Провадження: 2/484/570/25
Справа№484/575/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.03.2025 Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
в складі : головуючого судді - Коваленко Н.А.
секретар судового засідання - Голубкова Н.М.
представника позивача - Голубенка Р.С.
відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , інтереси якої представляє адвокат Голубенко Роман Сергійович, до ОСОБА_1 , третя особа: Первомайський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання батьківства, -
ВСТАНОВИВ:
28.01.2025 ОСОБА_2 в особі представника адвоката - Голубенка Р.С. через систему «Електронний суд» звернулася з позовом до ОСОБА_1 , третя особа: Первомайський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання батьківства.
Позовні вимоги мотивує тим, що починаючи з 2014 року по 29 листопада 2024 року, вона проживала разом з відповідачем однією сім`єю без реєстрації шлюбу. 29.11.2024 вони зареєстрували шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб. Під час спільного проживання у них народилося двоє дітей, а саме: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . В свідоцтвах про народження дітей, запис про батька дитини здійснювався на підставі ст.135 СК України, оскільки ОСОБА_2 та ОСОБА_1 проживали без реєстрації шлюбу. Відповідач визнає своє батьківство відносно дітей, однак відмовляється йти до органів РАЦС та подати заяву про реєстрацію батьківства. Враховуючи вищевикладене позивачка була вимушена звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 13.02.2025 провадження у справі було відкрито у порядку загального позовного провадження, відповідачу надано час для подання відзиву на позовну заяву. Відповідач відзиву до суду не надав, про розгляд справи був повідомлений належним чином, у підготовче судове засідання не з`явився, причину неявки суду не повідомив.
Ухвалою суду від 06.03.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача, ОСОБА_5 , в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві. Просив позовні вимоги задовольнити.
Відповідач, ОСОБА_1 , в судому засідання визнав позов повністю та вказав, що є батьком дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник третьої особи, Первомайський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) в судове засідання не з`явилася, надала заяву слухати справу без їхнього представника та вирішити питання на розсуд суду.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що згідно із свідоцтвом про народження, серії НОМЕР_1 від 15.09.2015, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Первомайську реєстраційної служби Первомайського міськрайонного управління юстиції у Миколаївській області, в графі «батько» вказаний « ОСОБА_6 », а мати « ОСОБА_2 » (а.с.18).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00024991514 від 18.12.2019, відомості про батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , записані відповідно до ч.1 ст.135 СК України, актовий запис № 499 від 15.09.2015 (а.с.9,10).
Згідно із свідоцтвом про народження, серії НОМЕР_2 від 25.03.2021, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виданого Первомайським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), в графі «батько» вказаний « ОСОБА_6 », а мати « ОСОБА_2 » (а.с.17).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00030087823 від 25.03.2021, відомості про батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , записані відповідно до ч.1 ст.135 СК України, актовий запис №107 від 25.03.2021 (а.с.7,8).
29.11.2024 Цифровим офісом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) зареєстровано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , актовий заспи №1477 (а.с.19).
До матеріалів справи додано фотознімки на яких зображений позивач та відповідач з дітьми, які спільно проводили час. (а.с.38-42).
Для з`ясування обставин у межах даної справи судом в судовому засіданні було допитано свідків: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
Так, свідок ОСОБА_8 , дала покази, що позивачка є її донькою, а відповідач чоловік доньки. Вони мають спільних дітей, які є її онуками. Батьком дітей є ОСОБА_10 , який з дітьми проживає від їхнього народження, виконує свої батьківські обов`язки належним чином, піклується та утримує їх, інших дітей у відповідача не має.
Свідок, ОСОБА_9 пояснила, що знає ОСОБА_2 з 2016 року, коли вона з старшим сином і відповідачем проживали по АДРЕСА_1 , згодом у них народився ще один син, знає їх як гарну сім`ю.
ОСОБА_7 дала суду покази, що відповідач є її сином, у нього є двоє дітей ОСОБА_11 і ОСОБА_12 , які є її онуками. Позивач і відповідач з 2014 року проживають разом однією сім`єю, через те, що син є дальнобійник, а також те, що позивач і відповідач складали кошти на ремонтні роботи, тому не зареєстрували шлюб до народження дітей. Вказує, що інших дітей крім ОСОБА_13 і ОСОБА_12 у її сина немає. Син піклується про дітей з їхнього народження, утримує їх і належно виконує свої батьківські обов`язки відносно дітей.
Згідно зі статтею 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу. Дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, відповідно до частини першої статті 122 СК України, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
Відповідно до ст.126 СК України, походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно із ч.1 ст.128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.
Відповідно до ч.2 ст.128 СК України, підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу.
Згідно із ч.3 ст.128 СК України, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
Пунктом 9 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15.05.2006 № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», передбачено, що відповідно до статей 213,215 ЦПК України, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Згідно з п.5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15.05.2006 №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану (далі-органи РАЦС) спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою: одним із батьків; особою котра вважає себе батьком; опікуном (піклувальником) дитини; іншою особою, на утриманні якої вона перебуває; самою дитиною, яка досягла повноліття.
Верховний Суд в своїй постанові від 15.04.2021 у справі №361/2653/15-ц вказав, що доказами визнання батьківства можуть бути листи, заяви, анкети, інші документи, а також показання свідків, пояснення самих сторін, які достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність визначених законом підстав для визнання відповідача ОСОБА_1 батьком дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Наказом Мін`юсту України від 12.01.2011 року № 96/5, який зареєстровано в Мінюсті України 14.01.2011 року за № 55/18793, затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, згідно з п.1.7 яких зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Згідно із п.2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є в т.ч. рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
Згідно із п.2.16.4 Розділу ІІ зазначених вище правил, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Відповідно до статтею 129 СК України зазначена особа може звернутися з такими вимогами у межах строку позовної давності (один рік), перебіг якого починається з дня, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство. У тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини.
Відповідно з п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Відповідно до вимог ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Таким чином, наявні підстав для внесення відповідних змін до актових записів про народження дітей. Вказане рішення суду є підставою для внесення відповідних змін до актових записів про народження дітей в порядку ст.134 СК України.
Судовий збір у розмірі 1937грн 92 коп, сплачений позивачем при подачі позову до суду, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в силу ст.141 ЦПК України.
Однак, ця вимога позивачем в позовній заяві не вказана та в ході судового засідання підтверджено позивачем, що він бажає залишити за ним судові витрати не стягуючи їх з відповідача.
Отже, судові витрати суд залишає за позивачем.
Керуючись ст.ст.10,13,76-81,141,200,206,259,263-265,268 ЦПК України, ст. ст.126,128,129 СК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 , інтереси якої представляє адвокат Голубенко Роман Сергійович, до ОСОБА_1 , третя особа: Первомайський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання батьківства задовольнити повністю.
Визнати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКП НОМЕР_4 , батьком дитини громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Визнати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКП НОМЕР_4 , батьком дитини громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Первомайському відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), внести відповідні зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який народився у місті Первомайськ, Миколаївської області (свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 від 15 вересня 2015 року), виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Первомайську реєстраційної служби Первомайського міськрайонного управління юстиції у Миколаївській області, актовий запис №499 від 15 вересня 2015 року), зазначивши батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянина України та видати нове свідоцтво про народження.
Первомайському відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), внести відповідні зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який народився у місті Первомайськ, Миколаївської області (свідоцтво про народження серія НОМЕР_2 від 25 березня 2021 року), виданого Первомайським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса), актовий запис №107 від 25 березня 2021 року), зазначивши батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянина України та видати нове свідоцтво про народження.
Позивачем на рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
Відомості про учасників справи:
позивач: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_6 виданий Первомайським РВ УДМС України в Миколаївській області від 22.02.2014;
представник позивача: ОСОБА_5 , місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_7 ;
відповідач: ОСОБА_1 , останнє місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_4 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_8 виданий Первомайським МВ УМВС України в Миколаївській області від 07.07.1999;
третя особа: Первомайський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), місцезнаходження за адресою: вул. Грушевського,1/40, м.Первомайськ, Миколаївської області, ЄДРПОУ - 33201214.
Повний текст рішення складено 28.03.2025.
Суддя Н.А.Коваленко
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2025 |
Оприлюднено | 01.04.2025 |
Номер документу | 126194150 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Коваленко Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні