Справа № 296/2189/24
Р І Ш Е Н Н Я
І МЕ НЕ М УК РА ЇН И
заочне
21 січня 2025 року м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира,
у складі головуючої судді Анциборенко Н.М.,
за участі секретаря судового засідання Пшегалінської К.В.,
розглянувши у відкритомусудовому засіданнів залісуду м.Житомира в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вацківський 9» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
УСТАНОВИВ:
До Корольовського районного суду м. Житомира 08 березня 2024 року голова правління ОСББ «Вацківський 9» Поліщук Наталія Миколаївна надала матеріали вказаної позовної заяви, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість по сплаті внесків на утримання будинку АДРЕСА_1 та прибудинкової його території у сумі 5485,08 грн і судові витрати (а. с. 1-2).
В обґрунтування позовних вимог заявник посилається на те, що відповідач є квартиронаймачем квартири АДРЕСА_2 за вказаною адресою, де зареєстрований та користується послугами позивача, за які з 01 квітня 2021 року по 29 лютого 2024 року не сплачує належним чином грошові кошти, внаслідок чого має перед ОСББ заборгованість, від сплати якої ухиляється, в зв`язку з чим позивач змушений звернутися до суду із позовом про стягнення боргу в примусовому порядку.
Ухвалою судді від 05 квітня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСББ «Вацківський 9», відкрито провадження у справі та призначено її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а. с. 31).
29 липня 2024 року представник позивача надала суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника ОСББ, де позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити та не заперечує проти заочного розгляду справи (а. с. 37).
Крім того, голова правління ОСББ «Вацківський 9» 29 липня 2024 року надала суду клопотання про стягнення з відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу в сумі 10000,00 грн та сплаченого судового збору в сумі 3028,00 грн (а. с. 40-42).
В судове засідання сторони не з`явилися, про причини неявки не повідомили.
Представник позивача 21 січня 2025 року надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, де позивні вимоги підтримує повністю, просить їх задовольнити з урахуванням клопотання про стягнення судових витрат (а. с. 61).
Судом було вжито всіх заходів для повідомлення відповідача про розгляд справи, однак, відповідач не скористалася процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву.
Враховуючи викладені обставини і те, що у справі є достатньо матеріалів про спірні правовідносини сторін, суд, згідност.280-282ЦПК України і на підставі наявних у справі доказів, вважає за можливе провести заочний розгляд справи.
Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд встановив наступні обставини та дійшов наступних висновків.
Встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є наймачем квартири АДРЕСА_3 , де він також зареєстрований, проживає та користується житлово-комунальними послугами, що надає ОСББ «Вацківський 9», що підтверджується довідкою ОСББ «Вацківський 9» № 3 від 06.03.2024, копією поквартирної карточки, відповіддю ВОМІРМП УДМС України в Житомирській області № 1888/2564 від 26.03.2024 та відомістю за розрахунками особових рахунків будинку АДРЕСА_1 (а. с. 24, 25, 27, 29).
Протоколом № 1 Зборів ОСББ «Вацківський 9» за місцезнаходженням: АДРЕСА_1 від 28 травня 2019 року затверджено кошторис витрат об`єднання на 2019 рік, відповідно до якого частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна була встановлена 05,00 грн за кв/м для квартир 2-9-х поверхів будинку та 04,70 грн за кв/м для квартир 1-го поверху (а. с. 16-17).
Рішенням загальних зборів ОСББ «Вацківський 9», оформленим протоколом № 1 від 08 червня 2023 року, на 2023-2024 рік частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна була встановлена 06,70 грн за кв/м для квартир 2-9-х поверхів будинку та 05,80 грн за кв/м для квартир 1-го поверху (а. с. 18-23).
Внаслідок невиконання відповідачем своїх зобов`язань щодо повної та своєчасної оплати внесків за період з квітня 2021 року по лютий 2024 року ОСББ «Вацківський 9» нарахована заборгованість ОСОБА_1 зі сплати внесків на утримання будинку АДРЕСА_1 та прибудинкової його території в розмірі 5485,08 грн (а. с. 27).
Відповідно дост. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 526ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 526, 527, 530 ЦК України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог закону.
За приписамист. 2 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», предметом регулювання цьогоЗаконує відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках. Норми цьогоЗаконузастосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Згідно ч. 4ст. 2 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Статтею 5Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» визначено, що до житлово-комунальних послуг належить житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги уразі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Пунктом 10 ч. 1, ч. 2ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»визначено, що співвласники зобов`язані своєчасно сплачувати за житлово-комунальні послуги. Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
За приписамист. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», якщо функції з управління багатоквартирним будинком за рішенням загальних зборів об`єднання передано управителю, відносини з управління регулюються договором, укладеним між об`єднанням і управителем, умови якого повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства. У разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду
Статтею 15 цього законувизначені обов`язки співвласника, серед яких співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, серед іншого, приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.
Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання (ч. 2ст. 21 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Відповідно до ст.17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
За приписамист. 20 цього Закону, частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності
Згідно положеньст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг. Питання самостійного забезпечення об`єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюютьсяГосподарським кодексом Українив частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб`єктів. Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи. Об`єднання оплачує холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, природний газ, комунальні послуги за цінами (тарифами), встановленими для населення, крім частини таких послуг, що оплачуються власниками нежитлових приміщень.
Оскільки відповідач належним чином не виконав покладені на нього обов`язки по сплаті внесків на утримання будинку АДРЕСА_1 та прибудинкової його території і несвоєчасно вносить платежі за отриманні послуги, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСББ «Вацківський 9» наявної заборгованості.
Щодо стягнення витрат на правничу допомогу.
Згідно ч. 1-4 ст. 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним з:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог ч. 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5 та 6 ст. 137 ЦПК України).
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 3 ст. 141 ЦПК України, при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.
Частиною восьмою статті 141 ЦПК України встановлено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.
Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи зокрема на складність справи, витрачений адвокатом час.
У постановах Верховного Суду від 02 липня 2020 року в справі № 362/3912/18 (провадження № 61-15005св19) та від 30 вересня 2020 року в справі № 201/14495/16-ц (провадження № 61-22962св19) викладено правовий висновок про те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.
Такі самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (Рішення ЄСПЛ від 23 січня 2014 року у справі «East/West Alliance Limited» проти України, заява № 19336/04, п. 269).
У рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 2002 року у справі «Лавентс проти Латвії», заява № 58442/00, зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Розмір витрат на професійну правничу допомогу має бути не тільки доведений та документально обґрунтований, але й відповідати критерію розумної необхідності таких витрат.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем понесені витрати на професійну правничу допомогу, що підтверджується: копією договору про надання правової допомоги та процесуальне представництво № 25/1 від 07.06.2024, укладеного між ОСББ «Вацківський 9» та адвокатом Сищуком Віктором Володимировичем; копією квитанції прибуткового касового ордера № 25/1/К від 10 квітня 2024 року; копією акту виконаних робіт від 10.04.2024 на суму 10 000,00 грн, з яких: попереднє опрацювання матеріалів наданих клієнтом 3 години - 3000,00 грн; опрацювання законодавчої бази, що регулюють спірні відносини, вивчення та опрацювання правової позиції Верховного Суду з даної категорії спорів 3 години 3000,00 грн; формування правової позиції, консультування клієнта щодо необхідності отримання додаткових матеріалів (доказів) та їх значення для справи 2 години 2000,00 грн; підготовка позовної заяви, подання її до суду 2 години 2000,00 грн (а. с. 43-45, 46, 47).
Суд вважає, що зазначена сума витрат на правничу допомогу є неспівмірною із складністю справи, яка є малозначною, та обсягом наданих адвокатських послуг.
З матеріалів справи вбачається, що докази підготовки позовної заяви та подання її адвокатом до суду відсутні, оскільки позовна заява підписана безпосередньо головою правління ОСББ «Вацківський 9» Наталією Поліщук і нею ж посвічено додані до позову документи.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат, суд на предмет відповідності зазначеним критеріям оцінює поведінку/дії/бездіяльність сторін у справі, враховує ціну позову, складність справи, виконані адвокатом роботи і час, витрачений на їх виконання та вважає за необхідне в цьому конкретному випадку стягнути з відповідача 3000,00 грн судових витрат на правничу допомогу.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, на сторони покладається, пропорційно розміру задоволених позовних вимог, судовий збір.
Керуючись ст. 1-18, 76, 77-81, 95, 141, 228, 229, 235, 241, 244, 245, 258,259,263-265,268,280-282,354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вацківський 9» задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користьОб`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Вацківський 9»заборгованість посплаті заперіод з01квітня 2021року по29лютого 2024року внесківна утриманнябудинку АДРЕСА_1 та прибудинковоїйого територіїв розмірі5485(п`ятьтисяч чотириставісімдесят п`ять)грн 08коп,судові витратипо сплатісудового зборуу розмірі3028(тритисячі двадцятьвісім)грн 00коп та витратна правничудопомогу адвокатав сумі3000(тритисячі)грн 00коп,а всього11513(одинадцятьтисяч п`ятсоттринадцять)грн 08коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення, подавши апеляційну скаргу Житомирському апеляційному суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя Н. М. Анциборенко
Сторони у справі:
позивач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вацківський 9», ЄДРПОУ 40348462, адреса: провулок Вацківський, 9, м. Житомир, 10001;
відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_4 .
Суд | Не вказано |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2025 |
Оприлюднено | 01.04.2025 |
Номер документу | 126201503 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Корольовський районний суд м. Житомира
Анциборенко Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні