Провадження 2-о/557/1/2025
Справа 557/1167/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2025 року
Гощанський районний суд Рівненської області у складі:
головуючого судді Пацка Д.В.
секретарсудового засіданняДовгалець Н.М.,
учасники справи:
заявник ОСОБА_1 ,
заінтересована особа Гощанська селищна рада,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гоща цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Гощанська селищна рада, про встановлення факту спільного проживання,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту спільного проживання зі спадкодавцем. В обґрунтування заяви вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка ніколи не перебувала ту шлюбі, не створювала сім`ї і не мала дітей. Протягом останніх шести років до дня її смерті заявниця приймала участь в житті ОСОБА_2 , доглядала за нею, оскільки вона була особою похилого віку, тяжко хворіла, проживала з нею в її будинку та вела спільне господарство. До дня смерті ОСОБА_2 потребувала стороннього догляду, тому вона піклувалася про неї, купувала медичні препарати.
Після її смерті залишилася спадщина у вигляді двох земельних ділянок на території Гощанської селищної ради.
Коли вона звернулася до нотаріуса з приводу оформлення спадщини, їй було відмовлено, оскільки не є спадкоємцем за законом та не може підтвердити факт родинних відносин.
Оскільки заявниця фактично постійно проживала з ОСОБА_2 до дня смерті, доглядала за нею, піклувалась про неї, тому посилаючись на ст. 1264 ЦК України, просить суд встановити факт постійного проживання з спадкодавцем на день смерті не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Заявник в судове засідання подала заяву, в якій підтримала заявлені вимоги в повному обсязі та просить їх задовольнити, справу розглянути без її участі.
Представник заінтересованої особи подав заперечення на заяву, в якій вказав, що заперечує щодо задоволення заяви, оскільки заявницею не надано документального підтвердження факту спільного проживання, ведення спільного побуту та наявності взаємних прав та обов`язків, копія свідоцтва про смерть свідчить про те, що ОСОБА_2 на день смерті не проживала на території Симонівської сільської ради.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 19.10.2011 судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті залишилося спадкове майно, а саме земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується Державним актом серії ЯЕ № 252414.
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 77762132 вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилася.
Факт проживання заявниці разом зі спадкодавцем та те, що ОСОБА_1 постійно доглядала та піклувалася про ОСОБА_2 , підтверджуються поясненнями свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Таким чином, виходячи з аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи, що в даному випадку заявник іншим правовим шляхом, окрім звернення до суду про встановлення факту проживання однією сім`єю із ОСОБА_2 не може підтвердити вказаний факт, а надані суду докази є належними та допустимими, тому, суд вважає, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю, підлягає задоволенню.
Факт про встановлення якого просить заявник, має для неї юридичне значення, оскільки дає право на спадкування після смерті ОСОБА_2 .
Оскільки чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту проживання осіб однією сім`єю та виникнення між ними майнових прав, це згідно з ч.2ст. 315 ЦПК Україниможе зробити суд у порядку встановлення юридичного факту.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволеннязаявипро встановлення факту, що передбаченост.315 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.263-265,293,294,315ч.2 ст.319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити повністю.
Встановити факт проживання однією сім`єю, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживала разом з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не менше п`яти років до часу відкриття спадщини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
С у д д я Д.В. Пацко
Суд | Гощанський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2025 |
Оприлюднено | 31.03.2025 |
Номер документу | 126156905 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Гощанський районний суд Рівненської області
Пацко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні