Справа № 171/888/24
Номер провадження 2-о/184/15/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2025 рокум. Покров
Орджонікідзевський міськийсуд Дніпропетровськоїобласті ускладі:головуючого суддіТомаша В.І.,за участюсекретаря судовогозасідання МихайловоїТ.В.,розглянувши ум.Покров цивільнусправу зазаявою ОСОБА_1 ,заінтересована особа Нивотрудівська сільська рада «про встановлення факту спільного проживання з спадкодавцем», -
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 через представника звернулась до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту спільного проживання.
Заявлені вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла спадкодавиця ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне їй майно. Заявниця звернувшись до приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області Штефан В.В. (за місцем смерті спадкодавиці та місцем знаходження спадкового майна) з заявою про прийняття спадщини на належне майно спадкодавиці, однак отримала постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 19.10.2023 року приватним нотаріусом відмовлено у видачі такого свідоцтва. В обґрунтування вказаної вище постанови зазначено, що спадкоємицею за законом не подано відомості (інформацію та документи), що безспірно підтверджують факт прийняття нею спадщини після смерті спадкодавиці оскільки у встановлений строк не звернулась з відповідною заявою про прийняття спадщини та на момент смерті спадкодавіці проживала за іншою адресою ніж спадкодавиця.
Спадкоємиця звернулась з заявою про прийняття спадщини після спливу шести місяців з моменту відкриття спадщини, що може бути підтверджено матеріалами спадкової справи після смерті ОСОБА_2 .
Заявник просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на момент смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , в АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_2 .
В судовому засідання заявник та її представник заявлені вимоги підтримали та просять задовольнити.
Від заінтересованої особи надійшла заява згідно якої проти задоволення позовних вимог не заперечують.
Свідки допитані в судовому засіданні, кожен окремо, підтвердили той факт що ОСОБА_1 постійно проживала на момент смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , в АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_2 .
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про задоволення заявлених вимог, виходячи з наступного.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла спадкодавиця ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Постановою нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 19.10.2023 року приватним нотаріусом відмовлено заявниці у видачі свідоцтва про право на спадщину. В обґрунтування вказаної постанови зазначено, що спадкоємицею за законом не подано відомості (інформацію та документи), що безспірно підтверджують факт прийняття нею спадщини після смерті спадкодавиці оскільки у встановлений строк не звернулась з відповідною заявою про прийняття спадщини та на момент смерті спадкодавіці проживала за іншою адресою ніж спадкодавиця.
Відповідно до статті 1216 ЦК Українивизначено, що спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені устатті 1219 ЦК України(статті1218,1231 ЦК України).
Згідно з частиною другоюстатті 1220 ЦК Україничасом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
За змістом нормистатті 1268 ЦК Українипорядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Так, відповідно до частин третьої і четвертоїстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першоюстатті 29 ЦК Україниє житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Статтями2,3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибірмісця проживання в Україні»передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбаченихКонституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання заявника за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зістаттею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьоюстатті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які мають бути оцінені судом.
Так показаннями свідків було підтверджено факт проживання заявниці, на момент смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , в АДРЕСА_1 , разом з ОСОБА_2 , останні три місяці до моменту смертні ОСОБА_2 .
Керуючись ст. ст. 4,5,28,174,175 Цивільного процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особа Нивотрудівськасільська рада«про встановленняфакту спільногопроживання зспадкодавцем» задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на момент смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , в АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_2 .
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Орджонікідзевський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 26.03.2025 року.
Суддя Орджонікідзевського міського суду В. І. Томаш
Суд | Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2025 |
Оприлюднено | 31.03.2025 |
Номер документу | 126169770 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області
Томаш В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні