Рішення
від 14.03.2025 по справі 185/11915/24
ПАВЛОГРАДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 185/11915/24

Провадження № 2/185/1557/25

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 березня 2025 року м.Павлоград

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Зінченко А.С., за участю секретаря судового засідання Рожкової А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу ЄУ № 185/11915/24 за позовом ОСОБА_1 доТроїцької сільської ради, треті особи: Друга Павлоградська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Троїцької сільськоїради,треті особи:Друга Павлоградськадержавна нотаріальнаконтора Дніпропетровськоїобласті, ОСОБА_2 , в якому просить визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 строком в один місяць.

Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м Павлоград Дніпропетровської області помер батько позивача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після його смерті відкрилася спадщина, а саме право власності на земельну ділянку, яка знаходиться в АДРЕСА_1 . Постановою державного нотаріуса Другої Павлоградської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Дутчак Ю.С. від 04.10.2024 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з тим, що позивач пропустила строк, що встановлений законом для прийняття спадщини. У встановлений законом шестимісячний строк позивач не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку із тим, що на початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України остання виїхала евакуаційним потягом на територію Польщі, коли повернулася назад до України дізналася що вагітна, а ІНФОРМАЦІЯ_3 народила дитину. Боячись за своє здоров`я та нормальний розвиток дитини позивач максимально обмежувала себе в будь-яких поїздках та перебуванні у людних місцях, вважає причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною.

15.11.2024 ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області відкрито загальне позовне провадження у вищевказаній цивільній справі та призначено підготовче судове засідання.

15.11.2024 ухвалою суду витребувано докази.

В судове засідання позивач не з`явилась, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовну заяву підтримала у повному обсязі, просила її задовольнити, не заперечує проти винесення заочного рішення по справі.

Відповідач у судове засідання повторно не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзив не подав.

Третя особа в судове засідання не з`явилась, надала до суду заяву, згідно з якою просить суд розглянути справу за її відсутності.

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положеннямст. 280 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З`ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази по справі в підтвердження вказаних обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню виходячи з наступного.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є позивачем по справі та донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, серії НОМЕР_1 , та копією свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_2 .

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, а саме право власності на земельну ділянку, яка знаходиться в АДРЕСА_1 , відповідно до копії державного акту про право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 033455.

Постановою державного нотаріуса Другої Павлоградської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Дутчак Ю.С. від 04.10.2024 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з тим, що позивач пропустила строк, що встановлений законом для прийняття спадщини.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 народила дитину ОСОБА_6 , відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 .

ОСОБА_5 14.02.2023 уклала шлюб та змінила прізвище на ОСОБА_7 , згідно з копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 .

Відповідно до копії спадкової справи № 315/2024 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , з заявою про прийняття спадщини після смерті останнього звернулась ОСОБА_1 , наявний заповіт на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проте останній відповідно до нотаріально завіреної заяви від 17.06.2024 повідомив, що строк прийняття спадщини за заповітом він пропустив, в управління спадковим майном не вступав, в суд для продовження строку на прийняття спадщини звертатися не буде. Інші спадкоємців за законом та за заповітом, які належним чином прийняли спадщину, відсутні.

Статтею 1218 ЦК Українипередбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно дост. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зіст. 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1ст.1269 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ч.1ст.1270 ЦК Українидля прийняття спадщини, встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно частин 1,2ст.1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третястатті 46 цього Кодексу).

Відповідно до ч. 1,3ст.1272 ЦК Україниякщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом вищезазначеної статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Отже, правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниможуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Воєнний стан неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу.

В зв`язку з тим що батько позивача ОСОБА_3 помер на передодні повномасштабного вторгнення РФ на територію України, позивач виїхала евакуаційним потягом на територію Польщі та проживала там деякий час, коли повернулась до України була вагітна та народила дитину, суд дійшов висновку про те, що в силу об`єктивних обставин, позивач мала поважну причину пропуску шестимісячного строку встановленого для звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 її батька ОСОБА_3 .

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню, оскільки вони законні, обґрунтовані та доказово підтверджені матеріалами справи.

Керуючись ст.5,12,13,81,89,258,259,263-265,268,273 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 доТроїцької сільської ради, треті особи: Друга Павлоградська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком в один місяць з дня набрання рішенням законної сили.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_5 , проживає АДРЕСА_2 .

Відповідач: Троїцька сільська рада, код ЄДРПОУ: 04339014, місце знаходження: вул. Миру, 1 с. Троїцьке Павлоградський район Дніпропетровська область.

Третя особа: Друга Павлоградська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області,02891121, місце знаходження: вул. Харківська, 114 м. Павлоград Дніпропетровська область.

Третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання: АДРЕСА_3 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленомуЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк, з дня його проголошення, апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно та в порядку і строки, визначеніст. 354 ЦПК України.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення знаходиться в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя А. С. Зінченко

СудПавлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення14.03.2025
Оприлюднено25.03.2025
Номер документу126048544
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —185/11915/24

Ухвала від 14.03.2025

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Зінченко А. С.

Рішення від 14.03.2025

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Зінченко А. С.

Ухвала від 15.11.2024

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Зінченко А. С.

Ухвала від 15.11.2024

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Зінченко А. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні