Рішення
від 21.02.2025 по справі 565/2356/24
КУЗНЕЦОВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 565/2356/24

Провадження № 2/565/66/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(з а о ч н е)

21 лютого 2025 року м.Вараш

Кузнецовський міський суд Рівненської області під головуванням

суддіДемчини Т.Ю.,з участю секретаря судового засіданняАлексейчик А.О., позивачкиОСОБА_1 ,представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Кузнецовського міського суду Рівненської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав щодо неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та стягнення з відповідачки аліментів на утримання дитини у розмірі частини її щомісячного заробітку. Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачка ухиляється від виконання батьківських обов`язків щодо забезпечення свій дитині належних умов життя та виховання, участі у матеріальному утриманні дочки не бере, не цікавиться її духовним та моральним розвитком.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 вимоги позовної заяви підтримала в повному обсязі та пояснила, що вона є рідною сестрою ОСОБА_5 , батька неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дитина народилась у ОСОБА_3 під час спільного проживання з ОСОБА_5 . До 19.12.2021 ОСОБА_4 опікувався, виховував та утримував виключно ОСОБА_5 , однак ІНФОРМАЦІЯ_2 він помер, за життя ОСОБА_5 мати дитини - ОСОБА_3 вже ухилялась від виконання батьківських обов`язків щодо дочки. Після смерті ОСОБА_5 , з грудня 2021 року племінниця почала проживати разом з тіткою - позивачкою ОСОБА_1 в м.Вараш Рівненської області. Позивачка здійснює за ОСОБА_4 догляд, займається її вихованням, утримує дитину та готує до самостійного життя. Мати дитини ОСОБА_3 жодної допомоги чи коштів на утримання дочки не надає, не спілкується з дитиною, не цікавиться її життям та розвитком.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала повністю, просила з наведених у позовній заяві підстав позбавити ОСОБА_3 батьківських прав щодо неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пояснила, що неповнолітня ОСОБА_4 проживає разом з ОСОБА_1 , перебуває на її утриманні, проведеною органами і службами у справах дітей перевіркою встановлено, що батько ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , мати ОСОБА_3 відмовляється йти на контакт. В телефонному режимі відповідачка повідомила, що не заперечує проти позбавлення її батьківських прав щодо дочки ОСОБА_4 . За останні два роки ОСОБА_3 жодного разу не бачила свою дочку, не приймає участі у її вихованні та утриманні, викликалась на засідання комісії з питань захисту прав дитини, проте не з`явилась, на зв`язок не виходила.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, органу опіки та піклування виконавчого комітету Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області до суду не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, належним чином у передбаченому ЦПК України порядку повідомлялась про час, дату і місце розгляду справи, про причини неявки суд не інформував, відзив на позов не подала. З урахуванням думки позивача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на підставі ст.280 ЦПК України судом ухвалено провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.

Заслухавши пояснення учасників процесу, показання свідка, дослідивши та оцінивши у сукупності інші докази у справі, суд дійшов наступних висновків.

З копії повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Любашівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) 05.09.2020, підтверджується, що батьками неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_5 та ОСОБА_3 .

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Любашівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) 23.12.2021, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданим Савранським районним відділом ЗАГС Одеської області 04.11.1965, підтверджується, що батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Ці особи є також батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00047600251 від 23.10.2024. Отже, Суд встановив, що позивачка ОСОБА_1 є рідною тіткою неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З копії рішення виконавчого комітету Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області №241 від 23.12.2022 вбачається, що ОСОБА_1 призначено піклувальником дитини ОСОБА_4 . З копії рішення виконавчого комітету Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області №278 від 06.11.2024 вбачається, що ОСОБА_4 втратила статус дитини, позбавленої батьківського піклування, у зв`язку зі зникненням підстав, зокрема, відновлення матір`ю дитини ОСОБА_3 можливості виконувати батьківські обов`язки. З копії рішення виконавчого комітету Любашівської селищної ради Подільського району Одеської області №279 від 06.11.2024 вбачається, що ОСОБА_1 звільнена від обов`язків піклувальника над ОСОБА_4 .

З копії характеристики Вараського ліцею № 5 Вараської міської територіальної громади вбачається, що з 8 класу ОСОБА_4 навчалась у вказаному навчальному закладі, її навчанням та поведінкою цікавилась тітка ОСОБА_1 , яка відвідує загальношкільні батьківські збори.

З копії характеристики Вищого професійного училища № 29 смт.Володимирець Вараського району Рівненської області вбачається, що ОСОБА_4 навчається у вищевказаному училищі з 01.09.2023, характеризується позитивно, навчанням та життям дитини цікавиться тітка ОСОБА_1 .

З декларації №0001-Р4А8-Х4А0 про вибір лікаря, який надає первину медичну допомогу, вбачається, що 25.02.2022 ОСОБА_1 уклала декларацію про надання первинної медичної допомоги малолітній дитині ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з КНП Вараської міської ради «Вараський центр первинної медичної допомоги».

З показань допитаної в судовому засіданні за правилами допиту свідка неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається, що після смерті батька вона з власної ініціативи переїхала жити до тітки ОСОБА_1 . Її мати ОСОБА_3 на зв`язок виходить дуже нечасто, не займається її вихованням, не піклується про її життя та здоров`я, не розпитує про її справи, здоров`я, харчування, забезпечення, коштів на її утримання не надає. Вона навчається у ВПУ №29 смт.Володимирець Вараського району Рівненської області, проживає разом з тіткою ОСОБА_1 в м.Вараш Рівненської області, усіма питаннями її життя та фінансового забезпечення опікується ОСОБА_1 .

Сімейний кодекс України регулює питання застосування такого засобу захисту дитини, її прав та інтересів від посягань з боку її власних батьків, як позбавлення батьківських прав, що є заходом їх відповідальності за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх або неповнолітніх дітей, а також стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків.

Відповідно до ст.150 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватись про її здоров`я та всебічний розвиток, готувати дитину до самостійного життя.

Відповідно до ст.164 СК України, батько може бути позбавлений судом батьківських прав, якщо він ухиляється від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п.16 постанови № 3 від 30.03.2007 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав", ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальноприйнятих норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

З Актів обстеження умов проживання ОСОБА_1 від 21.11.2022 та від 02.10.2024 вбачається, що ОСОБА_1 проживає разом з племінницею ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і позивачкою створені належні умови для проживання, виховання та навчання дитини.

З висновку щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , затвердженого наказом начальника міської військової адміністрації № 27 від 29.01.2025, вбачається, що орган опіки та піклування вважає можливим позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав щодо неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , так як за результатами перевірки було встановлено, що відповідачка ухиляється від виконання батьківських обов`язків по вихованню своєї дочки.

Судом не встановлено об`єктивних обставин, що перешкоджали б відповідачці брати участь у вихованні та матеріальному утриманні дитини, піклуватись про її розвиток, виховання та добробут. Відтак, суд дійшов висновку, що відповідачка ухиляється від виконання батьківських обов`язків неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без поважних причин.

Відповідно до ст.180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття.

Відповідно до ст.166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Оскільки на момент розгляду справи інші законні представники дитини відсутні, аліменти слід перераховувати на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України, зобов`язавши орган опіки та піклування у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили відкрити на ім`я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідний рахунок.

Статтею 183 СК України передбачено, що частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Вирішуючи питання про розмір аліментів, що підлягають стягненню на утримання неповнолітньої дитини, суд враховує її вік, бере до уваги встановлені законом мінімальні гарантований та рекомендований розмір аліментів на дитину. З огляду на викладене, враховуючи межі заявлених вимог, суд приходить до висновку про необхідність і достатність визначення аліментів на утримання неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підлягатимуть стягненню з відповідачки, у розмірі, запропонованому позивачкою.

Відповідно до ст.191 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватись як аліменти на дитину, визначається судом починаючи з дня пред`явлення позову. Відповідно до ст.182 СК України, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відтак, суд вбачає правові підстави для задоволення позову, позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав щодо дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнення з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 аліменти на її утримання у розмірі частини заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з 28 жовтня 2024 року і до досягнення нею повноліття, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, які перераховувати на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

На підставі ст.141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідачки.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.150, 164-167, 180-183 СК України, ст.ст.12, 13, 81, 89, 141, 258-259, 352, 354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

Позов задовольнити частково.

Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , батьківських прав стосовно неповнолітньої дитини - дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , аліменти на її утримання у розмірі частини заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з 28 жовтня 2024 року і до досягнення нею повноліття, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, які перераховувати на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Зобов`язати орган опіки та піклування у місячний строк з дня набрання рішенням законної сили відкрити на ім`я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , особистий рахунок у відділенні Державного ощадного банку України.

Стягнути з ОСОБА_3 в дохід держави 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. судового збору.

Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред`явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , паспорт серії НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Неповнолітня дитина: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_6 , РНОКПП НОМЕР_7 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , паспорт серії НОМЕР_8 , РНОКПП відсутній, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Повне судове рішення складене 10 березня 2025 року.

Головуючий суддя: Т.Ю.Демчина

СудКузнецовський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення21.02.2025
Оприлюднено28.03.2025
Номер документу126091334
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —565/2356/24

Рішення від 21.02.2025

Цивільне

Кузнецовський міський суд Рівненської області

Демчина Т.Ю.

Ухвала від 06.01.2025

Цивільне

Кузнецовський міський суд Рівненської області

Демчина Т.Ю.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Кузнецовський міський суд Рівненської області

Демчина Т.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні