Рішення
від 28.03.2025 по справі 507/151/25
ЛЮБАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 507/151/25

Провадження № 2/507/119/2025

Номер рядка звіту 22

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" березня 2025 р. селище Любашівка

Любашівський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Вужиловського О.В.,

за участю секретарясудового засідання Войковської І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Любашівка Одеської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства «Росинка» про розірвання договору оренди землі,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Позивач звернувся17січня 2025року доЛюбашівського районногосуду Одеськоїобласті зпозовом довідповідачів про розірваннядоговору орендиземлі,стягнення орендноїплати тасудових витрат. В обгрунтування своїх вимог позивач вказує, що він є власником земельної ділянки площею 2.6896, кадастровий номер 5123384400:01:003:0185, яку він успадкував після смерті матері ОСОБА_2 . За життя, 01.04.2014 року ОСОБА_2 уклала договір оренди земельної ділянки площею 2.6896 га, кадастровий номер 5123384400:01:003:0185 із фермерським господарством «Росинка» строком на 7 років. 01.09.2019 року, ОСОБА_2 уклала додаткову угоду із Фермерським господарством «Росинка» щодо оренди землі, яким визначено строк дії договору до 31.12.2031 року. Однак, відповідач взагалі не виплачував орендну плату, як за життя ОСОБА_2 , так і після її смерті. Крім того, п. 40 договору оренди зазначає, що підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки є зміна її власника. Він сьомого червня 2024 року отримав свідоцтво про право на спадщину після смерті матері і став власником земельної ділянки площею 2.6896, кадастровий номер 5123384400:01:003:0185. Однак, орендну плату йому ніхто не виплачує. На його звернення відповідач не реагує. На підставі викладеного, просив розірвати договір оренди землі, укладений між ОСОБА_2 та відповідачем 01 квітня 2014 року та додаткову угоду від 01.09.2019 року.

Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просив задовольнити вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явилися, відзиву на позов не надала, повідомлений про день, час та місце слухання справи відповідно до ст.ст. 128-139 ЦПК України. За місцем реєстрації відповідач відсцтній, судом було розміщено оголошення на сайті суду про день, час та місце слухання справи. Електронний кабінет у відповідача відсутній.

Процесуальні дії у справі.

21 січня 2025 року ухвалою судді провадження по даній справі було відкрито і постановлено провести розгляд справи за правила спрощеного позовного провадження.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Із свідоцтва про право на спадщину від 07 червня 2014 року, витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 381965725 від 07.06.2024 року видно, що ОСОБА_1 являється власником земельної ділянки площею площею 2.6896 га, кадастровий номер 5123384400:01:003:0185 (а.с. 6-7).

З договору оренди землі від 01 квітня 2014 року видно, що ОСОБА_2 уклала договір оренди земельної ділянки площею 2.6896 га, кадастровий номер 5123384400:01:003:0185 із фермерським господарством «Росинка» строком на 7 років. Вказаний договір підписаний сторонами, датований 01.04.2014 року та зареєстрований 11 серпня 2015 року у Державному реєстрі речових прав за номером 23557394. З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права видно, що 01.09.2019 року, ОСОБА_2 уклала додаткову угоду із Фермерським господарством «Росинка» щодо оренди землі, яким визначено строк дії договору до 31.12.2031 року. Додаткова угода щодо строку діїх договору зареєстрована у реєстрі (а.с. 7).

Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права.

Вислухавши сторони, дослідивши докази, надані сторонами, суд приходить до слідуючого.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.

Відповідно до ст. 81 КПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За змістомстатті 11 ЦК Україницивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема договори та інші правочини, інші юридичні факти.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (статті 1218 ЦК України).

Відповідно до вимогстатті 124 ЗК України,передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Відповідно достатті 1 Закону України "Про оренду землі"оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зістаттею 13 Закону України "Про оренду землі"договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Устатті 21 Закону України "Про оренду землі"передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

За положеннямистатті 24 Закону України "Про оренду землі"орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Частиною першоюстатті 32 Закону України "Про оренду землі"передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями24і25цьогоЗаконута умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗК Українита іншими законами України.

Водночас у пункті д) частини першоїстатті 141 ЗК Українипередбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Отже, згідно зі статтями13,21 Закону України "Про оренду землі"основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.

Відповідно до частини другоїстатті 651 ЦК України договірможе бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, в тому числі і припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної несплати орендної плати як підстави для розірвання як договору оренди, так і договору суборенди земельної ділянки, в той час як разове порушення умов договору у цій частині не є підставою для його розірвання.

Крім того,згідно постановиВС усправі за№ 61-8798св19 від 31 липня 2020 року визначено, що сам факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до Договору про оренду землі, укладеного ОСОБА_2 , спадкоємцем якої є ОСОБА_1 , та фермерським господарством «Росинка», земельна ділянка позивача перебуває в оренді у відповідача. Згідно п. 9 вказаного договору форма орендної плати може бути грошова, натуральна, а також поєднана. В грошовому еквіваленті розмір орендної плати становить не менше 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки та вноситься в період з до 31 грудня поточного року. п. 40 договору оренди зпередбачено, що підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки є зміна її власника. (а.с. 13-18).

Будь яких доказів сплати відповідачем позивачу орендної плати за 2020-2024 рік суду не надано.

Отримані в податковій службі відомості про нарахування орендної плати ОСОБА_2 не можуть бути належним доказом виконання договірних зобов`язань, так як позивач заперечує факт отримання коштів, а вказані відомості не містять інформації про отримання позивачем коштів в рахунок сплати орендної плати.

Крім того, суд приймає до уваги, що при укладенні договору оренди землі 01 квітня 2014 року сторони узгодили, що при зміна власника землі є підставою для зміни умов договору або його розірвання. 07 червня 2024 року позивач прийняв спадщину після смерті матері, яка укладала договір оренди, тобто відбулась зміна власника земельної ділянки, що є самостійною підставою для розірвання договору, як це узгоджено сторонами в п. 40 договору про оренду землі.

Оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що не сплата орендної плати протягом чотирьох років поспіль, зміна власника земельної ділянки (п. 40 договору оренди землі) є підставами для розірвання договору оренди земельної ділянки, в зв`язку з чим позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Розподіл судовихвитрат міжсторонами.

Відповідно дост. 141 ЦПК України,судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 625-629, 651 Цивільного Кодексу України, ст. 141 Земельного Кодексу України, Законом України «про оренду землі», ст.ст. 12, 81, 263-268 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Фермерського господарства «Росинка» про розірвання договору оренди землі - задовольнити повністю.

Договір від01квітня 2014року оренди земельної ділянки площею 2.6896 га, кадастровий номер 5123384400:01:003:0185, укладений між ОСОБА_2 та Фермерським господарством «Росинка» код ЄДРПОУ: 25414286, зареєстрований 11 серпня 2015 року у Державному реєстрі речових прав за номером 23557394 розірвати.

Додаткову угоду від 01 вересня 2019 року укладену між ОСОБА_2 та Фермерським господарством «Росинка» код ЄДРПОУ: 25414286 до договору оренди землі від 01 квітня 2014 року розірвати.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду, а в разі, якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання)без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: Вужиловський О.В.

СудЛюбашівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення28.03.2025
Оприлюднено31.03.2025
Номер документу126181160
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —507/151/25

Рішення від 28.03.2025

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Вужиловський О. В.

Ухвала від 28.03.2025

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Вужиловський О. В.

Ухвала від 05.03.2025

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Вужиловський О. В.

Ухвала від 21.01.2025

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Вужиловський О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні