Рішення
від 17.03.2025 по справі 916/2596/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" березня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/2596/23

За позовом: Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі філії "Центр транспортного сервісу "Ліски" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (02092, м. Київ, вул. Довбуша, буд. 22, код ЄДРПОУ 40081373)

До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД" (68355, Одеська обл., Кілійський р-н., м. Вилкове, вул. Моряків-десантників, буд. 40, код ЄДРПОУ 41604751)

про стягнення

Суддя Рога Н.В.

Секретар с/з Корчевський М.Ю.

Представники сторін:

Від позивача: Гросман О.М. - на підставі довіреності від 24.07.2024р.

Від відповідача: Споришев М.О.- на підставі ордеру серії ВН №1406907 від 01.10.2024р.

Суть спору: Акціонерне товариство ( далі- АТ) "Українська залізниця" в особі філії "Центр транспортного сервісу "Ліски" Акціонерного товариства "Українська залізниця" звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю ( далі-ТОВ) "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД" про стягнення плати за користування великотоннажними універсальними контейнерами у розмірі 7 849 064 грн 29 коп., а також, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, пені у розмірі 1 193 440 грн 61 коп. та інфляційних втрат у розмірі 99 037 грн 64 коп.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 10.01.2024р., залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 17.04.2024р. у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 16.07.2024р. касаційну скаргу Філії "Центр транспортного сервісу "Ліски" Акціонерного товариства "Українська залізниця" задоволено, рішення Господарського суду Одеської області від 10.01.2024р. та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 17.04.2024р. у справі № 916/2596/23 скасовано, справу передано на новий розгляд до Господарського суду Одеської області.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.08.2024р. справу № 916/2596/23 передано на розгляд судді Господарського суду Одеської області Рога Н.В.

Ухвалою суду від 20.08.2024р. прийнято справу до нового розгляду, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 10.09.2024р. Ухвалою від 10.09.2024р. підготовче засідання призначено на 01.10.2024р. Протокольною ухвалою суду від 01.10.2024р. підготовче засідання призначено на 08.10.2024р.

Протокольною ухвалою суду від 08.10.2024р. продовжено строк підготовчого провадження, розгляд справи призначено на 19.11.2024р. Протокольною ухвалою суду від 19.11.2024р. підготовче засідання призначено на 12.12.2024р. Ухвалою суду від 13.12.2024р. призначено судове засідання на 19.12.2024р. Протокольною ухвалою суду від 19.12.2024р. відкладено судове засідання на 07.01.2025р. Протокольною ухвалою суду від 07.01.2025р. відкладено судове засідання на 21.01.2025р. Протокольною ухвалою суду від 21.01.2025р. відкладено судове засідання на 11.02.2025р. Протокольною ухвалою суду від 11.02.2025р. відкладено судове засідання на 11.03.2025р. Ухвалою суду від 11.03.2025р. відкладено судове засідання на 17.03.2025р.

Суд вважає за необхідне також зауважити, що ч. 4 ст.11 ГПК України передбачено, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Згідно пункту 1 статті 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово у своїх рішеннях указував на необхідність дотримання судами держав - учасниць Конвенції принципу розгляду справи судами впродовж розумного строку. Практика ЄСПЛ із цього питання є різноманітною й залежною від багатьох критеріїв, серед яких складність справи, поведінка заявника, судових та інших державних органів, важливість предмета розгляду та ступінь ризику терміну розгляду для заявника тощо (пункт 124 рішення у справі «Kudla v. Poland» заява №30210/96, пункт 30 рішення у справі «Vernillo v. France» заява №11889/85, пункт 45 рішення у справі «Frydlender v. France» заява №30979/96, пункт 43 рішення у справі «Wierciszewska v. Poland» заява №41431/98, пункт 23 рішення в справі «Capuano v. Italy» заява №9381/81 та ін.).

Зокрема, у пункті 45 рішення у справі Frydlender v. France (заява №30979/96) ЄСПЛ зробив висновок, згідно з яким «Договірні держави повинні організувати свої правові системи таким чином, щоб їх суди могли гарантувати кожному право на остаточне рішення протягом розумного строку при визначенні його цивільних прав та обов`язків.

У ГПК України своєчасність розгляду справи означає дотримання встановлених процесуальним законом строків або дотримання «розумного строку», під яким розуміється встановлений судом строк, який передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.

Таким чином, у процесуальному законодавстві поняття «розумний строк» та «своєчасний розгляд» застосовуються у тотожному значенні, зокрема, у розумінні найкоротшого із строків, протягом якого можливо розглянути справу, повно та всебічно дослідити подані сторонами докази, прийняти законне та обґрунтоване рішення. Поняття «розумний строк» вживається не лише у відношенні до дій, що здійснюються судом (розгляд справи, врегулювання спору за участю судді), але й також для учасників справи.

При цьому, вимогу стосовно розумності строку розгляду справи не можна ототожнити з вимогою швидкості розгляду справи, адже поспішний розгляд справи призведе до його поверховості, що не відповідатиме меті запровадження поняття «розумний строк».

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що у даному випадку справу було розглянуто у розумні строки.

Позивач - АТ «Українська залізниця» в особі філії "Центр транспортного сервісу "Ліски", підтримує позовні вимоги в повному обсязі, просить їх задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві, заяві про збільшення позовних вимог, що надійшла до суду 01.11.2023р., 22.11.2023р., відповіді на відзив, що надійшла до суду 01.11.2024р., поясненнях, що надійшли до суду 14.11.2024р., 06.01.2025р., 07.01.2025р.

Відповідач - ТОВ "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД", заперечує проти позовних вимог, просить відмовити у їх задоволенні з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву, що надійшов до суду 21.08.2023р, додаткових поясненнях, що надійшли до суду 06.12.2024р.

Позивач у справі зазначає, що 11.08.2021р. між АТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» (Виконавець) та ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» (Замовник) було укладено Контракт №180-ЮІ з надання послуг для здійснення перевезень, відповідно до п. 1.1. якого Виконавець надає послуги з надання у користування великотоннажних універсальних контейнерів 1ААА 40'НС для здійснення прямих змішаних перевезень вантажів по території України та у міжнародному та мультімодальному сполученні, а також послуги з підготовки (очищення) та навантажувально-розвантажувальних робіт кожного контейнера, а Замовник зобов`язується оплачувати за користування контейнерами, підготовку (очищення) та навантажувально-розвантажувальні роботи кожного контейнера на умовах даного Контракту, а також бере на себе відповідальність за збереження, технічний стан контейнерів під час їх використання та їх повернення згідно з умовами даного Контракту. У розумінні цього Контракту користування контейнером не є орендою майна, а плата за користування власним контейнером Виконавця не є орендною платою.

Як зазначає похивач, станом на 30.05.2023р. у користуванні відповідача на умовах Контракту знаходиться 48 контейнерів з буквенним індексом UZUU.

За умовами п. 3.1. Контракту Виконавець надає послуги виключно на умовах повернення контейнерів на станцію «Київ-Ліски» або терміналі виконавця.

Крім того, згідно п. 2.2.6. Контракту Замовник має здійснювати оплату послуг Виконавця на умовах розділу 6 цього Контракту.

Позивач зазаначає, що надав відповідачу послуги на загальну суму 7 849 064 грн 29 коп., що підтверджується Актами наданих послуг від 30.06.2022р. №2986 та №2987, від 31.07.2022р. №3471 та №3472, від 31.08.2022 р. №4055, від 30.09.2022р. №4503, від 31.10.2022р. №4986, від 30.11.2022 р. №5585, від 31.12.2022р. №6038, від 31.12.2022р. №6040, від 31.01.2023 р. №282 та №283, від 28.02.2023р. №485, від 31.03.2023р. №593, від 30.04.2023р. -№729.

На підставі зазначених актів, позивач виставив відповідачу рахунки на загальну суму 7 849 064,29 грн., а саме: від 30.06.2022р. №3175 на суму 909 949,15 грн., від 30.06.2022р. №3176 на суму 1 767,17 грн., від 31.07.2022р. №3980 на суму 846 979,48 грн., від 31.07.2022р. №3984 на суму 6 185,09 грн., від 31.08.2022р. №4574 на суму 744 435,97 грн., від 30.09.2022р. №5020 на суму 716 311,18 грн., від 31.10.2022р. №5509 на суму 730 000,24 грн., від 30.11.2022р. №6101 на суму 674 497,32 грн., від 31.12.2022р. №6512 на суму 8 835,84 грн., від 31.12.2022р. №6546 на суму 609 038,72 грн., від 31.01.2023р. №325 на суму 9 775,97 грн., від 31.01.2023р. №323 на суму 691 882,20 грн., від 28.02.2023р. №558 на суму 597 565,92 грн., від 31.03.2023 р. №695 на суму 661 590,84 грн., від 30.04.2023р. №834 на суму 640 249,20 грн.

Як зазначає позивач, вказані документи були надіслані позивачем на електронну адресу відповідача в день їх виставлення, а також, повторно засобами поштового зв`язку листами з описом вкладення.

Враховуючи зазначене, позивач вважає, що наявні підстави для стягнення з ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» заборгованості у розмірі 7 849 064 грн 29 коп., що нараховані за період з червня 2022р. по квітень 2023р.

Крім того, посилаючись на положення ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, позивач нарахував відповідачу за період з жовтня 2022р. по жовтень 2023р. інфляційні втрати у розмірі 99 037 грн 64 коп. та пеню у розмірі 1 094 402 грн 97 коп., які також просить суд стягнути з відповідача.

Також, позивач зазначив, що з метою досудового врегулювання спору неодноразово звертався до ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» з листами -претензіями щодо погашення заборгованості, але у відповідях відповідач повідомив про неможливість виконання договірних зобовязань у звязку із обставинами непереборної сили, повязами з введенням в Україні військового стану.

З цього приводу позивач зазначає, що задля визнання воєнного стану форс-мажорною обставиною сторона повинна довести наявність ознак непереборної сили стосовно конкретних зобовязань сторони, тобто, визначити, які конкретно зобовязання сторони по Контракту не можуть бути обєктивно виконані внаслідок існування таких обставин; в чому саме полягає неможливість сторони розумно запобігти або перебороти наслідки такої обставини та наявність причино-наслідкового звязку між обставинами непереборної сили та неналежним виконанням (неможливістю виконання) конкретних договірних зобовязань; підтвердити наявність та ривалість дії непереборної сили відповідними документами, виданими компетентними органами( Сертифікатом про форс-мажорні обставини встановленої Торгово-промисловою Палатою форми).

Відповідно до пункту 7.4. Контракту сторона, що підпала під дію обставин непереборної сили та внаслідок цього була позбавлена можливості належним чином виконувати свої зобов`язання за Контрактом, зобов`язана негайно (протягом п`яти календарних днів) повідомити про їх дію іншу сторону. Не інформування або несвоєчасне інформування про дію обставин непереборної сили позбавляє відповідну сторону права посилатися на їх дію.

Як зазначає позивач, в порушення пункту 7.5. Контракту ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» не повідомлено АТ «Укрзалізниця» про дію форс-мажорних обставин в частині взятих ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» обов`язків по Договору протягом п`яти днів від дати їх настання.

Крім того, позивач зауважив, що зі змісту Сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 29.09.2022р. №5100-22-0987 (вих. №2003-14/15) Одеської регіональної торгово-промислової палати ТПП вбачається, що, період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): дата настання 24.02.2022р.; дата закінчення тривають на 29.09.2022р.

За таких обставин, позивач вважає, що зазначений сертифікат ТПП не може вважатися належним та допустимим доказом тривалості дії непереборної сили після 29 вересня 2022 року.

На думку позивача, обставини, визначені у Сертифікаті про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 29.09.2022р. №5100-22-0987 в частині обов`язків ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» по спірним контейнерам, не можуть вважатися випадком непереборної сили (форс- мажору) у розумінні ст. 617 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України, а можуть бути кваліфіковані виключно як ускладнення при виконанні договору - непередбачувані обставини, при настанні яких, на відміну від форс-мажору, належне виконання Договору можливе, але в силу їх непередбачуваності, є суттєво ускладненим.

Також, позивач зазначив, що відповідно до статей 42, 44 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Підприємництво здійснюється на основі, зокрема самостійного формування підприємцем програми діяльності, комерційного розрахунку та власного комерційного ризику.

АТ «Українська залізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» також зазначає, що ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» під час здійснення користування контейнерами не було обмежено у виборі логістичних шляхів для здійснення перевезень (України, Азія, Європа, тощо); не обмежено у виборі маршруту та виду повернення таких контейнерів (морським, залізничним, річковим, автотранспортом тощо через морські порти України, Європи, Східної Європи), а обмеження згідно умов Контракту поширюються виключно в частині місця, у якому має здійснюватись повернення таких контейнерів - станція Київ-Ліски, термінал Виконавця.

За таких обставин, позивач вважає, що враховуючи можливість ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» використовувати контейнери у міжнародному мультимодальному сполученні, а не лише територією України; те, що на момент початку збройної агресії російської федерації контейнери вже перебували за межами території України, що не заперечується і самим відповідачем; те, що сертифікат, долучений до матеріалів справи, засвідчує існування форс-мажорних обставин виключно в межах території України, ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» не доведено як об`єктивної неможливості користування контейнерами протягом спірного періоду за межами території України, як передбачено умовами Договору, так і не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження таких обставин.

Крім цього, позивач зазначає, що в порушення пункту 2.2.5 Контракту відповідачем жодного разу не було повідомлено АТ «Укрзалізниця» про стан та поточні операції, які здійснювались з контейнерами протягом спірного періоду під час їх перебування поза межами території України, що унеможливлює, в т.ч., встановлення АТ «Укрзалізниця» факту того, що спірні контейнери дійсно не перебували у користуванні протягом спірного періоду і не були залучені у вантажних операціях.

Посилання відповідача на листи від 01.03.2022р. №01/03, від 05.04.2022р. №05/04, від 29.04.2022р. №29/04 як на повідомлення про настання форс-мажорних обставин, позивач вважає безпідставним, адже, вони не містить повідомлення про форс-мажор, не містить посилання на відповідні пункти Договору, не містить попередження про неможливість виконання стороною обов`язків по договору в зв`язку з настанням форс-мажорних обставин.

Як зазначає позивач, лише в листі від 05.05.2022 р. №05/05 міститься посилання на п.7.1 Договору та повідомляється які саме зобов`язання по Договору замовником не можуть бути виконані і які саме обставини на думку Відповідача на це впливають. Отже, лише цей лист позивач вважає належним повідомленням про настання форс-мажорних обставин в розрізі неможливості виконання замовником своїх платіжних зобов`язань по Договору.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що введення в України воєнного стану з 05 години 30 хвилин 24.02.2022р., який триває і станом на даний час, призвело до повної зупинки роботи морських портів та відміни всіх судоходів, а також відмови міжнародних контейнерних поїздів з Китаю до України. У звязку із цим відповіідач не міг вплинути на повернення порожніх конрейнерів з Китаю до України.

Також, відповідач посилається на п.7.1 та п.7.2 Контракту, згідно з якими сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання, або неналежне виконання зобов`язань за цим Контрактом, якщо буде доведено, що таке невиконання або неналежне виконання пов`язано з дією обставин непереборної сили. Під обставинами непереборної сили слід розуміти надзвичайні та невідворотні обставини, що не діяли під час підписання цього Контракту та виникли незалежно від волі сторін, що не знали про їх існування та не могли вжити запобіжних заходів, що могли суттєво вплинути на їх запобігання.

При цьому, відповідач зазначає, що Контракт №180-ЮІ був підписаний ще до військової агресії Російської Федерації, тому ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» не могло знати про виникнення у подальшому таких обставин та не могло вжити запобіжних заходів.

ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» також посилається на довідку Торгово-Промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022р. та сертифікат №5100-22-0987 від 29.09.2022р., виданий Одеською Регіональною Торгово-Промисловою палатою України, які підтверджують наявність форс-мажорних обставин, що унеможливили виконання Контракту.

ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» зазначає, що на виконання умов Контракту своєчасно повідомило про настання дії форс-мажорних обставин свого контрагента - АТ «Укрзалізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски», надіславши відповідного листа 01.03.2022 року на офіційну електронну пошту: liski@liski.ua (саме ця адреса зазначена в Контракті). Лист, що був надісланий філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» за вих. №01/03 від 01.03.2022р., був отриманий, що підтверджується позивачем, зокрема, у листі-відповіді за вих. №Ліски/К-09/51 від 04.04.2022р.

Відповідач також зазначає, що наявність форс-мажорних обставин визнавало і безпосередньо АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» (філією якого є «Центр транспортного сервісу «Ліски»), яке у цей же строк, 01.03.2022 року на своєму офіційному сайті розмістило повідомлення для всіх своїх клієнтів, користувачів, партнерів про початок дії форс-мажорних обставин, якими пояснювало неможливість виконати свої договірні зобов`язання. При цьому, позивачем у даному повідомленні визнавалось, що введення воєнного стану на території України є дією форс-мажорних обставин, що унеможливлюють належне та своєчасне виконання зобов`язань за укладеними контрактами, у тому числі за Контрактом №180-ЮІ.

Також, ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» посилається на Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 29.09.2022р. №5100-22-0987 (вих. №2003-14/15) Одеської регіональної торгово-промислової палати ТПП, яким засвідчено дію наступних обставин непереборної сили, що вплинули на можливість виконання ним зобов`язань за Контрактом №180-ЮІ від 11.08.2021 р.: військова агресія РФ проти України, що стало підставою введення воєнного стану в Україні, встановлення рівня охорони 3 (вищий) у морських та річкових портах України.

Відповідач зазначає, що форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами (ст.14-1 Закону "Про торгово- промислові палати в Україні").

Згідно постанови Верховного Суду України від 21.07.2021 у справі №912/3323/20 надзвичайними є ті обставини, настання яких не очікується сторонами при звичайному перебігу справ. Під надзвичайними можуть розумітися такі обставини, настання яких добросовісний та розумний учасник правовідносин не міг очікувати та передбачити при прояві ним достатнього ступеня обачливості.

ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» зазначає, що при укладенні Контракту №180-ЮІ від 11.08.2021р., тобто в серпні 2021 року, жодним чином не могло очікувати чи передбачити можливість збройної агресії проти України з подальшим введенням воєнного стану та, як наслідок, закриття морських портів, початок воєнних дій не очікувався ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» і не міг бути очікуваним при звичайному перебігу справ. На момент укладення Контракту із позивачем ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» не мало жодних підстав вважати (допускати) можливість початку воєнних дій, збройних атак з боку сусідньої країни, тому в даному випадку форс- мажорні обставини мають ознаки надзвичайності та непередбачуваності.

Також, ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» зазначає, що не мало жодної об`єктивної можливості будь-яким чином запобігти як початку збройної агресії, так і її наслідкам, навіть при прояві/вжитті будь-яких заходів для запобігання. Дані обставини виникли та діяли не залежно від волі/дій/вчинків/вжиття заходів ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» та відповідач жодним чином не міг відвернути/припинити їх дію/наслідки, тому, на думку відповідача, в даному випадку форс-мажорні обставини мають ознаки абсолютності (безумовності) та невідворотності. Збройна агресія є обставиною, незалежною від ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» та не контрольованою ним, носить надзвичайний характер та унеможливлює належне виконання договірних зобов`язань.

Відповідач зазначає, що Контракт №180-ЮІ від 11.08.2021р. був укладений ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» з метою отримання від позивача в користування контейнерів для використання їх у перевезеннях вантажів на замовлення своїх клієнтів сполученням територія України - Китай та зворотним сполученням. Оскільки між Китаєм та Україною значна відстань, найбільш оптимальним варіантом для доставки вантажів є морські перевезення, а після початку збройної агресії в морських та річкових портах було введено 3 (вищий) рівень охорони та суднозаходи в/з порти/ів України були зупинені для контейнерів з експортно-імпортними вантажами. Більше того, після початку збройної агресії на певний період було відмінено залізничні міжнародні контейнерні перевезення з Китаю до України. Контейнерні перевезення стали повністю неможливим, що є прямим наслідком введеного воєнного стану через збройну агресію. Окрім припинення судозаходів в порти України та залізничного сполучення через військовий стан в 2022 році експортери та імпортери майже повністю припинили товарообмін між Україною та Китаєм, оскільки інші шляхи сполучення є надтривалими та економічно недоцільними. Через зупинку прямого товарообміну, відповідно, у ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» не було можливості використати дані контейнери для перевезень вантажів та повернути їх позивачеві.

Як зазначає відповідач, контейнери були відправлені до початку збройної агресії в Китай як тара під вантаж. ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» до початку форс-мажорних обставин на кожний із контейнерів мало укладений договір щодо здійснення його експедирування в Україну з імпортним вантажем морським сполученням, однак після введення воєнного стану імпортери масово відмовились від товарообміну з Україною морськими шляхами через існування прямої загрози знищення вантажів під час їх прямування в Україну (страхові компанії не відносили воєнні дії до страхових випадків, та фактично вантаж при відправці в країну з бойовими діями був нічим не захищений, що призводило до відмови імпортерів від його відправки в Україну через загрозу його втрати взагалі). Морське сполучення було зупинено - згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України №183-р від 25.02.2022 року «Про встановлення рівня охорони у морських та річкових портах України, портових засобах, суднах, які мають право плавання під Державним прапором України» та використати цей шлях для повернення контейнерів в Україну «ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» об`єктивно не могло.

Крім того, агент портового оператора в Китаї, з яким ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» співпрацювало по даним контейнерам, в односторонньому порядку (без отримання згоди ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД») ввело заборону на завантаження даних контейнерів до стабілізації ситуації в Україні та розмістило контейнери на зберігання в портах Китаю (Тайцянь, Тяньжін та Нінгбо). Контейнери було розміщені на зберігання без завантаження в очікуванні зміни обстановки, відновлення товарообміну та транспортного сполучення, використання контейнерів в цей період не здійснювалось.

ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» зазначає, що постійно здійснювало моніторинг можливості відновлення судноплавства, пошук замовників контейнерів під вантаж в Україну та паралельно розглядало побудову нових маршрутів для перевезення, оминаючи порти України, в тому числі в подальшому були використані шляхи, що призвели до значного удорожчання логістики, але враховуючи пріоритетність повернення позивачеві його контейнерного обладнання, ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» вимушено прийняло понесення додаткових витрат та здійснило повернення порожніх, напівпорожніх контейнерів, в т.ч. з гуманітарними вантажами до України. Протягом 2023 року ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» повернуло майже всі контейнери за договором позивачеві. Морське сполучення було частково відновлено лише в квітні 2024 року, однак ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» до цього моменту уже повернуло всі контейнери, використавши якраз можливість альтернативних шляхів сполучення, що підтверджує той факт, що відповідачем вживались всі можливі заходи щодо максимально швидкого повернення контейнерів їх власнику.

Щодо посилання позивача на можливість використати інші логістичні шляхи, відповідач зазначив, що після початку збройної агресії був на певний час зупинений в принципі імпортний товарообмін між Китаєм та Україною прямим сполученням, та коли стало зрозумілим, що конфлікт на території України загострюється та форс- мажорні обставини тривають більше року, поступово став відновлюватись товарообмін між Китаєм та Україною, але з використанням інших шляхів та інших країн. ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» безумовно постійно здійснювало пошук інших логістичних шляхів, які були б безпечними, і дали змогу доставити контейнери позивача та гуманітарну допомогу в цілісності та безпеці. Налагодження нових шляхів сполучення, укладення договорів з новими портами в інших країнах є тривалим процесом, однак відразу ж після налагодження альтернативних варіантів доставки, ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» експедирувало контейнери в Україну та відразу ж повернуло їх позивачу.

Відповідач зазначає, що був значно обмежений у пошуку альтернативних шляхів, оскільки було виключено пряме морське та залізничне сполучення Китай- Україна, а сполучення через інші країни також передбачало виключення ряду країн (РФ, країни СНД (Білорусь, Азербайджан, Молдова, Узбекистан, Таджикистан, Вірменія, Казахстан, Киргистан), країни Балтії (Естонія, Латвія, Литва). Значне звуження варіантів для можливого сполучення для доставки вантажів з Китаю призвело до підвищеного навантаження на інші альтернативні шляхи, та як наслідок до спливу значного проміжку часу для доставки спірних контейнерів в Україну відповідачем. Якби на території України не було введено військового стану та не відбувались воєнні дії, працювали всі можливі транспортні шляхи сполучення, повернення контейнерів та виконання зобов`язань за Контрактом було б здійснено своєчасно та належним чином, тому введення воєнного стану в Україні та невиконання зобов`язань за Контрактом №180-ЮІ від 11.08.2021 року перебувають між собою у прямому причинно-наслідковому зв`язку.

Щодо впливу форс-мажорних обставин на виконання зобов`язань ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» по оплаті за користування контейнерами, відповідач зазначив, що відповідно до п. 1.1 Контракту Виконавець надає послуги з надання у користування великотоннажних універсальних контейнерів 1ААА 40НС для здійснення прямих змішаних перевезень вантажів по території України та у міжнародному та мультимодальному сполученні, …. а Замовник зобов`язується оплачувати за користування контейнерами, …. на умовах даного Контракту, а також бере на себе відповідальність за збереження, технічний стан контейнерів під час їх використання та їх повернення згідно з умовами цього Контракту.

Укладаючи Контракт з позивачем відповідач міг передбачити ризики, настання яких може нести учасник подібних договірних відносин, наприклад, ненадання позивачем (Виконавцем) необхідної кількості контейнерів, пошкодження/втрату відповідачем (Замовником) контейнеру під час перевезення з незалежних від нього причин, ризик викрадення контейнеру, ризик дострокового припинення дії Контракту з боку Виконавця тощо. Однак, при укладенні даного Контракту об`єктивно неможливо було передбачити початок збройної агресії РФ проти України, тому, на думку відповідача, в даному випадку мова йде саме про виникнення форс-мажорних обставин, а не звичайні комерційні бізнес ризики учасників договірних відносин.

При цьому, ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» зазначає, що якби мало можливість передбачити настання подібних обставин, для нього було б недоцільним укладення даного Контракту з позивачем взагалі, оскільки бойові дії на території держави однозначно відбиваються на процесах логістики, а використання певних шляхів сполучення унеможливлюють взагалі (наприклад, морські, повітряні).

Таким чином, відповідач вважає, що виходячи з умов Контракту контейнери передані відповідачеві у користування для здійснення перевезень вантажів та саме за це повинен сплачувати відповідач (за користування для перевезення), однак через дію форс-мажорних обставин саме використання контейнерів для перевезення було унеможливлене, а тому підстав для оплати за їх використання не було, оскільки фактично контейнери не використовувались.

На думку відповідача, час, протягом якого контейнери не використовувались, у даному випадку не підлягає оплаті, оскільки фактично контейнери зберігались (простоювали) в портах Китаю та не могли бути використані для перевезення вантажів через збройну агресію, яка призвела до закриття портів та зупинки на тривалий час імпортного товарообміну між Китаєм та Україною прямим морським сполученням.

Відповідач також зазначає, що Контракт, укладений між сторонами у справі, за своєю правовою природою не є договором оренди, при якому після передачі об`єкту оренди в користування орендарю ним здійснюється оплата за орендоване майно, незалежно від його використання (тобто оплата не залежить від факту використання). В даному випадку мова йде про інший договір, за умовами якого оплата здійснюється саме за використання контейнерів для перевезень. Отримані від позивача контейнери, які знаходились на момент початку збройної агресії в Китаї, не могли бути використані ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» для перевезень вантажів через закриття шляхів сполучення по причині збройної агресії.

Крім того, відповідач звернув увагу на Сертифікат №5100-25-0073 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданий 16.01.2025р. Одеською регіональною Торгово-Промисловою палатою, яким засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) : військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану в Україні, встановлення рівня охорони 3 (вищий) у морських та річкових портах України, ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» щодо обовязку (зобовязання ) як Замовника користуватися великотонажними універсальними контейнерами 1ААА 40'НС, а також відповідальності за збереження, технічний стан контейнерів під час їх використання та їх повернення згідно Контракту, у кількості 96 шт., у термін до 01.06.2022р., за Контрактом з надання послуг для здійснення перевезень №180-ЮІ від 11.08.2021р., укладеним з філією «Центр транспортного сервісу «Ліски» АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ». Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) які унеможливили виконання Контракту, з 24.02.2022р. по 05.06.2024р.

Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, судом встановлено, що між АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» (Виконавець) та ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» (Замовник) 11.08.2021р. було укладено Контракт №180-ЮІ з надання послуг для здійснення перевезень, за умовами п. 1.1 якого Виконавець надає послуги з надання у користування великотоннажних універсальних контейнерів 1ААА 40'НС для здійснення прямих змішаних перевезень вантажів по території України та у міжнародному та мультімодальному сполученні, а також послуги з підготовки (очищення) та навантажувально-розвантажувальних робіт кожного контейнера, а Замовник зобов`язується оплачувати за користування контейнерами, підготовку (очищення) та навантажувально-розвантажувальні роботи кожного контейнера на умовах цього контракту, а також бере на себе відповідальність за збереження, технічний стан контейнерів під час їх використання та їх повернення згідно з умовами контракту. У розумінні цього контракту користування контейнером не є орендою майна, а плата за користування власним контейнером Виконавця не є орендною платою.

При цьому, сторони домовилися, що у розумінні цього Контракту користування контейнером не є орендою майна, а плата за користування власним контейнером Виконавця не є орендною платою.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 ст. 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

За положеннями ст. 509 Цивільного кодексу України, з якою кореспондуються приписи ст. 173 Господарського кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку; зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 Господарського кодексу України).

При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору, зокрема, на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству (ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу України).

Аналогічні положення закріплені у ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

За своєю правовою природою Контракт №180-ЮІ від 11.08.2021р. є договором про надання послуг, адже, згідно з ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 1 ст. 903 Цивільного кодексу України визначено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

У п. 11.1. Контракту сторони визначили, що він набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і діє до 31.12.2021р., але в будь - якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим Договором.

Термін дії контракту може бути переглянутий і змінений за погодженням сторін шляхом підписання додаткової угоди до цього Контракту (п. 11.2. Контракту).

У матеріалах справи наявна Додаткова угода №2 від 28.12.2021р. до Контракту №180-ЮІ від 11.08.2021р., якою, зокрема, продовжено строк дії даного Контракту до 31.12.2022р., а також викладено окремі його положення у новій редакції.

Пунктом 2.1. Контракту визначено наступні обов`язкі Виконавця, зокрема: - після отримання індивідуальної заявки замовника, невідкладно здійснити аналіз можливості надання у користування заявленої кількості та придатності контейнерів, та у разі її наявності та погодження виконавцем заявки щодо можливості надання контейнерів в користування в заявленій кількості чи допустимій, надавати замовнику на узгодженій сторонами станції Київ-Ліски, або контейнерному терміналі виконавця порожні великотоннажні універсальні контейнери з буквеним індексом UZUU, відповідно до умов контракту (п. 2.1.1. контракту);- підготувати і надавати замовнику технічно справні універсальні контейнери, очищені від залишків перевезених вантажів і пакувальних матеріалів (п. 2.1.2. контракту); - вести номерний облік прийому та передачі контейнерів (п. 2.1.3. контракту); - складати балансову відомість часу перебування контейнерів у замовника (п. 2.1.4. контракту); - складати акти прийому-передачі контейнерів та акти наданих послуг (п. 2.1.5. контракту).

Положеннями п. 2.2. Контракту визначено обов`язки Замовника, до яких відносяться, у тому числі: - відправлення контейнерів залізничним транспортом, повернення якіх здійснюється на станцію Київ-Ліски (п. 2.2.3. Контракту); - здійснювати оплату послуг Виконавця на умовах розділу 6 цього Контракту (п. 2.2.6. Контракту); - щомісячно підписувати та повертати Виконавцю акт наданих послуг за фактично надані послуги не пізніше 7 робочих днів з моменту його одержання (п. 2.2.8. Контракту); - підписувати та повертати Виконавцю акт прийому-передачі контейнерів у тимчасове користування, акт прийому-передачі (повернення), довідку про стан балансу взаєморозрахунків не пізніше 7 робочих днів з моменту його одержання (п. 2.2.9. Контракту).

За умовами п. 3.1. Контракту, Виконавець надає послуги виключно на умовах повернення контейнерів на станцію «Київ-Ліски» або терміналі виконавця.

Термін надання контейнерів у користування за цим Контрактом обчислюється з моменту надання/відправлення контейнерів Замовнику на/із станції «Київ-Ліски», або на/із терміналах Виконавця, або автомобільним транспортом Замовника, та діє до передачі Замовником контейнерів Виконавцю на станцію «Київ-Ліски», про що вказується в заявці Замовника (п. 3.2. Контракту).

Згідно з умовами пункту 3.4 Контракту розрахунковим показником є вартість користування контейнером за добу, розрахунок доби прийому-передачі здійснюється за вартістю однієї доби.

У пункті 3.5 Контракту сторони погодили, що до 5 числа місяця, слідуючого за звітним, проводять звірку контейнеродіб користування контейнерами та підписують акт наданих послуг. У випадку несвоєчасного надання інформації про місцезнаходження контейнерів, Виконавець має право здійснювати розрахунок за користування і підготовку контейнерів за повний звітний місяць.

Згідно з умовами п. 4. Контракту факт надання послуг, зазначених у п. 1.1, підтверджується актом наданих послуг, що підписується сторонами згідно з умовами цього контракту, та є його невід`ємною частиною. Якщо акт наданих послуг надісланий Замовнику, але ним не підписаний, не оскаржений та не повернутий Виконавцю протягом 7 робочих днів з моменту його одержання, він вважається таким, що прийнятий Замовником та підлягає оплаті в повному обсязі. Моментом одержання акту наданих послуг вважається дата, зазначена у графі вручено у повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідно до п. 5.1. Контракту вартість послуг за цим Контрактом погоджується сторонами, про що підписуються Протоколи погодження договірної ціни (Додаток №1, Додаток №2), які є невід`ємною частиною цього Контракту.

Додатком №1 до Контракту від 11.08.2021 №180-ЮІ є Протокол погодження договірної ціни за підготовку (очищення) кожного 40-футового контейнера, яка становить 396,92 грн. без ПДВ. Ціна за навантажувально-розвантажувальні роботи кожного 40 футового контейнера краном становить 428,69 грн. без ПДВ.

Додатком №2 до Контракту сторони погодили договірну ціну за надання території відділення для виконання вантажних операцій, яка становить 134,96 грн. без ПДВ.

28.10.2021р. сторонами укладено Додаткову угоду до Контракту №180-ЮІ від 11.08.2021р., якою погоджено викладення вищенаведених Додатків №1 та №2 у новій редакції, яка набуває чинності з 01.11.2021р..

Так, згідно з Додатком №1 до Контракту№180-ЮІ від 11.08.2021р. (у редакції Додаткової угоди №1 від 28.10.2021): ціна за підготовку (очищення) кожного 40-футового контейнера 434,63 грн без ПДВ; ціна за навантажувально-розвантажувальні роботи кожного 40-футового контейнера краном 469,42 грн без ПДВ; ціна за користування Замовником контейнерами Виконавця, починаючи з моменту фактичної передачі контейнерів та підписання акту прийому-передачі контейнерів в користування до моменту фактичного повернення контейнерів Виконавцю та підписання акту прийому-передачі контейнерів (повернення) за кожну добу користування 40-футовим контейнером 173,86 грн без ПДВ.

У Додатку №2 до Контракту №180-ЮІ від 11.08.2021р. (у редакції Додаткової угоди №1 від 28.10.2021р. ) вказано, що ціна за надання території відділення для виконання вантажних операцій становить 147,78 грн без ПДВ.

Положеннями п. 5.2. Контракту встановлено, що Виконавець має право змінювати розміри цін (ставок), передбачених цим Контрактом, та розмір оплати за підготовку контейнерів у разі значних змін індексу інфляції, який встановлюється Державним комітетом статистики України. Нові розміри цін (ставок) можуть збільшуватись пропорційно росту індексу інфляції в порівнянні з тим, який діяв на момент укладення Контракту.

Згідно з п. 5.3. Контракту, у випадку перегляду та зміни цін (ставок) Виконавець повідомляє про це Замовника письмово з зазначенням розміру нових цін (ставок), дати початку терміну дії змінених ставок не пізніше ніж за чотирнадцять календарних днів до початку дії нових цін (ставок) про що сторонами підписується додаткова угода до цього Контракту.

Загальна сума Контракту визначається як загальна вартість послуг, наданих замовнику, відповідно до обсягів, що підтверджуються актами наданих послуг (п. 5.5. Контракту).

Пунктами 6.1., 6.4. Контракту визначено, що Замовник здійснює 100% попередню оплату за підготовку контейнерів (в т.ч. вантажно-розвантажувальні роботи), а також здійснює оплату за надання послуг згідно з умовами цього Контракту протягом звітного місяця шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Виконавця протягом 5-ти банківських днів з моменту виставлення Виконавцем рахунку. Сторони щомісяця здійснюють звірку розрахунків на підставі підписаних ними актів наданих послуг.

За матеріалами справи, на виконання Контракту №180-ЮІ від 11.08.2021 Виконавець передав, а ТОВ "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД" прийняло у користування контейнери із буквенним індексом UZUU, що підтверджується наявними у матеріалах справи актами прийому/передачі контейнерів №2 від 31.08.2021р. (передано 35 шт.), №6 від 31.10.2021р. (передано 51 шт.), №8 від 30.11.2021р. (передано 43 шт.), №10 від 31.12.2021р. (передано 21 шт.), №12 від 24.01.2022 р.(передано 5 шт.), №13 від 27.01.2022р. (передано 3 шт.), №16 від 02.02.2022р. (передано 4 шт.) та №17 від 09.02.2022р. (передано 2 шт.).

Також, на виконання умов Контракту, Виконавцем було оформлено низку актів наданих послуг: від 30.06.2022 р. - №2986 та №2987, від 31.07.2022 р.- №3471 та №3472, від 31.08.2022р. - №4055, від 30.09.2022р. - №4503, від 31.10.2022р. - №4986, від 30.11.2022 р.- №5585, від 31.12.2022р. -№6038, від 31.12.2022р. - №6040, від 31.01.2023р. - №282 та №283, від 28.02.2023р. - №485, від 31.03.2023р. - №593, від 30.04.2023р. - №729.

ТОВ "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД" відповідні акти підписані не були, у звязку із існуванням обставин непереборної сили - військової агресії Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану в Україні.

На підставі зазначених актів, позивач виставив відповідачу рахунки на загальну суму 7 849 064,29 грн., а саме: від 30.06.2022р. - №3175 на суму 909 949,15 грн, від 30.06.2022р. - №3176 на суму 1 767,17 грн, від 31.07.2022 р.- №3980 на суму 846 979,48 грн, від 31.07.2022р. - №3984 на суму 6 185,09 грн, від 31.08.2022 р.- №4574 на суму 744 435,97 грн, від 30.09.2022р. - №5020 на суму 716 311,18 грн, від 31.10.2022 р.- №5509 на суму 730 000,24 грн, від 30.11.2022 р.- №6101 на суму 674 497,32 грн, від 31.12.2022р. - №6512 на суму 8 835,84 грн, від 31.12.2022р. - №6546 на суму 609 038,72 грн, від 31.01.2023р. - №325 на суму 9 775,97 грн, від 31.01.2023р. - №323 на суму 691 882,20 грн, від 28.02.2023р. - №558 на суму 597 565,92 грн, від 31.03.2023 р.- №695 на суму 661 590,84 грн, від 30.04.2023р. - №834 на суму 640 249,20 грн.

Вказані документи були надіслані позивачем на адресу електронну адресу відповідача та засобами поштового зв`язку, але не були підписані Замовником

Також, судом встановлено, що з метою досудового врегулювання спору, позивачем було направлено на адресу ТОВ ФЕСІТ ЮНАЙТЕД декілька листів-вимог: від 07.10.2022р. №Ліски/К-09/205, від 02.11.2022р. № Ліски/К-09/235, від 07.12.2022р. № Ліски/К-09/274, від 20.12.2022р. № Ліски/К-09/318, від 05.01.2023р. № Ліски/К-09/6, від 08.02.2023р. Ліски/К-09/42, від 30.03.2023р. Ліски/К-09/118, від 10.04.2023р. Ліски/К-09/134, від 10.05.2023 р.Ліски/К-09/163 щодо термінової сплати заборгованості за актами наданих послуг, повідомити про місцезнаходження наданих у користування контейнерів та повернення контейнерів відповідно до умов Контракту, а у разі неможливості повернення - повідомлення номерів контейнерів, їх місцезнаходження та причину неповернення.

У відповідь на зазначені вимоги позивача ТОВ ФЕСІТ ЮНАЙТЕД листами від 24.10.2022р. №24/10, від 23.11.2022 р.№23/11, від 23.01.2023р. №23/01, від 23.02.2023р. №23/02, від 07.04.2023р. №07/04, від 30.04.2023р. №30/04 та від 24.05.2023р. №24/05 тощо повідомляло позивача про виникнення обставин непереборної сили - військову агресію Російської Федерації проти України, внаслідок чого відповідач та всі підприємства, напряму пов`язані з його господарською діяльністю, в тому числі морські порти та залізничні станції, призупинили свою роботу, через що просив не нараховувати оплату за користування контейнерами на час дії обставин непереборної сили.

Крім того, за матеріалами справи, ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» на виконання умов Контракту своєчасно повідомило про настання дії форс-мажорних обставин свого контрагента - АТ «Укрзалізниця» в особі філії «Центр транспортного сервісу «Ліски», надіславши відповідного листа 01.03.2022 року на офіційну електронну пошту: liski@liski.ua (саме ця адреса зазначена в Контракті). Лист, що був надісланий філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» за вих. №01/03 від 01.03.2022р., був отриманий, що підтверджується позивачем, зокрема, у листі-відповіді за вих. №Ліски/К-09/51 від 04.04.2022р.

Слід також звернути увагу на те, що наявність форс-мажорних обставин у звязку із введенням воєнного стану на території України визнавало і безпосередньо АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» (філією якого є «Центр транспортного сервісу «Ліски»), яке у цей же строк, 01.03.2022 року на своєму офіційному сайті розмістило повідомлення для всіх своїх клієнтів, користувачів, партнерів про початок дії форс-мажорних обставин, якими пояснювало неможливість виконати свої договірні зобов`язання.

Таким чином, позивачем у даному повідомленні визнавалось, що введення воєнного стану на території України є дією форс-мажорних обставин, що унеможливлюють належне та своєчасне виконання зобов`язань за укладеними контрактами, у тому числі за Контрактом №180-ЮІ.

Відповідно до положень п.7.1 Контракту сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання, або неналежне виконання зобов`язань за цим Контрактом, якщо буде доведено, що таке невиконання або неналежне виконання пов`язано з дією обставин непереборної сили.

При цьому, у п.7.2 Контракту сторони домовилися, що під обставинами непереборної сили слід розуміти надзвичайні та невідворотні обставини, що не діяли під час підписання цього Контракту та виникли незалежно від волі сторін, що не знали про їх існування та не могли вжити запобіжних заходів, що могли суттєво вплинути на їх запобігання.

За приписами п. 7.3. Контракту, під обставинами непереборної сили в даному Контракті слід розуміти надзвичайні та невідворотні обставини, будь-які інші обставини зовнішнього щодо сторін характеру, обставини суспільного життя, що виникли без вини сторін, поза їх волею або всупереч волі чи бажанню сторін, і які не можна було передбачити, ні уникнути, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами Контракту (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, зокрема: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, введення комендантської години, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, заборона (обмеження) експорту/імпорту,…а також видання актів органів державної влади, управління, зокрема, Кабінету Міністрів України та Акціонерного товариства "Українська залізниця", чи місцевого самоврядування, інші законні або незаконні заборонні заходи названих органів, які унеможливлюють виконання сторонами зобов`язань за цим Контрактом або перешкоджають такому виконанню тощо.

Згідно п. 7.4 Контракту сторона, що підпала під дію обставин непереборної сили та в наслідок цього була позбавлена можливості належним чином виконувати свої зобов`язання за контрактом, зобов`язана негайно (протягом 5 календарних днів) повідомити про їх дію іншу сторону.

У п. 7.5 Контракту сторони передбачили, що у разі якщо обставини непереборної сили, що вказані вище, за умови їх належного підтвердження, продовжують діяти впродовж 3 (трьох) місяців, кожна з сторін цього контракту має право виступити з ініціативою про перегляд умов цього контракту або його припинення у відповідності до умов чинного законодавства України.

За умовами п. 7.7 Контракту дія обставин непереборної сили повинна бути підтверджена сертифікатом, який надається Торгово-промисловою палатою України за місцем знаходження сторони, або іншими компетентними органами.

Загальновідомим фактом є те, що у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р. в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Вказаний указ затверджено Верховною Радою України шляхом прийняття Закону України №2102-IX від 24.02.2022р.. В подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався, внаслідок чого останній триває до теперішнього часу.

У матеріалах справи міститься Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 29.09.2022р. №5100-22-0987 (вих. №2003-14/15) Одеської регіональної торгово-промислової палати, яка на підставі статей 14, 141 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 №44(5) (із змінами та доповненнями) засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану в Україні, встановлення рівня охорони 3 (вищий) у морських та річкових портах України, для Товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД" (місцезнаходження: 68355, Украйна, Одеська область, Кілійський район, м. Вилкове, вул. Моряків-десантників, буд. 40; код ЄДРПОУ/ІПН: 41604751) щодо обов`язку (зобов`язання), а саме: Замовник зобов`язується користуватися великотонажними універсальними контейнерами 1ААА 40'НС, а також бере на себе відповідальність за збереження, технічний стан контейнерів під час їх використання та їх повернення згідно з контрактом у кількості 96 шт., у термін до 01.06.2022 за контрактом з надання послуг для здійснення перевезень №180-ЮІ від 11.08.2021 року, укладеним з філією "Центр транспортного сервісу "Ліски" Акціонерного товариства "Українська залізниця", відповідно до: Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-УІІІ; указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (зі змінами та доповненнями); Закону України від 24.02.2022 №2102-ІХ "Про затвердження указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" (зі змінами та доповненнями); указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №133/22 від 14.03.2022; Закону України "Про затвердження указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15.03.2022 №2119-ІХ; указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №259/22 від 18.04.2022; Закону України "Про затвердження указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21.04.2022 №2212-ІХ; указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №341/2022 від 17.05.2022; Закону України "Про затвердження указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22.05.2022 №2263-ІХ; Закону України "Про затвердження указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 12.08.2022 №2500-ІХ; розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.02.2022 №183-р "Про встановлення рівня охорони у морських та річкових портах України, портових засобах, суднах, які мають право плавання під Державним прапором України"; довідок по прибуттю порожніх контейнерів у кількості 96 шт. на склади Тяньжіна та Тайцяня (Китай) станом на 20.08.2022; листа філії "Центр транспортного сервісу "Ліски" Акціонерного товариства "Українська залізниця" №09/248 від 06.12.2021 щодо зобов`язання не використовувати пункти перетину кордонів РФ, країн СНД та Балтії; повідомлення СМА CGM Shipping Agencies Ukraine від 25.02.2022 про ситуацію в Україні та Чорноморському регіоні; повідомлення MSC URRAINE IMPORTANT NOTICE ТО CUSTOMERS від 24.02.2022; листа Товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД" №01/03 від 01.03.2022; листа філії "Центр транспортного сервісу "Ліски" Акціонерного товариства "Українська залізниця" №09/57 від 15.04.2022; листа Товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД" №29/04 від 29.04.2022; довідки Товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД" №28/09 від 27.09.2022 щодо маршрутів контейнерного поїзду з сполученням Китай-Україна; довідки Товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД" №27/09 від 27.09.2022 щодо ситуації з контейнерами по контракту з надання послуг для здійснення перевезень №180-Ю від 11.08.2021; повідомлення СМА CGM Shipping Agencies Ukraine від 15.08.2022 №08 про ситуацію в Україні та Чорноморському регіоні, які унеможливили його виконання в зазначений термін. Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): дата настання 24.02.2022; дата закінчення тривають на 29.09.2022р.

Крім того, Сертифікатом Одеської регіональної торгово-промислової палати №5100-25-0073 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданим 16.01.2025р., на підставі статей 14, 141 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 №44(5) (із змінами та доповненнями) Торгово-промислова палата засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану в Україні, встановлення рівня охорони 3 (вищий) у морських та річкових портах України, для Товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД" (місцезнаходження: 68355, Украйна, Одеська область, Кілійський район, м. Вилкове, вул. Моряків-десантників, буд. 40; код ЄДРПОУ/ІПН: 41604751) щодо обов`язку (зобов`язання), а саме: Замовник зобов`язується користуватися великотонажними універсальними контейнерами 1ААА 40'НС, а також бере на себе відповідальність за збереження, технічний стан контейнерів під час їх використання та їх повернення згідно з контрактом у кількості 96 шт., у термін до 01.06.2022р. за Контрактом з надання послуг для здійснення перевезень №180-ЮІ від 11.08.2021 року, укладеним з філією "Центр транспортного сервісу "Ліски" Акціонерного товариства "Українська залізниця", відповідно до: Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами та доповненнями); Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" (зі змінами та доповненнями); Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №133/22 від 14.03.2022 р.; Закону України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 березня 2022 р. № 2119-ІХ; Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №259/22 від 18.04.2022 р.; Закону України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 р. № 2212-ІХ; Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №341/2022 від 17.05.2022 р.; Закону України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 р. № 2263-ІХ; Закону України Про затвердження Указу Президента «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 15.08.2022 № 2500-ІХ; Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №573/2022 від 12.08.2022 р.; Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 757/2022 від 07.11.2022; Закону України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16 листопада 2022 р. № 2738-ІХ; Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 6 лютого 2023 року № 5 8/2023; Закону «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07.02.2023 року № 2915-ІХ; Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №254/2023від01.05.2023 р.; Закон від 02.05.2023 № 3057-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні"; Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 6 листопада 2023 року № 734/2023; Закон від 08.11.2023року № 3429-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні"; Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 05 лютого 2024 року № №49/2024; Закон від від 05.02.2024 № 10456 "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні"; Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 06 травня 2024 року №№ 271/2024; Закон від 08.05.2024 року № 3684-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні"; Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 23.07. 2024 року № № 469/2024; Закон від 08.08.2024 року "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні"; Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 28.10. 2024 року № № 740/2024; Закон від 29.10.2024 року № 4024-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні"; Розпорядження Кабінету міністрів України від 25 лютого 2022 р. № 183-р "Про встановлення рівня охорони у морських та річкових портах України, портових засобах, суднах, які мають право плавання під Державним прапором України"; Копії додаткової угоди № 2/1 від 28.12.2021 до Контракту з надання послуг для здійснення перевезень № 180-ЮІ від 11.08.2021року; Копії довідок по прибуттю порожніх контейнерів у кількості 96 шт на склади Тяньжіна та Тайцяня (Китай) станом на 20.08.2022 року; Копії листа Філії "ЦТС "Ліски" AT "Українська залізниця" № 09/248 від 06.12.2021 року, щодо зобов`язання не використовувати пункти перетину кордонів РФ, країн СНД, та Балтії; Копії повідомлення СМА CGM Shipping Agencies Ukraine від 25.02.2022 року про ситуацію в Україні та Чорноморському регіоні; Копії повідомлення MSC UKRAINE IMPORTANT NOTICE ТО CUSTOMERS від 24.02.2022 року; Копії повідомлення контейнерної лінії Ocean Network Express від 24.02.2022; Копії повідомлення контейнерної лінії Hapag-Lloyd від 24.02.2022; Копії повідомлення контейнерної лінії ZIM від 24.02.2022; Копії повідомлення СМА CGM від 02.03.2022 з (перекладом); Копії повідомлення СМА CGM від 19.12.2024 з (перекладом); Копії інформації мережі інтернет щодо прибуття до порту Одеси першого з лютого 2022 року контейнеровозу лінії MSC від 08.07.2024; Копія листа ТОВ "Фесіт Юнайтед" вих № 01/03 від 01.03.2022 року; Копія листа ТОВ "Фесіт Юнайтед" вих № 05/04 від 05.04.2022 року; Копія листа Філії "ЦТС "Ліски" AT "Українська залізниця" № 09/57 від 15.04.2022 року; Копії листа Філії "ЦТС "Ліски" AT "Українська залізниця" № 09/51 від 04.04.2022 року; Копії листа ТОВ "Фесіт Юнайтед" вих № 29/04 від 29.04.2022 року; Копія листа ТОВ "Фесіт Юнайтед" вих № 05/05 від 05.05.2022 року; Копії довідки ТОВ "Фесіт Юнайтед" вих 28/09 від 27.09.2022 року, щодо маршрутів контейнерного поїзду з сполученням Китай-Україна; Копія довідки ТОВ "Фесіт Юнайтед" вих 27/09 від 27.09.2022 року щодо місця знаходження контейнерів; Повідомлення СМА CGM Shipping Agencies Ukraine від 15.08.2022 року вих.: 08 про ситуацію в Україні та Чорноморському регіоні; Копії сертифікату Одеської регіональної торгово-промислової палати №5100-22-0987 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), вих.№ 2003-14/115 від 29.09.2022р.; Копії листа ZHEJIANG DEK LOGISTICS CO.,LIMITED від 13.06.2022 року, щодо відсутності можливості здійснити доставку контейнерів прямим сполученням та через значні затрати часу для організації доставки контейнерів не зможе забеспечити всіх контейнерів у 2022 році, доставка можлива по окремому графіку з орієнтовними датами відправки/прибуття (з перекладом ); Копії листа офісу компанії Beijing TRANS EURASIA INTERNATIONAL LOGISTIK LTD від 07.06.2022 про неможливість організувати сервіс до України, лише до ст. Мала (Польша) і у випадку власного контейнерного обладнання (прим.не контейнерних ліній) та вік контейнеру повинен становити не більше 8 років(з перекладом); Копії листа офісу компанії MW CHINA LIMITED від 24.05.2022, що вік власних контейнерів 20-25 років занадто значний, такі контейнери можуть призвести до пошкодження вантажу під час транзиту, та можливість запропонувати лише власні контейнери для перевезень вантажів (з перекладом); Копії листа офісу компанії Changsha Transasia Transport International Logistics co.,Ltd від 11.05.2022 про неможливість організації перевезення контейнерів з ст. Мала в Україну (з перекладом); Копії Акту № 18-2-0405-21 огляду вантажних контейнерів від 29.11.2021 року; Копії Акту № 18-2-0348-21 огляду вантажних контейнерів від 01.11.2021 року; Копії Акту № 18-2-0463-21 огляду вантажних контейнерів від 31.12.2021 року; Копії листа ZHEJIANG DEK LOGISTICS CO.,LIMITED від 23.01.2023 року, щодо відсутності можливості здійснити доставку контейнерів прямим сполученням,альтернативним варіантом доставки контейнерів в порти Польши тоа Румунії з подальшим перевантаженням на авто чи залізничний транспорт для доставки в Україну, доставка можлива з графіком (лютий -липень 2023 року) з заначеною кількістю контейнерів (з перекладом ); Копії довідки Тяньжін Цзиньхуа Інтернешл Лоджистік енд транспорттейшн від 10.01.2025 року про прибуття та період зберігання контейнерів в Китаї (96 контейнерів), що у період перебування контейнерів на зберіганні на складах Тяньжін Цзиньхуа Інтернешл Лоджистік енд транспорттейшн, вони були порожніми та зі складів не вивозились та не використовувались, надання погодження на видачу зі зберігання контейнерів відбувалось лише після підтвердження ТОВ «Фесіт Юнайтед» безпечного альтернативного шляху для поверненняв Україну (з перекладом); Копії листа ZHEJIANG DEK LOGISTICS CO.,LIMITED від 19.02.2024 року, щодо відсутності можливості здійснити доставку контейнеру прямим сполученням, альтернативним варіантом доставки контейнерів в порти Польши та Румунії з подальшим перевантаженням на авто чи залізничний транспорт для доставки в Україну, найближча дата відправки контейнеру березень 2024 року (з перекладом ); Копії довідки ТОВ "СХІД ЛАЙН" вих.№ 03 від 14.01.2025 року, щодо маршрутів контейнерного поїзду з сполученням Китай-Україна, пролягання маршрутів через країну -агресора- рф та припинення транспортування контейнерним поїздом сполученням Китай-Україна, та відсутність альтернативних шляхів прямування контейнерних поїздів прямим сполученням Китай-Україна на момент надання довідки; Інформаційний лист ТОВ "Фесіт Юнайтед" № 14/01 від 14.01.2025року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 24 від 30 вересня 2022 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 25 від 31 жовтня 2022 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 26 від 09 листопада 2022 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 29 від 30 листопада 2022року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 30 від 31 грудня 2022року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 31 від 31 січня 2023 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 32 від 09 травня 2023 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 33 від 14 червня 2023 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 34 від 15 червня 2023 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 35 від 16 червня 2023 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 36 від 26 липня 2023 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 37 від 27 липня 2023 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 38 від 28 липня 2023 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 39 від 31 липня 2023 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 40 від 01 серпня 2023 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 41 від 02 серпня 2023р;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 42 від 03 серпня 2023р.;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 43 від 04 серпня 2023р.;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 44 від 11 серпня 2023р.;

Копії Акту прийому/ передачі контейнерів(повернення) № 45 від 16 серпня 2023р.;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 46 від 16 серпня 2023р.;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 47 від 18 серпня 2023р.;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 48 від 21 серпня 2023 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 49 від 22 серпня 2023 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 50 від 22 вересня 2023 року;

Копії Акту прийому/передачі контейнерів(повернення) № 51 від 05 червня 2024 року, які унеможливили його виконання в зазначений термін. Період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) : дата настання -24 лютого 2022 року; дата закінчення - 05 червня 2024 року.

Також, ТОВ "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД" надано суду копії: довідки №27/09 від 27.09.2022р. щодо ситуації з контейнерами; довідки №28/09 від 27.09.2022р. щодо маршрутів контейнерного поїзду з сполученням Китай-Україна; листа Філії "Центр транспортного сервісу "Ліски" АТ "Українська залізниця" №09/248 від 06.12.2021р. щодо зобов`язання відповідача не використовувати пункти перетину кордонів РФ, країн СНД та Балтії; повідомлення СМА CGM Shipping Agencies Ukraine №02 від 25.02.2022р. про відміну судозаходу в Україну.

У п. 1 ч.1 ст.263 Цивільного кодексу України наведено ознаки непереборної сили та визначено, що непереборна сила це надзвичайна або невідворотна за даних умов подія.

Отже, непереборною силою є надзвичайна і невідворотна подія, що повністю звільняє від відповідальності особу, яка порушила зобов`язання, за умови, що остання не могла її передбачити або передбачила, але не могла її відвернути.

За змістом ч.2 ст.218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

В ст. 14-1 Закону України "Про Торгово-промислові палати в Україні" вказано, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Ознаками форс-мажорних обставин є наступні елементи: вони не залежать від волі учасників цивільних (господарських) відносин; мають надзвичайний характер; є невідворотними; унеможливлюють виконання зобов`язань за даних умов здійснення господарської діяльності. Форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер. При їх виникненні сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна це довести. Сторона яка посилається на конкретні обставини повинна довести те, що вони є форс-мажорними, в тому числі, саме для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність. Те, що форс-мажорні обставини необхідно довести, не виключає того, що наявність форс-мажорних обставин може бути засвідчено відповідним компетентним органом.

Наявність форс-мажорних обставин засвідчується Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами у відповідності до ст.ст. 14, 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати України" шляхом видачі сертифіката.

Статтями 4.1, 4.2, 4.3 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 18.12.2014р. № 44 (5), Торгово-промислова палата України відповідно до ст. 14 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" здійснює засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з усіх питань договірних відносин, інших питань, а також зобов`язань/обов`язків, передбачених законодавчими, відомчими нормативними актами та актами органів місцевого самоврядування, крім договірних відносин, в яких сторонами уповноваженим органом із засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначено безпосередньо регіональну ТПП.

Торгово-промислова палата України уповноважує регіональні ТПП засвідчувати форс-мажорні обставини з усіх питань, що належать до компетенції ТПП України, за винятком засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), що стосуються зобов`язань за: - умовами зовнішньоторговельних угод і міжнародних договорів України;- умовами зовнішньоекономічних договорів, контрактів, типових договорів, угод, в яких безпосередньо передбачено віднесення такої функції до компетенції ТПП України; - умовами договорів, контрактів, типових договорів, угод між резидентами України, в яких безпосередньо передбачено віднесення такої функції до компетенції ТПП України.

У випадку настання тимчасової неможливості виконання регіональною ТПП своєї функції із засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), зокрема, через відсутність уповноваженої особи, окупацію території, настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) тощо дану функцію виконує ТПП України або інша регіональна торгово-промислова палата, найближча за розташуванням, якщо це не суперечить умовам договору, контракту, угоди тощо між сторонами, або за письмовою угодою сторін.

У постанові від 23.03.2023р. у справі №920/505/22 Верховний Суд зазначив, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості виконання зобов`язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання господарського зобов`язання.

В будь-якому разі сторона зобов`язання, яка його не виконує, повинна довести, що в кожному окремому випадку саме ці конкретні обставини мали непереборний характер саме для цієї конкретної особи при виконання нею конкретних договірних зобов`язань. І кожен такий випадок має оцінюватись судом незалежно від наявності засвідчених компетентним органом обставин непереборної сили.

На думку суду, зазначені вище Сертифікати засвідчують відповідні форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) саме для ТОВ «ФЕСІТ ЮНАЙТЕД» щодо неможливості останнім ні користуватись переданими за контрактом контейнерами, ні повернути їх позивачу у певний період.

Верховний Суд у постанові від 16.05.2024р. у справі № 913/308/23 зробив висновки про те, що неможливість виконання зобов`язання має бути викликана саме обставиною непереборної сили, а не обставинами, ризик настання яких несе учасник правовідносин.

У даній справі суд погоджується з позицією відповідача про те, що відповідач міг передбачити ризики, настання яких може нести учасник подібних договірних відносин, наприклад, ненадання позивачем (Виконавцем) необхідної кількості контейнерів, пошкодження/втрату відповідачем (Замовником) контейнеру під час перевезення з незалежних від нього причин, ризик викрадення контейнеру, ризик дострокового припинення дії Контракту з боку Виконавця тощо. Однак, при укладенні даного Контракту об`єктивно неможливо було передбачити початок збройної агресії РФ проти України, тому, на думку відповідача, в даному випадку мова йде саме про виникнення форс-мажорних обставин, а не звичайні комерційні бізнес ризики учасників договірних відносин.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги підтверджену належними та допустимими доказами об`єктивну неможливість виконання ТОВ "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД" прийнятих на себе зобов`язань за Контрактом №180-ЮІ від 11.08.2021 внаслідок існування обставин непереборної сили, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 7 849 064 грн 29 коп.

Вимоги позивача щодо стягнення інфляційних втрат та пені у даному випадку є похідними від вимоги про стягнення заборгованості, у звязку із чим також не підлягають задоволенню.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі «Трофимчук проти України» (№ 4241/03, §54, ЄСПЛ, 28 жовтня 2010 року) Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Відповідно до ч.3 ст.13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами ч.1 ст.73 цього Кодексу доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

При цьому, відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За приписами ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно зі статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача у відповідності до положень ст.129 ГПК України.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 231, 232, 238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії "Центр транспортного сервісу "Ліски" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФЕСІТ ЮНАЙТЕД" про стягнення плати за користування великотоннажними універсальними контейнерами у розмірі 7 849 064 грн 29 коп., пені у розмірі 1 193 440 грн 61 коп. та інфляційних втрат у розмірі 99 037 грн 64 коп. - відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення (підписання).

Повний текст рішення складено 27 березня 2025 р.

Суддя Н.В. Рога

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення17.03.2025
Оприлюднено31.03.2025
Номер документу126180334
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них