Рішення
від 03.03.2025 по справі 725/1366/24
ПЕРШОТРАВНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРНІВЦІВ

Єдиний унікальний номер 725/1366/24

Номер провадження 2/725/246/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.03.2025 Першотравневий районний суд м.Чернівців в складі:

головуючого судді Стоцька Л. А.

за участю секретарів Стрілець Д. Я., Калинич Н. Р., Соболевської А.В.

представника позивачів Заставного Ю.

представника відповідача ОСОБА_1

третя особа: ОСОБА_2

предстаника третьої особи Буряк О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівціцивільну справу за ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , від імені яких діє представник Заставний Юрій Іванович, до Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», третя особа: ОСОБА_5 про визнання права власності на майно та усунення перешкод у користуванні власністю, позовну заяву третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета ОСОБА_6 , ОСОБА_4 до Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», про визнання права власності на майно та усунення перешкод у користуванні власністю,-

ВСТАНОВИВ:

В обгрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік ОСОБА_6 - ОСОБА_7 , після смерті якого відкрилась спадщина, спадкоємцями першої черги за законом є ОСОБА_6 (1/3 частки), а також його доньки ОСОБА_4 (1/3 частки) та ОСОБА_8 (1/3 частки).

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_8 , яка спадщину прийняла, але не встигла оформити спадщину.Спідкоємцем після смерті ОСОБА_8 є її мати ОСОБА_5 , яка прийняла спадщину.

Позивачі також у встановлений строк звернулись до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, прийняли її та отримали відповідні свідоцтва про право на спадщину.

Окрім, нерухомого майна, що увійшло до складу спадкової маси після смерті ОСОБА_7 , до спадщини також належать речі та цінності, документи, тощо, які знаходились в індивідуальному банківському сейфі №65с, що розташований у сховищі для індивідуальних сейфів ТВБВ №10025/057 ОПЧ Чернівці, вул. Головна, 119, згідно умов Договору №1040 оренди індивідуального сейфа від 26.06.2019 року, укладеного між Спадкодавцем та Публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України».

07.12.2022 року приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Чернівецької області Половинською О. Б. позивачам також видані свідоцтва про право на спадщину, що складалась із права користування та розпорядження банком, банківський сейф №65с, що розташований у сховищі для індивідуальних сейфів ТВБВ №10025/057 ОПЧ Чернівці, вул. Головна, 119, згідно умов Договору №1040 оренди індивідуального сейфа від 26.06.2019 року, укладеного на ім`я cпадкодавця .

ОСОБА_5 ,яка є спадкоємцем ОСОБА_8 , яка в свою чергу була спадкоємцем ОСОБА_7 , хоча і прийняла спадщину,однак не отримала свідоцтва про право на спадщину, а саме на майно, цінності, документи, тощо, що знаходились в індивідуальному банківському сейфі №65с, що розташований у сховищі для індивідуальних сейфів ТВБВ №10025/057 ОПЧ Чернівці, вул. Головна, 119, згідно умов Договору №1040 оренди індивідуального сейфа від 26.06.2019 року, укладеного між Спадкодавцем та Публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України».

Позивачі неодноразово звертались до керівництва відповідача з проханням надати доступ до індивідуального банківського сейфу для отримання доступу до майна спадкодавця, однак отримували відмови, у зв`язку із чим звернулись до суду.

Окрім того, ОСОБА_5 відчужила свої частки у праві власності на спадкове майно на користь ОСОБА_4 , що підтверджується посвідченими договорами купівлі-продажу від 07.11.2023р., а також письмовою розпискою від 07.11.2023 року, зокрема і відчуження нею прав на майно, що знаходиться у індивідуальному банківському сейфі №65с.

Крім того, для безперешкодного отримання позивачами майна спадкодавця ОСОБА_7 , що знаходиться у індивідуальному банківському сейфі № НОМЕР_1 , ОСОБА_5 видала на ім`я чоловіка ОСОБА_4 , ОСОБА_9 , нотаріально посвідчену довіреність, позивачі також оформили на нього нотаріально посвідчені довіреності, що дають право останньому отримати спадкове майно.

18.12.2023 року представник спадкодавців ОСОБА_9 звернувся в інтересах спадкоємців до Чернівецького управління АТ «Ощадбанк» із заявою про надання доступу до індивідуального банківського сейфу №65с, однак, листом від 29.12.2023 року №122.01-12/7236/2023/с відповідач фактично відмовив спадкоємція у доступі до сейфу, обґрунтовуючи відсутністю у спадкоємця ОСОБА_5 свідоцтва про право на спадщину.

Позивачі вважають, що має місце спір між ними та АТ «ОЩАДБАНК» , пов`язаний із захистом права власності, адже фактично відповідач створює перешкоди у вільному володінні, користуванні майном, що належить позивачам та знаходиться у індивідуальному банківському сейфі.

Просили визнати за ними право власності на частки у майні, цінностях, речах, коштах, документах, тощо, що знаходиться у відповідача на зберіганні, усунути перешкоди у користуванні власністю та забов`язати відповідача передати майно, цінності, речі, кошти, документи, тощо, що знаходяться у відповідача на зберіганні.

У поданому відзиві представник відповідача АТ Ощадбанк заперечував проти задоволення позову, вказуючи, що для відкриття та видачі вмісту сейфу можливе тільки після надання документів, які підтверджують, що позивачі є спадкоємцями частки, яка налажала померлій спадкоємиці ОСОБА_8 , однак відповідно до вимог закону відкриття індивідуального сейфу та опису його змісту без присутності клієнта здійснюється у разі смерті клієнта та явки всіх його спадкоємців. Однак, замість надання Свідоцтва про право на спадщину позивачі надали Довідку приватного нотаріуса , витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі, договори купівлі-продажу, письмову розписку про відчуження ОСОБА_2 прав на майно, в тому числі і те, яке знаходиться в індивідуальному сейфі. Так, неподання позивачами всіх необхідних документів, а також не вжиття останніми відповідних дій спростовує їхні твердження про порушення АТ Ощадбанк їхніх прав та інтересів.

Крім того, позивачі не звертались до нотаріуса з пропозицією про проведення ним особистого опису спадкового майна в індивідуальному сейфі. Також зазначив, що АТ Ощадбанк не є належним відповдачем у даній справі, оскільки він не порушував прав та інтересів позивачів.

У поданому позові третя особа ОСОБА_2 , зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_7 , після смерті якого відкрилась спадщина, спадкоємцями першої черги за законом є ОСОБА_6 (1/3 частки), а також його доньки ОСОБА_4 (1/3 частки) та ОСОБА_8 (1/3 частки).

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_8 , яка спадщину прийняла, але не встигла оформити спадщину.Спідкоємцем після смерті ОСОБА_8 є її мати ОСОБА_5 , яка прийняла спадщину. Перебуваючи у важкому психологічному стані після смерті доньки і у скрутному матеріальному становищі змушена була погодитись на невигідні для неї умови та написати розписку про те, що вона не претендуватиме на майно, яке знаходиться у індивідуальному сейфі. Так, як право власності на майно, яке знаходиться у сейфі не оформлене правовстановлюючими документами, вважає, що її право потребує захисту.

Просила визнати за нею право власності на 1/6 частку майна, що знаходиься у сефі та усунути перешкоди у користуванні власністю та зобовязати відповідача передати майно.

У поданому відзиві предстаник відповдіача АТ Ощадбанк зазначив, що знову ж таки сторонами не надано всіх необхідних документів, на підставі яких можна встановити право власності на частки майна, що знаходиться в індивідуальному сейфі, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

У судовому засіданні представник позивачів просив задовольнити позов, з підстав викладених у позові, у задоволенні позову третьої особи відмовити за безпідставністю.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовів, з відстав викладених у відзивах.

Представник третьої особи просила задовольнити її позов, з підстав викладених у позові.

Суд, заслухавши учасників справи, дослідивши надані матеріали цивільності справи, дійшов до наступного.

Згідно з ч.ч.1,2,3ст.12 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За ч.1,3 ст.13, ч.1 ст.49 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Сторони користуються рівними процесуальними правами.

Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Відповідно до ст.76, ч.1,2,3ст.77,79,80 ЦПК України:

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік ОСОБА_6 - ОСОБА_7 , після смерті якого відкрилась спадщина, спадкоємцями першої черги за законом є ОСОБА_6 (1/3 частки), а також його доньки ОСОБА_4 (1/3 частки) та ОСОБА_8 (1/3 частки).

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_8 , яка спадщину прийняла, але не встигла оформити спадщину.Спідкоємцем після смерті ОСОБА_8 є її мати ОСОБА_5 , яка прийняла спадщину.

Позивачі також у встановлений строк звернулись до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, прийняли її та отримали відповідні свідоцтва про право на спадщину.

Окрім, нерухомого майна, що увійшло до складу спадкової маси після смерті ОСОБА_7 , до спадщини також належать речі та цінності, документи, тощо, які знаходились в індивідуальному банківському сейфі №65с, що розташований у сховищі для індивідуальних сейфів ТВБВ №10025/057 ОПЧ Чернівці, вул. Головна, 119, згідно умов Договору №1040 оренди індивідуального сейфа від 26.06.2019 року, укладеного між Спадкодавцем та Публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України».

07.12.2022 року приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Чернівецької області Половинською О. Б. позивачам також видані свідоцтва про право на спадщину, що складалась із права користування та розпорядження банком, банківський сейф №65с, що розташований у сховищі для індивідуальних сейфів ТВБВ №10025/057 ОПЧ Чернівці, вул. Головна, 119, згідно умов Договору №1040 оренди індивідуального сейфа від 26.06.2019 року, укладеного на ім`я cпадкодавця .

ОСОБА_5 ,яка є спадкоємцем ОСОБА_8 , яка в свою чергу була спадкоємцем ОСОБА_7 , хоча і прийняла спадщину,однак не отримала свідоцтва про право на спадщину, а саме на майно, цінності, документи, тощо, що знаходились в індивідуальному банківському сейфі №65с, що розташований у сховищі для індивідуальних сейфів ТВБВ №10025/057 ОПЧ Чернівці, вул. Головна, 119, згідно умов Договору №1040 оренди індивідуального сейфа від 26.06.2019 року, укладеного між Спадкодавцем та Публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України».

Позивачі неодноразово звертались до керівництва відповідача з проханням надати доступ до індивідуального банківського сейфу для отримання доступу до майна спадкодавця, однак отримували відмови, у зв`язку із чим звернулись до суду.

Окрім того, ОСОБА_5 відчужила свої частки у праві власності на спадкове майно на користь ОСОБА_4 , що підтверджується посвідченими договорами купівлі-продажу від 07.11.2023р., а також письмовою розпискою від 07.11.2023 року, зокрема і відчуження нею прав на майно, що знаходиться у індивідуальному банківському сейфі №65с.

Крім того, для безперешкодного отримання позивачами майна спадкодавця ОСОБА_7 , що знаходиться у індивідуальному банківському сейфі № НОМЕР_1 , ОСОБА_5 видала на ім`я чоловіка ОСОБА_4 , ОСОБА_9 , нотаріально посвідчену довіреність, позивачі також оформили на нього нотаріально посвідчені довіреності, що дають право останньому отримати спадкове майно.

18.12.2023 року представник спадкодавців ОСОБА_9 звернувся в інтересах спадкоємців до Чернівецького управління АТ «Ощадбанк» із заявою про надання доступу до індивідуального банківського сейфу №65с, однак, листом від 29.12.2023 року №122.01-12/7236/2023/с відповідач фактично відмовив спадкоємція у доступі до сейфу, обґрунтовуючи відсутністю у спадкоємця ОСОБА_5 свідоцтва про право на спадщину.

Статтею 1296 ЦК України визначено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Відповідно до ст. 1297 ЦК України Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину, що перебачено ч. 3 ст. 1296 ЦК України.

Таким чином, спадкоємець, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, є власником із часу її відкриття, а документом для підтвердження права власності на спадкове майно є свідоцтво про право на спадщину, отримане в установленому законом порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивачів ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .

Що стосується позову третьої особи, суд зазначає наступне.

Так, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_7 , після смерті якого відкрилась спадщина, спадкоємцями першої черги за законом є ОСОБА_6 (1/3 частки), а також його доньки ОСОБА_4 (1/3 частки) та ОСОБА_8 (1/3 частки).

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_8 , яка спадщину прийняла, але не встигла оформити спадщину.Спідкоємцем після смерті ОСОБА_8 є її мати ОСОБА_5 , яка прийняла спадщину. Перебуваючи у важкому психологічному стані після смерті доньки і у скрутному матеріальному становищі змушена була погодитись на невигідні для неї умови та написати розписку про те, що вона не претендуватиме на майно, яке знаходиться у індивідуальному сейфі. Так, як право власності на майно, яке знаходиться у сейфі не оформлене правовстановлюючими документами, вважає, що її право потребує захисту.

ОСОБА_5 відчужила свої частки у праві власності на спадкове майно на користь ОСОБА_4 , що засвідчується договорами купівлі-продажу від 07.11.2023 року, а також письмовою розпискою від 07.11.2023 року, зокрема і на майно, яке знаходиться в індивідуальному сейфі. Окрім того, ОСОБА_5 видала нотаріально посвідчену довіреність на ім`я чоловіка ОСОБА_4 - ОСОБА_9 .

Третьою особою не надано суду доказів, які б свідчили про визнання правочинів недійсними, а також докази повернення останньою отриманих коштів позивачу, що свідчить про визнання та виконання правочину зі сторони третьої особи.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову третьої особи.

З урахуванням вищевикладеного, ст. 1212, 1213 ЦК України, ст.12, 81, 141, 223, 247,259,263,265,268,280 - 282 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , від імені яких діє представник Заставний Юрій Іванович, до Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», третя особа: ОСОБА_5 про визнання права власності на майно та усунення перешкод у користуванні власністю - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) право власності на 2/3 (дві третіх) ідеальної частки у майні, цінностях, речах, коштах, документах, тощо, що знаходиться у відповідача на зберіганні згідно умов Договору №1040 оренди індивідуального сейфа (укладається з фізичною особою) від 26.06.2019 року, укладеного між ОСОБА_7 та Публічним акціонерним товариством Державний ощадний банк України через ТВБВ №10025/057 ОПЧ ЧЕРНІВЦІ, вул. Головна, 119.

Визнати за ОСОБА_4 право власності на 1/3 (одну третю) ідеальної частки у майні, цінностях, речах, коштах, документах, тощо, що знаходиться у відповідача на зберіганні згідно умов Договору №1040 оренди індивідуального сейфа (укладається з фізичною особою) від 26.06.2019 року, укладеного між ОСОБА_7 та Публічним акціонерним товариством Державний ощадний банк України через ТВБВ №10025/057 ОПЧ ЧЕРНІВЦІ, вул. Головна, 119.

Усунути перешкоди ОСОБА_6 та ОСОБА_4 у користуванні власністю й зобовязавши відповідача Акціонерне товариство Державний ощадний банк України (код ЄДРПОУ:09356307), передати майно, цінності, речі, кошти, документи, тощо, що знаходиться у відповідача на зберіганні згідно умов Договору №1040 оренди індивідуального сейфа (укладається з фізичною особою) від 26.06.2019 року, укладеного між ОСОБА_7 та Публічним акціонерним товариством Державний ощадний банк України через ТВБВ №10025/057 ОПЧ ЧЕРНІВЦІ, вул. Головна, 119, позивачам або їх представнику.

В задоволенні позову третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета ОСОБА_6 , ОСОБА_4 до Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України», про визнання права власності на майно та усунення перешкод у користуванні власністю - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Першотравневий районний суд м.Чернівці протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст виготовлено 13 березня 2025 року.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці Л. А. Стоцька

СудПершотравневий районний суд м.Чернівців
Дата ухвалення рішення03.03.2025
Оприлюднено02.04.2025
Номер документу126231333
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —725/1366/24

Ухвала від 06.05.2025

Цивільне

Чернівецький апеляційний суд

Перепелюк І. Б.

Ухвала від 22.04.2025

Цивільне

Чернівецький апеляційний суд

Перепелюк І. Б.

Ухвала від 18.04.2025

Цивільне

Чернівецький апеляційний суд

Перепелюк І. Б.

Ухвала від 09.04.2025

Цивільне

Чернівецький апеляційний суд

Перепелюк І. Б.

Рішення від 03.03.2025

Цивільне

Першотравневий районний суд м.Чернівців

Стоцька Л. А.

Рішення від 03.03.2025

Цивільне

Першотравневий районний суд м.Чернівців

Стоцька Л. А.

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Першотравневий районний суд м.Чернівців

Стоцька Л. А.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Першотравневий районний суд м.Чернівців

Стоцька Л. А.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Першотравневий районний суд м.Чернівців

Стоцька Л. А.

Ухвала від 22.02.2024

Цивільне

Першотравневий районний суд м.Чернівців

Стоцька Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні