про вчинення такого правопорушення військовослужбовцем, командир військової частини зобов`язаний у межах своїх повноважень вжити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомити про його вчинення відповідному прокуророві та спеціально уповноваженому суб`єктові у сфері протидії корупції.

У разі якщо ознаки адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, встановлено під час проведення службового розслідування стосовно військовослужбовця Збройних Сил України чи одержано інформацію про вчинення ним такого правопорушення, командир військової частини зобов`язаний у межах своїх повноважень вжити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомити про його вчинення відповідному прокуророві та начальникові відповідного органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.

Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України.

Якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.

Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Підстави та механізм проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), а також військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов`язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (зборів), а також дії (бездіяльність) яких призвели до завдання шкоди державі визначені Порядком проведення службового розслідування у Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 №608, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2017 за №1503/31371 (далі по тексту - Порядок №608).

Згідно з пунктом 7 Порядку №608 службове розслідування за фактами завданої шкоди державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, проводиться з дотриманням вимог даного Порядку та положень Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі».

Відповідно до пункту 1 розділу II Порядку №608 службове розслідування може призначатися у разі втрати або викрадення зброї чи боєприпасів.

Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб.

Пунктом 3 розділу II Порядку №608 службове розслідування проводиться для встановлення: неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення; причинного зв`язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов`язків військової служби; ступеня вини військовослужбовця; порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства; причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення; причин виникнення матеріальної шкоди, її розміру та винних осіб (у разі виявлення факту її заподіяння).

Згідно з пунктом 1 розділу III Порядку №608 рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення.

Інші посадові (службові) особи у разі необхідності звертаються за підпорядкованістю з клопотанням про призначення службового розслідування.

Відповідно до пункту 3 розділу III Порядку №608 службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування (далі - особи, які проводять службове розслідування).

Днем початку службового розслідування вважається день видання наказу про його призначення. Днем закінчення службового розслідування вважається день надання командиру (начальнику), який призначив службове розслідування, акта службового розслідування та матеріалів на розгляд, визначений в наказі про призначення службового розслідування.

Згідно з пунктами 1-6 розділу V Порядку №608 за результатами службового розслідування складається акт службового розслідування, який містить вступну, описову та резолютивну частини.

У вступній частині акта службового розслідування зазначаються підстави призначення та проведення службового розслідування.

В описовій частині акта службового розслідування зазначаються: посада, військове звання, прізвище, ім`я та по батькові, рік народження, освіта, термін військової служби та термін перебування на останній посаді військовослужбовця, стосовно якого проведено службове розслідування; неправомірні дії військовослужбовця; зв`язок правопорушення з виконанням військовослужбовцем обов`язків військової служби (якщо такий є); вина військовослужбовця; причинний зв`язок між неправомірними діями військовослужбовця та подією, що трапилась; вимоги нормативно-правових актів, інших актів законодавства, які було порушено; причини та умови, що сприяли правопорушенню; заперечення, заяви та клопотання особи, стосовно якої проведено службове розслідування, мотиви їх відхилення чи підстави для задоволення.

У резолютивній частині акта службового розслідування зазначаються: висновки службового розслідування; пропозиції щодо притягнення винної особи (винних осіб) до відповідальності; інші заходи, спрямовані на усунення причин та умов, що призвели до правопорушення, які пропонується здійснити.

Акт службового розслідування підписується особами, які його проводили. У разі виявлення суперечностей та незгоди з результатами службового розслідування кожна така особа має право висловити свою окрему думку, яка викладається на окремому аркуші (від руки або у друкованому вигляді) та долучається до акта службового розслідування.

Після підписання акт службового розслідування подається на розгляд командиру (начальнику), який призначив розслідування. До акта службового розслідування додаються всі матеріали службового розслідування.

Відповідно до пунктів 1-2 розділу VI Порядку №608 за результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу.

Вид дисциплінарного стягнення визначається особисто службовою особою, яка призначила службове розслідування, в аркуші резолюції або на висновку за результатами службового розслідування або безпосередньо в наказі про притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Дисциплінарне стягнення накладається у строки, визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.

Наказ (витяг з наказу) про притягнення до відповідальності доводиться до військовослужбовця у частині, що його стосується, під підпис із зазначенням дати доведення. Доведення здійснює безпосередній командир (начальник) військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення, або старший (за підпорядкуванням) командир (начальник).

У разі відмови військовослужбовця поставити свій підпис про ознайомлення з наказом (витягом з наказу) про притягнення його до відповідальності складається акт про відмову. Зміст акта про відмову засвідчується підписами не менше двох свідків цього факту.

Системний аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що передумовою для притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності є, зокрема проведення службового розслідування з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини. Таке службове розслідування проводиться для встановлення: неправомірних дій військовослужбовця, яким вчинено правопорушення; причинного зв`язку між правопорушенням, з приводу якого було призначено службове розслідування, та виконанням військовослужбовцем обов`язків військової служби; ступеня вини військовослужбовця; порушень нормативно-правових актів, інших актів законодавства; причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення; причин виникнення матеріальної шкоди, її розміру та винних осіб (у разі виявлення факту її заподіяння). Результати службового розслідування фіксуються у акті службового розслідування, в якому і мають бути відображені усі зазначені вище складові, надана належна оцінка усім обставинам, встановленим під час проведення такого службового розслідування з урахуванням пояснень особи, відносно якої воно проведено, та, відповідно, має міститися висновок з урахуванням усіх обставин, встановлених під час проведення службового розслідування.

Розділом VIII Порядку №608 врегульовано особливості проведення службового розслідування за фактами завданої державі матеріальної шкоди.

Так, у разі виявлення факту завдання шкоди державі командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає службове розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб.

Під час проведення такого службового розслідування додатково необхідно з`ясувати: наявність шкоди; протиправну поведінку особи у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов`язків військової служби або службових обов`язків; причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; ступінь нанесення матеріальної шкоди (пошкодження, псування або втрата військового майна); умисність чи необережність дій (бездіяльність) винної особи та обставини, за яких заподіяно шкоду.

До матеріалів службового розслідування долучається довідка про вартісну оцінку заподіяної шкоди за підписом начальника відповідної служби та фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини.

Підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов`язків визначає Закон України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 № 160-IX (далі по тексту - Закон № 160-IX).

Згідно з підпунктами 3-5 частини першої статті 1 Закону № 160-ІХ командир (начальник) - командир (начальник, керівник) військової частини, установи, організації, закладу; матеріальна відповідальність - вид юридичної відповідальності, що полягає в обов`язку військовослужбовців та деяких інших осіб покрити повністю або частково пряму дійсну шкоду, що було завдано з їх вини шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна під час виконання обов`язків військової служби або службових обов`язків, а також додаткове стягнення в дохід держави як санкція за протиправні дії у разі застосування підвищеної матеріальної відповідальності; пряма дійсна шкода (далі - шкода) - збитки, завдані військовій частині, установі, організації, закладу шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна, погіршення або зниження його цінності, а також витрати на відновлення чи придбання військового та іншого державного майна замість пошкодженого або втраченого, надлишкові виплати під час виконання обов`язків військової служби або службових обов`язків. До шкоди не включаються доходи, які могли бути одержані за звичайних обставин, якщо таких збитків не було б завдано.

Підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов`язків військової служби або службових обов`язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність (ч. 1 ст. 3 Закону № 160-IX).

Відповідно до частини другої статті 3 Закону № 160-IX умовами притягнення до матеріальної відповідальності є: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка особи у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов`язків військової служби або службових обов`язків; 3) причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; 4) вина особи в завданні шкоди.

Притягнення особи до матеріальної відповідальності за завдану шкоду не звільняє її від дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності, встановленої законами України (ч. 3 ст. 3 Закону № 160-IX).

Згідно з положеннями статті 8 Закону № 160-IX посадові (службові) особи зобов`язані письмово доповісти командиру (начальнику) про всі факти завдання шкоди протягом доби з моменту виявлення таких фактів.

У разі виявлення факту завдання шкоди командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб.

Щодо шкоди, завданої командиром (начальником), розслідування призначається письмовим наказом старшого за службовим становищем командира (начальника).

Розслідування повинно бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення. В окремих випадках зазначений строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив розслідування, але не більше ніж на один місяць.

Розслідування може не призначатися, якщо причини завдання шкоди, її розмір та винна особа встановлені за результатами аудиту (перевірки), інвентаризації, досудового розслідування або судом.

Порядок проведення службового розслідування визначається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, правоохоронними органами спеціального призначення, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України та Державним бюро розслідувань.

За результатами проведення розслідування складається акт (висновок), який подається командиру (начальнику), що призначив розслідування, на розгляд. До акта (висновку), складеного за результатами розслідування, додаються довідка про вартісну оцінку завданої шкоди за підписом начальника відповідної служби забезпечення і фінансового органу (головного бухгалтера) військової частини, установи, організації, закладу та/або акт оцінки збитків, що складається суб`єктами оціночної діяльності.

Якщо вину особи доведено, командир (начальник) не пізніше ніж у п`ятнадцятиденний строк із дня закінчення розслідування видає наказ про притягнення винної особи до матеріальної відповідальності із зазначенням суми, що підлягає стягненню.

Наказ доводиться до винної особи під підпис.

У разі якщо шкоду завдано кількома особами, у наказі командира (начальника) визначаються суми, що підлягають стягненню окремо з кожної особи, з урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання ними шкоди.

Відповідно до частини другої статті 5 Закону № 160-IX командир (начальник), який своїм рішенням чи бездіяльністю порушив установлений порядок обліку, зберігання, використання військового та іншого майна або не вжив належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності, несе матеріальну відповідальність у розмірі завданої шкоди, але не більше п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб.

Згідно з частиною першою статті 6 Закону № 160-IX особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі:

1) виявлення нестачі, розкрадання, умисного знищення, пошкодження чи іншого незаконного використання військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, перевезення, використання або для іншої мети, здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій;

2) виявлення факту приписки в нарядах чи інших документах фактично не виконаних робіт, викривлення звітних даних або обману держави в інший спосіб;

3) завдання шкоди у стані сп`яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або інших одурманюючих речовин;

4) вчинення діяння (дій чи бездіяльності), що мають ознаки кримінального правопорушення;

5) якщо особою надано письмове зобов`язання про взяття на себе повної матеріальної відповідальності за забезпечення цілісності майна та інших цінностей, переданих їй для зберігання або для інших цілей.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 160-IX завдана шкода не підлягає відшкодуванню, а особи звільняються від матеріальної відповідальності у разі, якщо шкоду завдано внаслідок:

1) дії непереборної сили;

2) необхідної оборони;

3) крайньої необхідності;

4) виконання наказу або розпорядження командира (начальника), крім випадків виконання явно злочинного наказу або розпорядження;

5) виправданого службового ризику;

6) затримання особи, що вчинила злочин, фізичний або психічний примус;

7) виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації.

Обставини, що виключають матеріальну відповідальність, підлягають встановленню під час проведення розслідування (ч. 3 ст. 9 Закону № 160-IX).

Системний аналіз зазначених норм дає підстави для таких висновків:

- по-перше, до матеріальної відповідальності може бути притягнуто військовослужбовця у разі встановлення в ході службового розслідування завдання ним прямої дійсної шкоди державі, внаслідок протиправної поведінки у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням ним обов`язків військової служби або службових обов`язків та встановленням причинного зв`язку між протиправною поведінкою такої особи і завданою шкодою із обов`язковим встановленням вини особи в завданні такої шкоди;

- по-друге, під час проведення службового розслідування комісією має бути перевірено та встановлено наявність/відсутність обставин, що виключають матеріальну відповідальність;

- по-третє, Закон № 160-IX розмежовує підстави для застосування до особи обмеженої матеріальної відповідальності та повної або підвищеної матеріальної відповідальності.

Разом з цим, вирішуючи спори щодо відшкодування працівником майнової шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації, суд повинен установити такі факти: наявність прямої дійсної шкоди та її розмір; якими неправомірними діями її заподіяно і чи входили до функцій працівника обов`язки, неналежне виконання яких призвело до шкоди; в якій конкретно обстановці заподіяно шкоду; чи були створені умови, які забезпечували б схоронність матеріальних цінностей і нормальну роботу з ними; який майновий стан працівника. Відсутність підстав чи однієї з умов матеріальної відповідальності звільняє працівника від обов`язку відшкодувати заподіяну шкоду.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.11.2020 у справі №333/7160/17.

За висновками Верховного Суду в частині щодо обставин встановлення та підтвердження вини військовослужбовця, завдання дійсної прямої шкоди державі у постановах від 19.12.2019 у справі №813/3018/16, від 25.03.2020 у справі №825/1000/18 та вирішуючи спір у подібних правовідносинах, суд надає правову оцінку доводам учасників справи на предмет наявності порушеного права чи інтересу, в залежності від обставин, установлених у кожному конкретному випадку.

Отже, резюмуючи викладене у своїй сукупності, суд відмічає, що підставою для притягнення до матеріальної відповідальності військовослужбовця є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов`язків військової служби або службових обов`язків, крім обставин, визначених статтею 9 Закону № 160-IX, які виключають матеріальну відповідальність.

Умовами притягнення до матеріальної відповідальності є:

1) наявність шкоди;

2) протиправна поведінка особи у зв`язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов`язків військової служби або службових обов`язків;

3) причинний зв`язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою;

4) вина особи в завданні шкоди.

Тобто, обсяг матеріальної відповідальності ставиться у залежність як від форми вини, так і від певних фактичних обставин, за якими власне визначається винуватість особи у заподіянні державі збитків, відповідно і міра вказаного виду юридичної відповідальності.

За таких обставин, в межах даної адміністративної справи встановленню підлягає наявність/відсутність складу правопорушення, вчиненого позивачем та наявність взаємозв`язку між діями останнього та заподіяною шкодою державі.

Судом встановлено, що в акті службового розслідування, комісією, крім відомостей, які були відображені в акті позапланової інвентаризації в частині, що стосується позивача, зазначено, зокрема, що у період з 24.02.2022 по 29.10.2022 існує ймовірність втрати зброї, боєприпасів та військового майна складу стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , вказаній в довідці №542 від 27.10.2022 «Нестачі стрілецької зброї, боєприпасів та військового майна, по службі ракетно-артилерійського озброєння логістики на складі стрілецької зброї» у зв`язку з безвідповідальністю військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , а саме майстер-сержанта ОСОБА_1 та старшого лейтенанта ОСОБА_2 .

Суд зауважує, що припущення комісії щодо ймовірності втрати зброї, боєприпасів та військового майна другої авіаційної ескадрильї військової частини НОМЕР_2 , вказаної в довідці №542 від 27.10.2022 у зв`язку з безвідповідальністю позивача не можуть слугувати підставою для притягнення останнього до дисциплінарної відповідальності, оскільки такі обставини мають бути чітко встановлені.

При цьому відповідач, визначаючи позивача винним та застосовуючи до нього підвищену матеріальну відповідальність, фактично не надає оцінки наступним обставинам, що випливають із Акту службового розслідування від 29.10.2022 р. та зібраних в ході такого розслідування відомостей про те, що з 21.02.2022 по 24.02.2022, начальник складу стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 майстер-сержант ОСОБА_1 видавав зброю та боєприпаси підрозділів, що знаходились на тимчасовому зберіганні на складі стрілецької зброї, згідно облікової документації - тобто до 24.02.2022 р. в діях позивача не встановлено порушень щодо виконання ним своїх службових обов`язків, а також того, що розсередження (видача) зброї, боєприпасів та військового майна до місць розосередження, а саме сховище №205 другої авіаційної стоянки військової частини НОМЕР_2 та автомийки автопарку військової частини НОМЕР_2 було вчинено в період часу 25.02.2022 р. - 12.03.2022 р. за наказами заступника начальника логістики військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_3 та начальника служби наземних систем озброєння військової частини НОМЕР_38 підполковника ОСОБА_4 , шифру ТЛГ №2/39 ПВК від 26.02.2022, розпорядження №88 ОКП від 12.03.2022 р. та усного наказу підполковника ОСОБА_5 .

Крім того, 26.02.2022 р. позивачем була здійснена видача зброї особовому складу військової частини НОМЕР_2 -Д згідно наказів майора ОСОБА_6 та майора ОСОБА_7 .

При цьому, згідно з поясненнями, що надавались позивачем в ході проведення службового розслідування, безпосередні начальники позивача - підполковник ОСОБА_5 та старший лейтенант ОСОБА_8 фактично взагалі були відсутні за місцем служби, а також не були доступні в телефонному режимі до 08.03.2024 р. включно.

Таким чином, позивачем було проведено видачу зброї, боєприпасів та військового майна до місць розосередження на виконання відповідних розпорядження та наказів, у тому числі усних, у зв`язку з чим позивач діяв відповідно до п. 30, 31 частини І Статуту Внутрішньої Служби Збройних Сил України.

Щодо посилання на неналежне оформлення видачі зброї, суд звертає увагу, що службовим розслідуванням було встановлено, що внаслідок потрапляння ракети російської федерації у склад стрілецької зброї та боєприпасів у добу 12.03.2022, орієнтовно о 07:30 годині, після чого почалась пожежа, облікова документація служби РАО логістики військової частини НОМЕР_2 була знищена та відновлена лише в квітні 2022 р. Разом з тим, була збережена копія зошиту позивача із записами щодо видачі зброї та боєприпасів за період 25.02.2022-04.04.2022.

З огляду на вказане, фактично відсутність облікової документації не є наслідком вчинення винних дій позивача.

У подальшому, щодо підстав втрати зброї та боєприпасів, в ході службового розслідування було встановлено, що така втрата була наслідок дії наступних обставин:

- потрапляння ракети російської федерації у склад стрілецької зброї та боєприпасів у добу 12.03.2022, орієнтовно о 07:30 годині, після чого почалась пожежа;

- втрата зброї та боєприпасів внаслідок злому замків сховища та її викрадення.

При цьому, охорону та оборону складів стрілецької зброї здійснювала друга зміна чергування військовослужбовців в/ч НОМЕР_2 -Д під керівництвом солдата ОСОБА_9 . Після потрапляння ракети у склад, чергова зміна відбула у вартове приміщення без команди, де зі своєю зміною знаходився начальник радіотехнічних систем радіотехнічного зв`язку та радіотехнічного забезпечення батальйону зв`язку та радіотехнічного забезпечення військової частини НОМЕР_2 старший лейтенант ОСОБА_2 .

Одночасно з цим, після потрапляння ракети у склад, за усним наказом начальника штабу - першого заступника командира військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_10 було знято та евакуйовано особовий склад зі складу стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 , так як були розриви боєприпасів та снарядів.

Після того, як друга зміна чергування відбула у вартове приміщення, їм зателефонував майстер-сержант ОСОБА_1 та сказав їм терміново повертатись на місця охорони складу стрілецької зброї, для того аби винести майно зі зруйнованого складу (фактично евакуювати його).

12.03.2022 орієнтовно о 10.00 годині начальником штабу-першим заступником командира військової частини НОМЕР_2 підполковником ОСОБА_10 було надано усний наказ майору ОСОБА_7 , який виконував обов`язки за посадою командира військової частини НОМЕР_39 , про повернення особового складу для охорони місця де був склад стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 .

Так, старший лейтенант ОСОБА_2 за наказом командира відбув разом із черговою зміною на КПП технічної позиції підготовки ракет та у цей час він особисто бачив, як військовослужбовці (невідомого підрозділу) евакуювали майно, яке залишилось після попадання російської ракети. Поряд з тим, службовим розслідуванням не було встановлено належність військовослужбовців до тієї чи іншої військової частини, які евакуювали зброю та не було встановлено куди саме було евакуйовано вцілілу зброю.

Через певний проміжок часу старший лейтенант ОСОБА_2 разом зі своєю черговою зміною прибули до складу стрілецької зброї та боєприпасів і допомагали майстер-сержанту ОСОБА_1 виносити майно зі зруйнованого складу, зокрема, врятоване майно було завантажено до автомашини.

Таким чином, фактично, позивачем вживались всі можливі заходи щодо збереження майна (зброї та боєприпасів), навіть з урахуванням його особистого фізичного стану (за наданою довідкою від 12.03.2022 р. позивачу надавалась медична допомога у зв`язку з погіршенням його фізичного стану, що є наслідком потрапляння ракети).

Позивач невідкладно звернувся до вартового приміщення щодо поновлення охорони складу стрілецької зброї та щодо організації евакуації зброї, що не постраждала внаслідок влучання ракети та послідуючого детонування.

В свою чергу, в ході службового розслідування взагалі не було надано оцінку обставині чому чергова зміна, що мала забезпечити охорону майна, відбула у вартове приміщення без команди, а також, що до військової частини НОМЕР_2 були прикомандировані військовослужбовці Правого сектору та військовослужбовці військового комісаріату АДРЕСА_1 , які виконували завдання по охороні та обороні території технічної позиції підготовки ракет.

У матеріалах службового розслідування відсутні письмові пояснення військовослужбовців, які були прикомандировані до в/ч НОМЕР_2 , а також не отримувалася інформація про первинні документи, щодо видачі (отримання) в данні підрозділи стрілецької та боєприпаси, у зв`язку із переміщенням даного особового складу, який відповідає отримання майна, на нове місце проходження служби.

Також не взято до уваги, що від 13.03.2022 р старший лейтенант ОСОБА_8 доповів про втрату зброї та боєприпасів в сховищі №205 заступнику начальника логістики підполковнику ОСОБА_11 та начальнику логістики підполковнику ОСОБА_5 . Крім того, додатково було здійснено доповідь керівному складу логістики військової частини НОМЕР_2 , про те, що на місцях розосередження зброї та боєприпасів зберігання відбувається з порушенням вимог керівних документів, для прийняття ними відповідних рішень для усунення порушень, однак жодних дій з боку керівництва вчинено не було.

Таким чином, зброя була втрачена зі складу стрілецької зброї військової частини НОМЕР_2 у період з 07.30 до 10.00 години 12.03.2022, після прямого попадання російської ракети у склад, та залишення варти та прикомандированими військовослужбовцями, які без наказу залишили місце варти та не забезпечили схоронність зброї та боєприпасів.

Зокрема, згідно з посадовими обов`язками, начальник складу стрілецької зброї та боєприпасів не має право надавати накази щодо встановлення та/або зняття охорони або варти, які здійснюють схоронність стрілецької зброї та боєприпасів.

З огляду на викладене, в діях позивача відсутня вина, зокрема і у формі непрямого умислу, як вказано у відзиві.

Відповідно до ст. 93 Статуту внутрішньої безпеки Збройних Сил України, начальник служби ракетно-артилерійського озброєння бригади підпорядковується заступникові командира бригади з озброєння і є прямим начальником особового складу служби ракетно-артилерійського озброєння бригади. Начальник служби ракетно-артилерійського озброєння бригади відповідає за збереження озброєння, боєприпасів і військово-технічного майна на складах бригади.

Згідно із п. 3.2.40 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 року № 300 передбачено, що начальники складів частини відповідають за приймання та видачу, правильне зберігання, якісний стан, повну наявність та своєчасний облік матеріальних засобів, за підтримку внутрішнього порядку, санітарний та протипожежний стан на складах.

Вони підпорядковані відповідним начальникам служб частини, а з питань бойової підготовки, виконання розпорядку дня та внутрішнього порядку - командиру взводу тилового забезпечення частини.

Пункт 3.2.42 Положення передбачає, що начальник складу частини виконує роботи щодо приймання, зберігання, видавання, здавання і обліку матеріальних засобів та прибирання складу за вказівками начальника служби.

З наданих відповідачем матеріалів службової перевірки неможливо достовірно встановити дату чи період втрати такої зброї та боєприпасів, як і відсутні докази, які б підтверджували найменування та кількість втраченої з вини позивача зброї та боєприпасів.

Судом встановлено, що в акті службового розслідування не міститься жодних посилань на встановлення під час його проведення умов, передбачених частиною третьою статті 3 Закону № 160-IX для притягнення позивача до матеріальної відповідальності, не встановлено наявність/відсутність обставин, що виключають матеріальну відповідальність, які визначені частиною першою статті 9 Закону № 160-IX.

Окремо необхідно зазначити, що службовим розслідуванням не встановлено наявність причинного зв`язку між поведінкою позивача і настанням шкоди, вина позивача у заподіянні шкоди, які згідно вимог Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» є обов`язковими і необхідними умовами притягнення позивача до підвищеної матеріальної відповідальності.

Відповідачем також не доведено необхідність застосування саме такого виду матеріальної відповідальності, як підвищена матеріальна відповідальність.

За таких обставин суд вважає, що службовим розслідуванням не установлено та відповідачем не надано належних та допустимих доказів про заподіяння позивачем державі шкоди, у зв`язку із чим він має нести підвищену матеріальну відповідальність.

Більше того, з аналізу акту службового розслідування та наказу про результати службового розслідування вбачається, що нестача зброї була виявлена, фактично у всіх службах та підрозділах військової частини, зокрема в управлінні частини, першій авіаційній ескадрильї, другій авіаційній ескадрильї, батальйоні зв`язку та радіотехнічного забезпечення, на складі стрілецької зброї, у роті охорони, в комендатурі тощо.

Суд зазначає, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.

Законом України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо визначення обставин, що виключають кримінальну протиправність діяння та забезпечують бойовий імунітет в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 №2124-IX (набрав чинності 21.03.2022) встановлено правовий захист військового командування, військовослужбовців, добровольців Сил територіальної оборони Збройних Сил України, працівників правоохоронних органів, які відповідно до своїх повноважень беруть участь в обороні України, осіб, визначених Законом України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» шляхом закріплення поняття «бойового імунітету» та закріплення в загальній частині Кримінального кодексу інституту звільнення від кримінальної відповідальності за втрати бойової техніки чи іншого військового майна.

Бойовий імунітет - звільнення військового командування, військовослужбовців, добровольців Сил територіальної оборони Збройних Сил України, працівників правоохоронних органів, які відповідно до своїх повноважень беруть участь в обороні України, осіб, визначених Законом України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України», від відповідальності, у тому числі кримінальної, за втрати особового складу, бойової техніки чи іншого військового майна, наслідки застосування збройної та іншої сили під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань з оборони України із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння), настання яких з урахуванням розумної обачності неможливо було передбачити при плануванні та виконанні таких дій (завдань) або які охоплюються виправданим ризиком, крім випадків порушення законів та звичаїв війни або застосування збройної сили, визначених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Окреслений закон надає бойовий імунітет, звільнення від підвищеної матеріальної відповідальності за втрату зброї, боєприпасів та спеціальних засобів.

Водночас, при прийнятті оскаржуваного наказу в частині, що стосується позивача, відповідачем наведені норми не враховувалися, при службовому розслідуванні обставини наявності/відсутності бойового імунітету у позивача не перевірялися.

Отже, за встановлених судом фактичних обставини справи, можливо дійти до висновку про те, що службове розслідування в частині, що стосується позивача, було проведено без встановлення всіх обставин, що мають значення для повного та об`єктивного проведення службового розслідування, за наслідками якого можливо було б дійти висновку про наявність підстав для притягнення позивача до дисциплінарної та матеріальної відповідальності. Як наслідок, в описовій частині акта службового розслідування не міститься обґрунтування причинного зв`язку між неправомірними діями позивача та подією, що трапилась, причин та умов, що сприяли правопорушенню, не наведено мотиви відхилення пояснень позивача щодо того, що він не приймав участі у видачі зброї та боєприпасів без команди.

Крім того, суд зазначає, що в акті службового розслідування відповідачем не встановлено відповідальну особу за збереження майна протягом періоду з 24.02.2022 по дату виявлення нестачі зброї та боєприпасів. Так, суд у рішенні Київського окружного адміністративного суду від 21 березня 2024 року у справі № 320/11110/23 встановлював, що згідно з актом №292 від 20.04.2022 «Позапланової інвентаризації стрілецької зброї (ракет, боєприпасів), проведеної у військовій частини НОМЕР_2 в період з 30 березня по 20 квітня 2022 року станом на 20 квітня 2022 року» було констатовано, що фактична наявність стрілецької зброї, боєприпасів та майна, які рахуються за службою ракетно-артилерійського озброєння військової частини НОМЕР_2 обліковим даним служби ракетно-артилерійського озброєння не відповідає.

Тобто, станом на 20.04.2022 було виявлено невідповідність фактичної наявності стрілецької зброї, боєприпасів та майна, які рахуються за службою ракетно-артилерійського озброєння військової частини НОМЕР_2 обліковим даним служби ракетно-артилерійського озброєння.

У той же, матеріали справи не містять жодних доказів вчинення відповідачем законодавчо передбачених дій за наслідками виявлення невідповідності фактичної наявності стрілецької зброї, боєприпасів та майна, які рахуються за службою ракетно-артилерійського озброєння військової частини НОМЕР_2 , як то призначення службового розслідування по факту втрат та нестач зброї та боєприпасів.

Крім того, фактично комісія під час проведення службового розслідування не встановила не тільки часовий проміжок виникнення порушення, а й не встановила відповідальних осіб за такі порушення (нестача, втрата боєприпасів), які мали місце раніше.

За таких обставин, на переконання суду, комісією не встановлено всі обставини, що мають значення для повного та об`єктивного проведення службового розслідування та, як наслідок, неповно досліджено підстави та умови, необхідні для притягнення позивача до дисциплінарної та матеріальної відповідальності.

Принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

В Рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

У Рішенні від 27.09.2010 по справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» зазначено, що ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.

Суд звертає увагу, що підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності є дисциплінарний проступок, сутність якого полягає у невиконанні чи неналежному виконанні військовослужбовцем службової дисципліни.

Такими обставинами є лише фактичні дані, що свідчать про реальну наявність у діяннях особи ознак дисциплінарного проступку, зокрема протиправної поведінки, шкідливих наслідків і причинного зв`язку між ним і дією порушника дисципліни.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 14.01.2021 у справі №817/1318/17.

Водночас, як в оскаржуваній частині наказу, так і в акті службового розслідування мотивувальна частина відносно позивача зводиться виключно до цитування зазначених вище положень Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України без наведення обставин, на яких гуртуються такі висновки та без конкретизації вчинених позивачем порушень з посиланням на відповідні докази.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки матеріали справи не містять доказів понесення судових витрат, їх розподіл не здійснюється.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 №136 від 08.11.2022 про притягнення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_40 ; АДРЕСА_2 ) до підвищеної матеріальної відповідальності та стягнення з нього матеріальної шкоди у загальному розмірі 56174178 (п`ятдесят шість мільйонів сто сімдесят чотири тисячі сто сімдесят вісім тисяч) гривень 60 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 18.03.2025.

Суддя Панченко Н.Д.

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.03.2025
Оприлюднено24.03.2025
Номер документу125997572
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них