Рішення
від 26.03.2025 по справі 904/2921/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.03.2025м. ДніпроСправа № 904/2921/24

За позовом Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради, м. Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕЕЛТІ ЦЕНТР", м. Львів

про стягнення заборгованості за договором про надання послуги з постачання теплової енергії

Суддя Красота О.І.

Без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕЕЛТІ ЦЕНТР" і просило суд стягнути основний борг у розмірі 68 006,68 грн., пеню у розмірі 1 319,89 грн., 3% річних у розмірі 1 151,61 грн., інфляційні втрати у розмірі 1 412,01 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем умов Договору про надання послуги з постачання теплової енергії № 050183 від 22.12.2021 в частині повної та своєчасної оплати наданих послуг.

У поданій позовній заяві викладене клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 08.07.2024 позовну заяву залишено без руху; встановлено Позивачу семиденний строк з дня вручення цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви, а саме уточнити позовну заяву в частині ціни позову та загальної суми заборгованості.

11.07.2024 від Позивача надійшло клопотання про усунення недоліків позовної заяви, до якого додано уточнену позовну заяву, в якій він просив суд стягнути з Відповідача основний борг у розмірі 68 006,68 грн., пеню у розмірі 1 338,94 грн., 3% річних у розмірі 1 115,61 грн., інфляційні втрати у розмірі 2 596,24 грн.

Ухвалою суду від 16.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Відповідач відзив на позов до суду не надав, ухвалу суду від 16.07.2024 про відкриття провадження у справі направлено за його місцезнаходженням згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 60), що підтверджується конвертом АТ "Укрпошта", повернутим відділенням поштового зв`язку з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с. 77-80).

З урахуванням викладеного, господарський суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Справу відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглянуто судом протягом розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

22.12.2021 між Комунальним підприємством "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради (далі - Позивач, Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕЕЛТІ ЦЕНТР" (далі - Відповідач, Споживач) укладено Договір про надання послуги з постачання теплової енергії № 050183 (далі - Договір).

Згідно з п. 1 Договору Виконавець зобов`язується надавати Споживачеві послугу з постачання теплової енергії для потреб опалення (далі - послуга) відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження, а Споживач зобов`язується своєчасно та у повному обсязі оплачувати надану послугу у строки і на умовах, що визначені Договором.

Відповідно до п. 3 Договору інформація про Споживача:

1) місце надання послуг з постачання теплової енергії: вул. Велика Діївська, 44, приміщення 103, 105, м. Дніпро;

2) опалювальна площа (об`єм) об`єкту, теплове навантаження на об`єкт теплоспоживання зазначені в Додатку 2 до Договору.

Згідно з п. 4 Договору у будівлі відсутній індивідуальний тепловий пункт.

Відповідно до п. 5 Договору об`єкт теплоспоживання обладнано вузлом (вузлами) комерційного обліку теплової енергії, місце встановлення вузла (вузлів) обліку на житлові будинки за адресою: вул. Велика Діївська, 44.

Пунктом 7 Договору передбачено, що надання послуги здійснюється безперервно, крім перерв, визначених ч. 1 ст. 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

За умовами п. 8 Договору постачання теплової енергії для потреб Споживача здійснюється у потрібних йому обсягах:

1) на опалення та вентиляцію - в період опалювального сезону;

2) на технологічні потреби - відповідно до виробничої програми Споживача.

Якщо обмеження або припинення послуги з постачання теплової енергії сталось через обмеження або припинення постачання Виконавцю енергоресурсів (газ, електроенергія) з боку постачальників енергоресурсів, то в такому разі температура мережної води в постачальному теплопроводі підтримується на рівні, який відповідає кількості наданого палива, що спалюється. При відсутності вузлів обліку Споживачеві проводиться перерахунок за фактично спожиту теплову енергію.

Пунктом 10 Договору передбачено, що визначення якісних та кількісних показників послуги здійснюється за показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку.

Відповідно до п. 12 Договору облік послуги з постачання теплової енергії здійснюється за показниками вузлів комерційного обліку.

За умовами п. 13 Договору у разі коли об`єкт теплоспоживання на дату укладення Договору не обладнано вузлом (вузлами) комерційного обліку теплової енергії, до встановлення такого вузла (вузлів) обліку, обсяг споживання послуги розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у Додатку 2 до Договору, та підлягає щомісячному коригуванню Виконавцем за фактичною кількістю годин постачання теплової енергії і фактичною середньомісячною температурою зовнішнього повітря.

Теплове навантаження визначається на підставі проектних даних. Споживач зобов`язується надати Виконавцю проектно-технічну документацію, де обумовлені теплові навантаження на кожний об`єкт теплоспоживання. У разі відсутності такої документації Споживач зобов`язується у тримісячний термін відновити проектний розрахунок теплових навантажень ліцензованою проектною організацією, а обсяг споживання послуги, що надана Споживачу за цей період, визначається Виконавцем, як виняток, розрахунковим способом у Додатку 2 до Договору, на підставі належних даних про об`єкт теплоспоживання.

Проектування та встановлення вузлів комерційного обліку теплової енергії виконується організаціями, які мають відповідні ліцензії, згідно з технічними умовами і за узгодженим Виконавцем проектом на межі централізованих інженерно-технічних систем постачання Виконавця та Споживача. У разі встановлення вузла обліку теплової енергії не на межі, до обсягів теплової енергії, визначеної за фактичними показниками вузла комерційного обліку, додаються втрати на дільницях тепломережі від межі централізованих інженерно-технічних систем постачання до місця встановлення вузлів обліку. Розрахунок цих втрат повинен бути виконаний у проекті на встановлення вузла обліку, а у разі відсутності такого - виконується Виконавцем.

Межа централізованих інженерно-технічних систем теплопостачання (межа експлуатаційної відповідальності) вказана у Додатку № 3 до Договору та не може бути змінена в односторонньому порядку.

Відповідно до п. 18 Договору зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії щомісячно здійснюється Споживачем, крім випадків, коли це проводиться Виконавцем за допомогою дистанційних систем без присутності Споживача.

Період звітності для занесення Споживачем показників вузлів комерційного обліку щомісячно відображається на сайті https://www.teploenergo.net. Після внесення показників вузла (вузлів) комерційного обліку в особистому кабінеті Споживача, дата та час Виконавцем фіксується автоматично.

За умовами п. 19 Договору у разі відсутності інформації про показання вузла (вузлів) комерційного обліку та/або недопущення Споживачем Виконавця до вузла (вузлів) комерційного обліку для зняття показань засобів вимірювальної техніки для визначення обсягу теплової енергії, спожитої в будівлі, визначається середній обсяг споживання теплової енергії в будівлі протягом попереднього опалювального періоду, а у разі відсутності такої інформації - за фактичний час споживання протягом поточного опалювального періоду, але не менше 30 днів.

Після відновлення надання показань вузлів комерційного обліку Виконавець зобов`язаний провести перерахунок Споживачу.

Перерахунок Споживачу проводиться у тому розрахунковому періоді, в якому було отримано в установленому порядку інформацію про невідповідність обсягу, але не більше ніж за 12 календарних місяців.

Пунктом 21 Договору передбачено, що Споживач вносить плату Виконавцю, яка складається з плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого тарифу на послугу та обсягу спожитої послуги.

Внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку послуги включаються до плати Виконавцю і в рахунку відображаються окремо.

У разі застосування двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії плата за послугу з постачання теплової енергії визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовно-змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду) та обсягу споживання або за нормою споживання, встановленою органом місцевого самоврядування, що підлягає щомісячному коригуванню Виконавцем послуги за фактичною кількістю годин постачання теплової енергії та фактичною середньомісячною температурою зовнішнього повітря (у випадку, визначеному Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання"), а також умовно-постійної частини тарифу (протягом року).

Плата за абонентське обслуговування - платіж, який Споживач сплачує Виконавцю комунальної послуги за Договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку для відшкодування витрат Виконавця, пов`язаних з укладенням Договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а у випадках, визначених Законом України "Про житлово-комунальні послуги", також і витрати на обслуговування приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у об`єктів теплоспоживання багатоквартирного будинку.

Відповідно до п. 22 Договору тариф на послугу з постачання теплової енергії, що споживається згідно з Договором, встановлюється органами місцевого самоврядування, відповідно до постанови НКРЕКП № 1085 від 07.07.2021.

Станом на дату укладення Договору на підставі рішення Виконавчого комітету Дніпровської міської ради № 1157 від 19.11.2021 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послугу з постачання теплової енергії КП "Теплоенерго", затверджено тариф на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послугу з постачання теплової енергії:

1 Гкал - 5 730,65 грн. (без ПДВ), 6 876,77 грн. (з ПДВ).

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну ціни/тарифу на послугу Виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це Споживачу з посиланням на рішення відповідних органів на офіційному сайті підприємства www.teploenergo.dp.ua або в друкованих засобах масової інформації.

У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії Договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до Договору. За потребою Споживача сторони можуть укладати Додаткову угоду до Договору про зміну тарифу.

Згідно з п. 23 Договору тривалість розрахункового періоду - це період часу, за який визначається обсяг (кількість) спожитої теплової енергії та здійснюється розрахунок між Виконавцем і Споживачем. Розрахунковим періодом для об`єкта теплоспоживання, які обладнані приладами обліку, є період між датами попередньої та фактичної фіксації наданої звітності, для об`єктів без приладу обліку - календарний місяць.

Відповідно до п. 24 Договору Виконавець формує та не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим, надає рахунок на оплату послуги та акт прийому-передачі (у 2-х примірниках) за формою Додатку 4 до Договору на паперовому носії за адресою Виконавця послуг (в окремих випадках надає за допомогою поштового чи електронного зв`язку).

Рахунок на оплату спожитої послуги та акт прийому-передачі надається не пізніше ніж за 10 днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу.

Отриманий акт прийому-передачі Споживач або представник Споживача повинен підписати, оформити належним чином та повернути на адресу Виконавця протягом 10 днів з дати отримання. Датою отримання акту вважається:

1) при отриманні за адресою Виконавця - дата вручення представнику Споживача;

2) при направленні рекомендованим листом - дата, зазначена у відбитку поштового штемпеля на документі, що зроблений поштовим відділенням та підтверджує відправлення, з урахуванням поштового перебігу документа (по місту - 3 дні, по області - 5 днів, по Україні - 7 днів). При поверненні підприємством зв`язку рекомендованого листа з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, вважається, що Споживач повідомлений про направлені документи;

3) при направленні електронною поштою - дата, зафіксована при відправленні листа з електронної пошти Виконавця.

У разі неотримання Виконавцем підписаного акту прийому-передачі або обгрунтованих заперечень його непідписання у вищезазначені терміни, акт вважається погодженим і є підставою для проведення остаточних розрахунків за зазначений в ньому розрахунковий період.

Згідно з п. 25 Договору Споживач здійснює оплату за Договором щомісяця після одержання акту прийому-передачі та рахунку від Виконавця упродовж 5 банківських днів, але не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

Відповідно до п. 26 Договору за бажанням Споживача оплата послуги може здійснюватись у розрахунковому періоді шляхом внесення авансових платежів у розмірі обсягу послуги, передбаченою у Додатку 2 до Договору, за власним платіжним дорученням із зазначенням періоду, за який він сплачує.

При перевищенні фактичного використання послуги - понад заявлену та сплачену у розрахунковому періоді, за перевищення - сплачується Споживачем після закінчення розрахункового місяця. У випадку, коли фактичне використання послуги менше від заявленого та сплаченого у розрахунковому періоді, залишкова сума зараховується в рахунок наступних платежів.

За умовами п. 27 Договору під час здійснення оплати Споживач зобов`язаний зазначити номер та дату Договору, номер особистого рахунку, розрахунковий період, за який вона здійснюється, та призначення платежу (плата Виконавцю, сплата пені, штрафів).

У разі, коли Споживачем не визначено розрахунковий період, або коли за зазначений Споживачем період виникла переплата, Виконавець має право зарахувати такий платіж (його частину у розмірі переплати) в рахунок заборгованості Споживача за минулі розрахункові періоди, якщо така є, а якщо такої немає, в рахунок майбутніх платежів Споживача, починаючи з найближчих періодів (розрахункових місяців) до дати здійснення платежу. Виконавець не має права зараховувати плату за послугу в рахунок погашення пені та штрафів, нарахованих Споживачеві.

Відповідно до п. 30 Договору Споживач зобов`язаний, зокрема:

3) оплачувати надану послугу за ціною/тарифом у строки, що визначені відповідно до законодавства та Договору, проводити звіряння розрахунків, підписувати та повертати Виконавцю послуг акт звіряння розрахунків щороку по закінченню опалювального періоду;

5) у разі несвоєчасного здійснення платежів за послугу сплачувати пеню у розмірах, установлених Договором;

6) протягом місяця письмово інформувати Виконавця про зміну власників об`єктів та теплових мереж, а також показників, які впливають на розрахунки кількості теплоспоживання та суму нарахувань.

Згідно з п. 34 Договору у разі несвоєчасного здійснення платежів Споживач зобов`язаний сплатити пеню у розмірі не більше 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу.

Відповідно до п. 40 Договору цей Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє протягом року. Умови Договору застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до його підписання (ч. 3 ст. 631 ЦК України та ст. 180 ГК України), а саме з жовтня 2021 року, на підставі заяви Споживача.

За умовами п. 41 Договору якщо за один місяць до закінчення строку дії Договору жодна зі сторін не повідомить письмово іншій стороні про припинення, Договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Припинення дії Договору не звільняє сторони від обов`язку виконання зобов`язань, які залишились невиконаними (п. 42 Договору).

Згідно з п. 43 Договору умови Договору, крім ціни (вартості) послуги, можуть бути змінені виключно за згодою сторін. У разі зміни тарифу на теплову енергію з моменту його введення в дію застосовується відповідна нова ціна (вартість) послуги без внесення сторонами додаткових змін до Договору.

За умовами п. 48 Договору рахунки, акти прийому-передачі надаються Споживачу в паперовому вигляді за адресою: м. Дніпро, вул. Глінки, 15а, кім. 301,

на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Доказів визнання Договору недійсним у судовому порядку, його зміни або припинення до матеріалів справи сторонами не долучено. Отже, Договір був чинним протягом спірного періоду.

Вищевказаний об`єкт нерухомості перебуває у власності Відповідача, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 241575585 від 25.01.2021.

При цьому, оскільки повідомлень про зміну власників об`єктів та теплових мереж від Відповідача на адресу Позивача не надходило, зазначені обставини є такими, що не змінились.

На виконання умов Договору Позивач поставив Відповідачу теплову енергію за період з листопада 2023 року по березень 2024 року на загальну суму 68 006,68 грн., про що склав та підписав акти прийому-передачі послуги:

- № 050183 від 30.11.2023 за листопад 2023 року на суму 10 211,03 грн.;

- № 050183 від 31.12.2023 за грудень 2023 року на суму 18 146,95 грн.;

- № 050183 від 31.01.2024 за січень 2024 року на суму 19 182,74 грн.;

- № 050183 від 29.02.2024 за лютий 2024 року на суму 10 522,71 грн.;

- № 050183 від 31.03.2024 за березень 2024 року на суму 9 943,25 грн.,

а також виставив рахунки на оплату:

- № 050183 від 30.11.2023 за листопад 2023 року на суму 10 211,03 грн.;

- № 050183 від 31.12.2023 за грудень 2023 року на суму 18 146,95 грн.;

- № 050183 від 31.01.2024 за січень 2024 року на суму 19 182,74 грн.;

- № 050183 від 29.02.2024 за лютий 2024 року на суму 10 522,71 грн.;

- № 050183 від 31.03.2024 за березень 2024 року на суму 9 943,25 грн.

Відповідно до заяви Відповідача від 16.12.2021 і п. 48 Договору рахунки та акти прийому-передачі послуги направлялись на електронну адресу Відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2:

- за листопад 2023 року - акти та рахунок вручено 07.12.2023;

- за грудень 2023 року - акти та рахунок вручено 08.01.2024;

- за січень 2024 року - акти та рахунок вручено 08.02.2024;

- за лютий 2024 року - акти та рахунок вручено 06.03.2024;

- за березень 2024 року - акти та рахунок вручено 08.04.2024.

Позивач зазначає, що акти прийому-передачі послуги Відповідачем не були повернуті.

При цьому, заперечень щодо відомостей, викладених в рахунках, актах прийому - передачі послуги, від Відповідача не надходило.

Отже, враховуючи умови п. 24 Договору, акти прийому-передачі послуги вважаються погодженими і є підставою для проведення остаточних розрахунків за зазначений в них розрахунковий період.

Позивач зазначає, що усі розрахунки здійснювались відповідно до встановлених постановою НКРЕКП № 2257 від 30.11.2020, рішенням Дніпровської міської ради № 1137 від 29.10.2021 тарифів.

У матеріалах справи наявні розпорядження Дніпровського міського голови про початок та закінчення опалювальних періодів, а саме:

- від 08.11.2023 № 13-8/11-р "Про початок опалювального сезону 2023 - 2024 рр. у місті Дніпрі";

- від 25.03.2024 № 1-25/3-р "Про закінчення опалювального сезону 2023 - 2024 рр. у м. Дніпрі".

Крім того, із Довідки про розподіл фактично спожитої теплової енергії по приладу обліку, встановленого на ж/б по вул. Великій Діївській, 44, вбачається загальне споживання в Гкал згідно приладу обліку Відповідача, яке підтверджується актами споживання теплової енергії за адресою вул. Велика Діївська, 44: з 10.11.2023 по 30.11.2023, з 30.11.2023 по 31.12.2023, з 31.12.2023 по 31.01.2024, з 31.01.2024 по 29.02.2024, з 29.02.2024 по 28.03.2024.

Порядок розрахунку споживання згідно з приладом обліку підтверджується Довідкою за № 243 від 28.06.2024 про розподіл фактично спожитої теплової енергії по приладу обліку, встановленого на ж/б по вул. Великій Діївській, 44.

Як вбачається з матеріалів справи, Відповідач не здійснив оплату поставленої теплової енергії у розмірі 68 006,68 грн.

28.06.2024 Позивач надіслав Відповідачу досудову вимогу про сплату заборгованості та акт звірки взаємних розрахунків від 27.06.2024.

Заборгованість, яка лишилась несплаченою Відповідачем, складає 68 006,68 грн., що і є причиною виникнення спору.

Ухвалюючи рішення, господарський суд виходив з таких підстав.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

За приписами ч. 7 ст. 276 Господарського кодексу України оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

Частиною 6 статті 19 Закону України "Про теплопостачання" встановлено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання.

За приписів ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частина 5 статті 254 Цивільного кодексу України встановлює, що якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Як вказувалось вище, згідно з п. 25 Договору Споживач здійснює оплату за Договором щомісяця після одержання акту прийому-передачі та рахунку від Виконавця упродовж 5 банківських днів, але не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

Враховуючи умови п. 25 Договору та положення ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, граничним строком оплати поставленої теплової енергії є:

- за листопад 2023 року - 25.12.2023;

- за грудень 2023 року - 25.01.2024;

- за січень 2024 року - 26.02.2024;

- за лютий 2024 року - 25.03.2024;

- за березень 2024 року - 25.04.2024.

Як вбачається з матеріалів справи, Відповідач не розрахувався з Позивачем за поставлену теплову енергію за період з листопада 2023 року по березень 2024 року у розмірі 68 006,68 грн.

З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовна вимога щодо стягнення з Відповідача основного боргу у розмірі 68 006,68 грн. підлягає задоволенню.

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки (ст. 611 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 Цивільного кодексу України).

За приписами ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Як вказувалось вище, згідно з п. 34 Договору у разі несвоєчасного здійснення платежів Споживач зобов`язаний сплатити пеню у розмірі не більше 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу.

Позивач просить суд стягнути з Відповідача пеню за загальний період з 13.12.2023 по 01.07.2024 у розмірі 1 338,94 грн.

Згідно з ч.ч. 4, 6 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Судом встановлено, що у пункті 34 Договору сторони не визначили конкретного розміру пені, а лише обмежили її розмір 0,01% суми боргу (не більше 0,01% суми боргу).

Таким чином, оскільки сторони не узгодили у Договорі конкретний розмір пені, то нарахування її Позивачем у розмірі 0,01% є неправомірним, у зв`язку з чим позовна вимога про стягнення пені у розмірі 1 338,94 грн. задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач просить суд стягнути з Відповідача 3% річних у розмірі 1 115,61 грн. та інфляційні втрати у розмірі 2 596,24 грн. за загальний період з 13.12.2023 по 01.07.2024

Суд, перевіривши наданий Позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, дійшов висновку, що вказаний розрахунок зроблено невірно, оскільки він суперечить п. 25 Договору.

Так, Позивач за кожним місяцем нарахувань визначив певні періоди, а саме:

- за листопад 2023 року - з 13.12.2023 - 01.07.2024;

- за грудень 2023 року - з 16.01.2024 - 01.07.2024;

- за січень 2024 року - з 14.02.2024 - 01.07.2024;

- за лютий 2024 року - з 12.03.2023 - 01.07.2024;

- за березень 2024 року - з 16.04.2024 - 01.07.2024.

Однак, судом, як вказувалось вище, враховуючи умови п. 25 Договору та положення ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, встановлено граничні строки оплати поставленої теплової енергії, а саме:

- за листопад 2023 року - 25.12.2023;

- за грудень 2023 року - 25.01.2024;

- за січень 2024 року - 26.02.2024;

- за лютий 2024 року - 25.03.2024;

- за березень 2024 року - 25.04.2024.

Таким чином, періодом початку нарахування 3% річних та інфляційних втрат повинна бути наступна дата, яка йде за граничним строком оплати до періоду, вказаного Позивачем (01.07.2024).

Суд, здійснивши власний перерахунок 3% річних та інфляційних втрат, з урахуванням п. 25 Договору, дійшов висновку про задоволення в частині 3% річних та інфляційних втрат в сумах у розмірі 730,48 грн. та 2 407,92 грн. відповідно.

В решті вимог в цих частинах у розмірі сум 385,13 грн. та 188,32 грн. відповідно, слід відмовити.

З огляду на викладене, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню зі стягненням з Відповідача основного боргу у розмірі 68 006,68 грн., 3% річних у розмірі 730,48 грн., інфляційних втрат у розмірі 2 407,92 грн.

В решті позову слід відмовити.

У зв`язку із частковим задоволенням позову судовий збір за подання позовної заяви відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, ч. 9 ст. 165, ст.ст. 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕЕЛТІ ЦЕНТР" (79035, м. Львів, вул. Зелена, 109, офіс 411, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 43995909) на користь Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради (49081, м. Дніпро, пр. Слобожанський, 29, офіс 504, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 32688148) основний борг у розмірі 68 006,68 грн., 3% річних у розмірі 730,48 грн., інфляційні втрати у розмірі 2 407,92 грн., судовий збір у розмірі 2 358,99 грн.

В решті позову відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя О.І. Красота

Повне рішення складено

26.03.2025

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення26.03.2025
Оприлюднено28.03.2025
Номер документу126148782
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/2921/24

Судовий наказ від 24.04.2025

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Рішення від 26.03.2025

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Ухвала від 08.07.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні