Рішення
від 26.03.2025 по справі 940/155/25
ТЕТІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

26.03.2025 Провадження по справі № 2/940/175/25

Справа № 940/155/25

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

26 березня 2025 року Тетіївський районний суд Київської області в складі :

головуючого судді : Косович Т.П.

при секретарі : Козуб І.С.

з участю адвоката: Порхун О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тетієві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тетіївської міської ради про встановлення факту постійного проживання на час відкриття спадщини,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить встановити факт її постійного проживання разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день відкриття спадщини в АДРЕСА_1 .

Свої вимогимотивує тим,що післясмерті ІНФОРМАЦІЯ_2 їїматері ОСОБА_2 відкрилася спадщина,яка складаєтьсяіз житловогобудинку в АДРЕСА_1 .Позивачка претендуєна зазначенуспадщину якспадкоємець зазаконом,оскільки єдонькою померлої,та вважає,що спадщинуприйняла фактично,так якдо днясмерті матерівони проживалиразом однієюсім`єю заоднією адресоюв АДРЕСА_1 .Звернувшись донотаріуса зметою видачісвідоцтва проправо наспадщину зазаконом,позивачці буловідмовлено увчиненні нотаріальноїдії,оскільки документальнофакт прийняттяспадщини підтвердитинеможливо,так якна деньсмерті ОСОБА_2 вона булазареєстрована в АДРЕСА_2 , в зв`язку з чим остання не може реалізувати своїх спадкових прав.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Порхун О.П. позовні вимоги підтримали. Позивачка суду пояснила, що її мати ОСОБА_2 тривалий час хворіла, а тому вона постійно проживала разом з нею до дня її смерті.

Представник відповідачав судове засідання не прибув, надав до суду клопотання про слухання справи у відсутності представника Тетіївської міської ради, просить суд прийняти рішення на підставі поданих доказів на розсуд суду.

Свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що померла ОСОБА_2 є його свахою, а тому він знає сім`ю останньої та підтверджує той факт, що разом з нею до дня смерті проживала її донька ОСОБА_1 .

Свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що померла ОСОБА_2 це її сусідка, а тому вона підтверджує той факт, що разом з нею до дня смерті проживала її донька ОСОБА_1 , яка її доглядала та поховала.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачки та її представника, свідків, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Тетіїв Київської області померла мати позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 02.01.2020 року (а.с. 9) та копією свідоцтва про народження позивачки серії НОМЕР_2 від 28.06.1984 року (а.с. 10).

Після їїсмерті відкриласяспадщина,яка складаєтьсяіз правана житловийбудинокв АДРЕСА_1 (копія будинкової книги а.с. 11-13.

Позивачка є спадкоємицею після смерті ОСОБА_2 за законом, оскільки є донькою померлої

Проте, звернувшись до державного нотаріуса Тетіївської державної нотаріальної контори Давидової С.М. з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок, позивачка отримала відмову у вчиненні нотаріальної дії через відсутність доказів фактичного прийняття спадщини (копія постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 1032/02-31 від 16.10.2024 року а.с. 14), які позивачка надати не може, оскільки вона на час смерті матері була зареєстрована в АДРЕСА_2 , а ОСОБА_2 - в АДРЕСА_1 .

Разом з тим, факт постійного проживання позивачки разом з із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день відкриття спадщини в АДРЕСА_1 підтверджується зібраними у справі доказами, зокрема поясненнями позивачки та свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року, тощо.

Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до статей1216, 1217 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Устатті 1218 ЦК Українизазначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (статті1220, 1222 ЦК України).

Відповідно до частини 1 статті 1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина 1 статті 1270 ЦК України).

За змістом частини 3 статті 1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Якщо проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Частина 3статті 1268 ЦК Українивимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не лише реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного.

Для вирішення питання щодо наявності підстав для застосування до спірних правовідносин положень частини третьої статті 1268 ЦК Україниє необхідним встановлення місця проживання спадкодавця і спадкоємця.

Місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово (частина першастатті 29 ЦК України).

Положеннястатті 29 ЦК Українине ставлять місце фактичного проживання особи в залежність від місця її реєстрації.

Право на вибір місця проживання закріплено устатті 33 Конституції України, відповідно до якої кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Під місцем постійного проживання розуміється місце, де фізична особа постійно проживає. Тимчасовим місцем проживання є місце перебування фізичної особи, де вона знаходиться тимчасово (під час перебування у відпустці, відрядженні, зокрема у готелі чи у санаторії, тощо).

Відповідно до частини другоїст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або відсутність неможутьбутиумовоюреалізаціїправі свобод, передбаченихКонституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації не є абсолютним підтвердженням того, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини проживання підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем.

Саме до такого висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 10.01.2019 року у справі № 484/747/17.

За змістом ч. 2ст. 315 ЦПК Україниу судовому засіданні можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Таким чином, аналізуючи зібрані по справі і досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки в суді знайшов своє підтвердження той факт, що ОСОБА_1 постійно проживала разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , за однією адресою на час відкриття спадщини після її смерті.

Керуючись ст.ст. 29, 1216-1223, 1261, 1268-1270 ЦК України, Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»,ст.ст. 258, 259, 263-265, 268, 315, 319, 354 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Тетіївської міської ради про встановлення факту постійного проживання на час відкриття спадщини - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстрованої в АДРЕСА_2 , разом із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день відкриття спадщини в АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного рішення: 31.03.2025 року.

Суддя: Т.П.Косович

СудТетіївський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення26.03.2025
Оприлюднено28.03.2025
Номер документу126123074
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —940/155/25

Рішення від 26.03.2025

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Косович Т. П.

Рішення від 26.03.2025

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Косович Т. П.

Ухвала від 03.03.2025

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Косович Т. П.

Ухвала від 28.01.2025

Цивільне

Тетіївський районний суд Київської області

Косович Т. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні