Ухвала
від 13.03.2025 по справі 518/189/25
ШИРЯЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Ширяївський районний суд Одеської області

13.03.2025 Справа №: 518/189/25 Провадження № 2-о/518/20/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2025 року

Ширяївський районний суд Одеської області в складі:

Головуючого судді Тарасенка М.С.,

секретаря судового засідання Логвенюк О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), заінтересована особа: Чогодарівська сільська рада Березівського району Одеської області (ЄДРПОУ 05384554), про встановлення факту, що має юридичне значення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася в суд з заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме про встановлення факту проживання заявника разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

В обґрунтування вимог, посилається на те, що вона в період з 2005 року по 09.06.2021 рік перебувала у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу з громадянином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку з чим вони проживали разом в АДРЕСА_1 , займалися домашнім господарством, розподіляючи між собою обов`язки, аж до дня смерті ОСОБА_2 .

Після його смерті відкрилася спадщина, у вигляді всього належного йому майна. ОСОБА_1 вважає, що є такою, що прийняла спадщину, відповідно до положень ст. 1264 ЦК України, за фактом спільного проживання із спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. З метою отримання консультації з питань порядку оформлення спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 заявниця звернулась до приватного нотаріуса Березівського районного нотаріального округу Одеської області Ланової Н.А., однак нотаріусом відмовлено у заведенні спадкової справи та рекомендовано у судовому порядку встановити факт постійного проживання спадкодавця зі спадкоємцем на час відкриття спадщини для подальшого оформлення прав на спадкове майно.

Представник заявниці надав суду письмову заяву в якій просить суд розглянути справу в його відсутність, заявлені вимоги підтримує, наполягає на їх задоволенні.

Представник заінтересованої особи Чогодарівської сільськоїради Березівськогорайону Одеської області у судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву в якій просить суд розглянути справу в його відсутність, не заперечує проти задоволення вимог заявника.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 видане Ширяївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, у вигляді всього належного йому майна.

ОСОБА_1 є такою, що прийняла спадщину, відповідно до положень ст. 1264 ЦК України, за фактом спільного проживання із спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. З метою отримання консультації з питань порядку оформлення спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 заявниця звернулась до приватного нотаріуса Березівського районного нотаріального округу Одеської області Ланової Н.А., однак нотаріусом відмовлено у заведенні спадкової справи та рекомендовано у судовому порядку встановити факт постійного проживання спадкодавця зі спадкоємцем на час відкриття спадщини для подальшого оформлення прав на спадкове майно.

Відповідно до довідки за вих. №178 від 27.08.2024 року наданої Чогодарівською сільською радою Березівського району Одеської області вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно мешкав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до довідки за вих. №180 від 27.08.2024 року наданої Чогодарівською сільською радою Березівського району Одеської області вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 проживали спільно однією сім`єю без реєстрації шлюбу та вели спільне господарство з 2005 року по 2021 рік.

Судом також досліджено спадкову справу №116/2024, заведену після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до положень ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали із спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 2ст. 315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені юридичні факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з роз`ясненнями, що викладені в п. 1Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»судам роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

За позицією Пленуму Верховного Суду України, яка викладена у п. 2, п. 23Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, судам роз`яснено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно з вимогами ч. 3 ст.1268, ч. 1 ст.1269 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексувін не заявив про відмову від неї, та спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 2ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»реєстрація місця проживання або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією України, законами чи міжнародними договорами, або підставою для їх обмеження.

Згідно з вимогами ч. 1ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

За змістом п. п. 3.21, 3.22. глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Встановлення факту для заявника має юридичне значення з метою реалізації ним права на оформлення спадкових прав.

З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги встановлені обставини, суд приходить до висновку про задоволення заяви.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 258,259, 263-265, 268, 315, 354 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт, що маєюридичне значення,а саме факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М. Тарасенко

СудШиряївський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення13.03.2025
Оприлюднено31.03.2025
Номер документу126154983
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —518/189/25

Ухвала від 13.03.2025

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Тарасенко М. С.

Ухвала від 26.02.2025

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Тарасенко М. С.

Ухвала від 05.02.2025

Цивільне

Ширяївський районний суд Одеської області

Тарасенко М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні