Справа № 729/2136/24
2/729/152/25 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
27 березня 2025 р. Бобровицький районний суд Чернігівської області у складі судді Бойко В.І., за участю секретаря судового засідання Шлапак Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бобровиця цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доНовобасанської територіальноїгромади вособі Новобасанськоїсільської радиНіжинського районуЧернігівської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права на спадкове нерухоме майно,-
у с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду із позовом до відповідача про встановлення факту родинних відносин та визнання права на спадкове нерухоме майно.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його рідна баба ОСОБА_2 , яка на день смерті мешкала в АДРЕСА_1 . Позивач прийняв спадщину після її смерті, подавши заяву про прийняття спадщини до Бобровицької районної державної нотаріальної контори Чернігівської області (спадкова справа № 654 за 2007 рік). Інших спадкоємців немає, оскільки його батько, син ОСОБА_2 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішенням Бобровицького районного суду Чернігівської області від 24 грудня 2007 року за позивачем ОСОБА_1 , визнано по праву спадкування після смерті баби ОСОБА_2 право власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла рідна сестра баби ОСОБА_2 позивача ОСОБА_4 , яка на день смерті була зареєстрована і постійно проживала в АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_4 спадщину фактично прийняла її рідна сестра ОСОБА_2 , що виразилось в управлінні і володінні спадковим майном, сплаті всіх платежів, обробітку земельної ділянки тощо. Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна частка (пай) розміром 3,51 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала у колективній власності колишнього КСП «ім. Леніна» Новобасанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, що належала спадкодавцю на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РН №962409. Оригінал сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РН №962409, зареєстрований на ім`я ОСОБА_4 , не зберігся, а отримати дублікат сертифіката неможливо.
Позивач бажає оформити спадкові права на земельну частку (пай) розміром 3,51 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала у колективній власності колишнього КСП «ім. Леніна» Новобасанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, що належала на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РН № 962409, зареєстрованого 13.12.2000 року ОСОБА_5 , спадщину після смерті якої фактично прийняла її рідна сестра ОСОБА_2 , але не оформила своїх спадкових прав. Однак отримати в нотаріуса свідоцтво про право на спадщину неможливо, оскільки відсутній оригінал сертифіката на право на земельну частку (пай), а також неможливо документально підтвердити те, що ОСОБА_4 була рідною сестрою ОСОБА_2 , оскільки не збереглися всі свідоцтва про народження та про одруження спадкодавців. Державний нотаріус видав позивачу постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, що є підставою звернутися до суду.
Позивач у судове засідання не з`явився, в заяві до суду просить справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача до суду не з`явився, в заяві до суду просить справу розглянути без їх участі, не заперечують проти задоволення позовних вимог.
У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3ст. 211 ЦПК України, судом, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінюючи наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об`єктивному дослідженні, та керуючись законом, суд приходить до наступного.
Щодо позовних вимог про встановлення факту родинних відносин суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 315 ЦПК України, встановлення фактів, що мають юридичне значення віднесено до компетенції суду. Згідно пункту 1 частини 1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами. Спірні правовідносини щодо встановлення факту, що має юридичне значення регулюються Главою 6 Розділу ІУ ЦПК України.
Пункт 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснює, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше.
Згідно правової позиції Верховного Суду у справі 691/1237/20 від 03.11.2021, аналіз положень статті 315 ЦПК України свідчить про те, що факт родинних відносин між фізичними особами встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Судом встановлено, що витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян від 13.08.2024 року, підтверджується, що актового запису про народження ОСОБА_6 не виявлено, книги державної реєстрації актів про народження за 1912-1918 р.р. не збереглися (а.с.23).
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян від 13.08.2024 року, підтверджується, що актового запису про народження ОСОБА_4 не виявлено, книги державної реєстрації актів про народження за 1914-1920 р.р. не збереглися (а.с.24).
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян від 19.09.2024 року підтверджується, що актового запису про шлюб ОСОБА_7 та ОСОБА_6 не виявлено, книги державної реєстрації актів про шлюб за 1937-1939 р.р. збереглися частково(а.с.25).
Згідно довідки №420 від 22.07.2024 р., виданої виконавчим комітетом Новобасанської сільської ради Чернігівської області встановлено, що після смерті ОСОБА_4 спадщину прийняла її сестра ОСОБА_2 , це виразилось в управлінні і влодінні спадковим майном, сплаті всіх платежів, обробітку земельної ділянки(а.с.20).
Відповідно дозаяви ОСОБА_8 та ОСОБА_9 встановлено,що ОСОБА_4 ,яка померлав 1999році тапроживала в АДРЕСА_1 ,була рідноюсестрою ОСОБА_2 ,яка померлав 2005році тапроживала в АДРЕСА_1 . ОСОБА_4 та ОСОБА_2 були сусідками ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ,вони всіспілкувалися таперебували удружніх сусідськихвідносинах.У ОСОБА_4 дітей не було, заміж не виходила. ОСОБА_4 була інвалідом з дитинства і догляд за нею здійснювала сестра ОСОБА_2 (а.с.41, 43).
Отже, враховуючи вищевказане, суд вважає за необхідне вимоги про встановлення факту родинних відносин задовольнити, оскільки вони є обґрунтованими і відповідають вимогам Закону.
Щодо позовнихвимог провизнання права на спадкове нерухоме майно, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.7).
ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.8).
Згідно довідки виданої відділом реєстрації актів цивільного стану Бобровицького районного управління юстиції Чернігівської області № 94/02-49 від 14 березня 2008 року встановлено, що батьками ОСОБА_3 є ОСОБА_2 та ОСОБА_7 (а.с.17).
Факт родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 (а.с.10).
Згідно копії витягу про реєстрації в Спадковому реєстрі № 11236204 встановлено, що після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняв ОСОБА_1 , подавши заяву про прийняття спадщини до Бобровицької районної державної нотаріальної контори Чернігівської області, спадкова справа № 654 за 2007 рік (а.с.11).
Інформацією Бобровицької державної нотаріальної контори № 1537/01-16 від 15.10.2024 підтверджується, що за даними спадкової справи спадкоємцем за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , є ОСОБА_10 , рідний онук спадкодавця(а.с.12-16).
Копією рішенням Бобровицького районного суду Чернігівської області від 24 грудня 2007 року підтверджується, що за ОСОБА_1 , визнано по праву спадкування після смерті баби ОСОБА_2 право власності на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.14).
ІНФОРМАЦІЯ_6 померла ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.9).
Після смерті ОСОБА_4 відкриласяспадщина,до складуякої входитьземельна частка(пай)розміром 3,51в умовнихкадастрових гектараху землі,яка перебувалау колективнійвласності колищньогоКСП «ім.Леніна» Новобасанськоїсільської радиНіжинського (ранішеБобровицького)району Чернігівськоїобласті.
Відповідно до довідки виданої виконавчим комітетом Новобасанської сільської ради Чернігівської області № 198 від 08.04.2024 року ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 на день смерті була зареєстрована та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , разом з нею на день смерті та протягом шести місяців з дня смерті за вищевказаною адресою ніхто не проживав та не був зареєстрований(а.с.19).
Згідно довідки №420 від 22.07.2024 р., виданої виконавчим комітетом Новобасанської сільської ради Чернігівської області встановлено, що після смерті ОСОБА_4 спадщину прийняла її сестра ОСОБА_2 , це виразилось в управлінні і влодінні спадковим майном, сплаті всіх платежів, обробітку земельної ділянки(а.с.20).
Відповідно до інформації Головного управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області № 29-25-0.5-4853/2-24 від 23.08.2024 р. встановлено, що ОСОБА_4 отримала сертифікат на право на земельну частку (пай) серії РН №962409, на земельну частку (пай) розміром 3,51 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала у колективній власності колишнього КСП «ім. Леніна» Новобасанської сільської ради Ніжинського (раніше Бобровицького) району Чернігівської області, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право, на земельну частку (пай) 13.12.2000 року за №16. Оригінал сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РН №962409, зареєстрований на ім`я ОСОБА_4 , не зберігся, а отримати дублікат сертифіката неможливо(а.с.21).
Оголошенням в газеті «Чернігівщина» № 43 від 24 жовтня 2024 р, підтверджується втрата сертифіката, що належав ОСОБА_4 (а.с.22).
Постановою нотаріуса від 12.12.2024 року у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) позивачу було відмовлено, оскільки відсутній оригінал сертифіката на право на земельну частку (пай), а також неможливо документально підтвердити те, що ОСОБА_4 була рідною сестрою ОСОБА_2 , оскільки не збереглися всі свідоцтва про народження та про одруження спадкодавців (а.с.27).
Оскільки нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, позивач не може в іншому порядку, ніж шляхом ухвалення судового рішення про визнання за ним права на спадкове майно, реалізувати своє право на спадщину.
Відповідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі припинення юридичної особи чи смерті власника.
Відповідно до вимог ст. ст. 1216, 1218 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 1235 Цивільного кодексу України визначено, що заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до ст. 1241 Цивільного кодексу України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).
Відповідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Враховуючи вищезазначене суд вважає, що вимоги позивача про визнання за ним права на спадкове майно також підлягають задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 315, 319 ЦПК України, ст.ст.1216,1218,1223,1268 ЦК України, суд, -
у х в а л и в:
Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 доНовобасанської територіальноїгромади вособі Новобасанськоїсільської радиНіжинського районуЧернігівської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права на спадкове нерухоме майно.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 була рідною сестрою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Визнати за ОСОБА_1 , право на земельну частку (пай) розміром 3,51 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала у колективній власності КСП «ім. Леніна» Новобасанської сільської ради Бобровицького району Чернігівської області, що належала ОСОБА_4 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РН № 962409, зареєстрованого 13.12.2000 р. за №16, по праву спадкування за законом після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка фактично прийняла спадщину після смерті рідної сестри ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , але не оформила своїх спадкових прав.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.І. Бойко
Суд | Бобровицький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2025 |
Оприлюднено | 03.04.2025 |
Номер документу | 126276961 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Бобровицький районний суд Чернігівської області
Бойко В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні