Справа № 944/4388/24
Провадження №2-о/944/97/25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.03.2025 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Поворозника Д.Б.,
присяжних Шопського Я.В., Юрійчук Г.Я.,
з участю секретаря судового засідання Климейко Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Яворові в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Виконавчий комітет Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, у якій просить визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначити його опікуном.
На обґрунтування заяви зазначає, що він зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , однак фактично вже тривалий час разом із своєю сім`єю проживаю за адресою: АДРЕСА_2 . Поряд з будинком в якому проживає його сім`я в с. Чолгині, знаходиться домогосподарство ОСОБА_3 , яка є людиною похилого віку і з якою разом фактично проживає ОСОБА_2 , який є інвалідом 1-ї (першої) «А» групи з дитинства внаслідок психічного розладу та потребує постійного стороннього догляду. Матір ОСОБА_2 померла декілька років тому. Фактично він здійснює догляд за ОСОБА_2 . Внаслідок своєї хвороби ОСОБА_2 неорієнтується в домашніх справах, зовсім неадаптований в соціально-побутовому плані, вчиняє дії, яким згодом не може надати пояснень, став асоціальним, а також не завжди може здійснювати потреби своєї життєдіяльності самостійно, зокрема навіть отримати та розпорядитися своєю пенсією чи самостійно оформити необхідні документи, які вимагають від нього особистого підпису. Також не розуміє як ставитися до своєї офіційних документів, що відображено на 11 сторінці його паспорту, де він самостійно вчинив записи, оскільки не розуміє, що цього робити не можна, а його тітка ОСОБА_3 є похилого віку та потребує сама допомоги та догляду. Крім того ОСОБА_3 , наявні в неї документи передала йому на зберігання додому побоючись їх знищення. З наведених ним обставин вважає за необхідне визнати ОСОБА_2 недієздатним, та призначити йому опікуна.
Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 13 серпня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження та призначено судове засідання.
Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 11 вересня 2024 року задоволено клопотання ОСОБА_1 та призначено судово-психіатричну експертизу.
06 березня 2025 року на адресу суду поступив висновок експерта № 219 від 14 лютого 2025 року відносно ОСОБА_2 .
Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 11 березня 2025 року поновлено провадження у справі та призначено судове засідання.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не прибув, однак його представник ОСОБА_4 подав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив задовольнити вимоги заяви.
В судове засідання представник заінтересованої особи ОСОБА_2 адвокат Тимощук О.І. не прибув, однак подав заяву про розгляд справи за його відсутності та відсутності його довірителя, просив задовольнити вимоги заяви.
Представник заінтересованої особи Виконавчого комітету Новояворівської міської ради Львівської області в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутності. Під час розгляду справи просила врахувати подання опікунської ради Виконавчого комітету Новояворівської міської ради від 26 березня 2025 року.
Заінтересована особа ОСОБА_3 в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, щодо задоволення заяви ОСОБА_1 , не заперечує.
Відповідно до ст.247Цивільного процесуальногокодексу України у зв`язку неявкою всіх учасників справи розгляд справи здійснюється судом без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Частиною 4ст. 268 Цивільного процесуального кодексу Українипередбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
У ч. 5ст. 268 Цивільного процесуального кодексу Українизазначено, що датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Отже, враховуючи наведені вище вимоги процесуального закону, датою ухвалення судом судового рішення в даній справі, призначеній до розгляду на 26 березня 2025 року, є дата складення повного судового рішення 31 березня 2025 року.
Зважаючи на викладене вище, суд вважає можливим розглянути заяву за відсутності учасників справи, які не з`явилися, на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, висновок експерта, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви, зважаючи на таке.
Відповідно до ч. 2 ст.293Цивільного процесуальногокодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до ч. 3 ст.296Цивільного процесуальногокодексу України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Відповідно до ст.30Цивільного кодексуУкраїни цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.
Відповідно до ч. 1 ст.39Цивільного кодексуУкраїни фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Згідно до ч. 1 ст. 40 Цивільного кодексу Українифізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Цивільного кодексу Українисуд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною.
Частиною 5, 6 ст.300Цивільного процесуальногокодексу України встановлено, що рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , однак фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується актом комісії про визначення місця проживання, затвердженого старостою Шкарпінець С.С. 03 серпня 2024 року.
Також судом встановлено, що заінтересована особа ОСОБА_2 , 1984 року народження проживає за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується актом обстеження умов проживання ОСОБА_2 від 05 серпня 2024 року.
ОСОБА_2 є інвалідом Першої (А) групи з дитинства внаслідок психічного розладу та потребує постійного стороннього догляду, що підтверджується копією виписки із акту огляду МСЕК довідки серії 10ААА №827518 від 15 вересня 2011 року.
Згідно з висновком судово-психіатричного експерта № 219 від 14 лютого 2025 року, складеним на виконання ухвали суду від 11 вересня 2024 року, встановлено, що ОСОБА_2 страждає стійким хронічним психічним розладом у вигляді розумової відсталості в ступені імбецильності, за своїм психічним станом не може усвідомлювати значення своїх дій та курувати ними.
Відповідно до подання Виконавчого комітету Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області, опікунська рада при виконавчому комітеті Яворівської міської ради Львівської області не заперечує щодо призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Також в поданні зазначено, що ОСОБА_2 , фактично проживає разом з сім`єю ОСОБА_1 , який фактично здійсноює за ним догляд. Інших родичів, які б виявили бажання здійснювати догляд за ОСОБА_2 , немає.
Зважаючи на встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_2 , за своїм психічним станом не може розуміти значення своїх дій та керувати ними, потребує постійного догляду та опіки, що є підставою для визнання його недієздатним та призначення йому опікуна.
На підставі наведеного вище, заява ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 недієздатним та встановлення опіки є обґрунтованою, законною, та такою, що підлягає задоволенню.
Строк дії даного рішення суд встановлює на два роки, починаючи з дня набрання рішенням законної сили.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат в цій справі суд зазначає, що згідно з ч. 2ст.299Цивільного процесуальногокодексу України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст. ст.39-41,60,63 Цивільного кодексу України, ст. ст.2,6-13,76-81,89,258,259,263-265,293-295, ч. 2 ст.300 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
вирішив:
Заяву задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_3 , недієздатним та встановити над ним опіку.
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , опікуном над ОСОБА_2 .
Визначити строк дії рішення тривалістю два роки з моменту набрання ним законної сили.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Роз`яснити учасникам справи, що дане рішення суду не є безтерміновим, його дія обмежена у часі. Строк дії даного судового рішення може бути продовжено судом за відповідним клопотанням. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного даним судовим рішенням. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 31 травня 2025 року.
Повне найменування сторін:
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;
заінтересована особа - Виконавчий комітет Новояворівської міської ради Яворівського району Львівської області, код ЄДРПОУ 34921627, адреса місцезнаходження: Львівська область, Яворівський район, м.Новояворівськ, вул.Львівська, 15/49;
заінтересована особа ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
заінтересована особа ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Суддя Д.Б. Поворозник
Присяжні Я.В. Шопський
Г.Я. Юрійчук
Суд | Яворівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 31.03.2025 |
Оприлюднено | 03.04.2025 |
Номер документу | 126253635 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Яворівський районний суд Львівської області
Поворозник Д. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні