Ухвала
від 27.03.2025 по справі 129/184/25
ГАЙСИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 129/184/25

Провадження у справі № 2/129/611/2025

У Х В А Л А

"27" березня 2025 р. Гайсинський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді Дєдова С.М.

розглянувши у відсутність сторін та їх представників в місті Гайсині заяву представника позивача ОСОБА_1 , - адвоката Катрича Павла Степановича про відвід головуючого судді Дєдова Сергія Миколайовича в цивільній справі №129/184/25 (провадження у справі №2/129/611/2025) за позовом ОСОБА_1 , поданої в її інтересах представником позивача, - адвокатом Катричем Павлом Степановичем, до ради Гайсинської міської ради Гайсинського району Вінницької області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -

Установив:

В провадженні головуючого судді Дєдова С.М. з 14.01.2025 р. перебуває цивільна справа №129/184/25 (провадження у справі №2/129/611/2025) за позовом ОСОБА_1 , поданої в її інтересах представником позивача, - адвокатом Катричем Павлом Степановичем, до Гайсинської міської ради Гайсинського району Вінницької області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.

Ухвалою Гайсинського районного суду Вінницької області відкрито загальне позовне провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , поданої в її інтересах представником позивача, - адвокатом Катричем Павлом Степановичем, до ради Гайсинської міської ради Гайсинського району Вінницької області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування та призначено справу до розгляду в підготовчому засіданні.

27.03.2025 р. представник позивача ОСОБА_1 , - адвокат Катрич Павло Степанович надіслав до суду заяву про самовідвід головуючого у справі судді ДєдоваС.М., яка підписана Електронним цифровим підписом, яка обґрунтована тим, що в Гайсинському районному суді розглядається справа за позовом ОСОБА_1 до Гайсинської міської ради, про визнання права власності на спадкове майно. Головуючим по даній справі є суддя Дєдов С.М. Підготовче засідання по даній справі було призначене на 26.03.2025 року о 10:40 год. про дату та час судового засідання належним чином були повідомлені всі учасники судового процесу, в тому числі і Гайсинська міська рада Гайсинського району Вінницької області, яка надала заяву про визнання позову повністю, та розгляд справи у їх відсутність, в свою чергу головуючий по справі розгляд справи не здійснював, а повідомив, що вона буде переноситись на іншу дату, в зв`язку з необхідністю витребування додаткових доказів, хоча ніхто із сторін відповідних клопотань не заявляли, варто зауважити, що загальний строк проведення підготовчого засідання у даній справі станом на 26.03.2025, з дня відкриття провадження (24.01.25) вже становить більше двох місяців

Відповідно до ч. 3, ст. 189 ЦПК, підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду. Відповідно до ст. 200 ЦПК за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Відповідно до ст. 240 ЦПК Суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених частиною другою статті 223 цього Кодексу. В свою чергу в ході розгляду даної справи причини її відкладення, визначені в процесуальному законодавстві були відсутні, а також відсутня неможливість ухвалення судового рішення у даній справі. Відповідно до положень статті 6 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод кожній фізичній та юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною. Для встановлення розумності строку розгляду конкретної справи в національних судових органах Європейський суд виробив у своїй практиці кілька взаємопов`язаних критеріїв: складність справи; поведінка заявника (тобто особи, яка звернулася до Європейського суду); поведінка судових та інших державних органів, а також важливість предмету розгляду для заявника. Довготривалість розгляду справи може бути визнана розумною, якщо сама справа є складною як фактично, так і з правового боку. Відповідно до п.4. ч.1, ст. 36 ЦПК суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо: якщо серед іншого, є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді. Враховуючи те, що головуючий по даній справі в ході розгляду цієї справи, проведення підготовчого засідання не здійснював а також не ухвалив рішення суду при наявності заяви відповідача про визнання позову, хоча сама справа не є складною як фактично, так і з правового боку, чим порушив право Позивача на розумний строк розгляду справи в суді, тому вищевказані обставини викликають сумнів в упередженості та об`єктивності головуючого по даній справі. Аналізуючи усталену судову практику Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах проти України, можна дійти висновку, про те, що з метою усунення сумнівів учасників судового процесу щодо неупередженості судді, останні можуть вживати всіх можливих процесуальних заходів упередження винесення судових рішень, в тому числі, шляхом відводу (самовідводу) судді чи суддів. Враховуючи вищенаведене та на підставі ст. ст. 36, 37 ЦПК України представник позивача заявив відвід головуючому по даній справі судді Дєдову С.М., та просив розглянути дану заяву у його та заявника відсутність.

Відповідно до п.5) ч. 1 ст. 36 ЦПК Українисуддя не може брати участі в розгляді справи і підлягає відводу за наявності обставин, які викликають сумнів в об`єктивності та неупередженості судді.

Відповідно до ч.1ст.40 ЦПК Українипитання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.2ст.40 ЦПК Українипитання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.

Відповідно до ч.7ст.40 ЦПК Українипитання про відвід вирішується невідкладно. Вирішення питання про відвід суддею, який не входить до складу суду, здійснюється протягом двох робочих днів, але не пізніше призначеного засідання по справі. У разі розгляду заяви про відвід суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід. Відвід, який надійшов поза межами судового засідання, розглядається судом у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.8ст.40 ЦПК Українисуд вирішує питання про відвід судді без повідомлення учасників справи. За ініціативою суду питання про відвід судді може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід судді, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід судді.

У п. 2.5 «Бангалорських принципів поведінки судді» (схвалені резолюцією 2006/23 Економічної та Соціальної Ради ООН від 27 липня 2006 року) зазначається, що суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку, якщо для нього не є можливим винесення об`єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.

Згідно із ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»суди застосовують при розгляді справ Конвенцію (Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод) та практику Суду як джерело права.

Стаття 6 Конвенції з прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Стаття 6 § 1 Конвенції 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвимагає, аби кожен суд, до якого вона застосовується, був «безстороннім». Зазвичай безсторонність визначається як відсутність упередження або наперед складеної думки і може оцінюватись у різний спосіб (Kyprianou проти Кіпру [ВП], §118; Micallef проти Мальти [ВП], § 93).

Якщо сторона має сумнів в безсторонності судді, навіть якщо об`єктивно це нічим не підкріплено, то практика Європейського суду з прав людини (справи «Пуллар проти Сполученого Королівства» і «Томанн проти Швейцарії», а також «Екедемі Трейдинг ЛТД та інші проти Греції» і «Дактарас проти Литви») наголошує на необхідності задоволення такої заяви про відвід, адже в іншому випадку це буде розцінено як порушення права особи на справедливий суд.

Оскільки об`єктивних проявів упередженості головуючого у справі судді ДєдоваС.М. немає, справа розглядається повноважним складом суду, будь-яка заінтересованість у результаті розгляду справи у головуючого у справі судді відсутня, однак з урахування позиції представника позивача, - адвоката Катрича П.С. та позивача Савчук М.О., які наполягають на відводі судді і не довіряють судді з огляду на свою суб`єктивну впевненість, то задля забезпечення судом серед інших аспектів права сторін на судовий розгляд справи незалежним і безстороннім судом, забезпечення достатніх гарантій для того, щоб виключити будь-який обґрунтований сумнів у його безсторонності, суд вважає, що суб`єктивна впевненість сторони заявника в упередженості судді навіть за відсутності об`єктивних підстав для нього є чинником, що перешкоджає реалізації встановленого п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому з метою усунення сумнівів у неупередженості та об`єктивності судді, суд визнає, що письмову заяву представника позивача ОСОБА_1 , - адвоката Катрича П.С. про відвід головуючому у справі судді ДєдовуС.М. потрібно задовільнити на підставі п.5) ч.1ст.36 ЦПК України, п.1 ст.6 Конвенції права на справедливий суд.

Керуючись ст.36,37,38,39,40 ЦПК України, -

Постановив:

Заяву представника позивача ОСОБА_1 , - адвоката Катрича Павла Степановича про відвід головуючого судді Дєдова Сергія Миколайовича, -задовольнити, а цивільну справу №129/184/25 (провадження у справі №2/129/611/2025) за позовом ОСОБА_1 , поданої в її інтересах представником позивача, - адвокатом Катричем Павлом Степановичем, до ради Гайсинської міської ради Гайсинського району Вінницької області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, - передати для визначення головуючого по справі судді автоматизованою системою документообігу Гайсинського районного суду.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя:

СудГайсинський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення27.03.2025
Оприлюднено31.03.2025
Номер документу126180703
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —129/184/25

Ухвала від 27.03.2025

Цивільне

Гайсинський районний суд Вінницької області

Дєдов С. М.

Ухвала від 24.01.2025

Цивільне

Гайсинський районний суд Вінницької області

Дєдов С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні