Рішення
від 31.03.2025 по справі 608/501/25
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія:

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"31" березня 2025 р. Справа № 608/501/25

Номер провадження2/608/398/2025

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Запорожець Л. М.

за участю секретаря с/з Фаштиковської М. І.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Чортків в підготовчому судовому засіданні в загальному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 (представник адвокат Квятковський Д. В.) до Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно,

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно. В позовній заяві вказала, що звернулася до Чортківської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до даних Чортківської державної нотаріальної контори 02 березня 2012 року за її заявою заведена спадкова справа № 157/2012 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 25.02.2025 року отримала відповідь № 65 від Чортківської державної нотаріальної контори з якої вбачається, що згідно даних Державного реєстру речових прав інформація про зареєстроване право на житловий будинок АДРЕСА_1 відсутня. Належним чином зареєстровані документи, що посвідчують право власності на зазначений будинок відсутні. Зазначає, що згідно Рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від грудня 2007 визнано за померлою ОСОБА_3 право власності на частину житлового будинку з відповідною частиною належних до нього господарських будівель і споруд, який розташований по АДРЕСА_1 як частку в спільній сумісній власності подружжя. Визнано за ОСОБА_1 право власності спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_3 , що складається з частини житлового будинку з відповідною частиною належних нього господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 . Вказує, що оскільки спадкодавець за життя не встиг оформити право власності на майно, тому вона змушена звертатись до суду з даним позовом.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Квятковський Д. В. в підготовче судове засідання не з`явилися, на адресу суду поступила заява про розгляд справи у їхній відсутності, позовні вимоги підтримують, просять задоволити.

Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, на адресу суду поступила заява про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає, не заперечує проти задоволення позову.

Враховуючи подані письмові заяви, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задоволити з наступних мотивів.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України ухвалення в підготовчому судовому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.

Згідно з ч. 4 ст. 206 вищезазначеного Кодексу в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Визнання відповідачем позову в даній справі не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 82 цього ж Кодексу обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

За положеннями ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу).

За положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до Чортківської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до даних Чортківської державної нотаріальної контори 02 березня 2012 року за її заявою заведена спадкова справа № 157/2012 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

25.02.2025 року позивачка отримала відповідь № 65 від Чортківської державної нотаріальної контори з якої вбачається, що згідно даних Державного реєстру речових прав інформація про зареєстроване право на житловий будинок АДРЕСА_1 відсутня. Належним чином зареєстровані документи, що посвідчують право власності на зазначений будинок відсутні.

Згідно рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від грудня 2007 визнано за померлою ОСОБА_3 право власності на частину житлового будинку з відповідною частиною належних до нього господарських будівель і споруд, який розташований по АДРЕСА_1 як частку в спільній сумісній власності подружжя. Визнано за ОСОБА_1 право власності спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_3 , що складається з частини житлового будинку з відповідною частиною належних нього господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 .

Згідно довідки, виданої Чортківським обласним комунальним міжрайонним бюро технічної інвентаризації № 172 вбачається, що житловий будинок в АДРЕСА_1 зареєстрований в Чортківському обласному комунальне міжрайонному бюро технічної інвентаризації в реєстровій книзі № 1 за № 58 станом 01.01.2013 року.

Згідно довідки, виданої Сосулівською сільською радою Чортківського району Тернопільської області вбачається, що в с. Сосулівка Чортківського району Тернопільської області з 1927 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав і був зареєстрований ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , один.

Позивач прийняла спадщину у встановленому законом порядку, про що свідчить інформація сільської ради та нотаріуса.

Оскільки спадкодавець за життя не встиг оформити право власності на майно, тому з метою захисту прав та законних інтересів на спадкове майно позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 346 Цивільного кодексу України однією з підстав припинення права власності є смерть власника.

Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України право власності на нерухомі речі підлягають державній реєстрації.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 68 Закону України «Про нотаріат» при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом/заповітом , нотаріус перевіряє склад спадкового майна.

Необхідною умовою для видачі свідоцтва про право на спадщину є подання спадкоємцем документа, що підтверджує право власності спадкодавця на спадкове майно.

Згідно ст.46 Закону України «Про нотаріат», п.п. 1-4 глави 7 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, п.4.15, п.4.18 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання документів, що підтверджують належність цього майна спадкодавцеві.

Відповідно до ст.ст. З, 15, 16, 18, 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами здійснюється за заявою власника (володільця) нерухомого майна.

Відповідно до п.4.18 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації, нотаріус вимагає правовстановлюючий документ. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Відповідно до змісту ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності на нерухомі речі підлягають державній реєстрації. Згідно ст.328 цього Кодексу право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування» передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження».

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, підставними та їх слід задоволити в повному обсязі.

На підставі Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, ст.ст. 25, 30, 380, 386, 392, 1222, 1223, 1268 Цивільного кодексу України та керуючись ст.ст. 4, 12, 76, 81, 89, 200, 206, 263, 264, 265, 273 Цивільного процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (представник адвокат Квятковський Д. В.) до Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно - задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Чортківський районний суд Тернопільської області.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Суддя/підпис/

Згідно з оригіналом :

Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/501/25.

Рішення набрало законної сили " "


року.

Суддя: Л. М. Запорожець

Копію рішення видано " "


року.

Секретар:

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення31.03.2025
Оприлюднено02.04.2025
Номер документу126218309
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —608/501/25

Рішення від 31.03.2025

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

Ухвала від 11.03.2025

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні