Провадження № 2/537/332/2025
Справа № 537/5919/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.03.2025 року Крюківський районний суд міста Кременчука в складі: головуючої судді Зоріної Д.О., за участю секретаря судового зсідання Кириченко М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кременчуці за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -
УСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою, згідно якої просить суд ухвалити рішення, яким визнати за ним право власності на житловий будинок загальною площею 79,7 кв.м, господарськими будівлями: літня кухня площею 1,6 кв.м, сарай площею 9,9 кв.м, гараж площею 20,5 кв.м, сарай площею 1,4 кв.м, вбиральню площею 1,0 кв.м, вбиральню площею 6,0 кв.м, літній душ площею 2,2 кв.м, що розташований по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина на житловий будинок АДРЕСА_2 . Позивач є спадкоємцем першої черги за законом як син померлого відповідно до свідоцтва про народження. Позивач ОСОБА_1 зазначає, що окрім нього інші спадкоємці за законом відсутні. Згідно змісту позову, 06.06.2024 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Бугайової Л.М. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на будинок з господарськими спорудами АДРЕСА_2 , надавши всі необхідні документи. Однак, в оформленні права спадщини позивачу було відмовлено через відсутність правовстановлюючих документів на вказане домоволодіння та відсутністю державної реєстрації права власності на будинок у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Позивач зазначає, що вказаний житловий будинок з господарськими спорудами побудований в період з 1960 року по 1991 рік та документом, що засвідчує факт існування даного об`єкту нерухомого майна і містить його технічні характеристики, є технічний паспорт. За викладених обставин позивач і вимушений звернутись до суду із позовом для захисту своїх прав та інтересів.
Ухвалою судді Крюківського районного суду міста Кременчука від 08.11.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Крюківського районного суду міста Кременчука від 29.01.2025 року підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, однак його представник адвокат Попенко Я.М. надав до суду заяву, згідно якої просив суд розглянути справу без участі сторони позивача, також зазначив, що проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Представника відповідача, Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, не надав суду пояснень про причини неявки.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 280 Цивільного процесуального Кодексу України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причини або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі письмових матеріалів справи, та із врахуванням тієї обставини, що відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи, його представник не повідомив суд про причини неявки, ним не подано відзив, позивач не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини 2 статті 247 Цивільного процесуального Кодексу України.
Суд, приймаючи до уваги думку сторони позивача, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що вбачається зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 26.03.1997 року Відділом реєстрації актів громадянського стану виконкому Кременчуцької міської Ради народних депутатів.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданого 13.02.1991 року Міським відділом ЗАГС міста Кременчука, позивач ОСОБА_1 є сином померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Згідно договору №305 на право будівництва індивідуального житлового будинку від 12.11.1950, Відділом комунального господарства виконкому Кременчуцької міської Ради депутатів трудящих ОСОБА_2 було відведено земельну ділянку на право безстрокового користування земельною ділянкою в АДРЕСА_1 загальною площею 510 кв.м, ОСОБА_2 зобов`язався збудувати житловий одноповерховий цегловий будинок житловою площею 27,6 кв.м.
Домоволодільцем у житловому будинку АДРЕСА_1 вказаний ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно змісту Витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва №5718 від 02.08.2024 року та технічного паспорту, виготовленого 02.08.2024 року, житловий будинок садибного типу АДРЕСА_1 , складається із: житлового будинку загальною площею 79,7 кв.м, господарських будівель: літня кухня площею 1,6 кв.м, сарай площею 9,9 кв.м, гараж площею 20,5 кв.м, сарай площею 1,4 кв.м, вбиральню площею 1,0 кв.м, вбиральню площею 6,0 кв.м, літній душ площею 2,2 кв.м
Згідно частини 1 статті 1258 Цивільного кодексу України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Згідно зі статтею 1261 Цивільного кодексу України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Таким чином, позивач ОСОБА_1 , будучи сином спадкодавця ОСОБА_2 , є спадкоємцем першої черги за законом після померлого батька.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Бугайової Л.М. з метою оформлення спадкових прав та видачі на його ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Постановою приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Бугайової Л.М. від 24.09.2024 року ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку із відсутністю реєстрації права власності за померлим ОСОБА_2 на будинок АДРЕСА_1 , державна реєстрація права власності на вказаний будинок відсутня.
Зазначеною вище постановою поряд із наданими позивачем доказами у вигляді свідоцтва про смерть брата, а саме свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , видане Відділом реєстрації актів громадянського стану виконкому Кременчуцької міської ради Полтавської області, згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3 , та матері, а саме свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 , видане 25.12.1995 року видане Відділом реєстрації актів громадянського стану виконкому міської Ради народних депутатів міста Кременчука, згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_4 , підтверджується факт відсутності у померлого інших спадкоємців та поданих заяв від інших осіб про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_2 .
Положеннями статті 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно пункту 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року №7, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження».
Відповідно до правових позицій, викладених в узагальненні судової практики розгляду цивільних справ про спадкування Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року, якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Відповідно до положень статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Згідно зі статтею 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона обов`язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі статтею 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до статтею 1222 Цивільного кодексу України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини
Виходячи зі змісту статей 1217, 1222 Цивільного кодексу України, враховуючи матеріали цивільної справи та зміст постанови приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Бугайової Л.М. від 24.09.2024 року за вих. №101/02-31, якою встановлено факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після померлого батька ОСОБА_2 , позивач являється спадкоємцем після померлого батька ОСОБА_2 .
Відповідно до вимог частини 1 статті 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно статті 1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
За викладених вище обставин, приймаючи до уваги встановлений в судовому засіданні факт, що позивач ОСОБА_1 дійсно є спадкоємцем за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , приймаючи до уваги встановлену в судовому засіданні обставину прийняття позивачем спадщини після померлого ОСОБА_2 на все належне йому майно та неможливість оформлення права власності на спадкове майно нотаріально, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 5, 10, 13, 19, 76, 77, 81, 133, 141, 259, 263, 264, 265, 280, 281 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 3, 11, 13, 15, 16, 328, 392, 1216, 1217, 1218, 1222 Цивільного кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (адреса: Полтавська область, місто Кременчук, площа Перемоги, будинок 2) про визнання права власності на майно в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на житловий будинок літ. «А, а, ап, а1» загальною площею 79,7 кв.м, з господарськими будівлями: літня кухня літ. «Б» площею 11,6 кв.м, сарай літ. «б» площею 9,9 кв.м, гараж літ. «В» площею 20,5 кв.м, сарай літ. «в» площею 1,4 кв.м, вбиральню літ. «Д» площею 1,0 кв.м, вбиральню літ. «в1» площею 4,3 кв.м, літній літ. «Е» душ площею 2,2 кв.м, що розташований по АДРЕСА_1 .
Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Суддя Д.О. Зоріна
Суд | Крюківський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2025 |
Оприлюднено | 27.03.2025 |
Номер документу | 126090896 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Крюківський районний суд м.Кременчука
ЗОРІНА Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні