Справа № 156/314/25
Провадження № 2/156/190/25
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2025 року Іваничівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Бєлоусова А.Є.,
з секретарем судового засідання Степанець Т.В.,
розглянувши в судовому засіданні в залі суду № 1 у сел. Іваничі Волинської області заяву судді Іваничівського районного суду Волинської області Бєлоусова Артура Євгеновича про самовідвід у цивільній справі № 156/314/25,
ВСТАНОВИВ:
Суддею Іваничівського районного суду Волинської області Бєлоусовим А.Є. 24.03.2025 заявлено про самовідвід у цивільній справі № 156/314/25.
Заява вмотивована тим, що згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.03.2025 (справа № 156/314/25, провадження № 2/156/190/25) позовна заява ОСОБА_1 , представниця позивача - адвокат Смоляр Євдокія Іванівна, до Володимирської районної державної адміністрації Волинської області, Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, третя особа, котра не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Павлівська сільська рада Володимирського району Волинської області, про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності на спадкове майно розподілена судді Бєлоусову А.Є., якого визначено головуючим суддею у цій цивільній справі.
Водночас Іваничівським районним судом Волинської області під головуванням судді Бєлоусова А.Є. 27.11.2024 було розглянуто цивільну справу № 156/940/24 за позовом ОСОБА_1 до Павлівської сільської ради Володимирського району Волинської області, яка діє від імені та в інтересах відповідної територіальної громади, про визнання права власності на земельну частку (пай) у порядку спадкування за заповітом та про встановлення факту, що має юридичне значення. У задоволенні такого позову судом було відмовлено, мотивами відмови в позові стало пред`явлення позову ОСОБА_1 до неналежного відповідача. При цьому у п. 5.18. мотивувальної частини згаданого рішення суд дійшов висновку про те, що «…у справах про спадкування щодо спадщини, яка відкрилася до 01.07.2003, належним відповідачем є спадкоємці (спадкоємець), які прийняли спадщину, а у випадку їх відсутності, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, належним відповідачем є держава в особі уповноваженого органу…».
Звертаючись до суду з аналогічним позовом до Володимирської районної державної адміністрації Волинської області, Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, позивачка надає до суду ті ж самі докази, що були предметом дослідження судом першої інстанції під головуванням судді Бєлоусова А.Є. у справі № 156/940/24.
З приводу цих доказів у судді вже була сформована певна думка під час розгляду цивільної справи № 156/940/24, за результатами розгляду вказаної справи суддя вже висловив свою позицію на користь доводів однієї зі сторін спору, навівши відповідні аргументи в судовому рішенні, котре на теперішній час не є скасованим і набрало законної сили.
Суддя вважає, що зобов`язаний заявити про самовідвід у цій справі з наведених підстав.
Нормами ст. 40 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України передбачено, що питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі. Питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
Дослідивши заяву судді про самовідвід, матеріали справи № 156/314/25, суд дійшов таких висновків.
До Іваничівського районного суду Волинської області 21.03.2025 надійшла позовна заява ОСОБА_1 , представниця позивача - адвокат Смоляр Євдокія Іванівна, до Володимирської районної державної адміністрації Волинської області, Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, третя особа, котра не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Павлівська сільська рада Володимирського району Волинської області, про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності на спадкове майно.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.03.2025 (справа № 156/314/25, провадження № 2/156/190/25) вказана позовна заява розподілена судді Бєлоусову А.Є., його визначено головуючим суддею у цій цивільній справі.
Водночас Іваничівським районним судом Волинської області під головуванням судді Бєлоусова А.Є. 27.11.2024 було розглянуто цивільну справу № 156/940/24 за позовом ОСОБА_1 до Павлівської сільської ради Володимирського району Волинської області, яка діє від імені та в інтересах відповідної територіальної громади, про визнання права власності на земельну частку (пай) у порядку спадкування за заповітом та про встановлення факту, що має юридичне значення. У задоволенні вказаного позову судом було відмовлено, мотивами відмови в позові стало пред`явлення позову ОСОБА_1 до неналежного відповідача.
При цьому у п. 5.18. мотивувальної частини згаданого рішення суд дійшов висновку про те, що «…у справах про спадкування щодо спадщини, яка відкрилася до 01.07.2003, належним відповідачем є спадкоємці (спадкоємець), які прийняли спадщину, а у випадку їх відсутності, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, належним відповідачем є держава в особі уповноваженого органу…».
Звертаючись із аналогічним позовом до Володимирської районної державної адміністрації Волинської області, Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (справа № 156/314/25), позивачка надає до суду ті ж самі докази, що були предметом дослідження судом першої інстанції у справі № 156/940/24 (копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 , виданого 15.03.2006 Відділом РАЦС Нововолинського міського управління юстиції Волинської області, залишений за життя ОСОБА_2 залишила заповіт від 12.05.1996, № за реєстром 23, посвідчений секретарем Старопорицької сільської ради Іваничівського району Волинської області, копія свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 04.10.2006 державним нотаріусом Іваничівської державної нотаріальної контори Кононенко Л.С., № за реєстром 2039, копія сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0219743, виданого 17.05.2000 головою Іваничівської районної державної адміністрації, копія постанови державного нотаріуса від 07.11.2023, якою ОСОБА_1 відмовлено у вчинені відповідних нотаріальних дій, копія постанови державного нотаріуса від 26.07.2024, якою ОСОБА_1 відмовлено у вчинені відповідних нотаріальних дій, оскільки у справі відсутні правовстановлюючі документи, котрі б підтверджували належність спадкодавці ОСОБА_2 права на земельну частку (пай) розміром 2,72 умовних кадастрових га, з колективної власності колишнього КСП «Порицький», тощо). Крім того, для підтвердження факту, що має юридичне значення, позивачка посилається на показання свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , котрі вже були допитані щодо тих самих фактичних обставин суддею Бєлоусовим А.Є. як головуючим у судовому засіданні 27.11.2024 у справі № 156/940/24.
З приводу цих доказів у судді була сформована певна думка під час розгляду цивільної справи № 156/940/24, за результатами розгляду вказаної справи суддя висловив свою позицію на користь доводів однієї зі сторін спору. Оцінка суддею наданих позивачем доказів була об`єктивована в рішенні суду від 27.11.2024, котре на теперішній час не є скасованим і набрало законної сили.
Відповідно до ст. 36 ЦПК України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо:
1) він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;
2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі;
3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи;
4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи;
5) є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
Загальновизнані стандарти етики суддівської діяльності (Бангалорські принципи поведінки суддів від 19.05.2006, схвалені Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН від 27.07.2006 № 2006/23, п.2.5; Коментар до Бангалорських принципів поведінки суддів, п.77) виходять з того, що суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в разі, якщо для нього не є можливим винесення об`єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді. При цьому в наведеному документі згадано «розумну, об`єктивну та інформовану особу», яка «може вважати», що суддя нездатний вирішити питання неупереджено. Формулювання «коли у розумного спостерігача могли б виникнути сумніви» було узгоджено на підставі того, що «розумний спостерігач» буде означати й об`єктивну та інформовану особу (п.77 Коментаря до Бангалорських принципів).
Згідно зі ст. 7 Кодексу суддівської етики, затв. рішенням XI чергового З`їзду суддів України від 22.02.2013, «…суддя повинен неупереджено виконувати покладені на нього обов`язки…».
Коментар до Кодексу суддівської етики, затв. рішенням Ради суддів України від 04.02.2016 № 1(до статті 7 Кодексу) наголошує: «Під неупередженістю прийнято розуміти відсутність упередженості, безсторонність, об`єктивність, незацікавленість, нейтральність, універсальність підходів до будь-кого, незалежно від певних ознак; це прагнення до справедливості та відсутність особистих симпатій або антипатій, непідкупність, бездоганність, моральність. Говорячи про неупередженість, слід зазначити про обов`язок судді здійснювати судочинство, не допускаючи впливу на нього сторонніх осіб та життєвих обставин, будь - яких інших суб`єктивних чинників, відсутність у нього заздалегідь сформованої думки щодо обставин справи та готовність сприймати інформацію об`єктивно, вирішуючи справу лише відповідно до закону на підставі фактично встановлених обставин, виходячи з власного внутрішнього переконання. Отже, безсторонній суд означає: позбавлений упередженості, незацікавлений, об`єктивний, безпристрасний, нейтральний...». «…Визначення юридичного змісту оціночної категорії «безсторонній суд» зумовлює необхідність врахування суб`єктивного та об`єктивного критеріїв безсторонності. Перший з них означає, що суддя має бути суб`єктивно вільним від упередженості при розгляді справи; другий - що суддя має забезпечити достатні гарантії для усунення будь-яких обґрунтованих сумнівів щодо його неупередженості…». «…суддя повинен неупереджено виконувати покладені на нього обов`язки…».
Як зазначено у п. 66 рішення Європейського суду з прав людини від 10.12.2009 у справі «Мироненко і Мартиненко проти України» (заява № 4785/02), наявність безсторонності суду має визначатися, для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (Рим, 1950) за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв. За суб`єктивним критерієм оцінюється особисте переконання та поведінка конкретного судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об`єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності.
Ухвалюючи рішення у справі «Морель проти Франції» (Morel v. France), заява № 34130/96, п. 44, Європейський суд з прав людини погодився з тим, що факт розгляду справи заявника суддею, яка сама мала сумніви щодо своєї безсторонності у цій справі, підриває видимість справедливого судового розгляду, ця ситуація могла спричинити появу у заявника об`єктивно обумовленого внутрішнього сумніву щодо безсторонності судді.
Оскільки суд під головуванням судді Бєлоусова А.Є. у справі № 156/940/24 вже висловився з приводу вимог позивача ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання права власності на спадкове майно, дійшовши певних висновків, надані позивачкою у справі № 156/314/25 докази вже були предметом оцінки судом у справі № 156/940/24, то у відповідачів (за суб`єктивним критерієм) може скластись враження про упередженість суду, обумовлену змістом раніше ухваленого рішення.
Нормами ч.1 ст. 39 ЦПК України передбачено, що з підстав, зазначених у ст. 36 ЦПК, суддя зобов`язаний заявити самовідвід.
Суд вирішує питання про відвід судді без повідомлення учасників справи. Питання про самовідвід судді вирішується в нарадчій кімнаті ухвалою суду, що розглядає справу (ч. 8,9 ст. 40 ЦПК України).
Згідно із ч.1 ст. 41 ЦПК України у разі задоволення заяви про відвід судді, який розглядає справу одноособово, справа розглядається в тому самому суді іншим суддею, який визначається у порядку, встановленому ст. 33 цього Кодексу.
З огляду не це, суд вважає за необхідне задовольнити заяву судді Іваничівського районного суду Волинської області Бєлоусова А.Є. від 24.03.2025 про самовідвід у цивільній справі № 156/314/25 та передати згадану справу до канцелярії суду для виконання вимог ст. 33 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33,36,40 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Заяву судді Іваничівського районного суду Волинської області Бєлоусова Артура Євгеновича від 24.03.2025 про самовідвід у цивільній справі № 156/314/25 - задовольнити.
Цивільну справу № 156/314/25 передати до канцелярії Іваничівського районного суду Волинської області для виконання вимог ст. 33 ЦПК України.
Ухвала окремому апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя А.Є. Бєлоусов
Суд | Не вказано |
Дата ухвалення рішення | 24.03.2025 |
Оприлюднено | 27.03.2025 |
Номер документу | 126054932 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Іваничівський районний суд Волинської області
Бєлоусов А. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні