Справа № 216/6416/24
провадження 2/216/711/25
РІШЕННЯ
іменем України
26 лютого 2025 року місто Кривий Ріг
Центрально-Міський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Кузнецова Р.О.
за участю секретаря судового засідання Шакули Є.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Аккорд-Тур», товариства з обмеженою відповідальністю «Мережа туристичних фірм «Поїхали з нами», фізичної особа-підприємця ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди та витрат на правничу допомогу,-
встановив:
Представник позивача, адвокат Демченко А.Г., звернувся до суду з позовом до ТОВ «Аккорд-Тур» про відшкодування моральної шкоди та витрат на правничу допомогу. В обґрунтування позову зазначив, що 07.05.2024 між позивачем та відповідачем від імені, за рахунок та за дорученням якого на підставі агентського договору діє ТОВ «Мережа туристичних фірм «Поїхали з нами» (Турагент), від імені, за рахунок та за дорученням якого на підставі субагентського договору діє ФОП ОСОБА_2 (Турсубагент) було укладено договір на туристичне обслуговування. Предметом вказаного договору є забезпечення Туроператором позивачу та особам, які його супроводжують (туристам) туристичних послуг, а саме: тур «Несподівана подорож» (2 дні у Венеції + відпочинок на курорті Лідо ді Єзоло), виліт (виїзд) зі Львова 19.07.2024, з Венеції 22.07.2024, на трьох осіб: ОСОБА_1 (позивач), ОСОБА_3 та ОСОБА_4 08.05.2024 позивачем було сплачено Турсубагенту вартість туру у розмірі 20976,00 грн (491,70 Євро). У зв`язку з придбанням туру позивачем заздалегідь було оформлено тарифну відпустку, придбано квитки на потяг Запоріжжя-Львів на трьох осіб в обидві сторони та замовлено готель під час перебування у м. Львові до виїзду з міста в Італію.
Разом з цим, ввечері 15.07.2024 на телефон позивача надійшло повідомлення від відповідача через Турсубагента, щодо перенесення заброньованого туру, натомість відповідачем запропоновано обрати схожий тур в Італію вартістю 1048 Євро, або вікенд в Краків з мінімальною доплатою. Причиною скасування туру було, нібито скасування водночас всіма туристами поїздки 19.07.2024 в Італію, що є малоймовірним, оскільки схожий тур за 1048 Євро одразу був запропонований і був сто відсотків гарантований. Позивач подала заяву про повернення грошових коштів та 19.07.2024 Турсубагент повернула позивачу сплачені за тур грошові кошти.
Проте, позивач вказує, що скасування туру відповідачем спричинило їй та членам її сім`ї моральних страждань у вигляді емоційної напруги, переживання, негативних змін життєвого ритму та гармонічного існування. У зв`язку з процесом повернення квитків, скасування бронювання готелю у м. Львові, розмовами із сім`єю та туроператорами позивач отримала сильний психоемоційний стрес, була вимушена приймати заспокійливі ліки. Розмір моральної шкоди оцінюється позивачем у 20000,00 грн, які слід стягнути з відповідача у судовому порядку.
З огляду на предмет та ціну позову, а також інші обставини, які підлягають врахуванню у відповідності до положень пунктів 1 - 8 частини 3 статті 274 Цивільного процесуального кодексу України, дана справа може бути розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач про розгляд справи в порядку спрощеного провадження без виклику сторін судом повідомлявся належним чином, його представник надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач не визнає позовні вимоги, вказує, що ТОВ «Аккорд-Тур», як Туроператор, належним чином виконало свої обов`язки за договором у повному обсязі, а саме, шляхом співпраці з іноземними компаніями-партнерами на підставі зовнішньоекономічного договору комісії були замовлені та оплачені послуги з перевезення, проживання, харчування та інші. Далі, керуючись положеннями Агентського договору (п.п. 2.1.12, 4.18), у зв`язку з наявністю об`єктивних підстав, було запропоновано перенести даний туристичний тур, одночасно з цим позивачу було запропоновано інші альтернативні варіанти туристичних подорожей. 16.07.2024 позивач направила ФОП ОСОБА_2 заяву на повернення коштів за даний туристичний продукт, таким чином турист ОСОБА_1 , відмовилась від туристичного продукту, від виконання договору до початку туристичної подорожі. Можливість перенесення Туроператором заброньованих/замовлених туристичних продуктів передбачене п.п. 2.1.12, 4.18 Агентського договору, тобто жодних порушень чи невиконань умов договору з боку туроператора не було. Крім цього, у даному випадку не було і не має жодних неправомірних, протиправних дій та вини відповідача по відношенню до позивача, тому вимоги про стягнення моральної шкоди є безпідставними.
В свою чергу позивач надала відповідь на відзив, в якій зазначила, що у відзиві відповідач безпідставно намагається перекласти свою вину у наданні неналежних туристичних послуг на третіх осіб та іноземних партнерів. Позивачем надано всі можливі докази вини саме відповідача у наданні туристичних послуг неналежної якості, тому просить задовольнити позов.
На підставі ухвали суду від 31.10.2024 залучено до участі у справі в якості співвідповідачів ТОВ «Мережа туристичних фірм «Поїхали з нами» ФОП ОСОБА_2
09.12.2024 від позивача до суду надійшли письмові пояснення, щодо залучення співвідповідачів, а саме, позивач вважає, що всі вимоги договору про надання туристичних послуг відповідачами ТОВ «Мережа туристичних фірм «Поїхали з нами» та ФОП ОСОБА_2 були виконані в повному обсязі, аж до самого підтвердження туру та його нібито перенесення ТОВ «Аккорд-Тур». Втім, в відзиві на позовну заяву від 03.10.2024 відповідач 1 ТОВ «Аккорд-Тур» безпосередньо зазначив, що: «у зв`язку з наявністю об`єктивних підстав було запропоновано перенести даний туристичний продукт». Натомість, жодного доказу щодо таких об`єктивних підстав за три дні до виїзду в подорож відповідач не надав. Відповідач зазначає, що «ТОВ «Аккорд-Тур» не відмовив у наданні туристичних послуг, а запропонував перенести відповідний тур», однак перенесення туру було на невизначений час (не в липні 2024), більш того запропоновано вже «сформований» аналогічний тур в Італію під іншою назвою з доплатою до вже сплаченого туру +828 Євро. Намагання відповідача ТОВ «Аккорд-Тур» перенести відповідальність на інших співвідповідачів є нічим іншим як викривлення дійсних обставин справи та умов договору, оскільки саме Туроператор здійснює всі необхідні дії, щодо надання якісних туристичних послуг споживачам.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на повному, всебічному та об`єктивному дослідженні обставин справи, дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову, виходячи з наступного.
За приписами ст. 263 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
При цьому згідно з роз`ясненнями, наданими Пленумом Верховного Суду України у п. 2 постанови від 18.12.2009 №14 «Про судове рішення у цивільній справі» рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до статті 3 ЦПК, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до статті 10 ЦПК, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право на звернення до суду для захисту своїх прав.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
Статтею 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
07.05.2024 між позивачем ОСОБА_1 та відповідачем ТОВ «Аккорд-Тур» (Туроператор) від імені, за рахунок та за дорученням якого на підставі агентського договору діє ТОВ «Мережа туристичних фірм «Поїхали з нами» (Турагент), від імені, за рахунок та за дорученням якого на підставі субагентського договору діє ФОП ОСОБА_2 (Турсубагент) було укладено договір на туристичне обслуговування №475-2405071.
Відповідно до п. 1.1.1 договору туроператор відповідно до заявки (Додаток №1 до цього договору), поданої замовником через Турсубагента та Турагента за плату зобов`язується забезпечити надання замовнику та/або туристам туристичні послуги (туристичний продукт, турпродукт). До вартості туристичних послуг за цим договором також входять послуги з бронювання та підбору туру і надання інформації щодо турів (послуги бронювання), які Турсубагент надає замовнику. Замовник замовляє туристичне обслуговування туристів, вказаних у заявці, діючи від свого імені, а також від імені всіх інших туристів, для яких замовляються туристичні послуги за цим договором, маючи належні повноваження для підписання цього договору від їх імені. Заявка оформлюється Додатком №1 в 2-х примірниках та є невід`ємною частиною даного договору.
У Додатках №№ 1-6 до Договору на туристичне обслуговування, позивач погодила маршрут, назву туру, готель, вид перевезення, проживання та харчування, термін та програму туру.
Відповідно до платіжної інструкції від 08.05.2024 позивач здійснила ФОП ОСОБА_2 оплату за туристичні послуги в сумі 20976,00 грн.
15.07.2024 за допомогою SMS-повідомлення Турагент ТОВ «Мережа туристичних фірм «Поїхали з нами» повідомило позивача, що тур «Несподівана подорож: 2 дні в Венеції» переноситься, рекомендовано обрати іншу дату виїзду в цей тур та запропоновано інші варіанти турів.
16.07.2024 позивач письмово звернулася до Турсубагента ФОП ОСОБА_2 із заявою про повернення сплачених за тур коштів та 19.07.2024 кошти були зараховані на картковий рахунок позивача.
На підтвердження своєї позиції відповідач надав до суду планову калькуляцію формування вартості туру, лист-підтвердження замовлення туристичного продукту, агентський договір про співпрацю з туристичним агентом, договір комісії про співпрацю з іноземним партнером, рахунок від іноземної компанії на оплату вартості туристичного продукту, платіжне доручення про перерахування грошових коштів на користь іноземного партнера.
Статтею 1 Закону України «Про туризм» визначено, що туристичний продукт - це попередньо розроблений комплекс туристичних послуг, який поєднує не менше ніж дві такі послуги, що реалізується або пропонується для реалізації за визначеною ціною, до складу якого входять послуги перевезення, послуги розміщення та інші туристичні послуги, не пов`язані з перевезенням і розміщенням (послуги з організації відвідувань об`єктів культури, відпочинку та розваг, реалізації сувенірної продукції тощо).
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про туризм» туристичні оператори - юридичні особи, створені згідно із законодавством України, для яких виключною діяльністю є організація та забезпечення створення туристичного продукту, реалізація та надання туристичних послуг, а також посередницька діяльність із надання характерних та супутніх послуг і які в установленому порядку отримали ліцензію на туроператорську діяльність.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про туризм» за договором на туристичне обслуговування одна сторона (туроператор, який укладає договір безпосередньо або через турагента) зобов`язується надати за замовленням іншої сторони (туриста) комплекс туристичних послуг (туристичний продукт), а турист зобов`язується оплатити його.
До договору на туристичне обслуговування застосовуються загальні положення договору про надання послуг, якщо інше не передбачено законом.
Договір на туристичне обслуговування укладається в письмовій чи електронній формі відповідно до закону.
У договорі на туристичне обслуговування зазначаються істотні умови договору: 1) строк перебування у місці надання туристичних послуг із зазначенням дат початку та закінчення туристичного обслуговування; 2) характеристика транспортних засобів, що здійснюють перевезення, зокрема їх вид і категорія, а також дата, час і місце відправлення та повернення (якщо перевезення входить до складу туристичного продукту); 3) готелі та інші аналогічні засоби розміщення, їх місце розташування, категорія, а також строк і порядок оплати готельного обслуговування; 4) види і способи забезпечення харчування; 5) мінімальна кількість туристів у групі (у разі потреби) та у зв`язку з цим триденний строк інформування туриста про те, що туристична подорож не відбудеться через недобір групи; 6) програма туристичного обслуговування; 7) види екскурсійного обслуговування та інші послуги, включені до вартості туристичного продукту; 8) інші суб`єкти туристичної діяльності (їх місцезнаходження та реквізити), які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту; 9) страховик, що здійснює обов`язкове та/або добровільне страхування туристів за бажанням туриста, інших ризиків, пов`язаних з наданням туристичних послуг; 10) правила в`їзду до країни (місця) тимчасового перебування та перебування там; 11) вартість туристичного обслуговування і порядок оплати; 12) форма розрахунку.
Кожна із сторін договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі може вимагати внесення змін до цього договору або його розірвання у зв`язку із зміною істотних умов договору та обставин, якими вони керувалися під час укладення договору, зокрема у разі: 1) погіршення умов туристичної подорожі, зміни її строків; 2) непередбаченого підвищення тарифів на транспортні послуги; 3) запровадження нових або підвищення діючих ставок податків і зборів, інших обов`язкових платежів; 4) істотної зміни курсу гривні до іноземної валюти, в якій виражена ціна туристичного продукту; 5) домовленості сторін.
Туроператор (турагент) зобов`язаний не пізніш як через один день з дня, коли йому стало відомо про зміну обставин, якими сторони керувалися під час укладення договору на туристичне обслуговування, та не пізніш як за три дні до початку туристичної подорожі повідомити туриста про таку зміну обставин з метою надання йому можливості відмовитися від виконання договору без відшкодування шкоди туроператору (турагенту) або внести зміни до договору, змінивши ціну туристичного обслуговування.
Туроператор або турагент вправі відмовитися від виконання договору лише за умови повного відшкодування замовникові збитків, підтверджених у встановленому порядку та заподіяних внаслідок розірвання договору, крім випадку, якщо це відбулося з вини туриста.
Турист вправі відмовитися від виконання договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі за умови відшкодування туроператору (турагенту) фактично здійснених ним документально підтверджених витрат, пов`язаних із відмовою.
Якщо під час виконання договору на туристичне обслуговування туроператор не в змозі надати значну частину туристичного продукту, щодо якого відповідно до договору на туристичне обслуговування сторони досягли згоди, туроператор повинен з метою продовження туристичного обслуговування вжити альтернативних заходів без покладення додаткових витрат на туриста, а в разі потреби відшкодувати йому різницю між запропонованими послугами і тими, які були надані. У разі неможливості здійснення таких заходів або відмови туриста від них туроператор зобов`язаний надати йому без додаткової оплати еквівалентний транспорт для повернення до місця відправлення або іншого місця, на яке погодився турист, а також відшкодувати вартість ненаданих туроператором туристичних послуг і виплатити компенсацію у розмірі, визначеному в договорі за домовленістю сторін.
Туроператор несе перед туристом відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування, крім випадків, якщо: невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини туриста; невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини третіх осіб, не пов`язаних з наданням послуг, зазначених у цьому договорі, та жодна із сторін про їх настання не знала і не могла знати заздалегідь; невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося внаслідок настання форс-мажорних обставин або є результатом подій, які туроператор (турагент) та інші суб`єкти туристичної діяльності, які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту, не могли передбачити.
Договір на туристичне обслуговування може передбачати компенсацію у разі спричинення шкоди туристу невиконанням або неналежним виконанням туристичних послуг, включених до туристичного продукту, відповідно до міжнародних конвенцій, що регламентують надання таких послуг.
Права і обов`язки, відповідальність сторін та інші умови договору між туроператором і турагентом визначаються відповідно до загальних положень про агентський договір, якщо інше не передбачено договором, укладеним між ними, а також цим Законом.
Якість туристичних послуг має відповідати умовам договору на туристичне обслуговування, порядок і способи захисту порушених прав туристів визначаються Законом України «Про захист прав споживачів».
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про туризм» за неналежне виконання своїх зобов`язань туроператор, турагент, інші суб`єкти туристичної діяльності несуть майнову та іншу відповідальність, визначену в договорі відповідно до чинного законодавства.
Розмір майнової відповідальності туроператора, турагента чи іншого суб`єкта туристичної діяльності не може перевищувати фактично завданих замовнику збитків з їх вини.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про туризм» суб`єкт туристичної діяльності, який порушив законодавство в галузі туристичної діяльності при наданні туристичної послуги, що завдало шкоду, зобов`язаний відшкодувати туристу збитки у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Так, пунктами 3.1., 3.2. договору на туристичне обслуговування №475-2405071 від 07.05.2024 передбачено, що у випадку невиконання умов даного Договору з боку Туроператора замовник має право вимагати повернення оплачених коштів за послуги (або їх частину), які ненадані у прямо пропорційному розмірі, за умови дотримання вимог п. 3.6. даного Договору. У випадку відмови Туроператора від виконання даного Договору турист має право на відшкодування підтверджених документально збитків, заподіяних внаслідок розірвання даного Договору, крім випадку, коли це відбулося з вини Туриста. При цьому, відшкодуванню підлягають виключно збитки, які фактично було понесені. У будь-якому випадку, загальна сума виплат та відшкодувань, Туроператором на користь Туриста не може перевищувати вартість туристичного продукту.
Замовник має право відмовитись від виконання даного Договору до початку подорожі, в тому числі й від послуг за ним (зокрема через небажання ними скористатися, неотримання (відмову у видачі) візи тощо). Заява про ануляцію туристичних послуг за цим Договором приймається Туроператором до виконання з дня її передачі в електронному вигляді шляхом надіслання на електронну адресу Турсубагента, який в свою чергу передає її Туроператору. Зазначена Заява про ануляцію туристичних послуг за цим Договором може також бути подана Замовником Турсубагенту у письмовій формі для її подальшої передачі Туроператору (п. 4.1 Договору).
Відповідно до вимог ст.ст. 610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, серед яких є відшкодування збитків.
Відповідно до ст.ст. 901, 902 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання. Виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) і вимагати відшкодування збитків, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання зобов`язань за договором.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Згідно з ч. 3 ст. 651 ЦК України у разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв`язку з виконанням цього договору.
Згідно з ч. 1 ст. 907 ЦК України договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін. Порядок і наслідки розірвання договору про надання послуг визначаються домовленістю сторін або законом.
Встановлені по даній справі обставини дають підстави для висновку, що позивач виконала всі взяті на себе зобов`язання за договором на туристичне обслуговування, зокрема, обрала, замовила туристичний тур та завчасно оплатила вартість замовлених туристичних послуг, проте відповідач ТОВ «Аккорд-Тур», який є туроператором - виконавцем, взяті на себе обов`язки за спірним договором не виконав, безпідставно змінивши дату туристичної подорожі, тим самим змінивши істотні умови договору та обставини, якими керувалися сторони під час його укладення.
Об`єктивних підстав перенесення даного туристичного туру, на які посилався відповідач, матеріали справи не містять.
При цьому, посилання відповідача на п.п. 2.1.12, 4.18 Агентського договору судом до уваги не беруться, оскільки вказаний договір був укладений між ТОВ «Аккорд-Тур» та ТОВ «Мережа туристичних фірм «Поїхали з нами» та регулює відносини виключно між Туроператором та Турагентом з приводу надання послуг з реалізації третім особам туристичних продуктів, що випливає зі змісту самого договору (Розділ 1 Договору), тому положення даного договору до правовідносин сторін у справі не застосовуються.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків та моральної шкоди.
Якість туристичних послуг має відповідати умовам договору на туристичне обслуговування, порядок і способи захисту порушених прав туристів визначаються Законом України «Про захист прав споживачів» (ч. 15 ст. 20 Закону України «Про туризм»).
Захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом. При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди (ч.ч. 1, 2 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів»).
Таким чином, споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону.
Отже, відповідно до ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом. При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної шкоди.
Статтею 23 ЦК України передбачено, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Внаслідок неналежного виконання ТОВ «Аккорд-Тур» обов`язків щодо забезпечення надання замовнику туристичної послуги у передбачений договором строк, позивач втратила можливість щорічного відпочинку, оскільки туристична подорож за межі України, запланована позивачем на період тарифної відпустки на роботі, не відбулась. Отже, позивачу була спричинена моральна шкода, яка полягає у психологічних стражданнях, душевних хвилюваннях, які вона відчула через неможливість спільного сімейного відпочинку, необхідності докладання додаткових зусиль, пов`язаних із поверненням сплачених грошових коштів за договором про надання туристичних послуг.
Подібні висновки, щодо обов`язку Туроператора відшкодувати завдану моральну шкоду внаслідок неналежного виконання договору про надання туристичних послуг зазначено у постанові Верховного Суду від 30 жовтня 2019 року у справі №761/35935/15-ц та у постанові Верховного Суду від 30 вересня 2020 року у справі №610/2510/18.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 25 Закону України «Про туризм» туристи і екскурсанти мають право, зокрема, на відшкодування моральних збитків у разі невиконання або неналежного виконання умов договору.
Відшкодування моральної шкоди провадиться у разі, коли неправомірні дії завдали моральної втрати громадянинові, призвели до порушення його нормальних життєвих зв`язків, вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Моральною шкодою визнаються страждання, заподіяні громадянинові внаслідок фізичного чи психічного впливу, що призвело до погіршення або позбавлення можливостей реалізації ним своїх звичок і бажань, погіршення відносин з оточуючими людьми, інших негативних наслідків морального характеру.
Зобов`язання з відшкодування шкоди як майнової, так і моральної є безпосереднім наслідком правопорушення, тобто порушення охоронюваних законом суб`єктивних особистих немайнових і майнових прав та інтересів учасників цивільних відносин.
Частиною 1 статті 1167 ЦК України передбачено, що моральна шкода завдана фізичній особі, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
В рішенні ЄСПЛ від 28 травня 1985 року у справі «Абдулазіз, Кабалес і Балкандалі» зазначається, що «з огляду на її природу, стверджувана моральна шкода не завжди може бути предметом чіткого доведення. Проте розумно припустити, що особи, які…зіткнулися з проблемами...можуть зазнати страждань і тривоги». Звідси випливає, що фактичною основою для висновку про наявність негативних наслідків у немайновій сфері потерпілої особи у більшості ситуацій може бути як таке розумне припущення про природність їх виникнення за подібних обставин.
Розмір відшкодування шкоди має бути не більшим, ніж достатньо для розумного задоволення потреб потерпілої особи і не повинен приводити до її безпідставного збагачення.
Зазначене узгоджується із висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 15 грудня 2020 року в справі 752/17832/14-ц (провадження № 14-538цс19).
Європейський суд з прав людини вказує, що оцінка моральної шкоди по своєму характеру є складним процесом, за винятком випадків коли сума компенсації встановлена законом (STANKOV v. BULGARIA, № 68490/01, §62, ЄСПЛ, 12 липня 2007 року).
У пункті 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» роз`яснено, що суд має врахувати характер та обсяг заподіяних позивачеві моральних і фізичних страждань, ступінь вини відповідача у кожному конкретному випадку, а також інші обставини, зокрема, характер і тривалість страждань, стан здоров`я потерпілого, тяжкість завданої травми, наслідки тілесних ушкоджень, істотність вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках.
Вирішуючи питання щодо розміру відшкодування моральної шкоди, судом враховуються характер і обсяг заподіяної шкоди неналежним виконанням умов договору на туристичне обслуговування, а також поведінка відповідача, який позовні вимоги не визнав, своїми діями намагався перекласти відповідальність за неналежне надання туристичних послуг на третіх осіб.
Виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості, враховуючи, що в результаті скасування туристичної подорожі позивачу були спричинені моральні переживання та страждання, суд вважає за можливе задовольнити вимоги позивача частково та стягнути з Туроператора ТОВ «Аккорд-Тур» на її користь грошові кошти в розмірі 5000,00 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди.
Вказана сума, на думку суду, є об`єктивною та достатньою для відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок неправомірних дій відповідача.
Розподіляючи судові витрати у справі суд приходить до такого висновку.
Згідно зі статтею 11 ЦПК України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання цивільного судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом. Безоплатна правнича допомога надається в порядку, встановленому законом, що регулює надання безоплатної правничої допомоги (стаття 15 ЦПК України).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 зазначеного Закону).
Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ЦПК України).
Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи: 1) попереднє визначення суми судових витрат (стаття 134 ЦПК України); 2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 137 ЦПК України); 3) розподіл судових витрат між сторонами (стаття 141 ЦПК України).
Згідно зі статтею 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до частини першої та другої статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Частиною восьмою статті 141 ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Згідно з частиною третьою статті 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до частини третьої статті 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
На підтвердження складу та розміру витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги представником позивача було надано: копію договору про надання правової допомоги; Додаток 1 до Договору із зазначенням акт приймання-передачі наданих послуг.
Відповідно до акта приймання-передачі наданих послуг вбачається, що послуги, які надавалися позивачу адвокатом полягають у тому, що адвокат здійснив: надання юридичної консультації, аналіз та дослідження судової практики та підготовку, складання та направлення позовної заяви до суду, на що адвокат витратив 10 год, загальна вартість послуг складає 5000,00 грн.
Враховуючи вищевикладене та складність справи, з урахуванням виконаної адвокатом роботи, принципи співмірності та розумності судових витрат, критерій реальності адвокатських витрат, а також критерій розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог 1250,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Відповідно до вимог статті 5 Закону України «Про судовий збір» та положень статті 141 ЦПК України, позивач звільнена від сплати судового збору при звернені до суду з даним позовом, тому з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 302,80 грн.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 20, 25, 32, 33 Закону України «Про туризм», ст.ст. 4, 5, 6, 10, 22 Закону України «Про захист прав споживачів», ст.ст. 11, 15, 16, 23, 651, 652, 901, 902, 907, 1167 ЦК України, ст.ст. 5-8, 12-19, 23, 89, 128, 141, 258-259, 263-265, 268, 274, 354-355 ЦПК України суд,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Аккорд-Тур», товариства з обмеженою відповідальністю «Мережа туристичних фірм «Поїхали з нами», фізичної особа-підприємця ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди та витрат на правничу допомогу задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Аккорд-Тур» на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 5000,00 грн (п`ять тисяч гривень).
У задоволенні решти вимог позову відмовити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Аккорд-Тур» на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі у вигляді витрат на правову допомогу, у розмірі 1250,00 грн (одна тисяча двісті п`ятдесят гривень)
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Аккорд-Тур» на користь держави судові витрати по справі у вигляді судового збору, в сумі 302,80 грн (триста дві гривні 80 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
Відомості про учасників справи згідно з п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
- позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
- відповідачі: Товариство з обмеженою відповідальністю «Аккорд-Тур», код ЄДРПОУ: 32800179, місце знаходження: 79013, м. Львів, вул. Новий Світ, буд. 15, оф. 18; Товариство з обмеженою відповідальністю «Мережа туристичних фірм «Поїхали з нами», код ЄДРПОУ: 41871622, місце знаходження: 04655, м. Київ, вул. Старокиївська, буд. 10Г; Фізична особа підприємець Нагорна Тетяна Анатоліївна, код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 .
Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Суддя Р.О.КУЗНЕЦОВ
Суд | Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2025 |
Оприлюднено | 26.03.2025 |
Номер документу | 126086856 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
КУЗНЕЦОВ Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні