Рішення
від 26.03.2025 по справі 154/820/25
ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

154/820/25

2/154/662/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2025 року м. Володимир

Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого судді Вітера І.Р.,

при секретарі Багдасаровій Л.А

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Володимир-Волинський цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Устилузької міської ради Володимир-Волинського району Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

25 лютого 2025 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Устилузької міської ради Володимир-Волинського району Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтувала тим, що 17 вересня 2020 року її матір ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Володимир-Волинського міського нотаріального округу Волинської області, і на випадок своєї смерті зробила заповітне розпорядження, що все належне їй майно з чого б воно не складалося і де б воно не знаходилося, яке буде належати їй на день смерті в тому числі житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 , земельну ділянку площею 0.2500 га призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель, що розташована на території с. Пятидні Пятиднівської сільської ради Володимирського району Волинської області, земельну ділянку площею 0.1500 га призначеної для ведення особистого підсобного господарства, розташованої на території с. Пятидні Пятиднівської сільської ради Володимирського району Волинської області заповідаю своїй доньці ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, після її смерті відкрилася спадщина за заповітом на належне їй майно.

Після смерті ОСОБА_2 , вона у визначений законом шестимісячний термін не подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, оскільки не знала про те, що мати заповіла належне їй майно саме їй, не знала про наявність вказаного заповіту, посвідченого на її ім`я, і ніхто її про це не повідомив.

У позовній заяві просила визначити їй три місяці додаткового строку для прийняття спадщини.

В підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, скерувала до суду заяву, за якою позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила суд слухати справу у її відсутність.

Представник відповідача Устилузької міської ради Володимир-Волинського району Волинської області в підготовче судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надійшла заява сільського голови в якій він просить слухати справу у відсутності їх представника, не заперечує щодо задоволення позову ОСОБА_1 .

Згідно із частиною третьою статті 200ЦПКУкраїни за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

З урахуванням вищезазначеного, суд вважає за можливе провести розгляд справи у підготовчому судовому засіданні за відсутності сторін на підставі наявних у справі письмових доказів та у відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Правовідносини, які склалися з приводу обставин прийняття спадщини регулюються цивільним законодавством України.

Так, у відповідності до ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.

Згідно ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Статтею 1272ЦКУкраїни визначені наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини.

У відповідності до ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Відтак, відповідно до змісту ст.1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:

1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;

2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину.

Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленому ст.1269 ЦК України, та набути право на спадщину відповідно до ч.5 ст.1268, ст.ст.1296-1299 ЦК України. Вирішення судом спору щодо визнання права власності в порядку спадкування може відбуватися лише після прийняття спадщини.

При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

В судовому засіданні встановлено наступні обставини.

Згідно заповіту, посвідченого привтаним нотаріусом Володимир-Волинського міського нотаріального округу Волинської області 17.09.2020 року, ОСОБА_2 , на випадок своєї смерті зробила заповітне розпорядження, що все належне їй майно з чого б воно не складалось і де б воно не знаходилось, яке буде належати їй на день смерті в тому числі житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 , земельну ділянку площею 0.2500 га призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель, що розташована на території с. Пятидні Пятиднівської сільської ради Володимирського району Волинської області, земельну ділянку площею 0.1500 га призначеної для ведення особистого підсобного господарства, розташованої на території с. Пятидні Пятиднівської сільської ради Володимирського району Волинської області заповіла ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть № НОМЕР_1 від 16 жовтня 2023 року, виданим виконавчим комітетом Устилузької міської ради Володимир-Волинського району Волинської області.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина за заповітом на належне їй на праві приватної власності майно, в тому числі на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 , земельну ділянку площею 0.2500 га призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель, що розташована на території с. Пятидні Пятиднівської сільської ради Володимирського району Волинської області, земельної ділянки площею 0.1500 га призначеної для ведення особистого підсобного господарства, розташованої на території с. Пятидні Пятиднівської сільської ради Володимирського району Волинської області.

Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

З поясненьпозивача уїї позовнійзаяві вбачається,що після смерті матері, вона у встановлений законом шестимісячний строк, не звернулась із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори, у зв`язку з тим, що не знала про те, що покійна ОСОБА_2 заповіла належне їй майно саме їй, не знала про наявність вказаного заповіту, посвідченого на її ім`я, і ніхто її про це не повідомив. У позовній заяві просила визначити їй три місяці додаткового строку для прийняття спадщини

Як встановленосудом,позивач начас відкриттяспадщини непроживала ізспадкодавцем, про наявність заповіту складеного на її користь дізналась поза межами строку, передбаченого ч.1 ст.1270 ЦК України, і ці обставини свідчать про поважність причин, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця при поданні заяви про прийняття спадщини, що є підставою для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Необізнаність спадкоємця про існування заповіту є поважною причиною для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини (правові позиції ВСУ у справі № 6-1320цс17 від 23.08.2017 року, а також ВС у справі № 565/1145/17 від 26.06.2019 року).

Враховуючи обставинисправи,наявності заповітуна користьпозивача якспадкоємця майна,а такожнаведені позивачемпричини,які єоб`єктивнимита істотнимитруднощами,суд відповіднодо положеньчастини третьоїстатті 1272ЦК України, дійшов висновку, що наявності правових підстав для визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини.

У відповідності до ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

На підставі ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням або не вчиненням нею процесуальних дій.

У відповідності до ч.3 ст.13 ЦПК України, учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

За таких обставин фактичні обставини справи встановлені судом на підставі доводів позивача, які повністю підтверджені нею документально.

Відтак, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 не була обізнана про наявність заповіту, не знала, що заповіт було складено на її користь.

За таких обставин позивач по смерті матері до нотаріуса для прийняття спадщини вчасно не звернулась.

Отже, встановивши, що ОСОБА_1 була необізнана про наявність заповіту, складеного на її користь, суд дійшов висновку про поважність причин пропуску позивачем строку прийняття спадщини, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України є підставою для визначення їй додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст. 12, 81, 247, 263-265 ЦПК України, ст.ст.1268-1272 ЦК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Устилузької міської ради Володимир-Волинського району Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 проживає за адресою: АДРЕСА_2 ), додатковий строк тривалістю 3 (місяці) для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Володимир-Волинського міського суду Ігор ВІТЕР

СудВолодимир-Волинський міський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення26.03.2025
Оприлюднено28.03.2025
Номер документу126120977
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —154/820/25

Рішення від 26.03.2025

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Вітер І. Р.

Ухвала від 26.02.2025

Цивільне

Володимир-Волинський міський суд Волинської області

Вітер І. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні