Рішення
від 18.03.2025 по справі 309/567/25
ХУСТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 309/567/25

Провадження № 2-о/309/39/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 березня 2025 року м. Хуст

Хустський районний суд Закарпатської області

в складi: головуючого судді Довжанин М.М.,

за участю секретаря секретаря судових засідань Драб Н. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Хустського районного суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Драгівська сільська рада про встановлення факту проживання однією сім`єю,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась в Хустський районний суд Закарпатської області із заявою, в якій просить встановити юридичний факт, що вона проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , до його смерті.

Свою заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її чоловік ОСОБА_3 і через кілька років потому вона почала проживати разом з ОСОБА_2 , тобто з 1997року почали проживати однією сім`єю без офіційної реєстрації шлюбу у будинку АДРЕСА_1 .

Вона не може прийняти спадщину за померлим, оскільки не є членом його сім`ї.

Встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 має для неї юридичне значення, оскільки вона зможе реалізувати своє право на спадкування майна, яке залишилось після смерті її чоловіка, оскільки інших спадкоємців у нього немає.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника.

Заявниця ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, її представник адвокат Лукачко І.Й. подав заяву, в якій заяву підтримав в повному обсязі, зіславшись на викладені в заяві обставини.

Суд,вивчивши матеріали заяви, дослідивши та оцінивши здобуті та перевірені докази в їх сукупності, вважає, що заява підлягає до задоволення, виходячи з наступного:

ч. ч. 1,3 ст. 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків,встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до положень ч.1ст. 13 ЦПК України,суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Предметом доказування при розгляді справ про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, передусім є сукупність обставин, що є згідно із законом основними ознаками сім`ї: спільне проживання, пов`язаність спільним побутом, наявність взаємних прав та обов`язків, які визначені ч. 2 ст. 3 СК України.

Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року N 5-рп/99встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т. п.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 644/6274/16-ц (провадження № 14-283цс18) вказано, що обов`язковими умовами для визнання особи членом сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин. Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважних причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки.

Належними та допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу є, зокрема, докази: спільного проживання, ведення спільного господарства, наявності у сторін спільного бюджету, проведення спільних витрат, придбання майна в інтересах сім`ї, наявності між сторонами подружніх взаємних прав та обов`язків, інших доказів, які вказують на наявність встановлених між сторонами відносин притаманних подружжю. Факт спільного проживання, сам по собі, без доведення факту ведення спільного господарства, наявності спільного бюджету та взаємних прав і обов`язків, притаманних подружжю, не може свідчити про те, що між сторонами склались та мали місце, протягом вказаного періоду часу, усталені відносини, які притаманні подружжю. Подібні висновки містяться у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 09 квітня 2020 року у справі № 180/2536/18 (провадження № 61-18579св19), від 09 червня 2021 року у справі № 346/5702/18 (провадження № 61-17111св20).

Відповідно до Хартії прав сім`ї, сім`я це щось більше, ніж просто правова, суспільна чи економічна одиниця, це спільнота любові і солідарності, це те місце, де зустрічаються різні покоління і допомагають один одному зростати у людській мудрості та узгоджувати індивідуальні права з іншими вимогами суспільного життя. Альтернативою шлюбу є конкубінат, тобто фактичне спільне проживання жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу. Жінка та чоловік мають на це право і відповідно право на повагу до свого вибору з боку держави та суспільства.

Згідно положень ч.4 ст. 263 ЦПК України,при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом встановлено, що заявниця з 1997 року майже відразу після їхнього знайомства з ОСОБА_2 стала проживати з ним однією сім`єю, однак шлюб вони офіційно не реєстрували. Дана обставина підтверджується актом обстеження житлово побутових умов від 12.02.2025 року, відповідно до якого ОСОБА_2 та заявниця дійсно проживали разом в період з 1997 року по 2024рік. . За час спільного проживання вони вели спільне господарство та відвідували родинні заходи, такі як весілля та дні народження, що також документально підтверджено доданими світлинами.

Вони часто їздили в гості до родичів ОСОБА_1 , оскільки в ОСОБА_2 родичів не було.. Всім родичам та сусідам було відомо, що вони не перебували у шлюбі, однак вважали , що вони були сім`єю.

Судом встановлено, що заявниця та померлий ОСОБА_2 проживали однією сім`єю з 1997 року і до смерті останнього, разом систематично вели спільне господарство, мали взаємні права та обов`язки, виховували дитину, дбали про утримання спільного житла. Зазначене свідчить про те, що між ними як жінкою та чоловіком склалися усталені відносини, які притаманні подружжю, та є підтвердженням факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу.

Встановлення факту проживання однією сім`єю породжує юридичні наслідки для заявниці, вона зможе скористатися правом на отримання свідоцтва про право на спадщину.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви про встановлення факту,що має юридичне значення: проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, а саме проживання ОСОБА_1 однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , до його смерті.

На підставі викладеного, ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, ст. 3 Сімейного кодексу України, ст. 2, 4, 12, 13, 81, 89 Цивільного процесуального кодексу України,керуючись ст.258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_4 , заінтересована особа Драгівська сільська рада, про встановлення факту, що має юридичне значення: проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 1997 року по день смерті ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.

Повний текст рішення виготовлено 18 березня 2025 року.

Суддя Хустського

районного суду: Довжанин М. М.

СудХустський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення18.03.2025
Оприлюднено25.03.2025
Номер документу126038791
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —309/567/25

Рішення від 18.03.2025

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Довжанин М. М.

Ухвала від 21.02.2025

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Довжанин М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні