РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2025 року, місто Звягель Житомирської області
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: головуючого - судді Мозгового В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Горбатюк І.О.,
(Справа № 285/461/25, провадження у справі № 2/0285/720/25)
розглянув у судовому засіданні у загальному порядку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ,інтереси якоїпредставляє ОСОБА_2 до Стриївської сільської ради Звягельського району Житомирської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
У січні2025року досуду звернуласьпредставниця позивачки ОСОБА_1 з позовомдо Стриївської сільськоїради Звягельського районуЖитомирської областів якомупросить встановити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати ОСОБА_1 . Не так давно ОСОБА_1 серед документів своїх батьків виявила оригінали сертифікатів про право на земельну частку (пай) виданих на ім`я батька та матері. У січні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за законом. Нотаріус своєю постановою від 10.01.2025 року відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з пропуском шестимісячного строку на звернення. Представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 не подала заяву про прийняття спадщини в строк передбачений ст. 1270 ЦК України з поважних причин, оскільки не знала про наявність строків для подачі заяви, а також не знала про наявність спадкового майна.
Позивачка та її представник у судове засідання не з`явилися, однак від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач своїм правом на подачу відзиву не скористався. В судове засідання представник відповідача не з`явився, про причини не повідомив, заяв чи клопотань до суду не направляв.
Вислухавши усні пояснення учасників справи, дослідивши наявні матеріали в справі та давши їм належну оцінку, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачки, ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилась спадщина.
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Житомирського нотаріального округу Муревич І. О. з заявою про прийняття спадщини за законом.
Нотаріус своєю постановою №3/02-31 від 10.01.2025 року відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) у землі яка перебуває у колективній власності колективного с/г підприємства ім. Лесі Українки с. Гульск Новоград-Волинського району Житомирської області, розміром 2Ю95 в умовних кадастрових гектара в зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не прийняла спадщину в порядку та строк, встановлений законом. (а.с.11).
Відповідно до статей1216,1217 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За правиламистатті 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
За правилами частини першоїстатті 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до статті1269, частини першої статті1270 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно зістаттею 1272 ЦК Україниякщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно достатті 1261 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд має досліджувати поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому поважними є такі причини, що пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку, з урахуванням конкретних фактичних обставин справи, можуть визнаватись, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, проживання у спадковому майні після відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо (постанова ВС від 26.01.2022 р. №525/1067/20)
Оцінка поважностіпричин пропускустроку зверненняіз заявоюпро прийняттяспадщини повинна,у першучергу,стосуватися періодувід моментувідкриття спадщиний доспливу шестимісячногостроку,встановленого закономдля їїприйняття.Саме протягомцього періодумають існуватиоб`єктивні таістотні перешкодидля прийняттяспадщини.Інші періодидосліджуються,якщо ціперешкоди почалиіснувати протягомшестимісячного строкута тривалидо моментузвернення донотаріуса абодо суду(постановиВерховного Судувід 11липня 2022року усправі №650/48/20,від 27квітня 2023року усправі №750/13008/21,від 14лютого 2024року усправі №754/3327/22)
Оцінюючи доводи представника позивача, які викладені в позовній заяві, про поважність причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини, суд приходить до висновку, що вони не ґрунтуються на доказах з яких можливо зробити висновок про наявність причин, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Не може бути визнано поважною причиною пропуску строку необізнаність особи про наявність спадкового майна.
Крім того, із позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини позивачка звернулася лише у січні 2025 року, через дванадцять років з моменту смерті спадкодавця ОСОБА_3 , що є досить тривалим проміжком часу.
Таким чином,враховуючи тривалістьпропуску строкудля прийняттяспадщини,а такожвстановлені обставини,суд приходитьдо висновку,що позивачкане довела,що протягомстроку дляприйняття спадщиниі надаліпротягом усього періодудо зверненняз заявоюдо нотаріусабезперервно існувалиобставини,що об`єктивностворювали істотнітруднощі дляприйняття спадщини.
Керуючись ч. 6 ст.259,265,268,273 ЦПК України, суд, -
У ХВ АЛ ИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , інтереси якої представляє ОСОБА_2 до Стриївської сільської ради Звягельського району Житомирської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до Житомирського апеляційного суду.
Повний текст рішення виготовлено 01 квітня 2025 року.
Головуючий
Суд | Не вказано |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2025 |
Оприлюднено | 03.04.2025 |
Номер документу | 126280917 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Мозговий В. Б.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Мозговий В. Б.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Мозговий В. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні