Справа № 464/531/25
пр.№ 2/464/829/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.03.2025 року м.Львів
Сихівський районний суд м.Львова
у складі головуючого-судді Мички Б.Р.
за участю секретаря судового засідання Севери Ю.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України до ОСОБА_1 про стягнення коштів за навчання,
в с т а н о в и в:
представник позивача Молень І.Й. звернулась в суд із позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача кошти, затрачені Тернопільським національним медичним університетом імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України на його навчання в розмірі 146916,15 грн, суму отриманої стипендії в розмірі 64552,66 грн та судові витрати пов`язані із сплатою судового збору.
В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що 11 серпня 2015 року відповідача ОСОБА_1 зараховано студентом першого курсу медичного факультету ДВНЗ «ТДМУ імені І.Я. Горбачевського МОЗ України» на спеціальність «лікувальна справа». 01 вересня 2015 року ДВНЗ «ТДМУ імені І.Я. Горбачевського МОЗ України», відповідач ОСОБА_1 та повноважний представник (матір) відповідача уклали угоду про підготовку фахівців із вищою освітою, згідно з умовами якої відповідач зобов`язується прибути після закінчення Університету на навчання в інтернатуру відповідно до направлення та пройти повний курс навчання згідно програми; по завершенню навчання в інтернатурі прибути на місце працевлаштування згідно призначення і відпрацювати не менше трьох років; у разі відмови їхати за направленням на навчання в інтернатуру або за призначенням на місце працевлаштування відшкодувати Університету вартість навчання та суму отриманої стипендії. В подальшому, відповідача було направлено як молодого спеціаліста на роботу у КНП «Міська дитяча клінічна лікарня м.Львова» на посаду лікаря-ендоскопіста. Відповідач завершив інтернатуру за спеціальністю «Хірургія» у липні 2024 року та не пройшов курси за спеціальністю «Ендоскопія», оскільки такі починаються у березні 2025 року, тому 02 серпня 2024 року відповідача було направлено на посаду лікаря-хірурга опікового відділення для дорослих Міського центру термічної травми та пластичної хірургії ВП «Лікарня Святого Луки» на 0,1 ставки. Згодом, 05 листопада 2024 року ОСОБА_1 як лікаря-хірурга було звільнено з роботи у зв`язку із прогулом без поважних причин на підставі п.4 ст.40 КЗпП України. Тому, позивач просить стягнути з відповідача затрачені кошти на його навчання та суму отриманої ним стипендії.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21 січня 2025 року таку передано на розгляд судді Мички Б.Р.
Ухвалою суду від 23 січня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачу встановлено строк 15 днів з дня вручення ухвали щоб подати до суду у відповідності до вимог ст.178 ЦПК України відзив на позовну заяву.
Відповідачу рекомендованим листом з повідомленням направлено ухвалу про відкриття провадження у справі та копію позовної заяви з додатками за зареєстрованим у встановленому порядку місцем проживання. Згодом, на адресу суду повернулось рекомендоване повідомлення за закінченням терміну зберігання. 18 лютого 2025 року відповідачу повторно судом була направлена копія ухвали про відкриття провадження у справі та копія позовної заяви з додатками. Проте, такий лист також повернувся на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Відповідач відзив на позов не подав, жодних заяв чи клопотань ним не заявлено.
Розгляд справи проводиться без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження, як це передбачено ч.13 ст.7 ЦПК України. На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом, 1 вересня 2015 року державний вищий навчальний заклад «Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України» в особі ректора проф. ОСОБА_2 , що діє на підставі Статуту навчального закладу, студент ОСОБА_1 та його повноважний представник мати ОСОБА_3 уклали угоду №186 про підготовку фахівців з вищою освітою. В такій угоді зазначені зобов`язання сторін. Зокрема, Університет зобов`язується оформити студентові направлення на працевлаштування, а студент у свою чергу зобов`язується прибути після закінчення Університету на навчання в інтернатуру відповідно до направлення та пройти повний курс навчання згідно програми, по завершенню навчання в інтернатурі прибути на місце працевлаштування згідно призначення та відпрацювати не менше трьох років, а у разі відмови їхати за направленням на навчання в інтернатуру або за призначенням на місце працевлаштування відшкодувати Університету вартість навчання та суму отриманої стипендії.
Відповідно до протоколу засідання комісії зі сприяння працевлаштуванню спеціалістів, які закінчують Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України у червні 2021 року (LXI випуск) від 25 травня 2021 року вбачається, що відповідача ОСОБА_1 направлено як молодого спеціаліста на роботу у КНП «Міська дитяча клінічна лікарня м.Львова» на посаду лікаря-ендоскопіста. З таким рішенням комісії ОСОБА_1 ознайомився 06 липня 2021 року, що підтверджується журналом обліку направлень на роботу випускників. Згодом, за письмовою заявою відповідача від 25 травня 2021 року, такому було видано направлення на роботу №036 в КНП «Міська дитяча клінічна лікарня» на посаду лікаря-ендоскопіста. Згідно листа Департаменту охорони здоров`я Львівської обласної адмінстрації №22-4834/0/2-24 від 19.12.2024 року вбачається, що відповідача було прийнято на роботу на посаду лікаря-хірурга в КНП «Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги», що утворилось шляхом злиття та реорганізації КНП «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м.Львова», КНП «8-а міська клінічна лікарня м.Львова» та КНП «Міська дитяча клінічна лікарня м.Львова».
Згідно з листом Львівської ОДА №22-4834/0/2-24 від 19.12.2024 року ОСОБА_1 було направлено на посаду лікаря-хірурга опікового відділення для дорослих Міського центру термічної травми та пластичної хірургії ВП «Лікарня Святого Луки», оскільки відповідач завершив інтернатуру за спеціальністю «Хірургія» у липні 2024 року та не пройшов курси за спеціальністю «Ендоскопія», бо такі починаються у березні 2025 року. 02 серпня 2024 року ОСОБА_1 прийнято на посаду лікаря-хірурга опікового відділення для дорослих Міського центру термічної травми та пластичної хірургії ВП «Лікарня Святого Луки» на 0,1 ставки за основним місцем роботи, з оплатою праці згідно з штатним розписом, що підтверджується витягом з наказу №841-к/тр від 01 серпня 2024 року. Наказом КНП «Львівське територіальне медичне об`єднання «Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» №1231-к/тр від 05 листопада 2024 року ОСОБА_1 , лікаря-хірурга опікового відділення для дорослих Міського центру термічної травми та пластичної хірургії ВП «Лікарня Святого Луки», звільнено у зв`язку із прогулом без поважних причин, відповідно до п.4 ст.40 КЗпП України, оскільки такий був відсутній на робочому місці з 10 жовтня 2024 року та неможливо було отримати інформацію про причини його відсутності.
Зазначене вище свідчить про те, що відповідач відмовився пройти згідно з направленням повний курс навчання в інтернатурі згідно програми та відповідно в подальшому відпрацювати не менше трьох років як молодий фахівець в державній установі охорони здоров`я, тобто не виконав свої зобов`язання, передбачені Угодою про підготовку фахівців з вищою освітою, що укладено з ДВНЗ «ТДМУ імені І.Я. Горбачевського МОЗ України». Як наслідок, невиконання відповідачем умов Угоди тягне за собою обов`язок відшкодувати у встановленому порядку відповідно Університету вартість навчання та суму отриманої стипендії.
Відповідно до розрахунку фактичних затрат на навчання ОСОБА_1 - студента медичного факультету за державним замовленням випуску 2021 року вартість навчання становить 146916,15 грн. Окрім цього, відповідно до довідок про доходи №07-18/4187 та 07-18/4188 від 03 грудня 2024 року, виданих ОСОБА_1 , сума нарахованої стипендії відповідачу з вересня 2015 року по грудень 2019 становить 38647,56 грн та з січня 2020 року по червень 2021 року становить 25905,10 грн, тобто загальна сума нарахованої стипендії ОСОБА_1 64552,66 грн.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч.1 ст.2 ЦПК України).
Частиною 1 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. У відповідності до норми ч.1 ст.56 цього Кодексу у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах. При цьому органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні надати суду документи, що підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до ч.1 ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частиною 1ст.526ЦК Українизобов`язаннямає виконуватисяналежним чиномвідповідно доумов договорута вимогцього Кодексу,інших актівцивільного законодавства,а завідсутності такихумов тавимог -відповідно дозвичаїв діловогообороту абоінших вимог,що звичайноставляться.Порушенням зобов`язанняє йогоневиконання абовиконання зпорушенням умов,визначених змістомзобов`язання(неналежневиконання)(ч.1ст.610ЦК України).Згідно п.4ч.1ст.611ЦК Україниправовими наслідкамипорушення зобов`язанняє відшкодування збитків та моральної шкоди.
Збитками у цьому випадку є кошти з Державного бюджету України, які були отримані Університетом на підготовку та навчання Відповідача за державним замовленням, та виділялись Міністерством охорони здоров`я України (державним замовником) відповідно до затвердженого обсягу державного замовлення за відповідною спеціалізацією.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч.1ст.5 ЦПК України).
Великою Палатою Верховного Суду у своїй постанові від 26 січня 2021 року у справі 607/3693/17 (провадження №14-151цс20) зазначено, що отриману випускником вищого навчального закладу під час навчання академічну стипендію слід вважати такою, що входить до складу витрат, які випускник такого закладу має компенсувати замовникові його навчання у разі неприбуття цього випускника за направленням або його відмови без поважних причин приступити до роботи за призначенням (зокрема, відпрацювати три роки в закладі охорони здоров`я, куди випускник направлений за розподілом).
Зобов`язання випускника вищого навчального закладу щодо повернення здійснених на навчання витрат, які випускник такого закладу має компенсувати замовникові його навчання у разі його неприбуття за направленням або відмови без поважних причин приступити до роботи за призначенням (зокрема відпрацювати три роки в закладі охорони здоров`я, куди випускник направлений за розподілом) є мірою цивільно-правової відповідальності цього випускника і водночас, способом захисту майнових прав та інтересів замовника навчання.
До спірних правовідносин між випускником вищого навчального закладу та замовником його навчання щодо повернення здійснених витрат на це навчання підлягає застосуванню відповідна нормастатті 52 Закону України «Про освіту», чинна на момент виникнення між відповідними випускником та вищим навчальним закладом правовідносин щодо навчання випускника, якщо відповідна міра цивільно-правової відповідальності передбачена укладеним договором про надання освітніх послуг.
Відтак, так як, Університет є бюджетною установою, органом управління якого є Міністерство охорони здоров`я України, а ректор ДВНЗ «ТДМУ імені І.Я. Горбачевського» (натепер - ТНМУ імені І.Я. Горбачевського МОЗ України) є стороною укладеної з відповідачем Угоди на підготовку фахівця з вищою освітою, який погодився на працевлаштування його навчальним закладом, отримав направлення на роботу та, навчаючись за кошти Державного бюджету, погодився відшкодувати вартість свого навчання у разі відмови відпрацювати не менше трьох років, тому ТНМУ імені І.Я. Горбачевського МОЗ України наділений правом звернутися до суду з даним позовом з метою відшкодування Університету (до державного бюджету), затрачених Університетом коштів на навчання в розмірі 146916,15 грн та суми отриманої стипендії в розмірі 11144,20 гривень, що разом становить 176965,05 грн.
Згідно зіст.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Аналізуючи вищенаведені обставини, суд приходить до переконання, що у даному випадку має місце умисне порушення з вини відповідача прав позивача, відтак, позов Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України до ОСОБА_1 про стягнення коштів за навчання та суми отриманої стипендії підлягає до задоволення.
Крім того, на підставі ч.1ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, а саме, сплачений при зверненні до суду із позовом судовий збір в розмірі 3172,03 гривень.
На підставі наведеного та керуючись статтями 4,12,76,77,78,80,81141,258,259,264,265,354,355 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
позов Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України до ОСОБА_1 про стягнення коштів за навчання -задоволити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України грошові кошти, витрачені на його навчання у сумі 211 468,81 грн, що складається із коштів затрачених на його навчання в сумі 146 916,15 грн та з отриманої ним стипендії в сумі 64 552,66 грн.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України 3 172,03 грн судового збору, сплаченого при поданні позову.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про його перегляд, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його переглядякщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач:Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров`я України, код ЄДРПОУ 02010830, м.Тернопіль, Майдан Волі, 1.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Головуючий Богдан МИЧКА
Суд | Сихівський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2025 |
Оприлюднено | 28.03.2025 |
Номер документу | 126139818 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Сихівський районний суд м.Львова
Мичка Б. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні