Ухвала
від 20.03.2025 по справі 552/5499/23
ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 552/5499/23 Номер провадження 11-сс/814/19/25Головуючий у 1-й інстанції ОСОБА_1 Доповідач ап. інст. ОСОБА_2

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2025 року м. Полтава

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Полтавського апеляційного суду у складі:

головуючого ОСОБА_2 ,

суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

із секретарем ОСОБА_5 ,

за участі прокурора ОСОБА_6 ,

захисника адвоката ОСОБА_7 ,

підозрюваного ОСОБА_8 ,

розглянула у відкритому судовому засіданні провадження за апеляційними скаргами прокурора відділу Полтавської обласної прокуратури, захисника ОСОБА_9 в інтересах підозрюваного ОСОБА_8 на ухвалу слідчого судді Київського районного суду м.Полтава від 12 липня 2024 року.

Цією ухвалою частково задоволено клопотання детектива Підрозділу детективів ТУ БЕБ у Полтавській області та застосовано відносно

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 242 240 грн., із покладенням передбачених ст.194 КПК України обов`язків.

Органом досудового розслідування ОСОБА_8 підозрюється у тому, що він, обіймаючи посаду директора ТОВ „Стандарт Оіл Компані, будучи учасником організованої групи до якої входять службові особи ряду підприємств, а саме: ТОВ «Азарес» (код за ЄДРПОУ 42831334), ТОВ «Торговий Дім Кременчук» (код за ЄДРПОУ 43772977), ТОВ «Стандарт Оіл Компані» (код за ЄДРПОУ 43117559) та ТОВ «Інтерего» (код за ЄДРПОУ 42814298) у період з 28.12.2019 року до 01.12.2023 року умисно ухилився від сплати податків на загальну суму 21919 682 грн., яка у 16 333 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (у 2023 році становив 1342 грн), що призвело до фактичного ненадходження до Державного бюджету коштів у особливо великих розмірах.

09.07.2024 року ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28 ч.3 ст.212 КК України.

Мотивуючи прийняте рішення, слідчий суддя зазначив про обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_8 інкримінованих кримінальних правопорушень та наявність ризиків, передбачених ст.177 КПК України, та дійшов висновку, що запобіжний захід у вигляді застави у встановленому розмірі може запобігти вказаним ризикам.

В апеляційнійскарзі прокурорпросить ухвалуслідчого суддіскасувати та постановитинову,якою задовольнитиклопотання тазастосувати щодопідозрюваного запобіжнийзахід узастави врозмірі 7238прожиткових мінімумівдля працездатнихосіб,що складає21919682 грн.,із покладеннямпередбачених ст.194КПК Україниобов`язків.Вказав,що матеріалипровадження містятьдостатні доказистосовно наявностіобґрунтованої підозривчинення ОСОБА_8 кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.28 ч.3 ст.212 КК України, та наявності ризиків, передбачених ч.2 ст.177 КПК України.

В апеляційній скарзі захисник просить ухвалу слідчого судді скасувати та постановити нову, якою у задоволенні клопотання детектива відмовити або застосовувати до підозрюваного ОСОБА_8 запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 60 650 грн., оскільки прокурором не доведено наявність ризиків, передбачених ст.177 КПК України.

Слідчий суддя не врахував, що підозрюваний постійно проживає за однією адресою, позитивно характеризується, займається законною господарською діяльністю.

При цьому, слідчий суддя, в достатній мірі не врахувавши дані про майновий та сімейний стан підозрюваного, визначив занадто великий розмір застави, який є завідомо непомірним для ОСОБА_8 .

Інші учасники ухвалу слідчого судді не оскаржували.

Заслухавши доповідача, прокурора, захисника ОСОБА_7 та підозрюваного ОСОБА_8 , які підтримали подані апеляційні скарги, перевіривши матеріали провадження та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до такого висновку.

У відповідності до ч.4 ст.176, ст.177 КПК України, запобіжні заходи застосовуються під час досудового розслідування слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з прокурором, або за клопотанням прокурора з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:

1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;

4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені ч.1 ст.177 цього Кодексу.

Як вбачається з наданих суду матеріалів, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів, оцінив у сукупності всі обставини, що враховуються при обранні запобіжного заходу, як того вимагають приписи ст.178 КПК України та всупереч твердженням апелянта.

Обґрунтованість підозри в апеляційних скаргах не оспорюється.

Про наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що ОСОБА_8 може переховуватись від органу досудового розслідування або суду, свідчить те, що він підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення за яке йому загрожує покарання у виді штрафу від п`ятнадцяти до двадцяти п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім того, внаслідок інкримінованих дій до державного бюджету не сплачено податків на загальну суму 11169040 грн.

Так, ОСОБА_8 підозрюється в організації умисного ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, незалежно від форм власності, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах, вчинене організованою групою, а тому існує ризик того, що він може незаконно впливати на свідків, деякі з яких були його підлеглими, з метою зміни ними своїх показань або відмови від наданих показань.

При цьому, ОСОБА_8 може продовжити вчинення протиправної діяльності щодо ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів).

Отже, висновки слідчого судді про наявність підстав для обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді застави ґрунтуються на досліджених у судовому засіданні обставинах.

Доводи апеляційної скарги захисника про зменшення застави, розмір якої є непомірним для підозрюваного, є необґрунтованими.

Відповідно до ч.4 ст.182 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених ст.177 КПК України. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.

Згідно з п.2 ч.5 ст.182 КПК України щодо особи, підозрюваної у вчиненні тяжкого злочину, розмір застави визначається в межах від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини розмір застави повинен визначатись тим ступенем довіри, при якому перспектива втратив застави буде достатнім стимулюючим засобом, щоб відбити у особи, щодо якої застосовано заставу, бажання будь-яким чином перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні.

Таким чином, визначена слідчим суддею застава в розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 242 240 грн, тобто в максимальних межах, визначених ч.5 ст.182 КПК України, з покладенням обов`язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, на думку колегії суддів, є достатньою у співставленні з існуючими ризиками та даними про особу підозрюваного.

Наявність позитивно характеризуючих особу підозрюваного даних, не спростовують висновку суду про неможливість запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України, у разі незастосування запобіжного заходу у вигляді застави у визначеному розмірі.

Відсутні підстави і для збільшення розміру застави, як про це вказує прокурор у апеляційній скарзі.

Відповідно до ч.5 ст.182 КПК України у виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов`язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Колегія суддіввраховує,що ОСОБА_8 вперше притягуєтьсядо кримінальноївідповідальності,позитивно характеризується,працює,постійно мешкаєза однієюадресою. Крім того, з моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави в розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, порушень встановлених обов`язків не допускав. Вказане свідчить про те, що обраний слідчим суддею запобіжний захід є дієвим, забезпечує належну процесуальну поведінку підозрюваного і підстав для збільшення розміру застави колегія суддів не вбачає.

Отже, висновки слідчого судді про наявність підстав для обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді застави у визначеному розмірі ґрунтуються на досліджених у судовому засіданні обставинах, а саме рішення прийняте у відповідності до вимог кримінального процесуального закону, а тому підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 404,407, 422КПК України,колегія суддів,

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги прокурора відділу Полтавської обласної прокуратури, захисника ОСОБА_9 в інтересах підозрюваного ОСОБА_8 залишити без задоволення, а ухвалу слідчого судді Київського районного суду м.Полтава від 12 липня 2024 року щодо ОСОБА_8 без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

СУДДІ:

ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4

СудПолтавський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення20.03.2025
Оприлюднено24.03.2025
Номер документу126026973
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів застава

Судовий реєстр по справі —552/5499/23

Ухвала від 09.04.2025

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Ухвала від 09.04.2025

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Ухвала від 09.04.2025

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Ухвала від 20.03.2025

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Ухвала від 20.03.2025

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Ухвала від 18.12.2024

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Ухвала від 18.12.2024

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Ухвала від 03.12.2024

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Ухвала від 03.12.2024

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Ухвала від 20.11.2024

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні