КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
справа №133/743/24
12.03.25 м. Козятин
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
у складі головуючого судді Пєтухової Н.О.
присяжних Довгань Н.М., Олійник Л.А.,
за участі секретаря судових засідань Штепи В.С.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника особи, щодо якої розглядається заява, - адвоката Максимчук В.Ф.,
розглядаючи увідкритому судовому засіданні в м.Козятині заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особа-орган опікита піклуванняМахнівської сільськоїради Вінницькоїобласті,про визнанняфізичної особинедієздатною,
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернулась до суду із заявою про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
Свою заяву обґрунтовує тим, що рідна сестра чоловіка - ОСОБА_2 є інвалідом дитинства 2 групи по захворюванню з дитинства, причиною її інвалідності є хронічне психічне захворювання, яке призводить до того, що вона має обмеження життєдіяльності до самообслуговування, орієнтації, спілкування, контролю за своєю поведінкою, трудової діяльності. Враховуючи вищевикладене, просить суд визнати ОСОБА_2 недієздатною, встановити над нею опіку, призначивши її опікуном.
Ухвалою від 15.03.2024 судом прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 25.04.2024 у справі призначено судово-психіатричну експертизу, провадження у справі зупинено.
16.08.2024 поновлено провадження у справі та призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні заявник підтримала заявлені вимоги та просила заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи - орган опіки та піклування Козятинської міської ради Вінницької області, в судове засідання не з`явився, про місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представник ОСОБА_2 -адвокат МаксимчукВ.Ф. в судовому засіданні не заперечувала щодо задоволення вказаної заяви.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено,відповідно докопії довідкисерії Л-76№ 327579 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,має 2 групу інвалідності по захворюванню з дитинства.
Згідно Акту обстеження житлово-побутових умов, ОСОБА_1 проживає у с. Махнівка разом з чоловіком, матір`ю та ОСОБА_2 , будинок зі всіма зручностями, централізоване водопостачання, газове опалення, є ванна кімната, туалет. Заявник ніде не працює, доглядає за особою з інвалідністю ОСОБА_2 . В підсобному господарстві сім`я утримує птицю, користується земельною ділянкою.
На виконання ухвали Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 25.04.2024, Вінницькою філією судових експертиз Державної установи «Інституту судової психіатрії МОЗ України» надано висновок судово-психіатричного експерта № 331 від 13.06.2024, згідно якого ОСОБА_2 ,, ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді розумової відсталості помірного ступеня, з відхиленнями у поведінці (F71.8), судомний синдром в анамнезі, також вона позбавлена здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Рішенням виконавчого комітету Махнівської сільської ради Вінницької області за №14 затверджено висновок органу опік та піклування про доцільність призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідне рішення та висновок надано суду.
За змістом ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою в разі визнання її недієздатною.
Відповідно до ст. 63 ЦК України, опікун або піклувальник призначається переважно з осіб які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
У відповідності до ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Таким чином, зібрані по справі докази та їх оцінка вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною.
Оцінюючи в сукупності надані докази, встановлені обставини, суд приходить до висновку, що вимога заявника про визнання недієздатною ОСОБА_2 , призначення над нею опіки, ґрунтуються на вимогах закону і відповідають інтересам недієздатної, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 300 ЦПК України, рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Частинами 6,7 ст. 300 ЦПК передбачено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років; клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подавати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного ч. 6 цієї статті.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 39, 40, 41, 60 ЦК України, ст.ст. 13, 81, 211, 247, 263-265, 295-300 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною.
Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначити опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Судові витрати віднести на рахунок держави.
У відповідності до ч. 6 ст. 300 ЦПК України, встановити строк дії рішення - 2 (два) роки з моменту набрання ним законної сили.
Роз`яснити учасникам , що дане рішення суду не є безтерміновим, його дія обмежена у часі. Строк дії даного судового рішення може бути продовжено судом за відповідним клопотанням. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного даним судовим рішенням. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Н.О. ПЄТУХОВА
присяжні Н.М. ДОВГАНЬ
Л.А. ОЛІЙНИК
12.03.25
Суд | Козятинський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2025 |
Оприлюднено | 25.03.2025 |
Номер документу | 126052749 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
Пєтухова Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні