Справа № 570/4809/24
Номер провадження 2-о/570/57/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2025 року
Рівненський районний суд Рівненської області в особі:
судді Красовського О.О.
з участю секретаря судових засідань Захарук Г.Л.
заявниці ОСОБА_1
представника заявниці - адвоката Штогун Н.Є.
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судум.Рівне цивільнусправу зазаявоюОСОБА_1 , заінтересовані особи: Зорянська сільська рада Рівненського району Рівненської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про встановлення факту, що має юридичне значення, -
в с т а н о в и в:
В обґрунтування заявлених вимог заявниця зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_8 . Заявниця з 2000 р. і до моменту смерті постійно проживала з батьком. З метою оформлення спадкових прав просить суд встановити факт постійного проживання разом з спадкодавцем на дату відкриття спадщини.
Заявниця в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та пояснила суду про обставини, що описані вище. Заяву просила задоволити. Додатково пояснила, що з 2000 р. постійно проживала разом з батьком. Через похилий вік батько не міг забезпечувати себе самостійно, хворів, вона забезпечувала його усім необхідним, у тому числі ліками та харчуванням. Однак вона не може оформити спадкові права через те, що її місце реєстрації не співпадає з місцем реєстрації батька. Тому звернулася до суду з відповідною заявою.
Представник заявниці в судовому засіданні заяву підтримала та просила задоволити. Пояснила, що встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини має для заявниці юридичне значення. Це надасть їй змогу реалізувати право на оформлення спадщини за заповітом після смерті батька у встановленому законом порядку.
Представник заінтересованої особи Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області не з`явився в судове засідання. Згідно до поданих пояснень просить справу розглядати без їх участі. Проти задоволення заяви не заперечують.
Заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 в судове засідання не з`явилися. ЄСПЛ у справі "Пономарьов проти України" зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. Згідно до положень ЦПК України про порядок повідомлення особи про час та місце судового засідання заінтересовані особи є належним чином повідомленими про час та місце судового розгляду даної цивільної справи. Крім того, на веб-сайті суду розміщується список справ, що призначені судом до розгляду, і така інформація є відкритою, загальнодоступною та зрозумілою; і при бажанні вони мали можливість отримати інформацію про дату і час розгляду справи. Від сторін не надходили заяви про відкладення розгляду справи чи про слухання справи без їх участі.
Суд вважає, що така поведінка заінтересованих осіб свідчить про те, що вони не мають інтересу до справи. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі "Смірнова проти України").
Суд наголошує, що відкладення розгляду справиє правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін чи учасників справи, анеможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Суд вважає, що справу можливо розглянути на підставі наявних доказів, участь сторін у справі не є обов`язковою.
Повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи, заслухавши пояснення учасників процесу та дослідивши матеріали справи суд вважає, що заява підлягає до задоволення, з огляну на наступне.
При розгляді справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько заявниці, ОСОБА_8 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Після його смерті залишилось спадкове майно.
18 грудня 2008 року батько заявниці на випадок своєї смерті зробив особисте розпорядження, яким заповів належний йому будинок своїй дочці, ОСОБА_1 . Вищевказаний заповіт був посвідчений секретарем виконкому Жобринської сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Спадкова справа після смерті ОСОБА_8 не заводилась, що підтверджується витягом із Спадкового реєстру № 78274374 від 09 вересня 2024 року.
У вересні 2024 року заявниця звернулась до приватного нотаріуса Рівненського районного нотаріального округу Деренька Р.І. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, але у видачі такого свідоцтва їй було відмовлено та видано Повідомлення № 175/01-16 від 09 вересня 2024 року на тій підставі, що вона пропустила шестимісячний термін для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті свого батька.
Однак з даним твердженням нотаріуса заявниця не погоджується, спадщину вона прийняла, тому й звернулася до суду для встановлення цього факту.
З 2000 року і до часу смерті батько заявниці проживав разом з нею та її сім`єю в квартирі АДРЕСА_1 .
Цей факт підтверджується довідкою № 1855, виданою відділом адміністративних послуг та цифрової трансформації Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області 09 вересня 2024 року.
Ці ж обставини підтвердили свідки.
В судовому засіданні було допитано в якості свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_10 . Відповідно до показань свідків, батько заявниці з 2000 року проживав у квартирі заявниці в с. Зоря Рівненського району Рівненської області, і до часу смерті. Заявниця доглядала за батьком.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1222, ч. 1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України). Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 205/2102/19-ц вказав на те, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та законних інтересів. В розумінні ЦК України заявниця є такою, що прийняла спадщину після смерті батьків з огляду на те, що вона спільно проживала з ними.
Згідно з ч.1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до положень ст.ст. 1216-1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.ч.1,6 ст.29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Згідно з пунктами 3.21, 3.22 глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, у відповідній редакції, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї. У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.
Зі змісту наведених норм закону вбачається, що під постійним місцем проживанням спадкоємця із спадкодавцем розуміється як факт безпосереднього проживання спадкоємця із спадкодавцем на момент його смерті, так і факт наявності у спадкоємця, на момент смерті спадкодавця, зареєстрованого у передбаченому законом порядку місця проживання за однією адресою зі спадкодавцем.
Частина 3 статті 1268 ЦК України вимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не саму реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного (постанова ВС від 08.03.2023 року у справі №205/11460/21),
Суд зазначає, що заявниця надала належні доводи на підтвердження того факту, що вона постійно проживала зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Даний факт був підтверджений і показаннями свідків.
Зважаючи на наведене суд вважає, що заява є обґрунтованою та доведеною, а тому підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 12, 89, 263-265 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Зорянська сільська рада Рівненського району Рівненської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про встановлення факту, що має юридичне значення - задоволити повністю.
Встановити, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) постійно проживала з спадкодавцем ОСОБА_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Зоря Рівненського району Рівненської області, на час відкриття спадщини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Заявниця: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , мешканка: АДРЕСА_2 ).
Заінтересована особа: Зорянська сільська рада Рівненського району Рівненської області (код ЄДРПОУ 04387220, вул. Жовтнева, буд. 1, с. Зоря Рівненського району Рівненської області).
Заінтересована особа: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрована: АДРЕСА_3 ).
Заінтересована особа: ОСОБА_3 (1994 р.н., паспортні дані та РНОКПП суду невідомі, мешканець: АДРЕСА_3 ).
Заінтересована особа: ОСОБА_4 (1991 р.н., паспортні дані та РНОКПП суду невідомі, мешканець: АДРЕСА_3 ).
Заінтересована особа: ОСОБА_5 (1998 р.н., паспортні дані та РНОКПП суду невідомі, мешканка: АДРЕСА_3 ).
Заінтересована особа: ОСОБА_11 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована: АДРЕСА_3 ).
Заінтересована особа: ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстрована: АДРЕСА_3 ).
Суддя: Красовський О.О.
Суд | Рівненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2025 |
Оприлюднено | 28.03.2025 |
Номер документу | 126124300 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Рівненський районний суд Рівненської області
Красовський О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні