Ухвала
від 25.03.2025 по справі 902/335/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"25" березня 2025 р. Cправа № 902/335/25

Суддя Господарського суду Вінницької області Матвійчук В.В., розглянувши матеріали

за позовом: Фізичної особи - підприємця Руденка Василя Юрійовича ( АДРЕСА_1 )

до: Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" (вул. Магістратська, 2, м. Вінниця, 21050)

до: Структурної одиниці "Хмільницькі електричні мережі" Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" (вул. Столярчука, 19, м. Хмільник, Хмільницький район, Вінницька область, 22000)

про визнання незаконним та скасування рішення

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява № б/н від 20.03.2025 (вх. № 358/25 від 21.03.2025) Фізичної особи - підприємця Руденка Василя Юрійовича з вимогою до Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" та Структурної одиниці "Хмільницькі електричні мережі" Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" про визнання незаконним та скасування рішення комісії СО "Хмільницькі ЕМ" АТ "Вінницяобленерго" від 20.02.2025 з розгляду акту про порушення № 04324 від 21.06.2024, оформлене протоколом № 227.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.03.2025 дану позовну заяву передано для розгляду судді Матвійчуку В.В.

Згідно із ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Частиною 1 ст. 4 ГПК України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Зазначене право на звернення до суду може бути реалізоване у визначеному процесуальним законом порядку, оскільки воно зумовлене дотриманням процесуальної форми, передбаченої для цього чинним законодавством, а також встановленими ним передумовами для звернення до суду.

Частиною третьою статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.

Подання позовної заяви за правилами Господарського процесуального кодексу України означає, що позовна заява повинна бути подана за правилами предметної та суб`єктної юрисдикції справ відповідно до статті 20 Господарського процесуального кодексу України.

За приписами ч.ч. 5, 6 ст. 44 ГПК України юридична особа набуває процесуальних прав та обов`язків у порядку, встановленому законом, і здійснює їх через свого представника.

Юридична особа може набувати процесуальних прав та обов`язків і здійснювати їх через своїх учасників у випадках, коли відповідно до закону чи установчого документа така юридична особа набуває та здійснює права, а також несе обов`язки через своїх учасників.

Частиною 1 статті 45 ГПК України передбачено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.

Зокрема, частиною 2 ст. 4 ГПК України передбачено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Так, звертаючись до суду з вказаним позовом, позивачем у вступній частині позовної заяви в якості відповідачів визначено: 1) Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" та 2) Структурну одиницю "Хмільницькі електричні мережі" Акціонерного товариства "Вінницяобленерго".

В силу приписів ст. 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Відповідно до чинного законодавства, зокрема, Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України "Про господарські товариства", "Про акціонерні товариства", "Про банки і банківську діяльність", юридичні особи для здійснення своїх функцій мають право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами.

Згідно із ст. 64 Господарського кодексу України функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством.

Частиною 1 ст. 95 Цивільного кодексу України визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.

Відповідно до ч. 3 ст. ст. 95 цього Кодексу, філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру (ч. 5 ст. 95 ЦК України).

Тобто, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Втім, не маючи статусу юридичної особи, такі підрозділи не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю.

Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу. Необхідно також враховувати, що саме лише зазначення в установчих документах чи положенні про наявність у відокремленого підрозділу права представляти юридичну особу в суді (господарському суді) не свідчить про надання такому підрозділові відповідних повноважень та визначення їх кола.

Таким чином, у спірних правовідносинах, за правилами встановленими процесуальним законодавством, в якості відповідача може виступати юридична особа, або юридична особа в особі її філії (якщо філія наділена відповідними повноваженнями і про це є належні докази).

Відповідно до ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України до єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, за кодом ЄДРПОУ 25510305 (який зазначено в позові як код відповідача) юридична особа не значиться, проте за цим кодом зареєстровано Структурну одиницю "Хмільницькі електричні мережі" Акціонерного товариства "Вінницяобленерго".

Юридичною особою, до якої належить Структурна одиниця "Хмільницькі електричні мережі" Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" є Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" (код ЄДРПОУ 00130694, адреса місцезнаходження: вул. Магістратська, 2, м. Вінниця, 21050).

Суд зауважує, що відокремлений підрозділ (філія) не є юридичною особою та не має самостійної господарської процесуальної дієздатності.

Проте, в позовній заяві визначено відповідачем - 2 саме Структурну одиницю "Хмільницькі електричні мережі" Акціонерного товариства "Вінницяобленерго".

Слід зазначити, що відповідно до приписів ст. ст. 4, 45 ГПК України, сторонами в господарському процесі можуть бути юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування. Тобто, можливість подання позову до відокремленого підрозділу юридичної особи чинним процесуальним законом не передбачена.

Суд не наділений повноваженнями визначати склад сторін самостійно.

З огляду на викладене, позивачу слід визначити статус учасників справи (відповідачів/відповідача), враховуючи заявлені позовні вимоги, які сформульовані в прохальній частині позову, оскільки вони складають предмет спору та саме щодо них приймається судове рішення, при цьому виходячи з суб`єктної юрисдикції та процесуальної правоздатності визначених осіб у позовній заяві.

Відтак, в даному випадку наявна необхідність у визначенні заявником процесуального складу учасників спору за позовної заявою згідно з положеннями статей 41, 45 ГПК України та виходячи з предмета спору та суб`єктної юрисдикції.

За приписами п. 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.

Водночас, суд звертає увагу, що предмет позову, тобто певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення, повинен бути чітко визначений позивачем у прохальній частині позовної заяви, оскільки резолютивна частина рішення суду, по суті, відображає позовні вимоги, викладені у прохальній частині позовної заяви. При цьому, прохальна частина позову має відповідати змісту позовної заяви в цілому.

Так, у п. 3 прохальної частини позовної заяви позивачем зазначено про стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат.

Поряд з цим, суд враховує, що звертаючись до суду з вказаним позовом, позивачем у вступній частині позовної заяви в якості відповідачів визначено: 1) Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" та 2) Структурну одиницю "Хмільницькі електричні мережі" Акціонерного товариства "Вінницяобленерго".

Відтак, позивачем у прохальній частині позовної заяви не визначено змісту заявлених позовних вимог, а саме не зазначено з якого із відповідачів слід стягнути судові витрати.

З урахуванням викладеного, відповідно до частини 1 статті 174 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків.

Суд звертає увагу позивача на те, що за умовами ч. 3, 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Керуючись ст.ст. 162, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В :

Позовну заяву Фізичної особи - підприємця Руденка Василя Юрійовича № б/н від 20.03.2025 (вх. № 358/25 від 21.03.2025) залишити без руху.

Фізичній особі - підприємцю Руденку Василю Юрійовичу усунути недоліки позовної заяви № б/н від 20.03.2025 (вх. № 358/25 від 21.03.2025) у спосіб визначений ГПК України.

Фізичній особі - підприємцю Руденку Василю Юрійовичу встановити строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом 5 (п`яти) днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

Примірник ухвали направити представниці позивача - адвокату Ференець Оксані Юріївні до електронного кабінету в ЄСІТС, Фізичній особі - підприємцю Руденку Василю Юрійовичу - рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Ухвала підписана 25.03.2025.

Суддя Василь МАТВІЙЧУК

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (вул. Олега Ольжича (Мічуріна), 22, м. Калинівка, Хмільницький район, Вінницька область, 22400)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення25.03.2025
Оприлюднено26.03.2025
Номер документу126084032
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їхніх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності

Судовий реєстр по справі —902/335/25

Ухвала від 07.04.2025

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 25.03.2025

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні