Справа № 594/214/25
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2025 року м.Борщів
Борщівський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді - Губіш О.А., присяжних Васильців І.Б., Григорик Н.Я.
з участю:
секретаря - Окулянко У.Г.
представника органу опіки та піклування Васалатій К.Є.
представника заінтересованої особи Вараниці О.Р.
представника ОСОБА_1 адвоката Дейнюк М.П.
в ході розгляду у відкритому судовому засіданні справи за заявою органу опіки та піклування Скала Подільської селищної ради, заінтересовані особи Скала Подільський психоневрологічний будинок інтернат, ОСОБА_1 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки, -
в с т а н о в и в :
Орган опіки та піклування Скала Подільської селищної ради звернувся до суду з заявою про визнання ОСОБА_1 недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення її опікуном Скала Подільський психоневрологічний будинок - інтернат, посилаючись на те, що ОСОБА_1 є особою з інвалдіністю І групи, підгрупи А, з дитинства та потребує постійного стороннього догляду. 06.03.2006 рішенням Тернопільського міськрайонного суду, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позбавлені батьківських прав відносно дочки ОСОБА_1 . Відповідно до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №2185 від 06.11.2008 ОСОБА_1 , наданий соціальний статус дитини позбавленої батьківського піклування. З 03.10.2020 ОСОБА_1 проживає у Скала-Подільському психоневрологічному будинку-інтернаті на повному державному утриманні. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації як одержувач державної соціальної допомоги особи з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи «А»; допомога призначена з 01.02.2021 і довічно. У період з 12.01.2015 по 29.01.2015 ОСОБА_1 перебувала на стаціонарному лікуванні в умовах 8-го психіатричного відділення КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» ТОР. Також перебуває на обліку у лікаря-психіатра консультативно-діагностичного відділення КНП «Борщівська міська лікарня». 06.09.2022 рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 визнана недієздатною; опікуном ОСОБА_1 призначений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визначений строк дії рішення суду два роки. Опікун ОСОБА_1 - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . 30.12.2024 до Скала-Подільської селищної ради надійшла заява директора Скала-Подільського психоневрологічного будинку-інтернату щодо призначення опікуном ОСОБА_1 адміністрацію вищевказаного закладу у зв`язку зі смертю опікуна ОСОБА_4 . За наслідками розгляду вищевказаного звернення, на засіданні опікунської ради при виконавчому комітеті Скала-Подільської селищної ради вирішено рекомендувати Скала-Подільській селищній раді Чортківського району Тернопільської області, як органу опіки та піклування, звернутися до Борщівського районного суду Тернопільської області з заявою про визнання ОСОБА_1 недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуном Скала-Подільський психоневрологічний будинок-інтернат. ОСОБА_1 внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Так, ОСОБА_1 мовному контакту малодоступна, самообслуговування відсутнє, у просторі та часі не орієнтовна, емоції лабільні, потребує постійного стороннього догляду.
В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_5 з метою визначення психічного стану ОСОБА_1 просила суд призначити судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Тернопільської філії судових експертиз Державної установи « Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» ( м. Тернопіль вул. Тролейбусна 14 ). При цьому, просила суд, судові витрати за проведення експертизи віднести за рахунок держави, що прямо випливає з норм діючого цивільного законодавства України, узгоджується з практикою Верховного Суду.
Представник заінтересованої особи Скала Подільського психоневрологічного будинку інтернат Вараниця О.Р., та представник ОСОБА_1 адвокат Дейнюк М.П. щодо призначення експертизи, з підстав наведених заявником, не заперечили.
Як встановлено судом, що слідує з довідки від 05.11.2024, виданої КНП «Борщівська міська лікарня», ОСОБА_1 перебуває на обліку в психіатричному кабінеті консультативно -діагностичного відділення з діагнозом «Глибока розумова відсталість». Зверталася за медичною допомогою.
Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ № 490276 від 15.09.2020, ОСОБА_1 встановлено довічно першу групу інвалідності з дитинства, підгрупа А, та зроблено заключення, що остання потребує постійного стороннього догляду.
У період з 12.01.2015 по 29.01.2015 ОСОБА_1 перебувала на стаціонарному лікуванні в умовах 8-го психіатричного відділення КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» ТОР, що підтверджується листом вищевказаної установи від 08.01.2025 №03-10/96 те епікризом №157 ш.Г-.73 стаціонарного хворого.
А отже, вирішення питання про те, чи може ОСОБА_1 розуміти значення своїх дій та керувати ними, потребує спеціальних знань в області психіатрії.
Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Відповідно до ст. 133 ЦПК України слідує, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, в тому числі, витрати пов`язані із залученням експертів та проведенням експертизи.
Поряд з тим, суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 14.12.2022р. у справі № 637/909/21, відповідно до яких враховуючи, що частина друга статті 299 ЦПК України містить правило, що судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави, з урахуванням наведених міркувань, Верховний Суд зробив висновок, що заявник звільнена від сплати судового збору за подання заяви про визнання особи недієздатною, оскільки судовий збір є складовою судових витрат. Відмінне від наведеного розуміння частини другої статті 299 ЦПК України призведе до порушення права заявника на доступ до правосуддя, доступ до суду, що є неприпустимим. Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що у разі, якщо буквальне тлумачення норми права не дає однозначної відповіді на те, чи має особа певне право, має бути застосовано системне тлумачення норм права. У такому тлумаченні суди повинні виходити з того, що приватна особа в разі такої неоднозначності процесуальних норм права має розраховувати саме на таке їх розуміння, яке не призводитиме до обмеження її процесуальних можливостей. Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зауважує, що національні суди мають вибирати способи такого тлумачення, які зазвичай можуть включати акти законодавства, відповідну практику, наукові дослідження тощо (VOLOVIK v. UKRAINE, № 15123/03, § 45, ЄСПЛ, від 06 грудня 2007 року). Європейський суд з прав людини зазначив, що процесуальні норми призначені забезпечити належне відправлення правосуддя та дотримання принципу правової визначеності, а також про те, що сторони повинні мати право очікувати, що ці норми застосовуються. Принцип правової визначеності застосовується не лише щодо сторін, але й щодо національних судів (DIYA 97 v. UKRAINE, № 19164/04, § 47, ЄСПЛ, від 21 жовтня 2010 року).
З огляду на наведене вище, суд приходить до висновку, що у даній справі судові витрати пов`язані з розглядом справи, в тому числі, витрати пов`язані із залученням експертів та проведенням експертизи, підлягають віднесенню за рахунок держави.
Виходячи з наведеного вище, керуючись ст.ст. 133, 143, 202, 299, 239 ЦПК України, -
у хв ал ив :
Призначити судово - психіатричну експертизу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Чи страждає хронічним, стійким, психічним захворюванням, якщо страждає, то яким саме?
2. Чи розуміє значення своїх дій та чи може керувати ними?
3. Чи може у зв`язку із захворюванням з`явитися у судове засідання, дати особисті пояснення?
Проведення експертизи доручити експертам Тернопільської філії судово-психіатричних експертиз ДУ « Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» ( м. Тернопіль вул. Тролейбусна 14 ).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність, передбачену ст.ст. 384, 385 КК України.
В розпорядження експертів надати:
- копії заяви органу опіки та піклування Скала Подільської селищної ради, довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ № 490276 від 15.09.2020, довідки КНП «Борщівська міська лікарня» від 05.11.2024, повідомивши експерта, що оригінали останніх знаходяться у завника.
Строк проведення експертизи визначити у місячний термін з моменту отримання копії даної ухвали.
Судові витрати пов`язані з розглядом справи, пов`язані із залученням експертів та проведенням судово-психіатричної експертизи, - віднести за рахунок держави.
Провадження у справі зупинити до надходження висновку експертизи.
Головуюча: Присяжні
Суд | Борщівський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2025 |
Оприлюднено | 24.03.2025 |
Номер документу | 126009223 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Борщівський районний суд Тернопільської області
Губіш О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні