Герб України

Рішення від 28.03.2025 по справі 916/3630/23

Господарський суд одеської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" березня 2025 р. м. Одеса Справа № 916/3630/23(916/154/25)Господарський суд Одеської області у складі судді Райчевої Світлани Іванівни,

при секретарі судового засідання Богдановій М.В.

дослідивши матеріали справи

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ (73000, м. Херсон, вул. Перекопська, 178; код ЄДРПОУ: 42117825),

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю ХЕРСОНАВТОКОМУН СЕРВІС (73000, м. Херсон, вул. Нафтовиків, 35, код ЄДРПОУ 31006311)

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні Позивача: Акціонерне товариство „ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО (73000, м. Херсон, вул. Пестеля, 5; код ЄДРПОУ: 05396638); розпорядник майном Товариства з обмеженою відповідальністю „Херсонська обласна енергопостачальна компанія, Акціонерне товариство „Херсонобленерго,

про стягнення 435 332,04 грн.

Учасники справи у судове засідання не з`явились;

Суть спору.

Товариство з обмеженою відповідальністю Херсонська обласна енергопостачальна компанія звернулось до Господарського суду Одеської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю ХЕРСОНАВТОКОМУНСЕРВІС про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 435 332,04 грн.

Процесуальні дії Суду.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.01.2025р. відкрито провадження у справі №916/154/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю ХЕРСОНАВТОКОМУНСЕРВІС про стягнення 435 332,04 грн. Справу постановлено розглядати у межах справи №916/3630/23 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю „Херсонська обласна енергопостачальна компанія, за правилами загального позовного провадження із присвоєнням справі №916/3630/23(916/154/25). До участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні Позивача залучено Акціонерне товариство „ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО, розпорядника майном Товариства з обмеженою відповідальністю „Херсонська обласна енергопостачальна компанія. Підготовче засідання у справі №916/3630/23(916/154/25) призначено на 04.03.2025р. о 10:00 год.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.03.2025р. справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні суду на 18.03.2025р. о 10:00 год.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.03.2025р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 28.03.2025р. об 11:00 год.

Копії вищевказаних ухвал суду направлено Товариству з обмеженою відповідальністю „ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ; Акціонерному товариству ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО та розпоряднику майном Товариства з обмеженою відповідальністю „Херсонська обласна енергопостачальна компанія арбітражному керуючому Литвиненку С.С. до їх електронних кабінетів користувача підсистеми "Електронний суд", що підтверджується наявними у матеріалах справи довідками секретаря судового засідання.

Відповідачу копію ухвали про відкриття провадження у справі було направлено на адресу реєстрації: 73000, м. Херсон, вул. Нафтовиків, 35.

Поштове відправлення із вказаною ухвалою суду, відповідно до ф. 20 та календарного штемпелю АТ "УКРПОШТА", було повернуто до суду 30.05.2025р. із відміткою про відсутність адресата за вказаною адресою.

Частиною 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Станом на дату розгляду справи електронний кабінет у Відповідача у порушення вимог ст.6 Господарського процесуального кодексу України (із змінами, внесеними згідно із Законом № 1416-IX від 27.04.2021; в редакції Закону № 3200-IX від 29.06.2023) відсутній.

Додатково, з метою належного повідомлення Відповідача про дату, час та місце проведення судового засідання у справі № 916/3630/23(916/154/25), господарським судом були розміщені відповідні оголошення/повідомлення про виклик на сторінці Господарського суду Одеської області (у розділі "Громадянам"/"Оголошення про виклик") на офіційному веб-порталі "Судова влада України" в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua.

Таким чином, усі учасники справи повідомлені про розгляд справи належним чином.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

Зміст позовних вимог Позивача.

Товариство з обмеженою відповідальністю Херсонська обласна енергопостачальна компанія посилається на неналежне виконанням Відповідачем зобов`язань за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг у частині оплати вартості спожитої електричної енергії, у зв`язку із чим просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ХЕРСОНАВТОКОМУНСЕРВІС заборгованість за спожиту електричну енергію у розмірі 435 332, 04 грн., з яких 388 934, 23 грн. основний борг, 9 865, 52 грн. 3% річних та 36 532, 29 грн. інфляційні збитки.

Заперечення Відповідача.

Відповідач своїм правом на судовий захист не скористався, відзиву на позовну заяву не надав. За таких обставин, суд розглядає дану справу за наявними в ній матеріалами з врахуванням положень ч.2 ст.178 ГПК України, якими передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Обставини справи, встановлені Судом.

Законом України Про ринок електричної енергії встановлено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах (ч. 1 ст. 4). Учасниками ринку електричної енергії є, зокрема, електропостачальник та споживач (п. 96 ч. 1 ст. 1). Постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу (ч. 1 ст. 56). Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами (ч. 2 ст. 56). Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу (ч. 7 ст. 56).

Пунктом 1.1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (Далі Правил, ПРРЕЕ) встановлено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Відповідно до п. 3.1.1. Правил постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами.

14 червня 2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю Херсонська обласна енергопостачальна компанія (далі - ТОВ Херсонська обласна ЕК) отримано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу (постанова НКРЕКП № 429 від 14.06.2018 р.), яка видана державним Регулятором Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (далі НКРЕКП).

Відповідно до Постанови НКРЕКП № 1268 від 26 жовтня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю Херсонська обласна енергопостачальна компанія є постачальником універсальних послуг у Херсонській області.

Товариство з обмеженою відповідальністю Херсонська обласна енергопостачальна компанія у відповідності із Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами роздрібного ринку електричної енергії постачає електричну енергію споживачам та виконує функції постачальника універсальних послуг на території Херсонської області.

Відповідно до п. 1.2.8. Правил постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил), та укладається в установленому цими Правилами порядку.

У відповідності до п. 1.1 Додатку 6 "Типовий договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг" до Правил, договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам постачальником універсальних послуг та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднанням, яка є додатком 1 до цього Договору.

Пунктом 13 Розділу XVII ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ Закону України Про ринок електричної енергії встановлено, що фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.

Аналогічні положення закріплені п. 7 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Частиною 1 ст. 633 Цивільного кодексу України встановлено, що Публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо.

Згідно ч. 1. ст. 634 Цивільного кодексу України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг розміщений на офіційному сайті Товариства з обмеженою відповідальністю Херсонська обласна енергопостачальна компанія - https://khoek.ks.ua/.

Позивач стверджує, що Товариство з обмеженою відповідальністю ХЕРСОНАВТОКОМУНСЕРВІС фактично споживало та оплачувало електричну енергію, тому публічний договір вважається укладеним на умовах договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг з 01.01.2019 на умовах Комерційної пропозиції (ПУП - Інші (онлайн)).

Дані про Споживача Товариство з обмеженою відповідальністю АГРОАЛЬЯНС передані Позивачу від попереднього постачальника - АТ Херсонобленерго.

На підтвердження вказаного Позивачем надано виписку по рахунку за період з 15.01.2019 року.

Таким чином, між Позивачем та Відповідачем склались правовідносини з постачання та споживання електричної енергії.

Статтею ст. 714 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Згідно частини 1 ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Відповідно до Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, а саме п. 2.1., Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами укладеного Договором.

Відповідно до п. п. 7.1. Договору Постачальник має право отримувати від Споживача плату за поставлену електричну енергію.

Підпунктом 1 п. 6.2. укладеного правочину закріплено, що Споживач зобов`язаний забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього Договору.

Відповідно до п. 5.1. Договору Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є Додатком №3 до цього Договору.

Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць (п. 5.8. Договору).

Згідно п. 5.6. Договору розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника. При цьому, Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни.

У відповідності до п. 5.10. Договору Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних вебсайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

Пунктом 13.1. Договору визначено, що цей Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання Споживачем заяви-приєднання. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у заяві-приєднанні.

Згідно Комерційної пропозиції (ПУП - Інші (онлайн)), яка є додатком № 3 до договору про постачання електроенергії постачальником універсальних послуг, Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги діє до 31.12.2019 р. та подовжується на кожен наступний рік якщо не пізніше ніж за 20 днів до закінчення дії цього Договору жодна із сторін не ініціює його розірвання але не більше ніж до моменту припинення постачальником виконання функцій постачальника універсальних послуг. Припинення дії Договору не звільняє Сторони від виконання зобов`язань що виникли під час його дії.

Вказаною вище Комерційною пропозицією визначено ціни (тарифи) на універсальні послуги, порядок та терміни надання та оплати рахунків за спожиту електричну енергію.

Згідно умов Комерційної пропозиції Споживач здійснює повну поточну оплату вартості обсягу електричної енергії очікуваного на розрахунковий період за формою попередньої оплати 100 % авансування). Сума попередньої оплати визначається на основі відомостей по обсяги очікуваного споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий період (які надаються Споживачем Оператору системи розподілу) та розраховується як добуток обсягу очікуваного споживання електричної енергії на розрахунковий період та діючого тарифу на електричну енергію. В разі ненадання Споживачем обсяги очікуваного споживання електричної енергії, попередня оплата визначається на підставі фактичних значень обсягу спожитої електричної енергії за відповідний попередній період.

Попередня оплата здійснюється до 3го числа розрахункового місяця. Остаточний розрахунок за спожиту електричної енергію, та інших платежів згідно з умовами цього Договору, з врахуванням сум попередньої оплати, здійснюється на підставі рахунків сформованих в електронному вигляді через веб сервіс Особистий кабінет, який розміщений на сайті Постачальника, що підтверджується належним повідомлення споживача на його e-mail адресу (електронну поштову скриньку). Дата належного повідомлення споживача є днем отримання рахунку. Рахунок формується 7-го числа місяця наступного за розрахунковим та має бути сплачений (будь-яким зручним способом) протягом 5-ти робочих днів з моменту отримання. Оплата заборгованості минулих періодів зараховується першочергово.

Відповідно до п. 4.3. Правил роздрібного ринку електричної енергії дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.

Пунктом 4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.

Згідно п. 4.13 Правил роздрібного ринку електричної енергії для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.

Акціонерне товариство „ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО як оператор системи розподілу згідно укладеного Договору електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії №1111147 від 04.12.2021 р. щомісяця надає Товариству з обмеженою відповідальністю „ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ реєстри за ЕІС-кодами споживачів та їх точками вимірювання.

За даними Акціонерного товариства „ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО, Відповідачем за період з січня по травень, вересень 2023р. та з лютого по червень, вересень 2024р. було спожито наступні об`єми електричної енергії у розрізі помісячно: січень 2023р. 3919 кВт*год, лютий 2023р. 4607 кВт*год, березень 2023р. 2286 кВт*год, квітень 2023р. 901 кВт*год, травень 2023р. 901 кВт*год, вересень 2023р. 941 кВт*год, лютий 2024р. 4773 кВт*год, березень 2024р. 30317 кВт*год, квітень 2024р. 901 кВт*год, травень 2024р. 901 кВт*год, червень 2024р. 3793 кВт*год, вересень 2024р. 941 кВт*год.

Зазначені обсяги електричної енергії підтверджуються наданими ОСР щомісячними Звітами щодо звітного корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) споживачів постачальника ТОВ "Херсонська обласна ЕК" в розрізі EIC-кодів по споживачам у вигляді реєстрів.

На підставі вказаних даних стосовно спожитої Відповідачем електричної енергії, Позивачем було складено:

Акт № 1 прийому-передачі електричної енергії від 31.01.2023р., згідно якого Відповідач у січені 2023р. спожив 3919 кВт/год електричної енергії на суму 24 190, 45 грн.;

Акт № 2 прийому-передачі електричної енергії від 28.02.2023р., згідно якого Відповідач у лютому 2023р. спожив 4607 кВт/год електричної енергії на суму 28 242, 77 грн.;

Акт № 3 прийому-передачі електричної енергії від 31.03.2023р., згідно якого Відповідач у березні 2023р. спожив 2286 кВт/год електричної енергії на суму 14 058, 19 грн.;

Акт № 4 прийому-передачі електричної енергії від 30.04.2023р., згідно якого Відповідач у квітні 2023р. спожив 901 кВт/год електричної енергії на суму 5 838, 18 грн.;

Акт № 5 прийому-передачі електричної енергії від 31.05.2023р., згідно якого Відповідач у травні 2023р. спожив 901 кВт/год електричної енергії на суму 5 472, 42 грн.;

Акт № 9 прийому-передачі електричної енергії від 30.09.2023р., згідно якого Відповідач у вересні 2023р. спожив 941 кВт/год електричної енергії на суму 5 874, 79 грн.;

Акт № 2 прийому-передачі електричної енергії від 29.02.2024р., згідно якого Відповідач у лютому 2024р. спожив 4773 кВт/год електричної енергії на суму 36 935, 23 грн.;

Акт № 3 прийому-передачі електричної енергії від 31.03.2024р., згідно якого Відповідач у березні 2024р. спожив 30317 кВт/год електричної енергії на суму 225 328, 19 грн.;

Акт № 4 прийому-передачі електричної енергії від 30.04.2024р., згідно якого Відповідач у квітні 2024р. спожив 901 кВт/год електричної енергії на суму 5 738, 47 грн.;

Акт № 5 прийому-передачі електричної енергії від 31.05.2024р., згідно якого Відповідач у травні 2024р. спожив 901 кВт/год електричної енергії на суму 5 657, 96 грн.;

Акт № 6 прийому-передачі електричної енергії від 30.06.2024р., згідно якого Відповідач у червні 2026р. спожив 3793 кВт/год електричної енергії на суму 23 215, 44 грн.;

Акт № 9 прийому-передачі електричної енергії від 30.09.2024р., згідно якого Відповідач у вересні 2024р. спожив 941 кВт/год електричної енергії на суму 8 382, 14 грн.

Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію Позивачем сформовано та виставлено Відповідачу рахунки: № 37491907 від 31.01.2023р. за січень 2023 року на суму 24 190, 45 грн.; № 37491907 від 28.02.2023р. за лютий 2023 року на суму 28 242,77 грн.; № 37491907 від 31.03.2023р. за березень 2023 року на суму 14 058,19 грн.; № 37491907 від 30.04.2023р. за квітень 2023 року на суму 5838,18 грн.; № 37491907 від 31.05.2023р. за травень 2023 року на суму 5472,42 грн.; № 37491907 від 30.09.2023р. за вересень 2023 року на суму 5874,79 грн.; № 37491907 від 29.02.2024р. за лютий 2024 року на суму 36935,23 грн.; № 37491907 від 31.03.2024р. за березень 2024 року на суму 225328,19 грн.; № 37491907 від 30.04.2024р.. за квітень 2024 року на суму 5738,47 грн.; № 37491907 від 31.05.2024р. за травень 2024 року на суму 5657,96 грн.; № 37491907 від 30.06.2024р. за червень 2024 року на суму 23 215,44 грн.; № 37491907 від 30.09.2024р. за вересень 2024 року на суму 8382,14 грн.

Позивач зазначає, що вказані вище Акти та Рахунки були направлені Відповідачу у його особистий кабінет на сайті Позивача, на підтвердження чого суду надано скріншоти даних з програмної платформи - білінгу EnergyХОЕК, де зазначена дата розміщення їх на персональній сторінці Споживача на веб-сайті електропостачальника, дата відправлення на електронну пошту Споживача та дата останньої активності в особистому кабінеті споживача.

Оригінали вказаних Актів прийому-передачі електричної енергії та Рахунків Позивач направив на адресу Відповідача засобами поштового зв`язку, а саме рекомендованим листом з описом вкладення у цінний лист, що підтверджується Накладною АТ УКРПОШТА № 0315000230112 від 18.12.2024р.

Також, Позивач звертався до Відповідача з претензією про сплату вартості спожитої електричної енергії за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №337491907 на суму 480 375, 25 грн, яка включає заборгованість за 2022 рік. Однак, відповіді на претензію Позивач не отримав, заборгованість Відповідачем не оплачена.

Господарський суд враховує, що п. 4.13 Правил роздрібного ринку електричної енергії встановлено, що для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.

Доказів, що підтверджують згоду Відповідача на отримання Актів прийому-передачі електричної енергії та Рахунків у електронній формі Позивачем до суду не надано.

Згідно п. 4.14. Правил роздрібного ринку електричної енергії, датою отримання платіжного документа вважається, зокрема, третій календарний день з дати його отримання поштовим відділенням зв`язку, на території обслуговування якого розташований об`єкт споживача (у разі направлення засобами поштового зв`язку рекомендованим або цінним листом).

Згідно відомостей з сайту АТ УКРПОШТА, поштове відправлення Позивача доставлено до відділення поштового зв`язку 21.12.2024р., таким чином, датою отримання зазначених рахунків є 24.12.2024р. Отже, Відповідач, відповідно до умов комерційної пропозиції, повинен був здійснити остаточний розрахунок за спожиту електричну енергію протягом 5-ти робочих днів з дати отримання рахунків, а саме до 31.12.2024р.

Доказів оплати Відповідачем рахунку за спожиту електричну енергію за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №37491907 за період з січня по травень, вересень 2023р. та з лютого по червень, вересень 2024р. на загальну суму 388 934, 23 грн. до господарського суду не надано.

Таким чином, станом на дату постановлення рішення, розмір заборгованості Відповідача за спожиту електричну енергію за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №37491907 за період з січня по травень, вересень 2023р. та з лютого по червень, вересень 2024р. складає 388 934, 23 грн.

Також, Позивачем було нараховано та заявлено до стягнення 9 865, 52 грн. 3% річних та 36 532, 29 грн. інфляційних збитків у зв`язку із несвоєчасним виконанням Відповідачем обов`язку стосовно оплати вартості спожитої електроенергії за Договором №37491907. В обґрунтуванні нарахувань Позивач посилався на положення ст. 625 Цивільного кодексу України.

Господарський Суд враховує, що Позивачем вказані нарахування здійснені з урахуванням суми боргу за відповідний місяць, починаючи з 21 числа місяці, наступного за місяцем за яким здійснено нарахування та до 12.12.2024р.

Проте, як встановлено вище, з урахуванням належного направлення Відповідачу рахунків, термін їх оплати, відповідно до умов Договору та Комерційної пропозиції, був до 31.12.2024р. включно.

Таким чином, станом на дати зазначені Позивачем у розрахунку економічних втрат у Відповідача була відсутня заборгованість за спожиту електричну енергію (обов`язок оплати ще не настав). Тому, нарахування Позивачем 3% річних та інфляційних збитків у визначений ним період є безпідставним та не підлягає задоволенню.

Згідно ст. 11 Цивільний кодекс України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 Цивільний кодекс України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Положеннями ст. 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Згідно ст. 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що кожна особа має право на захист свого порушеного, невизнаного або оспорюваного права чи законного інтересу, який не суперечить загальним засадам чинного законодавства. Порушення, невизнання або оспорення суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст. 2 Закону України Про судоустрій і статус суддів є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами, прав і законних інтересів юридичних осіб.

Реалізуючи передбачене ст. 64 Конституції України, право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

При цьому, вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також, визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

На думку суду, обраний позивачем спосіб захисту порушеного права є таким, що передбачений положеннями ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, та є таким, що забезпечить відновлення порушеного права Позивача.

Згідно частини третьої статті 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

У відповідності до ч.ч. 1-2 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч.ч. 1, 7 ст. 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Згідно ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідач відзив на позовну заяву до господарського суду не надавав. Доказів погашення Товариством з обмеженою відповідальністю ХЕРСОНАВТОКОМУНСЕРВІС заборгованості перед Товариством з обмеженою відповідальністю „ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ за фактично поставлену електричну енергію у період з січня по травень, вересень 2023р. та з лютого по червень, вересень 2024р. за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №37491907 Відповідач Суду не надав.

Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, на підставі всебічного, повного, об`єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів, Суд вважає за належне задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю „ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ частково, стягнувши на його користь з Товариства з обмеженою відповідальністю ХЕРСОНАВТОКОМУНСЕРВІС заборгованість за фактично поставлену електричну енергію за період з січня по травень, вересень 2023р. та з лютого по червень, вересень 2024р. за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №37491907 у сумі 388 934, 23 грн. У задоволенні іншої частині позовних вимог Суд відмовляє, у зв`язку із їх безпідставністю.

Згідно ч. 1 ст.123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За розгляд даного позову господарським судом Позивач поніс витрати на оплату судового збору в сумі 5 223, 98 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи платіжними інструкціями №8422 та №8523 від 16.12.2024 р. та Випискою про зарахування судового збору до спеціального форду державного бюджету України від 17.01.2025 р.

Керуючись вказаними положеннями законодавства та внаслідок часткового задоволення позовних вимог, Суд покладає на Відповідача судові витрати, понесені Позивачем під час розгляду даної справи у розмірі 4 667, 20 грн.

Керуючись ст. ст. 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити частко.

2. СТЯГНУТИ з Товариства з обмеженою відповідальністю ХЕРСОНАВТОКОМУНСЕРВІС (73000, м. Херсон, вул. Нафтовиків, 35, код ЄДРПОУ 31006311) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ (73000, м. Херсон, вул. Перекопська, 178; код ЄДРПОУ: 42117825) 388 934 (триста вісімдесят вісім тисяч дев`ятсот тридцять чотири) грн. 23 коп. основного боргу, 4 667 (чотири тисячі шістсот шістдесят сім) грн. 20 коп. судового збору.

3. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 242 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку ст.ст. 254, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 31 березня 2025 р.

Копію рішення надіслати до електронного кабінету користувача підсистеми "Електронний суд": Товариству з обмеженою відповідальністю „ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ, Акціонерному товариству ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО, розпоряднику майном Товариства з обмеженою відповідальністю „Херсонська обласна енергопостачальна компанія арбітражному керуючому Литвиненку С.С.

Копію рішення надіслати: Товариству з обмеженою відповідальністю ХЕРСОНАВТОКОМУНСЕРВІС (73000, м. Херсон, вул. Нафтовиків, 35).

Суддя С.І. Райчева

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення28.03.2025
Оприлюднено03.04.2025
Номер документу126258082
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: майнові спори, стороною в яких є боржник, з них:

Судовий реєстр по справі —916/3630/23

Ухвала від 30.06.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Білоус В.В.

Ухвала від 26.06.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Райчева С.І.

Ухвала від 27.06.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Райчева С.І.

Ухвала від 27.06.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Райчева С.І.

Ухвала від 25.06.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Райчева С.І.

Ухвала від 25.06.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Райчева С.І.

Ухвала від 25.06.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Райчева С.І.

Постанова від 19.06.2025

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богатир К.В.

Ухвала від 23.06.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Райчева С.І.

Рішення від 19.06.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Райчева С.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні