Рішення
від 27.03.2025 по справі 233/5720/24
БАБУШКІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

ЄУН 233/5720/24

Провадження №2/932/3812/24

РІШЕННЯ

іменем України

17.03.2025 місто Дніпро

Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська в складі: головуючого судді Салькової В.С., за участю секретаря судового засідання Щербаченко А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 , до Макіївської міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позиції і вимоги позивача

ОСОБА_1 звернулася до суду із цим позовом, та в обґрунтування вимог зазначила таке. 22.11.1996 її матір ОСОБА_3 склала заповіт, яким належне їй на праві власності майно, а саме: частину (50%) квартири АДРЕСА_1 заповіла їй, ОСОБА_1 . 25.11.1996 її батько ОСОБА_4 теж склав заповіт, яким належне йому на праві власності майно, а саме: частину (50%) квартири АДРЕСА_1 заповів також їй.

ІНФОРМАЦІЯ_1 її мати ОСОБА_3 померла. Оскільки вона не прийняла спадщину за заповітом після смерті матері, єдиним власником квартири став її батько ОСОБА_4 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 її батько ОСОБА_4 помер в м. Нью-Йорку, США. На день смерті його місце проживання було зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 .

Після смерті батька відкрилася спадщина, до складу якої входить АДРЕСА_3 у НОМЕР_1 кварталі м. Макіївки-16 Донецької області.

22.08.2024 вона як єдиний спадкоємець першої черги за законом та за заповітом, маючи намір прийняти спадщину звернулась до Генерального консульства України в Нью-Йорку з заявою про прийняття спадщини після смерті батька. Так, після смерті мого батька вона не змогла вчасно подати заяву про прийняття спадщини через об`єктивні причини: похилий вік, серйозні хронічні захворювання. Крім того, з вересня 2015 року вона перебуває під постійним медичним наглядом психіатра у зв`язку з лікуванням глибокої депресії. На момент відкриття спадщини вона перебувала за межами території України, що суттєво обмежувало можливість оперативно реагувати на спадкові питання. Вона не мала можливості особисто прибути до квартири батьків у м. Макіївці Донецької області та звернутися до місцевого нотаріуса для подання заяви про прийняття спадщини через тривалі бойові дії та окупацію міста, що триває з 2014 року. Ці обставини фактично унеможливили доступ до нотаріальних послуг у регіоні. Вона також не була обізнана про можливість подання заяви про прийняття спадщини через будь-якого нотаріуса на території України, оскільки юристи, до яких вона зверталася за правовою допомогою, не повідомили про цей варіант. Внаслідок відсутності відповідної інформації вона не змогла вчасно реалізувати своє право на спадщину. Крім того, причина пропуску строку пов`язана із введенням 24.02.2022 воєнного стану в Україні та прийняттям у зв`язку з цим декількох нормативно-правових актів, що визначають важливі питання процедури спадкування в період дії воєнного стану. Так, у зв`язку з наявністю розбіжностей в нормативних документах, які регулюють питання строків прийняття спадщини, у неї виникло хибне уявлення про те, що вона може подати заяву про прийняття спадщини після завершення війни або у будь-який час дії воєнного стану, не обмежуючись 6-ма місяцями, що слідують після смерті спадкодавця. Просила суд визнати поважними наведені причини пропуску строку подачі заяви для прийняття спадщини та визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини після смерті батька терміном два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи

До суду позивач та її представник не з`явилися, у наданій заяві представник позивача просила розглянути справу без її участі та без участі позивача.

Відповідачем Макіївською міською радою Донецької області представника до суду не направлено, відзиву на позов суду не подано. Через неможливість надсилання поштової кореспонденції на юридичну адресу відповідача, яка перебуває на тимчасово окупованій території України, відповідач повідомлявся про суть справи, місце, дату та час її розгляду відповідно до положень ст.12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

Клопотань в порядку ст.222 ЦПК України сторонами суду не заявлено.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

20.12.2024 ухвалою суду справу прийнято до провадження після зміни підсудності судових справ Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області за правилами загального позовного провадження, у справі призначене підготовче засідання на 21.01.2025.

21.01.2025 ухвалою суду підготовче провадження у справі закрите та призначений судовий розгляд справи в судовому засіданні 27.02.2025.

Через неявку представника відповідача розгляд справи відкладався на 17.03.2025.

В судовому засіданні 17.03.2025 з урахуванням заяви представника позивача про розгляд справи без участі сторони позивача, з огляду на повторну неявку представника відповідача в судове засідання та неподання відповідачем відзиву на позов судом вирішене розглянути справу без участі сторін за наявними в її матеріалах доказами.

ІV. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

Позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 та є донькою ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с.18, 20).

Квартира АДРЕСА_1 належить ОСОБА_4 та ОСОБА_3 по 50% кожному на підставі свідоцтва № НОМЕР_2 про право власності на житло від 22.03.1993, комісією з приватизації житлового фонду ВО «Макіїввугілля» (а.с.19).

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Макіївці Донецької області (а.с.19-зв.).

За життя 22.11.1996 ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений державним нотаріусом Другої Макіївської держнотконтори Сакун А.В., згідно з яким належну їй квартиру АДРЕСА_1 заповіла ОСОБА_1 (а.с.13).

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Нью-Йорку, США (а.с.16).

За життя 25.11.1996 ОСОБА_4 склав заповіт, посвідчений державним нотаріусом Другої Макіївської держнотконтори Сакун А.В., згідно з яким належну йому квартиру АДРЕСА_1 заповів ОСОБА_1 (а.с.14).

22.08.2024 ОСОБА_1 склала заяву «До відповідного органу нотаріату» про прийняття спадщини, її підпис у заяві засвідчений консулом Генерального консульства України в Нью-Йорку (США) (а.с.14-зв.).

Згідно з медичною довідкою від 12.09.2024 позивач отримувала лікування з 29.07.2023 в НЗС ОСОБА_5 в м. Нью-Йорку, США, з приводу декількох медичних станів: радикулопатія поперекового відділу хребта, проблеми з ходьбою, гіперліпідермія, гастроезофагальна рефлюксна хвороба, менінгіома, остеоартрит, остеоартроз, тривожність, депресія та гіпотеріоз; перебувала під наглядом психіатра з вересня 2015 року (а.с.15).

V. Оцінка суду

Статтею 1216 Цивільного кодексу Українивстановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно з частинами першою та другоюстатті 1220ЦКУкраїни спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ч.1ст.1221ЦКУкраїни місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).

Частиною першою ст.1270ЦКУкраїни визначено строк для прийняття спадщини у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини при цьому є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до п.24Постанови ПленумуВерховногоСудуУкраїни №7від30.05.2008«Просудовупрактику усправахпроспадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України.

Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій (постанова Верховного Суду від 18.09.2019 у справі №234/859/16-ц).

Відповідно до правових висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 17.12.2021 у справі №369/6254/19-ц, оцінка поважності причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини повинна, у першу чергу, стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.

Як встановлено судом з матеріалів справи, ОСОБА_1 є спадкоємицею після смерті своїх батьків як за законом, так само й за заповітами.

Позивач як на поважні причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини нотаріусу зазначила свій похилий вік та стан здоров`я, перебування за межами України на момент відкриття спадщини та після того, знаходження спадкового майна на тимчасово окупованій території України, свою необізнаність про можливість подати заяву будь-якому нотаріусу на території України, наявність у неї хибної думки про можливість подати заяву після закінчення війни або у будь-який час в період дії воєнного стану.

Суд констатує, що здійснення широкомасштабного вторгнення та збройної агресії РФ проти України, що триває з 24.02.2022 до теперішнього часу, є загальновідомою обставиною. Так само загальновідомою обставиною є і те, що з 2014 року та дотепер м. Макіївка Донецької області є тимчасово окупованим РФ містом, де органи державної влади України не здійснюють своїх повноважень.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в державі запроваджений воєнний стан, який продовжений до теперішнього часу.

Також є достеменно та загальновідомим той факт, що протягом тривалого часу на території Донецької області державними і приватними нотаріусами не вчинялися нотаріальні дії, були закриті (у тому числі деякі і дотепер) державні реєстри. Враховуючи те, що на момент смерті ОСОБА_4 20.12.2022 воєнний стан в Україні вже діяв, а позивач є особою похилого віку, яка страждає на низку хронічних захворювань та згідно з наданими нею доказами перебувала закордоном в м. Нью-Йорку, США, суд вважає, що вищенаведені обставини в їх сукупності надають підстави для визнання причин пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними, і в даному конкретному випадку позивачеві можливо визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

З урахуванням того, що наведені на підтвердження поважності пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини обставини продовжують тривати, суд не вбачає підстав для зменшення додаткового строку, про який просить позивач, тривалістю у два місяці, і вважає такий строк обґрунтованим.

Суд не встановив обставин, які б свідчили, що визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини порушує права чи законні інтереси третіх осіб.

Керуючись ст.ст.10,12,13,76,200,258,259,263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Макіївської міської ради Донецької області (юридична адреса: 86106, Донецька область, м. Макіївка, пл. Радянська, 1, код за ЄДРПОУ 26040617) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в 2 (два) місяці з дня набрання цим рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Нью-Йорку Сполучених Штатів Америки.

Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складене 27.03.2025.

Суддя: В.С. Салькова

СудБабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення27.03.2025
Оприлюднено28.03.2025
Номер документу126149847
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —233/5720/24

Рішення від 27.03.2025

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Салькова В. С.

Ухвала від 21.01.2025

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Салькова В. С.

Ухвала від 24.12.2024

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Салькова В. С.

Ухвала від 20.12.2024

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Салькова В. С.

Ухвала від 16.10.2024

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Малінов О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні