Дата документу 17.03.2025
Справа № 334/1191/25
Провадження № 2-о/334/100/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2025 року м. Запоріжжя
Ленінський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді Бредіхіна Ю.Ю.,
за участю секретаря Жураковської В.А.,
представника органу опіки та піклування Пасютіної О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою органу опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району про звільнення від повноважень опікуна недієздатної особи ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 та комунальна установа «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради,
установив:
Заявник звернувся до Ленінського районного суду м.Запоріжжя із заявою про звільнення від повноважень опікуна недієздатної особи. В обґрунтування своєї заяви вказав про те, що відповідно до рішення Оріхівського районного суду Запорізької області від 04.10.2011 року №2-0-57 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано недієздатною та цим же рішенням призначено опікуном її батька, ОСОБА_2 . Опікун зареєстрований у АДРЕСА_1 , тобто на окупованій РФ території. Мати недієздатної особи - ОСОБА_3 зареєстрована за тією ж адресою та також знаходиться на тимчасово окупованій території.
До органу опіки та піклування надійшов лист комунальної установи «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради від 03.01.2025 щодо звернення до суду для вирішення питання про звільнення від повноважень опікуна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_1 має інвалідність II групи психіатричного МСЕК, інвалід дитинства.
На підставі путівки від 01.10.2003 року № 99, виданої Головним управлінням праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, недієздатна була влаштована до комунальної установи «Кіровський будинок інвалідів» Запорізької обласної ради.
У 2022 році на підставі наказу Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації від 26.05.2022 року № 126 ОСОБА_1 переміщена на період дії воєнного стану до комунальної установи «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради та відповідно до витягу з Наказу Комунальної установи «Запорізький Дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради від 27.05.2022 року № 147 зарахована до списочного складу та поставлена на постачання.
Комунальною установою «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради складено акт від 18.11.2024 року № 482-03 про невідвідування ОСОБА_1 батьками, родичами, опікунами чи іншими законними представниками. За час перебування недієздатної в установі, опікун підопічну не відвідував, станом здоров`я, умовами проживання, потребами підопічної не цікавився. Письмових, усних запитів про підопічну на адресу Комунальної установи «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради не надходило.
ОСОБА_2 у судові засідання не з`явився, будь-яких заяв з цього приводу не надав.
За приписами ч. 1 ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Відповідно до ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законами та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною першою статті 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно дост.63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Відповідно до приписів ст.292 ЦК України малолітня, неповнолітня особа, а також фізична особа, яка визнана недієздатною або цивільна дієздатність якої обмежена, має право на опіку або піклування
Статтею 75 ЦК України встановлено, що суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника.
Згідно п.5.2. Наказу про затвердження Правил опіки та піклування «Органи опіки та піклування за своєю ініціативою, за клопотанням підопічних, державних або громадських організацій, а також згідно з обґрунтованими заявами будь-яких осіб можуть звільнити опікуна або піклувальника від виконання покладених на нього обов`язків, якщо встановлять, що опікун чи піклувальник не відповідає своєму призначенню або належним чином не виконує своїх обов`язків».
Наявність певних об`єктивних обставин (хвороба опікуна або піклувальника, яка перешкоджає йому виконувати свої повноваження, погіршення матеріального становища, що негативно позначається на утриманні підопічної особи, тривалі службові відрядження, відсутність взаєморозуміння з підопічною особою), може унеможливлювати продовження відносин опіки або піклування за участю призначеного опікуна чи піклувальника.
Так, законодавцем передбачено можливість опікуна чи піклувальника самостійно звернутися до суду чи органу опіки та піклування із заявою про звільнення від виконання своїх обов`язків.
Звільнення опікуна від повноважень вчиняється, насамперед, для захисту прав та інтересів підопічної особи, або за наявності певних обставин (хвороба опікуна або піклувальника, яка перешкоджає йому виконувати свої повноваження, погіршення матеріального становища, що негативно позначається на утриманні підопічної особи, тривалі службові відрядження, відсутність взаєморозуміння з підопічною особою, тощо).
Згідно з частиною другою статті 300 ЦПК України суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 55,60,75 ЦК України, ст. 265, 293, 300 ЦПК України, суд
ухвалив:
заяву про звільнення від повноважень опікуна над недієздатною особою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задовільнити.
Звільнити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від обов`язків опікуна над недієздатною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Ю.Ю. Бредіхін
Суд | Ленінський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 17.03.2025 |
Оприлюднено | 25.03.2025 |
Номер документу | 126040997 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Інші справи окремого провадження |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Запоріжжя
Бредіхін Ю. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні