ЄУН 932/318/25
Провадження №2/932/155/25
РІШЕННЯ
іменем України
24.03.2025 місто Дніпро
Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська в складі: головуючого судді Салькової В.С., за участю секретаря судового засідання Щербаченко А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мирноградської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
І. Стислий виклад позиції і вимоги позивача
ОСОБА_1 звернулася до суду із цим позовом, в якому просила визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті своєї матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування вимог зазначила, що після смерті матері відкрилася спадщина на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 . Вона є єдиною спадкоємицею після смерті матері та звернулася до приватного нотаріуса Молодняк Л.П. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. Постановою від 16.12.2024 нотаріус відмовила у вчиненні нотаріальної дії та рекомендувала їй звернутися до суду.
Під час відкриття спадщини вона перебувала в евакуації закордоном у Болгарії через збройну агресію РФ, зі ЗМІ дізналася, що в Донецькій області припинили роботу державні реєстри, що законодавцем запроваджене правило зупинення на час дії воєнного стану перебігу шестимісячного строку для прийняття спадщини або для відмови від її прийняття, тому вона вважала, що має час на прийняття спадщини. Як тільки вона змогла перетнути кордон України, то відразу звернулася до нотаріуса.
Поважними причинами пропуску визначеного законом строку на подання заяви про прийняття спадщини зазначає загальновідомий факт широкомасштабного вторгнення та збройної агресії РФ проти України, те, що протягом тривалого часу на території Донецької області нотаріусами не вчинялися нотаріальні дії, були закриті, деякі й дотепер, державні реєстри. На час відкриття спадщини та досі триває евакуація населення, і наведене в сукупності з урахуванням неоднозначного тлумачення законодавства надає підстави для визнання причин пропуску строку на подання заяви поважними. Просила суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері у три місяці.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи
До суду позивач не з`явилася, у наданій заяві просила розглянути справу без її участі.
Відповідачем Мирноградською міською військовою адміністрацією Покровського району Донецької області до суду спрямовано листа за підписом в.о. начальника адміністрації з проханням розглянути справу без участі представника міської ради за наявними у справі доказами, у якому зазначене про відсутність заперечень проти позовних вимог.
ІІІ. Процесуальні дії у справі
16.01.2025 ухвалою суду відкрите загальне позовне провадження у справі та призначене підготовче засідання на 10.02.2025, витребувані відомості зі Спадкового реєстру по суті справи.
10.02.2025 підготовче засідання відкладене на 28.02.2025 через ненадходження витребуваних відомостей.
13.02.2025 від приватного нотаріуса Молодняк Л.П. надійшли до суду витребувані відомості зі Спадкового реєстру.
28.02.2024 ухвалою суду підготовче провадження у справі закрите та призначений судовий розгляд справи в судовому засіданні 24.03.2025.
ІV. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин
Позивач ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 (а.с.8, 24).
Квартира АДРЕСА_2 належить ОСОБА_2 на підставі свідоцтва №1/17-370 про право власності на житло від 19.12.2003, виданого КП «Служба єдиного замовника»; 14.01.2004 право власності зареєстроване за ОСОБА_2 в БТІ м. Димитрова Донецької області (а.с.16-18).
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Мирнограді Донецької області (а.с.23).
Позивач ОСОБА_1 з 12.04.2022 має тимчасовий захист в Республіці Болгарія, який триває до 04.03.2025 (а.с.25-26).
16.12.2024 ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса по Покровському районному нотаріальному округу Молодняк Л.П. із заявою про видачу свідоцтва про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 (а.с.27).
Постановою нотаріуса від 16.12.2024 ОСОБА_1 відмовлене в оформленні свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини, який закінчився 01.11.2022 (а.с.28-29).
За відомостями, наданими суду приватним нотаріусом Молодняк Л.П., спадкова справа після смерті ОСОБА_2 була відкрита 16.12.2024 під №73455771за заявою доньки ОСОБА_1 про прийняття спадщини, заповіти від імені ОСОБА_2 (а.с.53,54).
V. Оцінка суду
Статтею 1216 Цивільного кодексу Українивстановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з частинами першою та другоюстатті 1220ЦКУкраїни спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч.1ст.1221ЦКУкраїни місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).
Частиною першою ст.1270ЦКУкраїни визначено строк для прийняття спадщини у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини при цьому є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до п.24Постанови ПленумуВерховногоСудуУкраїни №7від30.05.2008«Просудовупрактику усправахпроспадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій (постанова Верховного Суду від 18.09.2019 у справі №234/859/16-ц).
Відповідно до правових висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 17.12.2021 у справі №369/6254/19-ц, оцінка поважності причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини повинна, у першу чергу, стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.
Позивач є єдиною спадкоємицею померлої, інших спадкоємців за заповітом чи за законом немає.
ОСОБА_1 як на підставу поважності пропуску строку подання заяви для прийняття спадщини нотаріусу зазначила, що через збройну агресію РФ була змушена евакуюватися до іншої країни, на території України було введено воєнний стан, органи державної влади в Донецькій області тривалий час не працювали, державні реєстри були відключені, тому в умовах, що склалися, позивач не мала змоги прийняти спадщину вчасно.
Суд констатує, що здійснення широкомасштабного вторгнення та збройної агресії РФ проти України, що триває з 24.02.2022 до теперішнього часу, є загальновідомою обставиною.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в державі запроваджений воєнний стан, який продовжений до теперішнього часу.Розпорядженням КМУ від 02.08.2022 №679-р «Про проведення обов`язкової евакуації населення Донецької області»визначене проведення обов`язкової евакуації населення Донецької області.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 22.12.2022 №309 (з наступними змінами), та діючим наразі Наказом Міністерства розвитку громадта територійУкраїни Прозатвердження Перелікутериторій,на якихведуться (велися)бойові діїабо тимчасовоокупованих РосійськоюФедерацією від 28.02.2025 №376 затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією, і до цього переліку включена Мирноградська територіальна громада.
Також є достеменно та загальновідомим той факт, що протягом тривалого часу на території Донецької області державними і приватними нотаріусами не вчинялися нотаріальні дії, були закриті (у тому числі деякі і дотепер) державні реєстри. Враховуючи те, що на момент смерті ОСОБА_2 воєнний стан в Україні вже діяв, і на той час тривала евакуація населення, а позивач згідно з наданими нею доказами перебувала закордоном, суд вважає, що вищенаведені обставини в їх сукупності надають підстави для визнання причин пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними, і в даному конкретному випадку позивачеві можливо визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням того, що окремі наведені на підтвердження поважності пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини обставини продовжують тривати, суд не вбачає підстав для зменшення додаткового строку, про який просить позивач, тривалістю у три місяці, і вважає такий строк обґрунтованим.
Керуючись ст.ст.10,12,13,76,200,258,259,263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Мирноградської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (85320, Донецька область, Покровський район, м. Мирноград, вул. Центральна, 9, код за ЄДРПОУ 04052956) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в 3 (три) місяці з дня набрання цим рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Мирнограді Покровського району Донецької області.
Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене 24.03.2025.
Суддя: В.С. Салькова
Суд | Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 24.03.2025 |
Оприлюднено | 25.03.2025 |
Номер документу | 126047895 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Салькова В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні