ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.02.2025 Справа № 917/1496/24
м. Полтава
Суддя Солодюк О.В., розглянувши матеріали
за позовною заявою Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал", вул. Пилипа Орлика, 40а, м. Полтава, Полтавська область, 36020
до Державного комерційного підприємства "Полтавське експерементальне протезно - ортопедичне підприємство" (Україна, 36000, Полтавська обл., місто Полтава, вул. Монастирська, будинок 10, код ЄДРПОУ 03187737).
про стягнення грошових коштів 9046,46 грн
без виклику представників сторін.
Обставин справи: Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" звернулося з позовом до Полтавського казенного експериментального протезно - ортопедичного підприємства про стягнення суми боргу в сумі 9 046,46 грн.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 11.09.2024 суд прийняв позов до розгляду й відкрив провадження у справі, постановив справу розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Вказана ухвала суду від 11.09.2024 надіслана відповідачу до його електронного кабінету.
Суд врахував, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Ураховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 26.10.2023 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Ухвалою суду від 11.02.2025 замінено відповідача - Полтавське казенне експериментального протезно - ортопедичного підприємство на правонаступника - Державне комерційне підприємство "Полтавське експерементальне протезно - ортопедичне підприємство".
Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив.
03 січня 2022 року між КП ПОР «Полтававодоканал» (далі - Водоканал, позивач) та Полтавським казенним експериментального протезно - ортопедичним підприємством, правонаступником якого є Державне комерційне підприємство "Полтавське експерементальне протезно - ортопедичне підприємство" (далі - Абонент, відповідач) укладено Договір № 60-2 про надання комунальних послуг з водопостачання та водовідведення (далі - Договір).
Відповідно до договору предметом договору є такі комунальні послуги: - централізоване водопостачання;
- централізоване водовідведення.
Пунктом 2.1. Договору визначено, що Водоканал зобов`язується надавати послуги з водопостачання та водовідведення, а Абонент зобов`язується своєчасно здійснювати оплату за споживання і користування послугами на умовах цього договору.
Відповідно до Договору Сторони зобов`язуються керуватися діючими «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в населених пунках України» (далі «Правила...»), затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.08 р. №190 та зареєстрованими Мінюстом України 7.10.08 р. за № 936/15627, «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затвердженими наказом Держбуду України 19.02.2002 р. №37 та зареєстрованими Мінюстом України 26.04.2002 р. за № 403/6691, «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» (далі «Інструкція...»), затвердженої наказом Держбуду України 19.02.2002 № 37 та зареєстрованої Мінюстом України 26.04.2002 р. № 402/6690, та «Правилами приймання стічних вод у каналізаційну мережу м. Полтави», затвердженими рішенням виконкому міської ради №240 від 12.09.2007 р. - м. Полтава вул. Монастирська, 10.
Відповідно до Договору Водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств. Здійснювати раптовий, непогоджений з підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Пред`являти підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень.
Пунктом 4.15 Договору визначено, що при скиданні Абонентом стічних вод з перевищенням вмісту забруднюючих речовин, Абонент сплачує Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод, обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод та коефіцієнтом кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічного процесу очищення стічних вод та екологічного стану водойм. Розрахунки виконуються згідно Правил № 283 від 16.12.2021р. «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Полтави». У разі виявлення залпового скиду забруднюючих речовин застосовується коефіцієнт кратності К=20. Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, окрім випадків, передбачених підпунктами 8.5 та 8.4. Правил № 283 від 16.12.2021р. Загальний коефіцієнт кратності з перевищенням допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше 10, крім випадків, передбачених підпунктом 8.4 Правил № 283 від 16.12.2021р.
На час виникнення спірних правовідносин нормативно - правовими актами, які регулюють скид стічних вод є Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення ( далі - Правила № 316), Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення, затвердженні Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 та «Правила приймання стічних вод в каналізаційну мережу м. Полтава», затвердженими рішенням виконкому міської ради № 283 від 16.12.2021 (далі - Правила).
Пунктом 2 розділу II Правил № 316 передбачено, що споживачі повинні: 1) дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на випусках водовідведення споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень цих Правил та вимог місцевих правил приймання; 2) здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, згідно з графіком відбору проб, погодженим із виконавцем, надавати виконавцю інформацію про обсяги та якісний склад стічних вод, які скидають до систем централізованого водовідведення.
Згідно п. 7.4 Правил споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди Виробника, повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод.
Відповідно до п. 7.5 Правил для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії Виробника, яка здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та має атестацію у даній галузі.
Пунктом п.7.7 Правил передбачено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів Виробник здійснює відбір контрольних разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник Виробника, що фіксується в акті відбору проб, який підписують як представник Виробника, так і представник споживача. В цьому акті фіксується інформація щодо відібраної проби (дата, час, місце відбору, особливі умови відбору; вид, об`єм проби; тип матеріалу тари, його об`єм; процедура попередньої обробки проби (якщо проба консервується); відомості про особу, яка відбирала пробу, тощо) з урахуванням вимог та положень діючого законодавства.
Плата за скид понаднормативно забруднених стічних вод, згідно п.4.16 Договору, здійснюється Споживачем не пізніше 10 днів з дати отримання листа повідомлення та рахунку.
Згідно пп.2 п.7.9 Правил у строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, Виробник направляє споживачу претензію, до якої додаються розрахунок та рахунок для сплати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням.
Відповідно до п. 7.10 Правил Споживачі зобов`язані у двотижневий термін після отримання рахунку задовольнити обґрунтовані вимоги Виробника.
Пунктом 8.12 Правил плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за два календарні місяці - місяць, у якому відібрана проба та за попередній місяці - місяць. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих за цей період з даного об`єкта.
Відповідно до статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані, зокрема, дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Враховуючи вищенаведене, з метою систематичного контролю за якістю стічних вод, 14.06.2023 року представниками позивача було проведено відбір проб стічних вод відповідача на випуску до міської системи водовідведення, про що складено відповідний акт. За результатами лабораторних досліджень було виявлено перевищення ДК забруднюючих речовин. У зв`язку з цим було виконано розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень та виставлено рахунок № 66 від 17.07.2023 року на суму 9046,46 грн. Одночасно з цим відповідачу була направлена претензія № 66 від 17.07.2023 р. з вимогою сплатити вказану суму, розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень та рахунок № 77 від 17.07.2023 р., що підтверджується копією квитанції про відправлення. Не зважаючи на вказаний в претензії двотижневий термін оплати рахунку, відповідач так і не сплатив нарахування у розмірі 9046,46 грн. за скид понаднормативних забруднень за рахунком № 66 від 17.07.2023 року.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 9 046,46 грн.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з статтею 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
За своєю правовою природою, правовідносини, що склалися між сторонами, щодо надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, підпадають під договір про надання послуг, а саме: статті 901 Цивільного кодексу України.
Статтею 901 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки, та в порядку, що встановлені договором.
Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Пунктом 4.15 Договору визначено, що при скиданні Абонентом стічних вод з перевищенням вмісту забруднюючих речовин, Абонент сплачує Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод, обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод та коефіцієнтом кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічного процесу очищення стічних вод та екологічного стану водойм.
Плата за скид понаднормативно забруднених стічних вод, згідно п.4.16 Договору, здійснюється Споживачем не пізніше 10 днів з дати отримання листа повідомлення та рахунку.
Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Отже, заборгованість відповідача перед позивачем становить 9 046, 46 грн.
Згідно зі статтею 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Доказів погашення боргу відповідачем суду не надано.
Отже, вимога позивача про стягнення з відповідача 9 046,46 грн боргу є правомірною, обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 129, 232 - 233, 237 - 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного комерційного підприємства "Полтавське експерементальне протезно - ортопедичне підприємство", (36000, Полтавська обл., місто Полтава, вул. Монастирська, будинок 10, код ЄДРПОУ 03187737) на користь Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (вул. Пилипа Орлика, 40-а, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 03361661) суму боргу у розмірі 9 046,46 грн на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 в ПАТ «МТБ БАНК», МФО 328168, код ЄДРПОУ 03361661.
3. Стягнути з Державного комерційного підприємства "Полтавське експерементальне протезно - ортопедичне підприємство", (36000, Полтавська обл., місто Полтава, вул. Монастирська, будинок 10, код ЄДРПОУ 03187737) на користь Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (вул. Пилипа Орлика, 40-а, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 03361661) судовий збір у розмірі 3028,00 грн на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 в ПАТ «МТБ БАНК», МФО 328168, код ЄДРПОУ 03361661.
Видати накази після набрання цим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.
Суддя Солодюк О.В.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2025 |
Оприлюднено | 24.03.2025 |
Номер документу | 126019681 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Солодюк О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні