Томашпільський районний суд вінницької області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 146/148/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" березня 2025 р. Томашпільський районний суд Вінницької області
в складі головуючого - судді Мороза І.С. за участю секретаря судового засідання Іванової Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Томашпіль цивільну справу
ім`я (найменування) сторін та інших учасників справи:
заявник: ОСОБА_1
заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1
заінтересована особа: ОСОБА_2
заінтересована особа: Міністерство оборони України
вимоги заявника: про встановлення факту родинних відносин
представник заявника: адвокат Вдовцов С.П.
ВСТАНОВИВ:
Виклад позиції заявника та заінтересованої особи.
21січня 2025року ОСОБА_1 звернулася досуду зданою заявою,в якійпросить встановитифакт родиннихвідносин,а самевстановити факт,що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Дану заяву обґрунтовано наступним.
Заявниця вказує, що 2 червня 1978 року у відділі РАЦС Вінницького МУЮ Вінницької області зареєстровано шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , після реєстрації шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_6 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 у подружжя народився син ОСОБА_3 .
15 грудня 1981 року у відділі РАЦС Томашпільського РУЮ Вінницької області зареєстровано розірвання вищезазначеного шлюбу, після розірвання шлюбу заявниця ОСОБА_7 повернулася до попереднього прізвища ОСОБА_8 .
10 листопада 1988 року у виконкомі Марківської сільської ради Томашпільського району Вінницької області зареєстровано шлюб ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .
17 листопада 1992 року у відділі РАЦС Томашпільського РУЮ Вінницької області зареєстровано розірвання зазначеного шлюбу.
05 жовтня 1993 року в виконавчому комітеті Вапнярської селищної ради Томашпільського району Вінницької області зареєстроване одруження ОСОБА_11 та ОСОБА_12 .
07 серпня 1997 року у відділі РАЦС Томашпільського РУЮ Вінницької області зареєстровано зміну прізвища ОСОБА_11 на ОСОБА_13 .
06 липня 2000 року в відділі ДРАЦС РС Томашпільського РУЮ Вінницької області зареєстровано розірвання шлюбу між ОСОБА_14 та ОСОБА_15 .
21 травня 2003 року у відділі ЗАГС міста Бонндорф ім Шварцвальд, Німеччина було укладено шлюб між ОСОБА_16 та ОСОБА_17 , після реєстрації шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_18 .
У 2007 році ОСОБА_1 звернулась до Томашпільського районного суду Вінницької області з заявою про встановлення факту належності документа, заяву задоволено, вирішено встановити факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , трудової книжки серії НОМЕР_1 , виданої 25 вересня 1976 року на прізвище ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_19 , ОСОБА_15 .
Заявниця вказує, що її син ОСОБА_3 , патріот своєї держави, який з перших днів повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України, пішов добровольцем на захист батьківщини, але ІНФОРМАЦІЯ_5 загинув під час артилерійського обстрілу в районі н.п. Охримівка, Чугуєвського району, Харківської області.
ОСОБА_1 звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_6 з метою отримання одноразової грошової допомоги на яку має право у зв`язку з загибеллю сина, де від неї вимагають докази родинних стосунків, після чого заявниця звернулась до відділу РАЦС для отримання документів на підтвердження родинних стосунків, де довідалась, що при перекладі з російської мови на українську в актові записи про одруження та розірвання її шлюбу з ОСОБА_4 було внесено прізвище як ОСОБА_20 . Батько покійного ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в свідоцтві про смерть взагалі зазначається, як ОСОБА_21 .
Заявниця наразі не має можливості оформлення своїх спадкових прав після свого сина в зв`язку з чим звернулася до суду.
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
Ухвалою Томашпільського районного суду від 27 січня 2025 року відкрито окреме провадження у даній справі, залучено до участі у справі в якості заінтересованої особи Міністерство оборони України, справу призначено до розгляду на11 лютого 2025 року.
Ухвалою Томашпільського районного суду від 11 лютого 2025 року відкладено розгляд справи на 5 березня 2025 року, викликано свідків.
Ухвалою Томашпільського районного суду від 5 березня 2025 року розгляд справи відкладено на 19 березня 2025 року.
Доводи учасників процесу.
В судовому засіданні представник заявниці ОСОБА_1 адвокат Вдовцов С.П. заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у заяві.
Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України в судове засідання не з`явився, однак направив на адресу суду заяву, згідно якої судовий розгляд справи просить здійснювати без його участі.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_6 в судове засідання не з`явився, хоча завчасно та належним чином повідомлявся про час, дату та місце розгляду справи.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, хоча завчасно та належним чином повідомлялася про час, дату та місце розгляду справи.
Свідок ОСОБА_22 в судовому засіданні підтвердив той факт, що ОСОБА_3 , який на даний час помер доводився сином ОСОБА_1 .
Свідок ОСОБА_23 в судовому засіданні пояснила, що дійсно ОСОБА_3 , який на даний час помер доводився сином ОСОБА_1 .
Свідок ОСОБА_24 в судовому засіданні пояснила, що дійсно ОСОБА_3 , який на даний час помер доводився сином ОСОБА_1 .
Фактичні обставини, встановлені судом, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Суд,заслухавши поясненняпредставника заявниці,свідків, дослідивши матеріали справи, оцінивши їх належність та допустимість, сприяючи всебічному й повному з`ясуванню обставин справи, що має істотне значення для правильного вирішення спору, прийшов до наступного.
Відповідно до ст. 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. Основними засадами судочинства є: рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; забезпечення доведеності вини; змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; підтримання публічного обвинувачення в суді прокурором; забезпечення обвинуваченому права на захист; гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; розумні строки розгляду справи судом; забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках на касаційне оскарження судового рішення; обов`язковість судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно ч. 1, 2 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Згідно ч.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до Конституції України усі суб`єкти права власності рівні перед законом (частина четверта статті 13); кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю; право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом (частини перша, друга статті 41); правовий режим власності визначається виключно законами України (пункт 7 частини першої статті 92).
Згідно ст. 41, 55 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Права людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом способами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Пунктом 1 частини 1 статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право цивільне. Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спором є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням наявності суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.
Зазначене узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 26 травня 2021 року у справі № 523/19129/19 (провадження №61-10712св20) та від 17 листопада 2021 року у справі № 214/1816/20 (провадження 61-6397св21), ухвалі від 2 травня 2022 року у справі № 944/2326/21 (провадження №61-3761ск22).
У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 20 червня 2019 року у справі № 632/580/17 (провадження №61-51сво18) зроблено висновок, що юридичними фактами є певні факти реальної дійсності, з якими нормою права пов`язується настання правових наслідків, зокрема виникнення, зміна або припинення цивільних прав та обов`язків.
Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Судом встановлено, що до суду звернулася ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно довідки № 3515-67 від 27 серпня 2007 року, виданої відділом РАЦС Вінницького МУЮ, 2 червня 1978 року у відділі РАЦС Вінницького МУЮ Вінницької області зареєстровано шлюб ОСОБА_25 та ОСОБА_10 , актовий запис № 861. 15 грудня 1981 року у відділі РАЦС Томашпільського РУЮ Вінницької області зареєстровано розірвання зазначеного шлюбу, актовий запис № 80.
Згідно довідки від 22 серпня 2007 року народження, виданої начальником відділу РАЦС, 10 листопада 1988 року у виконавчому комітеті Марківської сільської ради Томашпільського району Вінницької області зареєстровано шлюб ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , актовий запис № 10. 17 листопада 1992 року у відділі РАЦС Томашпільського РУЮ Вінницької області зареєстровано розірвання шлюбу, актовий запис № 99.
Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 , шлюб між ОСОБА_9 та ОСОБА_12 розірвано, про що в книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу 17 листопада 1992 року зроблено актовий запис № 99. Прізвища після розірвання шлюбу ОСОБА_19 / ОСОБА_8 .
Згідно довідки від 21 лютого 2003 року виданої начальником відділу РАГС Томашпільського районного управління юстиції, 5 жовтня 1993 року в виконавчому комітеті Вапнярської селищної ради Томашпільського району Вінницької області зареєстроване одруження ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , запис акта № 63. Прізвище після реєстрації одруження ОСОБА_26 / ОСОБА_26 .
Як вбачається з довідки від 7 листопада 2002 року виданої начальником відділу РАГС Томашпільського РУЮ, в книзі реєстрації актів про переміну прізвища, імені, по батькові у відділі РАГС Томашпільського РУЮ Вінницької області, громадянин ОСОБА_11 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_7 у селі Вапнярка Томашпільського району Вінницької області перемінив прізвище на « ОСОБА_27 ».
З свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , встановлено, що шлюб між ОСОБА_14 та ОСОБА_15 розірвано, про шо 6 липня 2000 року складено відповідний актовий запис № 63. Після державної реєстрації розірвання шлюбу присвоєно прізвище йому ОСОБА_27 , їй ОСОБА_26 .
Відповідно до виписки з сімейної книги, що ведеться у відділі ЗАГС Бонндорф ім Шварцвальд, Зігварт Ернст Клаус, ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 21 травня 2003 року уклали шлюб у відділі ЗАГС Бонндорф ім Шварцвальд, актовий запис про укладення шлюбу № 2. Подружжя носить прізвище згідно німецького законодавства, вони мають прізвище ОСОБА_18 .
Заявниця звернулася до суду з заявою в якій просить встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 являвся її сином.
З заяви ОСОБА_1 вбачається, що предметом розгляду у цій справі є визнання заявниці матір`ю загиблого військовослужбовця. Встановлення цього факту має юридичне значення, оскільки необхідне для подання заяви про отримання одноразової грошової допомоги.
Частиною п`ятою статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У статті 1Закону України «Про соціальнийі правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що соціальний захист військовослужбовців є діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби.
Відповідно до статті 16-1 Закону у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві резервістами (пункт 6 ст. 16-3 Закону).
З свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 встановлено, що ОСОБА_28 , народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьками останнього вказано ОСОБА_4 та ОСОБА_7 .
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 видно, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Охрімівка Чугуївського району Харківської області.
Відповідно до сповіщення № 5 від 30 липня 2023 року, сповіщено ОСОБА_2 про те, що її чоловік сержант ОСОБА_3 , водій 3 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 1 стрілецької роти в/ч НОМЕР_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , загинув під час артилерійського обстрілу ІНФОРМАЦІЯ_5 в районі н.п. Охримівка Чугуївського району Харківської області.
Як вбачається з відповіді Немирівської державної нотаріальної контори, спадкова справа після смерті ОСОБА_3 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_9 не заводилася.
Згідно копії рішення Томашпільського районного суду Вінницької області від 21 листопада 2007 року у цивільній справі № 2-о-117, встановлено факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 трудової книжки серії НОМЕР_7 , виданої 25 вересня 1976 року на прізвище ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_19 , ОСОБА_15 .
Згідно ч.1 ст. 319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Отже, той факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 являвся сином заявниці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , знайшов своє підтвердження в судовому засіданні та підтверджений належними та допустимими доказами.
Також заявницею підтверджено необхідність встановлення факту родинних відносин для прийняття спадщини та інших прав, зокрема права на отримання одноразової грошової допомоги члену сім`ї загиблого.
Висновки суду за результатом розгляду справи.
Відповідно ч.ч.1-5 ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Оскільки, судом встановлено та доведено, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , являвся сином заявниці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , даний факт знайшов своє підтвердження в судовому засіданні та підтверджений належними та допустимими доказами, даний юридичний факт має для заявниці юридичне значення і впливатиме на оформлення спадщини та реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги члену сім`ї загиблого, тому заява ОСОБА_1 про встановлення юридичного факту - факту родинних відносин підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.5 ст.265 ЦПК України, у резолютивній частині рішення зазначається розподіл судових витрат.
Відповідно до положеньст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно ч.7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом. На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 4, 10, 12, 13, 76, 77, 81, 83, 89, 141, 263-265, 268, 273, 315, 319, 352 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , Міністерство оборони України провстановлення факту родинних відносин задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 являється матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Судові витрати залишити за заявником.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Повне найменування (ім`я) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження:
заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_8 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ;
заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_2 ;
заінтересована особа: Міністерство оборони України, адреса: просп. Повітряних сил, буд. 6, м. Київ;
заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення складено 28 березня 2025 року.
Суддя: І. С. Мороз
Суд | Томашпільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2025 |
Оприлюднено | 01.04.2025 |
Номер документу | 126210690 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Томашпільський районний суд Вінницької області
Мороз І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні