ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
21 березня 2025 рокум. Ужгород№ 260/7203/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України, Державної установи «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України» про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України щодо не оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням відомостей про надбавки (доплати) за науковий ступінь (доктора юридичних наук) у розмірі 25% від посадового окладу та надбавки (доплати) за вчене звання (професора) у розмірі 33% від посадового окладу відповідно до положення частини другої статті 59 Закону № 1556-VII, для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру його пенсії; 2) зобов`язати Комісію з ліквідації Державної пенітенціарної служби України підготувати і надати до ГУ ПФУ в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), надбавки (доплати) за науковий ступінь (доктора юридичних наук) у розмірі 25% та надбавки (доплати) за вчене звання (професора) у розмірі 33%, визначених з посадового окладу, та окладу за військовим (спеціальним) званням, перерахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, починаючи з 01.02.2023.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 до участі у справі в якості співвідповідача залучено Державну установу «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України».
Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що він являється військовим пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначає, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 №260/6742/23 уповноважений орган видав нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023, однак зазначив в такій недостовірні відомості щодо надбавки за науковий ступінь та за вчене звання. Так, зазначені відповідачем показники не узгоджуються з нормами Закону України «Про вищу освіту».
10 грудня 2024 року відповідач подав через особистий електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» відзив на позовну заяву, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив з мотивів їх безпідставності. Так, зокрема, зазначив, що розмір зазначених у довідці спірних надбавок був встановлений відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.07.2017. При цьому зауважує, що позивач помилково вважає про необхідність застосування до спірних правовідносин положень Закону України «Про вищу освіту», оскільки такий не поширюється на спірні правовідносини. Окрім того, звертає увагу суду на звернення позову до неналежного відповідача, оскільки з 10 липня 2024 року повноваження щодо видачі довідок для перерахунку пенсії передано Державній установі «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України».
19 березня 2025 року представник відповідача 2 подав через особистий електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 передбачена доплата за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем. Окрім того, вказаною постановою передбачена доплата за вчене звання військовослужбовцям, які обіймають посади, пов`язані з педагогічною або науковою діяльністю, і мають вчене звання доцента, старшого наукового співробітника або старшого дослідника, в розмірі 5 відсотків, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням. Вважає, що в даному випадку норми ст. 59 Закону України «Про вищу освіту» не підлягають застосуванню для осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, а оскільки порядок встановлення доплат за науковий ступінь та за вчене звання таким особам визначаються нормами Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 №704.
Дослідивши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 ) проходив службу в структурі органів Державної кримінально-виконавчої служби та звільнений з посади начальника Інституту кримінально-виконавчої служби.
Станом на день виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі ГУ ПФУ в Рівненській області) та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Згідно з протоколом про призначення пенсії №2606042884 від 07.11.2019 ОСОБА_1 з 01 листопада 2019 року призначено пенсію за вислугу років на підставі поданого Комісією з ліквідації Державної пенітенціарної служби України подання (далі Комісія) на підставі грошового атестату №99 від 31.10.2019 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення №2/3-157 від 31.10.2019. В таких документах, серед іншого, наявні відомості про виплату ОСОБА_1 у складі додаткових видів грошового забезпечення надбавки за науковий ступінь у розмірі 10% та надбавки за вчене звання у розмірі 10%.
На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 №260/6742/23 Комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України (далі Комісія) видала нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023.
При цьому у складі грошового забезпечення зазначено, серед іншого, доплату за науковий ступінь (доктор юридичних наук) 10% та доплату за вчене звання (доцент) 5%.
Позивач вважає, що при видачі такої довідки Комісія помилково зазначила занижені відомості про розміри надбавок за науковий ступінь (доктора юридичних наук) та за вчене звання (професор), а саме без врахування норм ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», з огляду на що з метою захисту свого права на належний рівень пенсійного забезпечення звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII (далі - Закон №2262).
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення ч. 3 ст. 43 та ч. 4 ст. 63 Закону №2262.
Так, згідно ч. 3 ст. 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).
Згідно п. 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв`язку вказує на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Так, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 №260/6742/23 Комісія видала нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023.
При цьому у складі грошового забезпечення зазначено, серед іншого, доплату за науковий ступінь (доктор юридичних наук) 10% та доплату за вчене звання (доцент) 5%.
Правильність визначення розміру вказаних видів надбавок є спірною в даній адміністративній справі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова №704), серед іншого, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, виплачувати:
- доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;
- доплату за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які обіймають посади, пов`язані з педагогічною або науковою діяльністю, і мають вчене звання доцента, старшого наукового співробітника або старшого дослідника, в розмірі 5 відсотків, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням.
Окрім того, наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 №925/5 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі Порядок №925), що визначає механізм виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України.
Пунктами 1, 2 розділу 11 Порядку №925 передбачено, що особам рядового і начальницького складу виплачується доплата за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу.
За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем.
Також згідно п.п. 1, 2 розділу 12 Порядку №925 особам рядового і начальницького складу, які займають посади, пов`язані з педагогічною або науковою діяльністю і мають вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), доплата за вчене звання виплачується у розмірі 5 відсотків посадового окладу, професора - 10 відсотків посадового окладу.
За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням.
Отже, вказані нормативно-правові акти регулюють розміри та складові грошового забезпечення військовослужбовців, в тому числі посадових осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, а тому саме положеннями таких повинна була керуватися Комісія при видачі ОСОБА_1 спірної довідки.
При цьому суд відхиляє посилання позивача на необхідність врахування положень ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», оскільки такий встановлює основні правові, організаційні, фінансові засади функціонування системи вищої освіти, а не питання грошового забезпечення посадових осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, до яких відноситься і позивач.
Судом встановлено, що до призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 проходив службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби, зокрема, на посаді начальника Інституту кримінально-виконавчої служби.
Як вбачається з матеріалів справи під час проходження такої служби ОСОБА_1 було присуджено науковий ступінь доктора юридичних наук, що підтверджується дипломом доктора наук ДД №001537 від 25.01.2013.
Окрім того, ОСОБА_1 присвоєно вчене звання професора кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права, що підтверджується атестатом професора АП №000457 від 05.07.2018.
У зв`язку з наведеним позивачу було встановлено надбавки за науковий ступінь у розмірі 10% та за вчене звання 10%, що підтверджується відомостями довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення №2/3-157 від 31.10.2019, виданої Інститутом Кримінально-виконавчої служби.
Разом з тим, при видачі ОСОБА_1 спірної довідки Комісія вказані відомості врахувала не в повній мірі, оскільки зазначила розмір доплати за вчене звання (доцент) у розмірі 5%, що не відповідача відомостям про дійсне вчене звання позивача згідно з атестатом професора АП №000457 від 05.07.2018.
Відповідно до п. 6 Постанови №704 та п.п. 1, 2 розділу 12 Порядку №925, особам рядового і начальницького складу, які займають посади, пов`язані з педагогічною або науковою діяльністю і мають вчене звання професора виплачується у розмірі 10 відсотків посадового окладу.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що дії Комісії щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, виданої на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 у справі №260/6742/23, відомостей про розмір доплати за вчене звання (доцент) 5% є протиправними.
В решті відомості довідки співпадають з вимогами Постанови №704 та Порядку №925.
Поряд з цим, вирішуючи питання належного та ефективного способу захисту порушених прав позивача, суд враховує наступне.
Згідно п.п. 11, 51 Положення про Державну установу «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 10.07.2024 № 2070/5, Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України здійснює:
- підготовку і подання матеріалів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій особам, які проходили службу та були звільнені, зокрема з Інституту кримінально-виконавчої служби;
- надання довідок до територіальних органів Пенсійного фонду України про нараховані суми.
Отже, наразі повноваження видачі та направлення до територіальних органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам органів Державної кримінально-виконавчої служби надані Державній установі «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України».
Тому саме такий орган слід зобов`язати підготувати і надати до ГУ ПФУ в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, з урахуванням процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), в тому числі щодо розміру надбавки (доплати) за вчене звання (професора) 10%, визначених з посадового окладу, та окладу за військовим (спеціальним) званням, перерахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, починаючи з 01.02.2023.
Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини, крізь призму встановлених судом обставин справи суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Питання розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України (місцезнаходження: вул. Юрія Іллєнка, буд. 81, м. Київ, 04050, код ЄДРПОУ 37534799), Державної установи «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України» (місцезнаходження: вул. Святошинська, буд. 27, м. Київ, 03115, код ЄДРПОУ - 41220556) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, виданій на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 у справі №260/6742/23, відомостей про розмір доплати за вчене звання (доцент) 5%.
3. Зобов`язати Державну установу «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України» підготувати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, з урахуванням процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), в тому числі щодо розміру надбавки (доплати) за вчене звання (професора) 10%, визначених з посадового окладу, та окладу за військовим (спеціальним) званням, перерахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, починаючи з 01.02.2023.
4. В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяР.О. Ващилін
Суд | Закарпатський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2025 |
Оприлюднено | 24.03.2025 |
Номер документу | 126029866 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них осіб, звільнених з публічної служби |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Онишкевич Тарас Володимирович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Онишкевич Тарас Володимирович
Адміністративне
Закарпатський окружний адміністративний суд
Ващилін Р.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні