Ухвала
від 20.03.2025 по справі 501/931/25
ІЛЛІЧІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу 20.03.2025

Справа № 501/931/25

2-о/501/67/25

УХВАЛА

20 березня 2025 року суддя Іллічівського міського суду Одеської області Петрюченко М.І., перевіривши виконання вимог статей 175-177, 293, 315 Цивільного-процесуального кодексу України (далі ЦПК) по справі за:

заявою ОСОБА_1

заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану Іллічівського міського управління юстиції Одеської області

предмет та підстави заяви: про встановлення батьківства та внесення змін до актового запису про народження

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через свого представника адвоката Станіславську А.В. 07.03.2025 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт батьківства громадянина ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов`язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни в актовий запис про народження дитини щодо батька та прізвища. ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 при виконанні військового обов`язку щодо захисту від російської агресії.

Встановлення факту батьківства заявнику необхідно для того, щоб їх спільна дитина знала своє походження та отримувала б соціальні пільги та пенсії.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.03.2025 справу розподілено судді Петрюченко М.І.

Ознайомившись із зазначеною заявою, суддя керується наступним.

Заяви про встановлення факту батьківства (материнства) суд розглядає у разі смерті особи, яку заявник визнає батьком (матір`ю) дитини, і вирішує їх з огляду на обставини, передбачені ст.ст.125, 130 СК України. Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є смерть особи, батьківство якої встановлюється, або оголошення її померлою.

Відповідно до ч.1 ст.293ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з ч.6 ст.294 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Таким чином, визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення факту батьківства в порядку окремого провадження є те, що під час вирішення цього питання не буде встановлено існування спору про право.

Поняття «юридичного спору» має тлумачитися широко, виходячи з підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття «спір про право» (пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Зокрема, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідно до духу Конвенції поняття «спору про право» має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.

Спір про право характеризує такий стан правовідносин, коли між сторонами існують певні розбіжності з приводу наявності, змісту та обсягу прав та обов`язків, здійснення яких є неможливим без судового втручання.

Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також не доведенням наявності суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.

Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 07 жовтня 2020 року у справі № 297/2485/19 (провадження № 61-10472св20).

Згідно з ч.4 ст.315 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.

Згідно з абз.2 п.15 Постанови ПленумуВСУ №5від 31березня 1995року «Просудову практикув справахпро встановленняфактів,що маютьюридичне значення» вказано, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.

У той же час процедура визнання батьківства встановлена ст.128СК України та полягає у визначенні спорідненості між батьком та самою дитиною у судовому порядку.

Згідно зі ст.128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першоїстатті 135 цього Кодексу.

Згідно зі ст.130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.

Дані норма СК України чітко вказують про необхідність звернення до суду саме з позовом про визнання батьківства у випадку коли, особа яка вважає себе батьком дитини є живою, а не з заявою про встановлення факту батьківства, що має місце у випадку смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини.

Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у ч.3 ст.128СК України тобто лише матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

Справи за заявами про встановлення фактів батьківства, враховуючи зміст норм ст.130СК України розглядаються за правилами окремого провадження, а відповідно до ст.128СК України справи про визнання батьківства - за правилами позовного провадження.

У першому випадку передумовою звернення до суду за заявою про встановлення факту батьківства є смерть того, батьківство кого встановлюється, а у другому - особа, батьківство якої встановлюється в судовому порядку, є відповідачем, позивачем у справі.

Оскільки заявник бажає встановити факт батьківства, то йому слід звернутися до суду з цією вимогою у порядку позовного провадження та з посиланням на відповідні норми, що регулюють порядок

Окрім цього пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Про питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», установлено, що сім`ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Заявник у заяві до суду вказав, що встановлення факту батьківства потрібно їй, зокрема, і для отримання сином соціальних виплат та пенсії.

Відповідно до п.14 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженої Постановою КМУ №975 від 25.12.2013, якщо після призначення одноразової допомоги за її одержанням звертаються інші особи (члени сім`ї, батьки, утриманці загиблого), питання щодо розподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Відповідно до ч.4 ст.294ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Заявником у вказаній заяві в якості заінтересованої особи зазначено відділ державної реєстрації актів цивільного стану Іллічівського міського управління юстиції Одеської області.

Разом з тим, у справах про встановлення фактів, що можуть впливати на виплати військовослужбовцям та членам їх сімей залежно від обставин справи мають бути залучені Міністерство оборони України або відповідні військові частини з метою захисту інтересів держави.

Враховуючи наведене, зазначену заявником мету подання заяви про встановлення факту батьківства, незалучення батьків загиблого в якості заінтересованих осіб та Міністерства оборони України, суд вважає, що у справі буде наявний спір про право, а тому є підстави для відмови у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, із роз`ясне нням їй права на звернення до суду в порядку передбаченому законом із залученням усіх учасників спірних правовідносин.

Керуючись ст.ст.259, 315, 353, 354 ЦПК України, -

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 (заінтересована особа: відділ державноїреєстрації актівцивільного стануІллічівського міськогоуправління юстиціїОдеської області) про встановлення батьківства та внесення змін до актового запису про народження.

Роз`яснити заявнику право на звернення до суду в порядку позовного провадження, із залученням усіх учасників спірних правовідносин.

Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду.

Суддя Іллічівського міського суду

Одеської області М.І.Петрюченко

СудІллічівський міський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення20.03.2025
Оприлюднено24.03.2025
Номер документу126007714
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них:

Судовий реєстр по справі —501/931/25

Ухвала від 20.03.2025

Цивільне

Іллічівський міський суд Одеської області

Петрюченко М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні