Справа № 464/5322/24
пр.№ 2-о/464/44/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.03.2025 м. Львів
Сихівський районний суд м. Львова
у складі: головуючої судді Сабари Л.В.,
секретаря судового засідання Варениці Р.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Сихівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про встановлення факту, що має юридичне значення,
встановив:
заявник ОСОБА_1 звернулась досуду ззаявою,поданою представником ОСОБА_4 ,про встановленняфакту, що має юридичне значення, а саме факту її народження ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Львові, відомості про батьків: мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою державної реєстрації народження органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Заяву обґрунтовує тим, що народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Львові. Її батьками є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , які станом на момент її народження у шлюбі не перебували. У зв`язку із складними життєвими обставинами та байдужим ставленням батьків, а також оскільки її мати не мала паспорта громадянина України, в органах РАЦС не було проведено реєстрації її народження та відповідно не виготовлено свідоцтва про її народження. Наведені обставини унеможливлюють отримання нею паспорта громадянина України, що, в свою чергу, позбавляє її можливості отримати індивідуальний податковий номер, здобути вищу освіту, офіційно працевлаштуватись, відкрити рахунок в банку та користуватись іншими правами, наданими для громадянина України. Враховуючи те, що встановлення факту її народження породить для неї юридичні наслідки у вигляді виникнення особистих майнових та немайнових прав, а інша можливість отримати документ, що засвідчує факт її народження, окрім як в судовому порядку, відсутня, просить заяву задовольнити.
06.11.2024 до суду надійшли письмові пояснення заінтересованої особи ОСОБА_3 , відповідно до яких зазначає, що є батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . У зв`язку із складними життєвими обставинами, ані він, ані цивільна дружина ОСОБА_2 , яка є матір`ю заявниці, не провели в органах державної реєстрації актів цивільного стану реєстрації народження їх доньки. Крім того вказує, що їх діти ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , що є братом та сестрою заявниці, також в судовому порядку встановлювали факт їх народження. Щодо задоволення заяви не заперечує.
06.11.2024 до суду надійшли письмові пояснення заінтересованої особи ОСОБА_2 , згідно з якими зазначає, що є матір`ю заявниці. У зв`язку із тим, що на момент народження доньки не мала паспорта громадянина України, не здійснила реєстрації її народження у органах РАЦС. Щодо задоволення заяви не заперечує.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.08.2024 матеріали справи передано на розгляд судді Сабарі Л.В.
Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 08.08.2024 заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.
Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 18.10.2024 до участі у справі як заінтересованих осіб залучено ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 10.12.2024 виключено Відділ соціальної роботи Сихівського району Львівського міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді від участі у справі як заінтересовану особу.
Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 13.02.2025 клопотання представника заявника ОСОБА_4 про витребування доказів задоволено, витребувано у КНП ЛОР «Львівський обласний клінічний перинатальний центр» відповідні докази.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, звернулась до суду з заявою про проведення розгляду справи за її відсутності, заяву підтримує та просить задовольнити.
Представник заінтересованої особи Сихівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Сирко Т. в судове засідання не з`явилась, скерувала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Заінтересована особа ОСОБА_3 надав пояснення про те, що є батьком заявниці. Так, ОСОБА_2 народила доньку ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1 у Львівському перинатальному центрі. На момент народження доньки з ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі не перебував, остання є його цивільною дружиною. У зв`язку із відсутністю в ОСОБА_2 паспорта громадянина України, не мали можливості провести державну реєстрацію народження їх доньки. ОСОБА_2 паспорта не отримувала, оскільки не є громадянкою України, а походить з російської федерації, має відповідне свідоцтво про народження. Водночас він є громадянином України.
Заінтересована особа ОСОБА_2 повідомила суду, що заявниця є її донькою. Народила її ІНФОРМАЦІЯ_1 у Львівському перенатальному центрі. ОСОБА_3 є її батьком, в зареєстрованому шлюбі під час народження доньки з ним не перебувала. У зв`язку із складними обставинами та відсутністю у неї паспорта, не провела державну реєстрацію народження доньки у органах державної реєстрації.
В судове засідання, призначене на 19 березня 2025 року, заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не з`явились, повідомлені належним чином.
Враховуючи неявку учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, з`ясувавши таким чином фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Статтею 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 16 ЦК України, ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За змістомч.ч.1,2ст.293ЦПК Україниокреме провадження цевид непозовногоцивільного судочинства,в порядкуякого розглядаютьсяцивільні справипро підтвердженнянаявності абовідсутності юридичнихфактів,що маютьзначення дляохорони прав,свобод таінтересів особиабо створенняумов здійсненнянею особистихнемайнових чимайнових правабо підтвердженнянаявності чивідсутності неоспорюванихправ. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом (ч. 3 ст. 294 ЦПК України).
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно з роз`ясненнями, викладеними у п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщ згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Положеннями ст. 49 ЦК України визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є, зокрема, народження фізичної особи. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно доположень ст.144СК Українибатьки зобов`язаніневідкладно,але непізніше одногомісяця віддня народженнядитини,зареєструвати народженнядитини воргані державноїреєстрації актівцивільного стану. Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначені Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відповідно до ч. 2 ст. 2, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відомості про народження фізичної особи та її походження підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону.
За змістом ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованої постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі.
При дослідженні доказів, судом встановлено наступне.
Згідно з довідкою №1303, виданою Львівським державним обласним перинатальним центром, ОСОБА_2 перебувала в Перинатальному центрі з 25.05.200 до 28.05.2000 у зв`язку з передчасними терміновими пологами. Пологи пройшли 25.05.2000 о 07.00 год. без ускладнень, ОСОБА_2 народила дитину: стать «жіноча», вага 3600 г, довжина 54 см (а. с. 6).
Як вбачається з медичної довідки №1 про перебування дитини під наглядом лікувального закладу КНП «4-а міська поліклініка м. Львова» від 15.03.2019, дитину ОСОБА_2 , яка народилась (зі слів матері) ІНФОРМАЦІЯ_3 , взято на облік 29.05.2000. Стать дитини «жіноча», вага 3600, довжина тіла 54 см. Згідно з довідкою, мати дитини проживає за адресою: АДРЕСА_1 , під наглядом жіночої консультації не перебувала (а. с. 8).
З довідки Середньої загальноосвітньої школи №72 №01-28/076 від 05.03.2019 вбачається, що ОСОБА_1 дійсно навчалась у вказаному навчальному закладі з 2006 по 2017 рік (а. с. 5).
Актом ТОВ «Сихів-Стимул» від 17.07.2024 посвідчується, що ОСОБА_1 , 2004 р.н., фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , без реєстрації (а. с. 7).
Згідно з відповіддю КНП ЛОР «Львівський обласний клінічний перинатальний центр» від 19.02.2025 №109, за результатами перевірки архівної документації, а саме «Історії пологів» №1303 (форма 096/о) та Історії розвитку новонародженого №839 (форма 097/0), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , (адреса: АДРЕСА_1 ) народила ІНФОРМАЦІЯ_1 живу доношену дитину жіночої статі масою 3600 грам, зростом 54 см. Діагноз при госпіталізації: IV вагітність в термін 40-41 тижнів. Стан дитини при виписці задовільний.
Надати належним чином засвідчену копію корінця медичного свідоцтва про народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 дитини або копію медичного свідоцтва про народження дитини неможливо, оскільки Львівський перинатальний центр не здійснює зберігання облікової документації щодо яких сплив визначений законодавством строк зберігання (а. с. 138-141).
Свідок ОСОБА_9 надала показання про те, що є сестрою ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 . З дитинства із нею проживають разом. ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є їх батьками. З метою встановлення факту народження та отримання свідоцтва про народження та відповідно паспорта громадянина України зверталась до суду аби отримати відповідне рішення.
Згідно з поясненнями заявниці, на даний час остання не має можливості зареєструвати у органах державної реєстрації актів цивільного стану факт її народження, оскільки не має жодного документа, що посвідчує її особу. Відсутність свідоцтва про народження унеможливлює отримання нею паспорта громадянина України, у зв`язку із чим встановлення факту її народження породжує для неї юридичні наслідки, такі як можливість користуватись правами, наданими їй згідно з чинним законодавством як громадянці України.
Таким чином, з досліджених судом доказів вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Львові ОСОБА_10 народила доньку ОСОБА_5 , однак у зв`язку із відсутністю у матері документів, що посвідчують її особу, органом державної реєстрації актів цивільного стану не було проведено реєстрації факту народження дитини.
Оцінюючи надані заявницею докази на підтвердження факту народження, суд виходить з того, що народження особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну, виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав. Враховуючи вищевикладене та те, що в ході судового розгляду факт народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Львові, відомості про матір ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , знайшов своє підтвердження, встановлення такого факту породжує для заявника юридичні наслідки, чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення, у заявника відсутня інша можливості одержати документ, який посвідчує факт її народження, у зв`язку із чим суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви в цій частині та встановлення факту народження заявника в певний час.
Водночас, при вирішенні вимоги заяви про встановлення факту народження заявника від батька ОСОБА_3 , суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, на момент народження заявника її батьки не перебували у шлюбі між собою.
Статтею 125 СК України визначено, що якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.
Згідно з ч. 1 ст. 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
За відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду (ч. 1 ст. 128 СК України).
Відповідно до ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу (визначення походження дитини від батька за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою), або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Враховуючи вищенаведене та те, що рішення суду про встановлення факту народження особи в певний час є тільки підставою для отримання свідоцтва про народження, що видається органом державної реєстрації актів цивільного стану України, які проводять державну реєстрацію народження дитини з одночасним визначенням її походження, суд, в межах розгляду заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, в силу норм чинного законодавства не може вирішувати питання, пов`язанні із визначенням та встановленням батьківства, визначення її походження здійснюватиметься при реєстрації народження уповноваженим органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою заінтересованих осіб (особи, яка вважає себе батьком дитини), рішення суду про визнання ОСОБА_3 батьком заявника за результатами вирішення спору про визнання батьківства не приймалось, у зв`язку із чим у задоволенні заяви в цій частині необхідно відмовити.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Таким чином, повне судове рішення складено 24 березня 2025 року, що є датою його ухвалення, ухваленого за відсутності учасників справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 81, 89, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд,
ухвалив:
заяву задовольнити частково.
Встановити факт народження, а саме: ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Львів, відомості про матір: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
В решті заяви відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне судове рішення складено 24 березня 2025 року.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа: Сихівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: м. Львів, пр-т Червоної Калини, 109, код ЄДРПОУ 35968907;
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Головуюча Сабара Л.В.
Суд | Сихівський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 24.03.2025 |
Оприлюднено | 27.03.2025 |
Номер документу | 126094150 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Сихівський районний суд м.Львова
Сабара Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні