1Справа № 335/10320/24 2/335/283/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2025 року Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді Соболєвої І.П.,
за участі секретаря судового засідання Кісенка А.В.,
представника позивача адвокатки Кравченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представниці адвокатки Кравченко Ольги Василівни до Територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Кияниця Надія Володимирівна, про визнання права власності на недоотриману пенсію померлого спадкодавця та її стягнення,
ВСТАНОВИВ:
13.09.2024 ОСОБА_1 в особі адвокатки Кравченко О.В. звернулася до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя з позовом до Територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особаприватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Кияниця Н.В. про визнання права власності на недоотриману пенсію померлого спадкодавця та її стягнення.
В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, що складається із недоотриманої пенсії, розмір якої складає 136997,48 гривень. ОСОБА_2 заповіт не залишила. Позивачка є її спадкоємицею за законом, яка в межах шестимісячного строку звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після померлої матері, ОСОБА_2 , на підставі чого була заведена спадкова справа.
Позивач звернулася до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Кияниці Надії Володимирівні із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на недоотриману пенсію після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Проте 13 червня 2024 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Кияницею Надією Володимирівні постановою №185/02-31 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на недоотриману пенсію з причин відсутності у спадковій справі документів, які встановлюють склад спадкового майна, необхідних для вчинення нотаріальної дії. Постанова мотивована тим, що на запити приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Кияниці Надії Володимирівні до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області надійшли відповіді, в яких відповідачем вказується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебувала на обліку в управлінні та отримувала пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» померла ІНФОРМАЦІЯ_3 та згідно зі ст.61 цього Закону, суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини.
Водночас ОСОБА_2 , матері позивачки, було призначено пенсію за віком за загальним порядком із 1983 року. Пізніше, у 2015 році, після смерті чоловіка ОСОБА_2 було призначено пенсію по втраті годувальника за Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ухвалою від 16.09.2024 було відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання. Витребувано від приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Кияниці Н.В. засвідчену в установленому законодавством порядку копію спадкової справи після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області інформацію (у формі довідки) про суму недоотриманої за життя пенсії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
18.11.2024 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшла заява про виконання ухвали суду від 16.09.2024 із додатками.
12.11.2024 на адресу суду на виконання ухвали суду від 16.09.2024 від Запорізького обласного державного нотаріального архіву надійшла копія спадкової справи № 85/2023, заведена 22.11.2023 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Кияницею Н.В.
В підготовчому засіданні представниця позивача подала клопотання про витребування у Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області належним чином засвідченої повної копії пенсійної справи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 та повної копії (архівної) пенсійної справи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , оригінали яких просить надати у судове засідання для огляду. А також просила витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області інформацію (у формі довідки) про суму недоотриманої за життя пенсії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 12.12.2024клопотання представниці позивача про витребування доказів у справі задоволено та витребувано з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області належним чином засвідчену повну копію пенсійної справи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 та повну копію (архівну) пенсійної справи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , оригінали яких просить надати у судове засідання для огляду, а такожінформацію (у формі довідки) про суму недоотриманої за життя пенсії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвала суду від 12.12.2024 станом на 27.02.2025 була виконана, в зв`язку з чим представником позивачаадвокатом Кравченко О.В.подано уточнену позовну заяву, яку суд, з врахуванням думки представника відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Бас Н.С., яка проти цього не заперечувала, суд прийняв до розгляду уточнену позовну заяву ОСОБА_1 в особі представниці адвокатки Кравченко Ольги Василівни до Територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особаприватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Кияниця Надія Володимирівна, про визнання права власності на недоотриману пенсію померлого спадкодавця та її стягнення, постановив здійснювати подальший розгляд справи з урахуванням вимог, зазначених по тексту уточненого позову.
У зв`язку із надходженням уточненої позовної заяви, на яку відповідач має право подати відзив, заперечення на відповідь на відзив, а позивач відповідь на відзив, тому суд дійшов висновку, що підготовче засідання у даній справі слід відкласти з метою надання (направлення) відповідачам по даній справі ухвали про прийняття до розгляду уточненої позовної заяви для подачі відзиву.
Підготовче засідання у вказаній цивільній справі було відкладено 12.03.2025 об 11:00 год.
Отже станом на 12.03.2025 заяв по суті справи до суду не надходило.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 12.03.2025 підготовче провадження у даній цивільній справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивачка та її представник у судове засідання не з`явився, до початку судового розгляду представник надав заяву про розгляд справи без його участі позивачки, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити.
Представник відповідача Територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради у судове засідання не з`явився, до початку судового розгляду надав заяву про розгляд справи без його участі та просив ухвалити рішення відповідно до чинного законодавства.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у судове засідання не з`явився, до початку судового розгляду надав заяву про розгляд справи без його участі. Проти задоволення позову заперечував з підстав викладених у заяві про виконання ухвали суду.
Представник третьої особи, у судове засідання не з`явився, надав суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Інших заяв чи клопотань від учасників справи не надходило.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд установив таке.
Відповідно до скороченої копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданої Відділом реєстрації актів цивільного стану Ополе Опольского воєводства Республіка Польща 12 червня 2023 року, повної копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданої Відділом реєстрації актів цивільного стану Ополе Опольского воєводства Республіка Польща складеної 12 червня 2023 року та виданої 25 вересня 2023 року та довідки Генерального консульства України у Вроцлаві №61330/17-547-734/с від 09.10.2023 ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .
26 березня 2022 року ОСОБА_2 було отримано номер PESEL, на підставі статті 16 Закону від 24 вересня 2010 року про облік населення Республіки Польща з метою отримання допомоги як біженця внаслідок воєнних дій на території України. З цього періоду мати позивачки постійно проживала на території Республіки Польща.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , її батьками вказані ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу між ОСОБА_4 і ОСОБА_5 , після укладення шлюбу ОСОБА_4 присвоєно прізвище ОСОБА_6 .
Згідно копії спадкової справи заведеної приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Кияницею Н.В. після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , заповіту вона не залишила. Єдиною спадкоємицею ОСОБА_2 за законом є її дочка, ОСОБА_1 .
В межах шестимісячного строку встановленого ч.1 ст.1270 ЦК України вона звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після померлої матері, ОСОБА_2 .
Відповідно до запиту приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Кияниці Н.В. вих. № 546/02-14 від 22.11.2023 року нотаріусом витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області інформацію про наявність неотриманої пенсії на ім`я померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області вих. №0800-0501-8/90773 від 08.12.2023 року, ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні та отримувала пенсію за Законом України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та згідно зі статтею вищевказаного закону, суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерам з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсії за цим законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю не включаються до складу спадщини.
Відповідно до запиту приватного нотаріуса приватного Запорізького міського нотаріального округу Кияниці Н.В. вих. № 628/02-14 від 29.12.2023 року нотаріусом витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області інформацію про наявність неотриманої пенсії на ім`я померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області вих. №0800-0501-8/14118 від 15.02.2024 року, ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні та отримувала пенсію за Законом України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та згідно зі статтею вищевказаного закону, суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерам з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсії за цим законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю не включаються до складу спадщини.
Відповідно до запиту приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Кияниці Н.В. вих. № 96/02-14 від 18.04.2024 року нотаріусом витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області інформацію про наявність неотриманої пенсії на ім`я померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області вих. №0800-0501-8/44103 від 24.05.2024 року, ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні та отримувала пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та згідно зі статтею вищевказаного закону, суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерам з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсії за цим законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю не включаються до складу спадщини.
Відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 13.06.2024 №185/02-31 приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на недоотриману пенсію після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 у зв`язку з неможливістю встановити склад спадкового майна.
Згідно довідки ГУ ПФУ в Запорізькій області про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії №987 від 26.12.2024 ОСОБА_2 за період з 01.04.2022 по 30.06.2023 призначена, нарахована, але фактично не виплачена пенсія у сумі 136997,48 гривень.
Відповідно до довідки ПАТ «Запорізький електровозоремонтний завод» від 26.11.2024 №71 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 працював на вказаному підприємстві з 06.08.1959 року по 31.01.1989 року. Загальний стаж роботи на підприємстві 29 років 05 місяців 22 дні.
Згідно копії пенсійної справи ОСОБА_3 пенсія призначена 27.09.1995 року як інваліду 2 групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до копії пенсійної справи ОСОБА_2 пенсія призначена за віком з 04.12.1987 року. 09.04.2015 року ОСОБА_2 призначена пенсія у зв`язку із втратою годувальника на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши обставини, на які посилався позивач, як на підставу своїх вимог, оцінивши ці докази на належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також на достатність і взаємний зв`язок доказів у сукупності суд дійшов таких висновків.
Конституцією України (стаття 41) та статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17 липня 1997 року відповідно до Закону № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Частиною першою статті 316 ЦК України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ч. 1 ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За приписами ч.1 чт 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину може одержати свідоцтво про право на спадщину.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України), крім прав і обов`язків що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 ЦК України (стаття 1219 ЦК України).
Суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини (стаття 1227 ЦК України).
У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 лютого 2022 року у справі № 243/13575/19 (провадження № 61-11268сво20) вказано, що «тлумачення статті 1227 ЦК України свідчить, що:
- цією нормою встановлено сингулярне правонаступництво членів сім`ї спадкодавця на отримання належних йому та неотриманих ним за життя грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат. Указані суми включаються до складу спадщини лише у разі відсутності у спадкодавця членів сім`ї чи їх відмови від права на отримання вказаних сум. Специфіка правонаступництва прав на отримання сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат обґрунтовується необхідністю: а) створення умов для охорони майнових інтересів членів сім`ї спадкодавця в разі, коли вони не є його спадкоємцями; б) забезпечення можливості реалізації права на одержання членами сім`ї спадкодавця належних йому грошових коштів без дотримання передбаченої ЦК України процедури оформлення спадщини;
- право на одержання грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат виникає у членів сім`ї спадкодавця внаслідок вказівки закону (стаття 1227 ЦК) та додаткового юридичного факту - смерті спадкодавця. Окрім цього, звичайно, необхідно щоб спадкодавець не реалізував належне йому право на отримання певних сум. Причини, через які ці суми не були отримані, можуть бути різноманітними, але закон не надає їм юридичного значення. Моментом, з якого виникатимуть права на отримання виплат, буде момент смерті спадкодавця. Законодавець не вказує, що перехід права на отримання цих сум є спадкуванням, а члени сім`ї - спадкоємцями. Це має важливе значення, оскільки дозволяє зробити висновок, що на набуття права на одержання грошових сум відповідно до статті 1227 ЦК України не поширюються норми про спадкування за заповітом або законом, зокрема, щодо усунення від спадкування (стаття 1224), прийняття, строків прийняття та оформлення спадщини, врахування цих сум при визначенні розміру обов`язкової частки (стаття 1241 ЦК), задоволення вимог кредиторів (стаття 1281 ЦК). Відповідно при включенні зазначених прав до складу спадщини їх спадкування має відбуватися за правилами, встановленими для спадкування за заповітом або законом;
- право на перерахунок певних виплат, яке мав винятково спадкодавець, що був їх одержувачем, оскільки така можливість пов`язана з його суб`єктивним правом (зокрема, право на страхові виплати). Саме тому у членів сім`ї спадкодавця або ж у спадкоємців не виникає права вимагати перерахунку відповідних сум. Теж саме стосується і випадку вимагати призначення тієї чи іншої виплати. Тому потрібно відмежовувати ситуації при застосуванні положень статті 1217 ЦК за яких члени сім`ї чи спадкоємці вимагають перерахунку чи призначення певних виплат та випадки за яких спадкодавцю неправомірно припиняють ті чи інші виплати».
Відповідно до ч.1 ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
За приписами ч.1 ст. 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим
Відповідно до ч.3 ст. 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Положення частин другої, третьої статті 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», які є спеціальними стосовно правовідносин про спадкування сум пенсії, не обмежують право на отримання сум пенсії, що належала пенсіонерові і не була ним отримана у зв`язку з його смертю. Ці положення тільки визначають подію, умови, час, коло осіб і їх правове становище, предмет правовідносин, із настанням яких можлива виплата недоотриманої пенсії померлого пенсіонера. Приміром, недоотримана пенсія померлого пенсіонера виплачується як пенсія членам його сім`ї за умови, якщо саме ці суб`єкти правовідносин звернулися за її виплатою упродовж шести місяців з дня відкриття спадщини, а якщо у цей проміжок часу не звернулися, сума недоотриманої пенсії набирає іншої правової якості - переходить у спадщину, яку члени сім`ї та/або інші особи, але вже як спадкоємці, можуть отримати як спадщину.
Аналіз наведених норм матеріального права дає можливість дійти висновку про те, що суми пенсії, які перейшли у спадщину, передаються спадкоємцям у повному обсязі, без будь-яких часових обмежень. Норми частини першої статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», які регулюють виплату пенсіонеру певних сум пенсії не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії, не розповсюджуються на правовідносини з приводу отримання спадкоємцями померлого пенсіонера тих сум пенсії, які перейшли у спадщину.
Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 23 вересня 2020 року у справі № 428/6685/19 (провадження № 61-7985св20).
Норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не виключають застосування ЦК України про включення до складу спадщини нарахованої, але неодержаної спадкодавцем за життя пенсії, у разі відсутності у померлого членів сім`ї.
Згідно з частиною другою статті 4 ЦК України основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України. Актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу.
Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Таким чином, відсутність у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», прийнятому до ЦК України, норми, аналогічної тій, що передбачена у статті 1227 ЦК України щодо включення нарахованої, але неодержаної пенсії, до складу спадщини за відсутності членів сім`ї, не скасовує приписів статті 1227 ЦК України.
До таких висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 09.09.2020 по справі № 243/2069/19.
Аналіз статей 1218, 1219, 1227 ЦК України свідчить про те, що законодавець не забороняє спадкування права на отримання нарахованої, але не одержаної пенсії (постанова Великої Палати Верховного Суду від 27 березня 2019 року у справі №286/3516/16-ц, провадження 14-95цс19).
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи викладенесуд небере доуваги доводиГоловного управлінняПенсійного фондуУкраїни вЗапорізькій областіщодо застосуваннядо спірнихправовідносин статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про те, що суми пенсій, що підлягали виплаті пенсіонерові і залишилися неодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини.
За таких обставин, суд доходить висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно із ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Позивачем при поданні позову сплачений судовий збір.
Доказів понесення інших судових витрат сторони у справі не надали.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки сторони не заявляли вимоги щодо відшкодування судових витрат, суд не вирішує питання їх розподілу.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 4, 12, 13, 7681, 89, 133, 141, 259, 263-265, 273, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на недоотриману пенсію у розмірі 136 997,48 грн в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1
Стягнути із Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 недоотриману пенсію у розмірі 136 997,48 грн в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення складено в повному обсязі 26.03.2025.
Інформація про учасників справи:
Позивачка ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач-1 Територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, місце знаходження: місто Запоріжжя, проспект Соборний, будинок 206, код ЄДРПОУ 04053915;
Відповідач-2 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: місто Запоріжжя, проспект Соборний, будинок 158-б, код ЄДРПОУ 20490012;
Третя особа приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Кияниця Н.В., місцезнаходження: місто Запоріжжя, вулиця Патріотична, будинок 66, РНОКПП НОМЕР_5 .
Суддя І.П. Соболєва
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2025 |
Оприлюднено | 02.04.2025 |
Номер документу | 126217095 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Соболєва І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні